zahradnictví

Škodlivé vnitřní rostliny: jména a popisy. Které rostliny nelze udržovat doma

Anonim

Není možné si představit žádné obydlí bez přítomnosti vnitřních rostlin. Nejenže vytvářejí v domě krásnou a útulnou atmosféru, ale také čistí vzduch a obohacují ho kyslíkem. Nicméně je třeba si uvědomit, že ne všechny rostliny jsou neškodné. Článek se zabývá druhy škodlivých rostlin ve vnitřních podmínkách pro lidské zdraví.

Filodendron rostlin

Filodendron rostlin je na jakémkoli seznamu škodlivých rostlin. Existuje asi 700 různých druhů této rostliny. Většina z nich roste v tropických oblastech, kde zaostávají podél stromů a krmí pomocí svých leteckých kořenů. Některé druhy filodendronů se přizpůsobily životu v chladnějším a suchějším klimatu, mezi něž patří rostliny v interiéru.

Pokud je filodendron přítomen mezi domácími květinami, pak je nutné vědět, že pokud nejezdí, nepředstavuje pro lidské zdraví žádné ohrožení. Všechny části květů jsou jedovaté, protože kořeny, stopky a listy rostliny obsahují oxalát vápníku, toxickou krystalickou chemikálii.

Malé dávky oxalátu vápenatého vedou k pocitu pálení na rtech a ústech, mírně větší dávky způsobují silné podráždění krku, v důsledku čehož osoba může ztratit hlas a také vést k progresivní bolesti v žaludku. Nakonec, pokud oxalát vápníku vstupuje do těla ve velkém množství, způsobuje svalovou kontrakci, ztrátu vědomí a smrt. I když je možné se vyhnout smrti, postižená osoba může trpět selháním jater a ledvin po zbytek života. Jak každé dítě vytáhne všechno do úst, filodendron je nepochybně jednou z vnitřních rostlin, které jsou pro děti nebezpečné.

Krásná a nebezpečná dieffenbachie

Dieffenbachia je další tropická rostlina, která byla zavedena do Evropy v 19. století z oblastí střední Ameriky. Rychle získala oblibu u domácích zahradníků kvůli své kráse (velké zelené listy s bílými skvrnami), stejně jako nenápadnost ve vztahu k slunečnímu záření. V současné době se nachází v obytných prostorech, kancelářích firem, nemocnicích a dokonce i v mateřských školách.

Proč se dieffenbachia nedá udržet doma av oblastech, kde jsou děti? Faktem je, že všechny zelené části této rostliny jsou toxické. Jedovatost rostliny není samozřejmě tak silná jako v případě filodendronu, ale může způsobit silnou alergickou reakci na kůži, její svědění a také dočasnou ztrátu hlasu. K tomu dochází, když člověk začne žvýkat listy nebo stonky rostliny, nebo když se na pokožku dostává šťáva z dieffenbachie. Všechny tyto negativní symptomy vysvětlují, proč nemůžete udržet dieffenbachii doma.

Zpravidla nejsou všechny tyto příznaky nebezpečné a jsou vylučovány pomocí aktivního uhlí a antihistaminik. Po kontaktu rostlinné šťávy s pokožkou rukou nebo obličeje je nutné důkladně omyjte látku velkým množstvím vody.

Kvetoucí hortenzie

Tato krásná rostlina pochází z jihu Asie. Pěstuje se v mnoha zahradách a domcích, protože hortenzie má velmi krásné květiny a květenství nejrůznějších barev. Kromě toho květiny na rostlinách potěší od jara do podzimu.

Hydrangea se však týká škodlivých vnitřních rostlin pro lidské zdraví, protože jejich listy (v nízké koncentraci) a květiny (ve vysokých koncentracích) obsahují hydraginu. Z chemického hlediska je to glukosid, ve kterém se molekula glukózy spojuje s kyanidem. Všimněte si, že v některých chemických technologických procesech se používají různé glukosidy, aby se z extraktů extrahovaly nezbytné látky. Používá chemickou hydrolýzu.

Když hydragin hortenzie vstoupí do lidského těla, nedochází k žádné hydrolýze, proto kyanid zůstává vázaném stavu a teoreticky by neměl poškozovat tělo. Nicméně existují doklady o tom, že lidé, psi a dokonce i koně byli otráveni hortenzí.

Malá květinová jarní prsa

Často v mnoha ložnicích a dětských pokojích můžete vidět květiny z primrose. Opravdu, co by mohlo být lepší než zdobení okenních parapetů bytů a domů s těmito vícebarevnými malými vnitřními rostlinami! Ale je možné pěstovat primrose doma?

Každý amatérský zahradník, který se zabývá tímto druhem květin, by měl vědět, že během kvetení uvolňují toxické látky (alkaloidy), které při vystavení tělu po dlouhou dobu způsobují nevolnost a závratě. Navíc květy této rostliny také obsahují toxické chemické sloučeniny, které mohou způsobit alergickou reakci. Proto se doporučuje pěstovat pupenku v dobře větraných neprůhledných oblastech, například na verandách domů.

Je zajímavé poznamenat, že mnoho zdrojů informací o rostlinách mluví o četných lékařských vlastnostech prvoků, které má, ale mlčí o tom, že je toxická.

Nenáročná azalka

Azalea je nádherná vnitřní rostlina, která kvete na počátku jara několik týdnů. Je nenáročný a raději roste ve stinných oblastech. Azalka je pomalu rostoucí rostlina, některé její druhy mohou žít 50 let a déle. Rostoucí azalky doma, lidé jsou zaměstnáni po několik staletí. Zpočátku byla chována v zahradách a parcích a pak začala růst jako vnitřní květina.

Avšak azalka je také škodlivá vnitřní rostlina, protože její listy obsahují glukosidy. Tyto chemikálie při požití způsobují otravu, srdeční arytmii a smrt. Samozřejmě, smrt nastane pouze tehdy, když do těla vstoupí velké množství glukosidů. V každém případě by se azalka měla pěstovat na místech, která jsou pro děti a domácí zvířata nepřístupná.

Trichocereus kaktus

Pěstování kaktusu trichocereus jako vnitřních rostlin se stalo módou posledních let. Kaktusy rostou v přírodě v západní části Andů, v Jižní Americe, v nadmořské výšce 2-3 km. Rostou rychle a jsou naprosto nenáročné. Tato rostlina však není pro lidi neškodná.

Co je nebezpečný kaktus trichocereus? Jako součást svého kmenu je alkaloid meskalin, který je silnou halucinogenní a psychotropní látkou. Je známo, že indiáni v dávných dobách používali tuto látku, extrahovanou z kaktusu, jako způsob, jak vložit lidi do transu během jejich pohanských rituálů. Když meskalin vstoupí do těla, po 1 hodině se objeví první příznaky: nevolnost a zvracení. Po 2-4 hodinách má člověk pocit euforie, nadměrného pocení, vizuální halucinace, zmatenost a výrazné změny nálady. Tyto příznaky mohou trvat až 12 hodin po jídle části kaktusu pro jídlo. Při požití ve velkém množství meskalin může způsobit paralýzu centrální nervové soustavy.

V současné době probíhá výzkum určující mechanismus účinku meskalinu na lidský nervový systém. Pro lékařské účely se tato chemická sloučenina nepoužívá.

Adenium květina

Tato vnitřní rostlina má malou velikost, charakteristické zhrubnutí na základně stonku, která slouží jako vodní nádrž a krásné růžové nebo červené květy, v závislosti na druhu. Rostoucí adenium doma však není bezpečné.

Ve volné přírodě dospívá adenium na africkém kontinentu a nazývá se Desert Rose. Po staletí některé africké kmeny používaly extrakt extrahovaný z květů adenia jako jed pro jejich šípy a oštěpy. K získání tohoto jedu po dobu 12 hodin se květiny rostliny vaří, odstraní se veškerá voda a ponechá se pouze účinná látka.

Jed, obsažený v získané látce, je tak silný, že pokud se jedovatá šíp dostane do zvířete, nemůže uniknout ani 2 km. S pomocí adenového toxinu, africké kmeny korisť na velké zvířata v jejich lokalitě, včetně slonů.

Účinná látka rostlinného jedu se nazývá ouabain. Když se do těla vstřebá velkými dávkami, selhání dýchání se vyskytne téměř okamžitě a osoba zemře.

Croton rostlina

Krotonská rostlina je častým obyvatelstvem mnoha domů a bytů. Rodinou Croton je Oceánie, zejména tichomořská země Malajsie. Tato rostlina je ceněna pro různé formy a barvy listů, které dosahují velikosti až 90 cm a mají barvy od oranžové a žluté až po červenou a hnědou. Vzhledem ke své velikosti a barvě listů, Croton okamžitě přitahuje pozornost osoby, která vstoupila do místnosti s touto rostlinou. Co se týče samotných květin, neliší se od Crotonu, kromě toho zřídka kvetou doma.

Je možné udržet krokon doma? Samozřejmě, můžete, ale musíte vědět, že jeho šťáva je jedovatá. Pokud nakrájíte špičku listu nebo stopky rostliny, začne okamžitě vyčnívat bílá kaučuková kapalina, která se skládá z škrobových granulí, alkaloidů a enzymů. Tato tekutina může způsobit podráždění sliznic a kůže, zatímco na kůži se objevují puchýře. Pokud je konzumovaná šťáva z krotonu, může se jednat o průjem, zvracení, bolest v oblasti břicha a také snížit srdeční frekvenci. Všechno výše naznačuje, že s Crotonem by se mělo zacházet opatrně a nedovolit dětem, aby se k němu přiblížili.

Castor fazole

Mezi rostlinami, které se nemohou uchovávat doma, by mělo být kolečko jedním z prvních míst. Obvykle se tato rostlina pěstuje v zahradách, ale někteří zahradníci dávají přednost doma. Pokojové rostliny jsou ceněny pro krásu tvaru jejich listů, které mají tmavě fialovou barvu. Nicméně semena ricinových bobů jsou velmi jedovaté. Pokud žvýkáte nebo polknete takové semeno, člověk vyvine gastroenteritidu a vyskytne se dehydratace kvůli průjemu a zvracení. Také ovlivňuje játra a ledviny. Castor Bean Poison je jedním z nejsilnějších známých biologických jedů. Takže jeden ricinový olej může zabít kočku, dva - pes nebo dítě, tři nebo čtyři způsobí smrt dospělé osoby.

Toxicita semen ricinových bobů je spojena s proteinem ricinu, který je v nich přítomen. Jednou v těle reaguje tento protein s buněčnými ribozomy a zabraňuje syntéze bílkovin. To vede k smrti buněk a v důsledku toho k celému tělu.

Je zajímavé poznamenat, že olej získaný z ricinových semen je jedním z nejlepších laxativ. Při přípravě tohoto nástroje je jeho tepelné zpracování, které vede ke zničení jedovatého ricinu.

V současné době se ricinový olej používá v průmyslu při výrobě nátěrových hmot, laků a mazadel pro automobilové brzdové systémy.

Clivia květina

Počet škodlivých jedovatých rostlin lze přičítat šlechtění. Tato krásná rostlina má tmavě zelené podlouhlé listy a oranžovo-červené velké květiny, kvůli kterému roste a zahradníci. Clivia je domovem Afriky. Rozloženo v zahradách Evropy, rostlina začíná v 19. století. Nejslavnější svého druhu je miniaturní clivia.

Přes svou krásu a přitažlivost obsahuje šťáva Clivia toxické látky (šťavelan vápenatý), které při požití ve velkém množství vedou k paralýze. Proto při práci s touto rostlinou například při provádění transplantačního postupu je nutné přijmout vhodná opatření. Kromě toho by clivia v domě měla být v místech nepřístupných malým dětem a zvířatům.

Cyclamen nebo alpínový fialový

Cyklámen je jednou z nejškodlivějších rostlin v interiéru. Milovníci rostlin pěstují ve svých domovech cyklámeny za krásné malé fialové květy, stejně jako příjemné vůně, které vyzařují.

Nicméně listy a kořeny rostliny jsou jedovaté pro lidi i pro domácí zvířata. Jedovatou látkou rostliny je cyklamin - je to saponin, který má silné zvracení a laxativum. Pokud cykamin vnikne do těla, způsobuje těžké poruchy trávicího traktu, zvracení a průjem, celkový pocit slabosti, bolest v oblasti břicha, selhání ledvin a paralýza.

Z výše uvedeného vyplývá, že hrnce alpské fialky by měl být umístěn na místech, kde ji děti a zvířata nemohou dostat, v tomto případě zařízení nebude schopno způsobit škody a mohou být obdivovány s potěšením.

Monstera Flower

Už jedním jménem lze říci, že s touto rostlinou byste měli být opatrní, protože to znamená "monstrum" z latinského jazyka. Tento název získal Monstera za neobvyklý tvar svých listů, které mají přírodní díry, stejně jako jeho obrovské rozměry, protože ve volné přírodě může vyrůst až na výšku 20 m. Jako vnitřní květina se Monstera pěstuje kvůli velkým, tmavě zeleným listům s otvory, a také díky své nenápadné slunečnímu záření a jednoduché péči o ni. Příšery mohou být často vidět nejen v domovech amatérských zahradníků, ale také v kancelářích různých firem.

Navzdory tomu může být květina bezpečně zařazena mezi seznamy rostlin, které nemohou být uchovávány doma, protože všechny jejich části jsou jedovaté kvůli obsahu oxalátu vápenatého v nich. Pokud části monstera vstoupí do těla, způsobují zvracení, paralýzu jazyka a všeobecné otravy těla, což vede k lékařskému zásahu k odstranění nebezpečných příznaků. Monstera šťávy na obličeji vede k silnému pocitu pálení a otoku obličeje.

Vzhledem k velké velikosti rostliny je velmi obtížné ji najít v dosahu dětí a domácích mazlíčků doma, takže se doporučuje, aby v domě nebyly chovány žádné příšery.

Je zajímavé poznamenat, že se pěstuje v průmyslovém měřítku kvůli plodům, které jsou zcela neškodné.