zahradnictví

Typy a odrůdy brusinky

Anonim

Borůvka je trnitý trvalý keř z čeľade Barberry, který nese jasně červené plody. Pěstuje se jako léčivá, ornamentální a medová rostlina. Bobule této rostliny (některé druhy) se používají k výrobě karamelu, želé, džusu, džemu a koření.

Popis zařízení

Za přírodních podmínek se nejčastěji vyskytuje na severní polokouli. V průměru křoví až dva metry. Bush má jednoduché ozubené listy a trnité výhonky. Rostlina začne přinášet ovoce od třetího roku po výsadbě. Z jednoho keře vybírejte až 10 kg bobulí. Rostlina je známá svými mnoha prospěšnými vlastnostmi: plody obsahují mnoho vitaminu C, listy obsahují kyselinu jablečnou, vitamíny C, E. Olej se získává ze semen. Kořeny a kůra se používají jako žluté barvivo.

Barberry: druhy a odrůdy

V přírodě existuje asi pět set druhů tohoto křoví - opadavých a stálezelených vzorků. Patnáct pět z nich je pěstováno v mnoha zemích. V naší zemi, používané v krajině designu dýně. Jedlé odrůdy patří mezi dva druhy - Amur a obyčejné.

Barberry obyčejný

Kruhy tohoto druhu rostou na 2, 5 m. Jsou tvořeny trnitými výhonky tmavě žluté barvy, které se oddělí od stonku v různých směrech a vytvářejí oblouky. Listy jsou malované tmavě zelené, jejich spodní část má šedý odstín. Rostliny kvetou v květnu až červnu. Květenství jsou klesající, racemes, voňavé žluté barvy štětce.

Toto borůvkové ovoce na podzim, podlouhlé, velmi krásné bobule, které mají kyselou chuť. Jejich velikost je 1, 2 cm. Vzhledem k tomu, že bobule neklesají po dlouhou dobu, kousky si zachovávají dekorativní účinek po dlouhou dobu. Černoušek je mrazuvzdorná a sucha odolná rostlina, která také toleruje znečištění ovzduší.

Tento druh by měl být zasazen do dobře osvětlených oblastí, ale může se také dobře vyvíjet v částečném odstínu. Půda je nenáročná, ale tento typ dýně je lépe vyvíjen na lehkých a nekyselých půdách. Odrůdy, fotografie jeho druhu jsou uvedeny níže.

Tři odrůdy jsou nejoblíbenější:

 • Atropurpuria - keř se žlutými květy a bobulemi (jedlé) jasně červené barvy. Listy jsou malované v červenohnědé barvě za předpokladu, že rostlina je dobře osvětlena. Odrůda toleruje kolísání teploty, není vždy dědictví krásný odstín listů, když je množen semeny.
 • Albovarigata - poddimenzovaná odrůda, která nepřesahuje výšku jednoho metru. Listy jsou tmavě zelené s rozvodem.
 • Aureomarginata je speciální odrůda s různobarevnými listy. Ve stínech může být intenzita barev ztracena, kultura vyžaduje světlo.

Černoušek obecný má jednu významnou nevýhodu - v mokrém a chladném letním období je rostlina často postižena houbovými chorobami: mouka, rzi atd. V krajinném designu se používá při seskupení a samostatných výsadbách k vytvoření živých plotů.

Amur berberry

Jedná se o velkou rozmanitost. Amur dýně roste až na tři a půl metru za příznivých podmínek. Kríky mají široce rozšířenou korunu a velké listy (délka až 8 cm). Během roku několikrát mění barvu: na jaře je smaragdově zelená, na podzim má jasně žlutou nebo červenou barvu.

Plody tohoto druhu na podzim. Kruhy jsou jasně červené podlouhlé a lesklé bobule o průměru jednoho centimetru. Amur dýně je odolný proti fusariu a rezu. Často se používá k pěstování živých a poměrně vysokých živých plotů. Nejoblíbenější odrůdy tohoto druhu jsou Orpheus, který je kompaktní, nekvetoucí křovin (ne více než jeden metr na výšku) a Yaponika, která přitahuje obyvatele letní s dlouhými žlutými pupeny ve formě štětce a širokých listů.

Kanadská borůvka

Jedná se o vysoký a rozkládající se křovník, který dosahuje až 2, 5 metru na výšku a až 1, 8 metru v průměru. Rostlina má tmavě červené nebo hnědé výhonky, malé listy (asi tři centimetry) oválné. V polovině května během týdne kvete krásné žluté pupeny.

Plody jsou bohaté na červené plody, jejichž délka nepřesahuje 0, 9 cm. Ovoce dozrávají koncem září. Tento druh více než ostatní milují slunné oblasti, ve stínu rychle ztrácí dekoraci. Je to nenáročné složení půdy, odolné proti mrazu a snadno snáší sucho. Nejpopulárnějšími odrůdami jsou Declinat, Roderiana a Oxyphyll.

Korejské borůvky

Drobné odrůdy tohoto druhu přišli k nám z Korejského poloostrova. Boudy rostou na dva metry. Listy jsou namalovány v krásné červené barvě. Vonné květy se shromažďují v patnácti kartáčcích. Bobule jsou poměrně malé, kulaté, s průměrem nepřesahujícím jeden centimetr.

Tento druh se vyznačuje nejen vysokou odolností proti suchu, ale také toleruje ostrý krátkodobý pokles teploty vzduchu.

Mince borůvky

Teplovlasá opadavá rostlina. Mladé rostliny často mírně a dostatečně mrznou poté, co se obnoví. Keře mají rozšiřující se korunku. Rostlina nepřesahuje výšku dva metry. Střely jsou pokryty velkými trny (až 3 cm). Větev jsou tmavě červené. Drůbežové odrůdy tohoto druhu kvete s květinami jasně žluté barvy od konce června do poloviny července.

V druhém desetiletí září dochází k plodům. Brilantní jasně červené ovoce nejsou velké - v průměru ne více než jeden centimetr. Tento druh netrpí nadměrnou vlhkostí vůbec - se stagnací vody, kořenovým systémem vypravaet a hnilobou. S námahou k rezu.

Ottawa berberry

Jedná se o hybridní formu borůvku Atropurpurea, přešla s borůvkou Thunberg. Boudy rostou na dva metry. Má neobvyklé fialové listy, které na začátku podzimu zčervenájí. Tento druh kvete na konci května se žlutými racemes.

V péči o tento typ nenáročné. Dokonale přenáší zimu bez přístřeší. Odolná hlavním chorobám křovin. Následující odrůdy se nejčastěji používají v dekorativní kultuře:

 • Purpureya se šarlatovými listy.
 • Superba, s tmavě červenými téměř kaštanovými listy.
 • Auricom s jasně červenými listy.
 • Silver Myles, s tmavými listy, pokryté stříbrným vzorem.

Sibiřská dýně

Jak vyplývá z názvu, tento druh pochází z východní a západní Sibiře, Středního východu a Kazachstánu. Kruhy jsou malé - ne více než jeden metr na výšku. U plodů a kvetoucích odrůd tohoto druhu vstupují pouze ve věku šesti let.

Kvetení začíná v polovině května a trvá dvanáct dní. Podobně červené plody se objevují v srpnu. Sibiřská dýně patří k druhům se střední zimní odolností. Vzhledem k nízké dekorativnosti v kultuře, zejména v naší zemi, je téměř nikdy nepoužívá.

Barberry Thunberg: odrůdy, popis

Tento druh má malou výšku. In vivo roste v Číně a Japonsku. Tento druh je považován za nejvíce dekorativní. Výhony křovin jsou hustě rozvětvené a rozšiřují se. Jednou z výhod odrůdy Thunberg berberry je řada barev. Jsou hnědé, červené, nažloutlé.

Plody z borůvkových odrůd Thunberg v potravinách se nepoužívají. A ne proto, že jsou jedovaté, ale protože jsou docela hořké. Nízkorozpočtové odrůdy borůvky Thunberg nevyrůstají nad jeden metr. V průměru jsou kruhy roztažené (až jeden a půl metru). Mladé větve pokryté větvemi žluté barvy. Později se stanou červenohnědou nebo hnědou.

V závislosti na sezóně, jejich listy a změna barvy, které jsou u tohoto druhu poměrně malé (ne více než 3 cm). Na jaře jsou namalovány v jasně zelené barvě, na podzim získávají vznešené burgundské barvy. Odrůdy Thunberg kvetou na konci května se žlutožlutými pupeny. Plody na podzim a bobule mohou být uloženy na křoví po celou zimu, což značně zvyšuje jejich dekorativní charakteristiky.

Tento druh má mnoho velmi zajímavých odrůd (asi 50). Mezi ně patří:

 • Bonanza Gold trpasličí odrůda přitahuje návrháře krajiny s malou výškou (až 50 cm) a zlatožlutými listy.
 • Zlatá raketa - odlišná neobvyklá kolonie koruny, zlaté listy. Rostlina má mnoho výhod: odolnost vůči zimě, větru a suchu, toleranci stínu, rychlá aklimatizace v městských prostředích.
 • Borůvky žluté odrůdy Thunberg Aurea docela kompaktní (až 0, 8 m). Vzhledem k bohaté žluté barvě výhonků, květin a listů velmi působivé při skupinových výsadbách v kombinaci s jinými odrůdami.
 • Atropurpurea - křoví až jeden a půl metru, s purpurově červenými listy, žlutými květy s červenými rozvody.
 • Bagatelle - malé křoviny, nejvýše 40 cm vysoké, mají plochý kulovitý tvar koruny, hnědé listy, které na podzim svítí červeně. Odrůda není zimní odolná.
 • Atropurpurea Nana je trpasličí odrůda se zaoblenou a plochou korunou o výšce 50 cm. Je zvláště krásná při kvetení, kdy je křovina pokryta dvoubarevnými červeno-žlutými květy. Jsou to pět pupenů v květenstvích.

 • Coronit je další trpasličí odrůda se sférickou korunou. Listy této rostliny jsou malované zeleně se žlutým okrajem.

Nemluvě o rozmanitých odrůdách: Harlekýn, Kelleris, Rose Glow, Kornik.

Žluté odrůdy

Navzdory skutečnosti, že většina borůvkových bobulí je namalována v brilantně červené barvě, existují výjimky. Například odrůdy Lutea a Alba. Lyutey - obyčejná dýňová odrůda. Listnatý keř až do 2 metrů. Výhonky rostliny jsou zbarveny žlutě. Poměrně dlouhé (až šest centimetrů) listy jsou namalovány v salátu s červeným lemováním. Dvacet květin se skládá z kartáče. Zrající ovoce je asi o centimetr dlouhé a bledě žluté. Už jsme se dozvěděli o odrůdách dýně s listy a klíčky žluté barvy.

Závěrem je třeba si uvědomit, že je téměř nemožné izolovat nejlepší odrůdu brusinky. Výběr rostliny, která vám vyhovuje, závisí na tom, jak ji budete používat (použijte pro jídlo, design krajiny). Navíc byste měli zvážit klima vašeho regionu, protože ne všechny odrůdy jsou schopné vydržet studené zimy.