zahradnictví

Bulharský pepř: kultivace, rysy péče a doporučení

Anonim

Celkově je v přírodě více než 2000 druhů této kultury a její domovinou je Střední Amerika (Mexiko).

Tato rostlina se objevila v Evropě v 15. století a přišla do Ruska přes země jako Španělsko, Turecko a Írán. Zde se aklimatizovalo, i přes poměrně velkolepou náladu a lásku k teplu.

Rostlina je - bulharský pepř, který má mnoho výhod. To má nejen jasné barvy, které dávají slavnostní vzhled jakéhokoli pokrmu, a to nejen nádherné chuťové vlastnosti. Tato rostlina je neocenitelným skladištěm vitamínů.

V článku se můžete seznámit s rysy kultivace bulharského pepře a starat se o něj.

Proč se pepř říká bulharský?

Důvodem je historie pohybu rostlin na planetě. Chilli paprička pochází z Ameriky, ale je pikantní. V prostředí původního původně sladkého pepře nebylo. Teprve v roce 1928, díky 10leté práci maďarského chovatele (Ferenc Horvath), rostliny s ostrými ovocemi byly izolovány od místní populace.

Tak vznikly první odrůdy chutných sladkých papriček, které se zamilovaly do zeleninových pěstitelů. Kromě toho se šlechtění dalších zemí začalo zabývat chovem nových odrůd.

Pro Rusy se první známo s touto zeleninou vyskytlo v Bulharsku. Odrůdy pepře, které se poprvé objevily v kultuře Ruska, měly bulharský původ. Kromě toho vědci, chovatelé této konkrétní země významně přispěli k výběru této rostliny. Od té doby se ruští zahradníci začali zabývat kultivací bulharského pepře.

Sladká paprika je termofilní, takže má rád hodně slunce. V tomto ohledu jsou největšími zeměmi producenty zeleniny Španělsko, Itálie, Bulharsko, Řecko a Maďarsko.

Sorta

Před výsadbou by měla rozhodnout o výběru odrůd. Záleží to nejen na preferencích chuti, ale také na budoucím místě ovoce. Například pro použití čerstvého pepře, měli byste upřednostňovat velké ovoce, silné stěny a šťavnaté odrůdy: Gladiator, Kalifornie zázrak, dar z Moldavska a Winnie the Pooh. Pokud byste chtěli jmenovat pepř - zachování, měli byste zvolit odrůdy "sibiřský": Victoria, Ermak, Kupets a další.

Mnozí se zabývají pěstováním bulharského pepře Ermak, který je jedním z nejčasnějších zrůzných odrůd. Jeho plody dozrávají společně a brzy. A po první sklizni znovu kvete a dává dobrou druhou sklizeň. Jeho ovoce je poměrně velké, s hmotností až 250 g. Výtěžek této odrůdy dosahuje 15 kg na metr čtvereční. metr

Popis

Ze zahraničí je bulharská paprika velmi krásná a jasná. Střední zelenina je umístěna na dlani. Je to hustá a její struktura je křupavá a masitá. Barva ovoce je většinou červená, žlutá, oranžová nebo zelená.

Zelené listy sladké pepře, které jsou jemné a křehké, rostou v délce 10-15 cm, což závisí na odrůdě a podmínkách pěstování. Ve skleníku jsou delší. Plody mají formu pupenku, uvnitř kterého je velké množství semen. Jejich tvar je plochý nebo mírně podlouhlý a barva je bílá, žlutá nebo hnědá.

Níže jsou podrobněji popsány rysy kultivace bulharského pepře.

Podmínky pěstování

Chcete-li získat bohatou sklizeň, zkuste to dobře. Tato jižní zelenina miluje teplé, bezvětří počasí, a tudíž v ruských zeměpisných šířkách do větší míry se pěstuje pomocí sazenic.

Bulharský pepř je rostlina s krátkým dnem, což znamená, že pokud denní světlo trvá méně než 12 hodin, začne se dříve přemisťovat na plody a produkuje vyšší a stabilnější výnosy.

Rostoucí metody

Pepř je jižní rostlina, takže pokus o růst se semenem nemá smysl. Celkem existují tři metody kultivace:

 • v zahradě, v teplém podnebí;
 • ve skleníku, kde je zajištěno plné zrání;
 • v domě.

Pěstování pepře

Pro úspěšné pěstování papriky a získání významné plodiny je třeba dodržovat některá pravidla.

Nejlepší předchůdce pepře pro pěstování v půdě jsou následující zahradní plodiny: okurky, cibule, dýně, cuketa, zelí a mrkev. Nejhorší předchůdcové: rajčata, brambory, lilky, papriky a physalis.

Sazenice jsou vysázeny na otevřeném pozemku koncem května - v polovině června. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být 40 cm. Pepřiny by měly být na počátku dubna zasazeny do neohřešeného skleníku a na konci května by měly být vysazeny tunely.

Nejlepší pro tuto plodinu jsou lehké půdy připravené předem - pro rok. K tomu je třeba přidat do půdy asi 5 kg organické hmoty na metr čtvereční (pod předchůdcem) a na podzim přidat 50 gramů potašu a fosfátových hnojiv a vykopat hluboko. 40 gramů dusičnanu amonného by mělo být přidáno k horní vrstvě půdy na jaře a 5 dní před transplantací můžete dezinfikovat půdu pomocí následujícího roztoku - lžíce síranu měďnatého na 10 litrů vody.

Pěstování bulharských sazenic pepře

Podklad pro sadby by měl být volný a světlý. Měl by sestávat z humusu, písku a zeminy v poměru 2: 1: 1. Navíc na 1 kg připravené směsi je třeba přidat jednu lžíci popela.

Pokud není skleník, měly by semena zasít v únoru, takže semenáčky v době transplantace do země v květnu byly staré asi 100 dnů. Pepř nepřebírá pisky velmi snadno, proto je žádoucí okamžitě zasít semena do jednotlivých hrnců (rašelina může být) o průměru asi 8-10 cm. Velké hrnce by se neměly používat kvůli poměrně pomalému růstu kořenového systému.

Pěstování bulharského pepře ze semen vyžaduje značné úsilí, ale to není těžké dělat. Semena před výsadbou je třeba zpracovat - udržujte ve vodě (+ 50 ° C) před otokem (asi 5 hodin). Poté umístěte vlhký hadřík na 2-3 dny při pokojové teplotě +20 ° C. Můžete semit semena bez takových aktivit, ale po této jednoduché přípravě semen si můžete sázet ještě další den.

Zasetá semena musí být napojena a pokrytá buď skleněným nebo plastovým obalem. Takže mohou být na teplém místě před klíčením a osvětlení není tak důležité. Optimální teplota pro sazenice je asi +26 ... 28 ° С v průběhu dne, +10 ... 15 ° С - v noci. Následná kultivace zvonu na otevřeném poli může být sama o sobě odůvodněna s výhradou dodržování všech pravidel péče.

Horní oblékání v otevřeném terénu

Po celou sezónu je nutné strávit asi 4 krmení kuřecího hnoje, ředit vodou v poměru 1:10. Měly by být střídány s listovým hnojivem - stříkání nitrofoska (10 litrů 1 polévková lžíce).

Co může vést k nedostatku hnojiva?

Nedostatek draslíku může vést k obrubě a okraji listů. Je však třeba si uvědomit, že pepř nereaguje dobře na přebytek chloridu draselného.

Nedostatek dusíku vede k broušení listů a jejich získání matného šedavého odstínu. S nadbytkem dusíku, pádem vaječníků a květin.

Nedostatek fosforu - barvení spodní strany listů v bohaté purpurové barvě, zatímco jsou lisovány proti stonku a povstávají.

Deficit hořčíku - listy se stávají mramory.

Pěstování papriky ve skleníku

Skleníkové půdy před výsadbou semenáčů pepře by měly být pečlivě vykopány, saturace je kyslíkem tímto způsobem. Nejlepší je, aby rostlina byla umístěna v místech, kde byl dříve zřízen zelí a okurky.

Složení půdy by mělo obsahovat následující minerální látky (na 1 m2):

 • síran draselný - 40-45 g;
 • dvojfázový superfosfát až do 20 g;
 • dusičnan amonný - do 30 g;
 • humus - 4-6 kg;
 • popel - 50-80 g

Je důležité poznamenat, že bulharský pepř je obtížné tolerovat nadměrnou tloušťku. V závislosti na odrůdě (výška rostliny) se požaduje následující počet rostlin na 1 metr čtvereční. metr:

 • vysoký - 2-3 ks;
 • střední délky - 4-6 ks;
 • podsada - 6-8 ks.

Poté potřebujete správnou péči. Pěstování papriky ve skleníku je také snadné.

Jak rostlina rostla, péče o ně má nějaké zvláštnosti. Rostlina je vysazena do hloubky 4 cm. Večerní hodiny jsou nejlepší čas - to je doba poklesu biologické aktivity rostlin. Kořenový systém semenáčků by měl být navlhčen. 50 g potašového hnojiva musí být přidáno do studny a naplněno teplou vodou. Teprve poté, co se voda vstřebá, měla by se do ní přikopat semenáčky a zemní hmota. Od vzniku kůry je země chráněna vyplněním míst přistání s organickou hmotou nebo rašelinou. Během období dozrávání by měla být tato operace prováděna nepřetržitě.

U pepře je teplota vzduchu nad + 32 ° C destruktivní. Proto je nutné sklenku větrat.

Pepřní škůdci a nemoci

Poškození pepře může způsobit mšice, slimáky, bělobřichy, kopeček, medvěd a chrobák z Colorada. Aby se předešlo problémům s nimi, je nutné opečkovat pepř třikrát v sezóně dřevěným popelem.

Nejčastějšími onemocněními jsou pozdní blight, makrosporóza, septorióza, vrcholová hniloba a bílá, černá stopka.

Pro potírání medvědské díry je vhodné je naplnit cibulí vodou (na 10 litrů vody, 500 g cibulové kůry) naplněné 3 dny před naplněním sazenic do země. U mšic ošetří následující roztok: syrovátka (1, 5 l), 10 l vody. Poté je rostlina posypána popelem.

Sklizeň Bell Peppers

Pěstování semenáčků bulharského pepře a péče o ně v procesu růstu podle pravidel plně odůvodní veškeré náklady a úsilí. Sklizeň bude výborná.

Pepřové zrají od začátku srpna do prvního mrazu. Jedná se o čas sklizně. V zralých plodech pepře je tolik vitaminů, které s ní nemohou být srovnány s jinou zeleninou.

Výhody pepře

Odborníci doporučují použití pepře v potravinách lidí trpících depresí a kteří mají tendenci ke špatné náladě a apatii. To je způsobeno schopností rostliny produkovat endorfiny v těle - "hormony štěstí".

To je také užitečné pepř během těhotenství, s některými onemocněními jater a srdce, s poklesem svalového tonusu a nedostatkem vitamínu.

Závěrem je několik tipů

Sazenice by měly být s výhodou vytvrzeny a 7 dní před přistáním na zahradním lůžku by měly být ošetřeny draselnou solí.

Je nutné pravidelně kontrolovat kroužky na přítomnost sušených a nemocných listů, které by měly být okamžitě odstraněny.

Vedle sladké papriky byste neměli pěstovat pikantní odrůdy, jinak by se všechny plody papriky staly hořkou.