konstrukce

"Kůra" (tuk): vlastnosti použití, spotřeba

Anonim

Moderní sklady jsou plněny rozmanitými dokončovacími materiály, které se používají při dekoraci vnějších a vnitřních povrchů. Jednou z nejnovějších inovací, které se již osvědčily na pozitivní straně, je Bark Beetle. Tmel s takovým neobvyklým názvem umožňuje vytvářet na stěnách původní hrubé struktury. Zvláštní směs se aplikuje na speciální povrchy zvláštním způsobem, po kterém se vznáší dřevěný kůrovec.

Mnoho z nich se již podařilo vyzkoušet tento materiál ve své práci, ale ti, kteří si myslí jen o jeho použití, se budou moci seznámit se složením, vlastnostmi a technologií používání tohoto výrobku po přečtení našeho článku.

Složení směsi a její typy

Nejprve se podívejme na to, co tvoří konečný materiál nazvaný "kůrovec". Tmel tohoto druhu má několik odrůd, které se liší vzhledem, složením a použitím. Konkrétně:

• pasty na bázi akrylu;

• Sádrové suché směsi.

Po vysušení vypadá "kůrovec" na akrylátové bázi mnohem více prezentovatelný a bohatší než omítka na stěně. Jeho hlavními vlastnostmi jsou odolnost a odolnost proti vodě, která umožňuje použití tohoto typu na vnitřních i vnějších površích. Použití tohoto materiálu s vlastními rukama je však obtížné, proto se takové práce většinou spoléhají na odborníky.

Akrylová omítka se prodává jako pasta, která je připravena k nanášení na povrch. Je-li to nutné, zbarví se v požadované barvě a okamžitě pokračuje v práci.

Sádrová omítka na trhu ve formě práškových směsí s přídavkem mramorových granulí různých frakcí. Podle velikosti granulí je možné určit, pro kterou konkrétní práci je určena konkrétní kompozice. Typicky se jejich průměr pohybuje od 0, 8 mm do 3, 5 mm. Tmel s malými granulemi se používá pro vnitřní práce a při dokončování fasád se používají hrubozrnné směsi.

Navzdory skutečnosti, že sádrová omítka způsobuje další potíže při přípravě pracovní kompozice, je mnohem více populární než akrylový protějšek, protože je několikrát levnější.

Charakteristika dekorativní omítky

"Kůra" (tmel) má řadu pozitivních vlastností. Patří sem:

Ekologické . Složení materiálu zahrnuje pouze přírodní složky, takže je trvanlivé a bezpečné.

• Lehký. Minerální výplň činí tuto podšívku poměrně lehkou, takže nevytváří další zátěž na základy budov.

• Odolnost proti povětrnostním vlivům Směs dokonale snáší výrazné kolísání teploty a vysokou vlhkost.

• Pod vlivem ultrafialového paprsku neztrácí barva tmelu původní saturaci.

• Materiál je odolný proti ohni.

• Takto zdobené stěny nevyžadují zvláštní péči. Povrch lze snadno umýt vlhkou houbou s přidáním malého množství pracího prostředku.

• Výsledný povlak není náchylný k kolonizaci formou plísní, hub a je dostatečně odolný proti mechanickému poškození.

Na jaké povrchy lze aplikovat omítku z kůry

Jak již bylo řečeno, dekorativní kůrovcový brouskový tmel může být použit jak uvnitř tak i mimo prostor, ale může být aplikován daleko od všech druhů podkladů. Pro dosažení nejlepší přilnavosti může být na stěnách betonu, sádrokartonu, kamene a cihel.

Materiál se také úspěšně používá na desky z dřevotřískových desek a fasády sendvičových panelů. Na těchto površích se tmel udržuje dobře jak na stěnách, tak na stropě. U kovových a skleněných povrchů je však lepší zvolit jiný způsob dokončování, protože v tomto případě se kompozice jednoduše posouvá ze stěn.

Příprava povrchu pro aplikaci roztoku

Základ pro aplikaci dekorativní omítky se připravuje následovně:

1. Stěny jsou vyčištěny z prachu, špíny, olejových skvrn a zbytků staré povrchové úpravy. To je nezbytné, aby tmavé skvrny nepronikly přes dekorativní vrstvu tmelu. Pokud jsou na povrchu hluboké drážky, třísky a velké defekty, jsou vyrovnány vrstvou cemento-pískové omítky.

2. Pokud je v čistící místnosti vysoká vlhkost, stěny jsou nutně ošetřeny antifungálními látkami.

3. Hluboké praskliny a švy jsou vyšívány úhlovou bruskou a pak omítnuty s omítkou.

4. Připravené stěny jsou ošetřeny hlubokým penetračním základním nátěrem a pokryty 2 cm základovou omítkovou vrstvou. Vysušená báze je přepsána a zhutněna.

Pokud bude práce prováděna mimo pokoj, nemusí být povrch tak důkladně připraven. V tomto případě se stěny obvykle nemusejí připravovat. K udržení kůry brouky na stěnách je nutné je před aplikací roztoku zbavit hojně vodou.

Jak připravit pracovní řešení

Po dokončení přípravy stěn můžete míchat pracovní směs.

• Nejdříve si přečtěte doporučení výrobce uvedená na obalu. Věnujte pozornost objemu kapaliny, která je potřebná pro míchání roztoku, protože se tato hodnota může lišit v závislosti na výrobci.

• Do připraveného kontejneru nalijte požadované množství vody, jejíž teplota by měla být asi 15-20 stupňů.

• Postupně vkládejte suchou směs dekorativní omítky. Roztok musí být neustále míchán, aby se zabránilo tvorbě hrud.

• Po nalijte celou suchou směs do vody, výsledná směs by měla být důkladně promíchána, dokud nebude homogenní a zůstane v uzavřené nádobě po dobu 10-15 minut. Po této době se omítka opět mísí.

Věnujte pozornost skutečnosti, že připravená směs se velmi rychle zapouští, a proto je v procesu práce nutné pravidelně promíchávat. V žádném případě jej nesmí zředit vodou, protože to vede ke zhoršení kvality dokončování a delaminace sádry.

Vlastnosti použití dekorativní plniva kůry

1. Nedoporučuje se hnít velké množství roztoku okamžitě, protože vyschne rychleji, než jej používáte.

2. Na stěrce se směs shromažďuje v malém množství, takže může být rychle rozdělena na stěnu v rovnoměrné a ne silné vrstvě. Nástroj musí být držen v úhlu 60 stupňů vzhledem k pracovní ploše.

3. Když se nanáší kompozice (přibližně po 30 minutách), přes povrch pronikne speciální povlak, což povlaku udělá zvláštní strukturu.

4. Je žádoucí, aby byla celá stěna zpracována v jednom kroku. Pokud nemůžete bez přestávky v práci, musíte lemovat okraj obložení maskovací páskou. To zabrání vysušení okrajů tak, aby se linie na tmelu netvořila.

5. "Kůrovitý brouk" (tmel) se po 4-6 dnech po aplikaci úplně ztuhne. Pokud byl materiál použit pro dokončení fasády, měl by být do dvou dnů chráněn před kontaktem s vodou. Tmel je možné barvit za 3 dny.

Spotřeba materiálu

Mnoho lidí se zajímá o to, jak je ekonomická kůra broukovitá. Spotřeba na 1 m2 závisí na velikosti mramorových granulí - čím větší je frakce, tím více materiálu budete potřebovat. Například pokud je průměr zrn asi 2, 5 mm, pak pro 1m² budete potřebovat 3 kg směsi, a jestliže zrno je o velikosti 3, 5 mm, pak 4 kg suchého prášku půjde na stejný objem. Vycházíme z toho, že pro obložení fasády bude zapotřebí mnohem více materiálu než při dokončování vnitřních stěn, protože v prvním případě se používají výplně s hrubými laky.

Nákladní náklady

Závěrem je třeba uvést, kolik stojí tmel Bark Beetle. Cena tohoto finišního materiálu závisí na jeho typu a složení. Náklady na suché směsi se pohybují v rozmezí 500-600 rublů u tašky o hmotnosti 25 kg. Akrylové (hotové) skladby stojí kupující přibližně 2500-3000 rublů za stejný objem.