zahradnictví

Kdy je třeba zahradit hrášek na otevřeném pozemku? Pěstování hrášku na volném poli

Anonim

Převládání hrášku v zeleninových zahradách je způsobeno vysokou nutriční hodnotou a jednoduchou kultivační technologií. Nejen, že je to nenáročné složení půdy, ale samo o sobě ji obohacuje dusíkem díky bakteriím uzlu, které tvoří celé agregáty na kořenech. Není to dobrá pěstitelská kultura? Nejdůležitější věcí v pěstování je vědět, jak a kdy rostlina hrachu v otevřeném terénu, protože není přijatelné vysadit sazenice. Navíc moderní trh se semeny nabízí výběr z poměrně velkého množství odrůd. V této rozmanitosti je nutné správně se orientovat.

Cukrový hrášek

Tato odrůda je charakterizována skutečností, že vedle hrášku jsou též jedlé listy, ve kterých jsou uzavřeny. Takové odrůdy většinou oceňují zahradníci. Listy lusků nemají tvrdou pergamenovou vrstvu. Zralé semena jsou poněkud vrásčité vzhledem, protože obsahují do zrna poměrně vysokou vlhkost. Ve srovnání s hráškovým hráškem je tato skupina náročnější na rostoucí podmínky (plodnost půdy a vlhkost, teplo) a je také náchylnější k nákazám a napadení škůdci. Odrůdy hrách z cukru se používají v průmyslových konzervách, protože se schnou mnohem déle. Navíc jsou dokonale zmrazené.

Ujistěte se, že pečlivě přečtete obal, vždy to indikuje, kdy je hrach v otevřeném terénu.

Pečivo

Odrůdy této skupiny mají tvrdou listovou podložku s výraznou pergamenovou vrstvou. Pro výživové účely se používají pouze semena, která jsou dostatečně zralá, aby obsahovala hodně škrobu. To vede k tomu, že v suché formě, jsou vařené měkké velmi rychle. Proto se hráškový hrách používá k polévce. A ten, který se shromáždí ve stádiu technické zralosti, jde do konzervování a mražení.

Odrůdy hrách

Nejběžnější odrůdy cukrového hrášku:

  • předčasné zrání: Ambrosia, Oregon, dětský cukr, zázrak Kelvedonu;
  • střední sezóna: Zhegalov 112, Moskva pochoutka;
  • pozdě: nevyčerpatelný 195.

Nejběžnější odrůdy hrášku:

  • předčasné zrání: Víra, Koule, Misty, Hezbana;
  • střední sezóny: Asana, Abador, Vinko, Sherwood, Ashton;
  • později: Era, Pecan, Twin, Nicholas, Matrona.

Od jakého druhu dáváte přednost, závisí na době, kdy se hraje v zahradě se semenem. Každý rok se na trhu objevují desítky nových odrůd, včetně zón. V případě Sibiře se zpravidla používají odrůdy v polovině období, např. Cukr Cerebral, 13. května Henry.

Osázet semena: připravit půdu na hrách

Tato rostlina miluje teplo a sluneční záření, takže místo musí být správně zvoleno, nejlépe bez průvanů a silného větru. Tento zástupce luštěnin nevyžaduje hojné hnojení. Pokud jste dříve určili místo pro výsadbu, je lepší přidat minerální přípravky a organické látky na podzim. Nebo věděte, kdy chcete zahratit hrachu na otevřeném pozemku ve vaší oblasti, můžete to udělat týden před očekávaným datem. Pokud máte v lokalitě hlinitou nebo písečnou půdu, pak před kopáním je vhodné přidat humus nebo kompost (na základě 1 čtverečního metru 5-6 kg).

Příprava osiva pro setí

Existují dva způsoby vysetí semen: suché nebo s krátkým namočením. Za prvé, musí se semena před hráním vyřídit, třídit, odstranit poškozené a poškozené. Všichni, kteří jsou vhodní, by měli namočit ve slabém horkém (40 ° C) roztoku kyseliny borité (rozpustit jeden gram na 5 litrů vody). Doba namáčení - 5-8 minut. Díky tomuto způsobu zpracování bráníte poškození kořene larvami uzlů. Po nasáknutí semen, vezměte je na papírovou ubrousek, trochu je osušte a pak začněte sázení.

Můžete použít suchý hrášek, pouze půdu je třeba předem napojit a vršek musí být pokryt speciálním krycím materiálem.

Kdy je třeba zahradit hrášek na otevřeném pozemku?

Doba setí hrachu závisí především na teplotě půdy, době, kdy se zahřeje. Hrách klíčí již při + 2-3 ° C a dokonce i vydržet vratné mrazy. To jsou jen kořeny, které ještě potřebují teplou půdu. Vzhledem k tomu, že země je velká a jaro přichází s výrazným zpožděním, doba přistání se značně liší. Pokud jde o to, kdy chcete zahratit hrachu na otevřeném pozemku v Moskvě, každý zahradník vám řekne, že jakmile se sněh roztaví a země vysuší, přibližně ve dvacátém dubnu. Obecně platí, že všechno je přísně individuální, jelikož může být i pružina dlouhá. Po výsadbě hrachu je třeba něčeho něco pokrýt. Za prvé, aby se zachovala vlhkost, a za druhé, ne kukat ptáky.

Pokud jde o otázku, kdy je třeba ulovit hrach na otevřeném terénu v Uralsku, je odpověď podobná. Země se zpravidla zahřeje v prvních květnových dnech (do 10.). V této době jsou mrazy stále možné, ale rostlina přežije. Datumy přistání na Sibiři jsou posunuty přibližně o dva týdny, tj. Do poloviny či konce května.

Jak vysadit hrach: schéma výsadby

Všichni zkušení a ne velmi zahradníci jsou jistě obeznámeni s pojetím "předchůdců". Odkazuje na kulturu, která v tomto roce rostla na tomto místě. Pěstování hrášku na otevřeném pozemku by se tedy mělo provádět tam, kde předchůdci byli zástupci hnízda (brambory, lilky, rajčata) a dýně.

Postel by neměla být příliš vysoká, asi 15-20 cm. Půda na něm vyžaduje dobré kopání, vyrovnání a zalévání. Vytvořte brázdy na posteli, vzdálenost mezi nimi by měla být 20-25 cm. Je lepší zasít suché semínko hrachu. Ponechte mezeru mezi zrny o velikosti asi 10 cm. Hloubka zasetí je 2, 5-3 cm (ptáci mohou vyzdvihnout menší). Výskyt výstřelů se zpravidla vyskytuje asi za 5-7 dní. Když jsou jednotné a přátelské, půda musí být orána, ale jen nepatrně, aby nedošlo k poškození mladých rostlin. Pěstování hrášku v otevřeném terénu (fotografie jsou uvedeny v článku) vyžaduje pravidelné minerální hnojení (fosfátové a potašové hnojivo). Udělejte to v době kvetoucí kultury. Pro zavlažování položte jednu lžíci nitrofosky v 10 litrech vody (spotřeba na 1 m2 M - 5 litrů).

Péče o rostliny v létě

Základní péče hrachu v průběhu vegetačního období je poměrně jednoduchá. Dva týdny po výskytu výhonků je třeba znovu spustit a dokonce i mírně vyletět. Je třeba se starat o kolíky nebo podpěry na hrách. To musí být provedeno, jinak rostoucí rostlina postupně spadne na zem, zejména po silném větru nebo dešti. Takové ubytování zpomaluje růst, kvetení a poté zrání plodiny a bude nesmírně nepohodlné sbírat ji. Podvazek může být vyroben stejným způsobem jako na fotografii, pomocí dřevěného rámu a mřížky, nebo můžete jednoduše nastavit kolíky a připevnit rostliny, jak rostou.

Pěstování hrachu na otevřeném poli zahrnuje časté a hojné zavlažování. Přibližná spotřeba - 1 kbelík vody na metr čtvereční. Pěstování hrachu je velmi ten případ, kdy bude kapkový zavlažovací systém velmi užitečný. Rostlina je poměrně křehká, takže je třeba napít v kořene.

První lusky mohou být ochutnány již 2 týdny po rozkvětu. Pro zvýšení výnosů odborníci doporučují sklizeň hrachu během dozrávání denně. Odtržte lusky z křoví musí být pečlivě a pouze nejvhodnější a vysušené musí být okamžitě odstraněny.

Škůdci a kontrola onemocnění

Všechny rostliny, včetně hrášku, jsou vystaveny riziku, že budou postiženi houbovými chorobami nebo škůdci. Jak se říká, předem varovaný je předzbrojen. Toto nebezpečí musí být známo osobně.

Nejdůležitějším škůdcem jsou larvy listovitých červů, které mohou rychle zmařit zeleninu a také poškodit struky. Pro prevenci můžete ošetřit lůžka hráškem výtažkem z tabáku, kořenu lopuchu, celandinu, rajčat, nebo česneku.

Mezi nemocemi houbové povahy největšího nebezpečí je plísně. Pokud nechcete používat různé chemikálie, můžete použít lidové metody, jsou také přirozené. Z mouky prachu pomáhá infuzní polní kaly, které stárnou po dobu 8-10 hodin. Stříkání se provádí dvakrát v intervalu jednoho týdne.

Zjistili jsme tedy, kdy je třeba zahradit hrášek na otevřeném pozemku na Sibiři, na Uralsku nebo v Moskvě. Termíny jsou pouze přibližné a je nutné se individuálně zaměřit na počasí v každém regionu. Hrach - kultura je nenáročná, ale velmi užitečná jak pro člověka, tak pro vaše stránky. Na místě jeho pěstování v příštím roce bude možné vysadit jakoukoli jinou kulturu, která nepochybně ovlivní její růst.