konstrukce

Přístroje pro vodu v soukromém domě: výkresy

Anonim

Své vlastní zdroj vody na místě hraje velmi důležitou roli. Pokud nedojde k centralizovanému zásobování vodou, nejlepším řešením je instalace studny pro vodu v soukromém domě, což umožní organizovat nepřetržitý nezávislý přívod vody na přilehlém území. Můžete se dobře vyvíjet nejen s pomocí odborníků, ale také samostatně. To vyžaduje hotovost, dostupnost potřebného vybavení, nástroje, stejně jako volný čas a touhu.

Druhy studní

Přístroje pro vodu v soukromém domě mohou být dva typy.

Písek je vybrán při nízké spotřebě vody (až 2 kosky za hodinu). Vyvrtá se do hloubky 25-30 m, dokud nedosáhne pískové zvodnělé vrstvy. Poté je studna zpevněna potrubími, na spodní straně je umístěn štěrkový filtr a ponořeno ponorné čerpadlo. Výsledná voda ze studny je vysoce kvalitní, což není případ studní. Kromě toho jsou náklady na peníze a čas na vybudování takové struktury relativně malé. Ale každá písečná studna má své nevýhody:

 • křehkost (do 10 let);
 • malá vodní rezervace;
 • poměrně rychlá, což vyžaduje pravidelné čištění a čerpání vody.

Umělecká studna je nejvýnosnější možností pro trvalé bydlení na venkově. Taková studna je vyvrtána do velké hloubky, která může být sto nebo více metrů. Velkou výhodou artesiánské studny spočívá v neomezeném potenciálu: její zdroj je prakticky nevyčerpatelný a jeho produktivita dosahuje 10 m3 vody za hodinu. Kromě toho je voda vysoce kvalitní, nezatížená a nevysušená.

Nicméně, takové zařízení studny pro vodu v soukromém domě za cenu bude stát trochu víc, než výstavba písečného zdroje, ale tyto náklady se rychle vyplatí. Výkon artesiánské studny je velmi vysoký, stačí k zásobování vodou velkou plochou se všemi obytnými budovami. Takový zdroj může sloužit více než 50 let.

Stupně autonomního přívodu vody zařízení

Zvažte, co zařízení vypadá jako studna pro vodu v soukromém domě. Pokyny krok za krokem:

 • zvolit umístění budoucnosti;
 • provádíme vrtání potřebné hloubky;
 • nainstalujte kazetu;
 • provádět instalaci zařízení pro zvedání vody;
 • nainstalujte čerpadlo;
 • Provádíme instalaci uzamykacího zařízení;
 • instalujeme potřebné automatizační systémy;
 • vyberte a nainstalujte systém čištění vody;
 • položili jsme potrubní systém z studny do domu;
 • provádíme rozvody potrubí vnitřního systému zásobování vodou.

Jak vyrobit dobře zařízení pro vodu v soukromém domě s vlastními rukama? Výkresy jsou zárukou úspěšného autonomního systému zásobování vodou.

Je důležité vědět, že podle stávajících právních předpisů je nutné mít pro každý studnu individuální pas. Vydává jej organizace, která provedla vrtání. Pro předložení registračním orgánům bude vyžadován pas.

Zařízení studny pro vodu v soukromém domě: přehled

Dodávka vody soukromého domu se studnou zajišťuje řadu prací, které jsou prováděny v souladu s projektem. Doporučuje se jej objednat ve specializovaných organizacích. Zařízení na dodávání vody by mělo obsahovat filtrační systém a studnu pro údržbu zařízení, kterým bude voda dodávána.

Přívod vody ze studny v místě je možný i v případě nepravidelného použití konstrukce, avšak existuje možnost rychlého zatékání. Abyste tomu zabránili, doporučuje se pravidelně pumpovat dobře. Je také vhodné zachovat systém pro zimní období (úplně vypustit vodu).

Čerpadla

Při organizaci autonomního zásobování soukromým domem ze studny je velmi důležité zorganizovat spolehlivý mechanismus pro zvedání vody. Moderní trh nabízí širokou škálu čerpadel od různých výrobců. Který z nich je správný pro váš systém?

Pro správnou volbu je nutné studovat princip činnosti různých typů čerpadel a parametry zdroje, ze kterého bude voda čerpat. Od správné volby závisí na hladkém fungování systému zásobování vodou.

Co je třeba vzít v úvahu při výběru čerpadla?

Nejprve se doporučuje věnovat pozornost následujícím parametrům:

 • celková hloubka vrtu a hladina vody v ní;
 • celkové množství vody potřebné pro vás denně, včetně zalévání zahrady;
 • tlak vody v jamce. Může se vypočítat následovně: přidat 30 do hloubky studny a zvýšit výslednou hodnotu o 10%. Nejefektivnější je zvolit si hlavu v 90 m;
 • průměr vrtu;
 • jednotkové náklady.

Typy čerpadel

Než si koupíte čerpadlo, musíte se rozhodnout pro jeho typ.

Všechna čerpadla jsou rozdělena do dvou tříd:

 • Povrchové čerpadla se vyznačují tím, že jejich trup je umístěn na zemi nebo přímo na hladině vody. Je držena speciálním plavákem. Tento typ čerpadla může čerpat vodu z hloubky nepřesahující 9 metrů, díky čemuž je její použití v jímkách omezené.
 • Ponorná čerpadla jsou zcela spuštěna do čerpané vody.

Oddělení principu zařízení:

 • Odstředivá čerpadla mají hřídel s lopatkami vrtule, která vytváří odstředivou sílu, která vám umožňuje čerpat vodu.
 • Vibrační čerpadla obsahují membránu. Čerpání vody v nich je způsobeno rozdílem tlaku, který je vytvořen uvnitř i venku.

Při nákupu čerpadla je lepší zvolit modely, které obsahují tepelný spínač, který chrání motor před přehřátím.

Nemyslete si, že čím více energie čerpadlo, tím lépe. Nadměrné napájení může způsobit určité problémy v celém systému.

Je lepší konzultovat odborníka v této oblasti a zakoupit čerpadlo s výkonem zabudovaným v projektu.

Zařízení studny na vodu v soukromém domě: ruční čerpadlo

Při použití ručních vrtů čerpadla nelze objemy a průtok vody srovnávat s použitím automatických analogů. Tento princip činnosti má však jednu velkou výhodu - úplnou závislost na komunikaci a vnějších podmínkách. Díky této kvalitě se ruční čerpadla stávají nepostradatelným pomocníkem při zásobování malými oblastmi vodou nebo vzrůstajícím množstvím vody z mělkých vrtů.

Kde jsou používány ruční vodní čerpadla

Ruční čerpadlo je nejvhodnější použít v následujících případech:

 • nedostatek centralizované (konstantní) dodávky elektřiny;
 • minimální spotřeba denní vody;
 • dobře a dobře mají malou hloubku;
 • ekvivalentní náhrada za tradiční lžíce a lano při veřejném využívání vodních zdrojů;
 • nouzový (náhradní) zdroj hydraulické energie.

Jak uspořádat studnu na vlastní pěst?

Přístroje pro studenou vodu v soukromém domě se mohou provádět nezávisle.

Především je nutné stanovit vodopád v území. K tomu je několik způsobů, jak najít místo pro vrtání díry v zemi:

 • používají se údaje o terénu (mapy ukazující umístění podzemních vod);
 • pozorování rostlin a přírodních jevů;
 • voda se prohledává pomocí větviček.

Navrhujeme, abychom zvážili zařízení pro studnu vody v soukromém domě bez kajonu.

Po určení místa vrtání musíte zvolit způsob, jakým bude vrtání provedeno. Nejúčinnější metodou je vrtání. Pro nezávislý výkon této práce použijte malé vrtací zařízení, které je vhodné i pro neprofesionální uživatele, nebo domácí ruční vrtačku. Představuje tyč, na které je umístěn řezný prvek. Vrtačka uvolňuje půdu, která je po řezacích prvcích zachycena spirálovými deskami umístěnými na tyči. V důsledku toho se délka lišty zvyšuje.

Po průchodu podloží se proces vrtání zastaví. Dále začněte připravovat studnu pro plný provoz. Nejdříve je studna důkladně vyčištěna pomocí houby, pak je filtr spuštěn na dno a zbývající prostor je vyplněn hrubým pískem.

Přístroj ke studně na vodu v soukromém domě (můžete vidět fotografii v našem článku) potřebuje další vybavení pro použití. Pro tento účel jsou stěny studny zpevněny azbestocementovými trubkami. To se provádí tak, aby byl zajištěn volný a čistý přístup do vodonosné vrstvy (bez půdních prvků).

Jak správně umístit azbestocementovou trubku do studny

Před provedením této fáze práce je třeba vzít v úvahu následující faktory:

 • Pro pohodlnější umístění musí být průměr trubky zvolen mírně menší než průměr jamky.
 • Doporučuje se umístit celou trubku přímo. Pokud to není možné, je možné zvolit úseky trubek o stejném průměru a hladkých hranách, které minimalizují možnost znečištění vodního zdroje.
 • Každý úsek skříně je pečlivě upevněn speciálními svorkami, což zabraňuje usazování skříně hluboko do vodonosné vrstvy a blokování přístupu k vodě.
 • Vzhledem k častému vzestupu potrubí ze studny byste měli myslet na to, jak ho opravit již na povrchu.

Po instalaci potrubí je nutné určit, jak bude voda vyvedena z hloubky na povrch. Nejúspěšnějším způsobem je použít ponorné čerpadlo a držet hadice z něj pro čerpání vody do domu a v nádrži pro zalévání oblasti. Výkon takového čerpadla musí být nejdříve vypočítán s přihlédnutím k výšce, do které budou dodány zdroje z vrtu.

Stručně jsme prozkoumali studny pro vodu v soukromém domě. Jak řídit vodní zdroje na vlastní pěst, už víte. Nyní můžete udělat dekoraci, která také záleží. Existuje mnoho možností, například - konstrukce dřevěného rámu, vyřezávaného baldachýnu, konstrukce studny se speciálními balvany z umělého kamene. Nyní zapněte svou představivost a vytvořte komfort na vašem webu.