konstrukce

Vytvoření lázně pěnových bloků s vlastními rukama

Anonim

V tomto článku se budeme zabývat tím, jak budovat pěnový blok s vlastními rukama. To je nejlepší materiál ze všech, které lze nalézt na dnešním trhu. Různé konstrukce jsou postaveny z pěnových bloků (ale ne více než 1-2 podlaží na výšku). Kromě toho vysoká vlhkost neovlivňuje kvalitu materiálu. Pokud uvedete do praxe všechny pozitivní vlastnosti pěnových bloků, vyberete spolehlivou a odolnou lázeň, která bude sloužit vám více než dvanáct let.

Něco o vlastnostech pěnových bloků

Dejme, jaké pozitivní a negativní vlastnosti má tento materiál. Neexistují téměř žádné nevýhody, jak jste pochopili při stavbě pěnobetonové blokové lázně. Existuje však spousta výhod:

 1. Materiál s vysokou pevností. Blok pěny je velmi odolný vůči stlačování silou až 3, 5-5 MPa. Některé značky materiálů mohou být použity i při výstavbě vícepodlažních budov a vany.
 2. Nízká hustota - asi 400-1600 kg / cu. Tento indikátor je přímo závislý na značce materiálu. To je nejnižší mezi všemi stavebními materiály, které obecně existují v přírodě. Minimální vliv tohoto parametru má na pevnost a trvanlivost. Díky své nízké hustotě jsou pěnové bloky mnohem jednodušší pro přepravu a skladování. Kromě toho se zvyšuje rychlost konstrukce, protože pro tento účel nevyžaduje speciální nástroj. A jeden člověk se vyrovnává se zvyšováním pěnového bloku do jakékoliv výšky.
 3. Nízká tepelná vodivost, téměř stejná jako u dřeva. A tento údaj je třikrát lepší než ten cihel. Při stavbě lázně pěnových bloků s vlastními rukama získáte spoustu výhod, hlavní je, že budova udržuje teplo.
 4. Vysoká míra zvukové izolace - téměř stěny vnějších zvuků jsou přenášeny stěnami z pěnových bloků. Materiál má spoustu pórů, které potlačují všechny možné zvuky.
 5. Vysoký stupeň odolnosti proti vlhkosti - tento indikátor je nesmírně důležitý při konstrukci van. Při dodržování GOST při výrobě bloků dochází k utěsnění pórů, že materiál může zůstat nezměněn ve vodě po dobu delší než jeden týden.
 6. Mrazuvzdornost je také jedním z pozitivních parametrů materiálu. Blok pěn nemění své vlastnosti v širokém rozmezí teplot.
 7. Z hlediska požární bezpečnosti je požární odolnost materiálu poměrně vysoká. Bloky se nezapnou ani při delším vystavení ohni. Dokáže odolat působení požáru po dlouhou dobu - asi 8 hodin.
 8. Struktura pěnových bloků je homogenní, přestože má velké množství pórů. Všechny tyto bubliny, naplněné vzduchem, jsou téměř stejné velikosti. Při práci je tedy dovoleno použít jakýkoli způsob zpracování materiálu - štěpení, řezání, řezání.

Znát hlavní vlastnosti a výhody bloků, můžete pokračovat ve stavbě. Nemůžete spěchat s nákupem materiálu, protože musíte nejprve provést hodně přípravných prací.

Vybavili jsme základ

No, stavěte si koupel s pěnou ve vlastních rukou? Pokud ano, kde bez spolehlivé podpory? Během výstavby pěnových bloků je povoleno používat jakýkoli druh základů. Budova může být umístěna na jakémkoli pozemku. Jediné, co je třeba udělat předem, je vyrovnání staveniště. To je takto:

 1. Změřte sklon povrchu. Chcete-li to provést, nainstalujte tyče (dřevěné nebo kovové) na okrajích dokončeného výkopu o rozteči asi 1 m.
 2. Protažte lano mezi tyče a zkontrolujte jeho vodorovnou polohu. Tak budeme v našich rukou vytvářet koupel s pěnou.
 3. Je-li to nutné, změňte úroveň a vykopněte příkopy více tam, kde je svah silnější.

Pokud rozdíl není příliš velký, nemůžete nic udělat. To umožní rychlejší odtok vody. Ale je také nemožné, aby byl svah příliš velký.

Věnujte pozornost kvalitě půdy. Pokud je možnost zvolit místo, doporučuje se vytvořit vanu, kde je půda hustší. Za prvé, všechny odpadky jsou odstraněny z povrchu a trávník je odstraněn (plodná vrstva zeminy s kořeny rostlin). Všechny organické nečistoty jsou odstraněny. V případě, že kamenité půdy, bude muset odstranit všechny velké vyčnívající komponenty. Dále uvádíme podrobnější popis postupné výstavby lázně s pěnovými bloky s vlastními rukama.

Pokud jste odstranili příliš mnoho půdy, můžete vyrovnat výšku vyplněním vyčištěné zeminy. Úplné odstranění všech cizích prvků musí být provedeno, aby se zabránilo úbytku organického odpadu v blízkosti nadace. Nejčastěji staví pásový základ pro vany z pěnových bloků. Jedná se o jednoduchý a levný design, který lze realizovat doslovně během jednoho dne. Nejlepším řešením je mělký základ, který dokáže odolat relativně mírnému zatížení lehké konstrukce. Zvláštní pozornost by měla být věnována výstavbě nadace, závisí na její kvalitě a rovnoměrnosti, jak dlouho vám lázeň bude sloužit věrně.

Provedení výkopu

Pevnost pěnových bloků je poměrně vysoká, ale stále je struktura spolehlivější, tím lepší bude podpora (základ). Přítomnost deformací nebo praskání je nepřijatelná, protože z tohoto důvodu se stěny změní tvar, jejich celistvost bude rozbitá. Výkop musí být vyhlouben, takže hloubka základny je dostatečná k udržení hmotnosti celé konstrukce. Dále budeme zvažovat postupnou výstavbu lázně s pěnovými bloky vlastními rukama.

Samostatně je třeba vzít v úvahu výšku pískového polštáře a izolační vrstvu. Při stavbě lázní je zpravidla nutné vykopat výkop, jehož hloubka je 0, 5-1 m. Co se týče šířky, stačí to 30 cm, ale doporučuje se věnovat pozornost rozměrům pěnových bloků - závisí na nich šířka zákopu (měla by být trochu větší). Při dodržení této podmínky můžete volně položit veškeré potřebné hydroizolační vrstvy.

Chcete-li vyřešit problém, jak hluboko by měl základ založit, je třeba se zaměřit na následující ukazatele:

 1. Velikost a hmotnost zařízení.
 2. Kvalita půdy.

Jste prostě šťastný, pokud se někdy objevil průzkum. Pak budete přesně vědět, jaké půdy jsou na vašem webu. Pokud je půda slabá (například jílovitá), pak by měla být hloubka co nejširší. V případě, že je půda hustá a spolehlivá, je dovoleno vytvořit malý základ. Měla by také vzít v úvahu míru ukládání půdy, blízkost podzemních vod. To vše je bráno v úvahu při přípravě průvanu lázně z pěnového bloku. Můžete to udělat sám od nuly s vlastními rukama, nebo si je připravit.

Můžete zjistit míru půdní těžby ve stavebních organizacích nebo provádět geologické průzkumy. Prohlédněte si sousední budovy, zjistěte, jaké typy základů používají při stavbě. Pokud jsou na budovách sousedů viditelné trhliny, je lepší upřednostňovat silně hlubší základy.

Kanalizace ve vaně

Zvažme nejjednodušší způsob, jak připravit kanály ve vaně. V předstihu je třeba vybavit jámu a udělat si zásobu. Je možné připojit kanalizační systém jak do centrálního systému, tak do vaší septiku. Uvnitř budovy jsou instalovány trouby s mírným zkreslením. Ukáže se, že veškerá komunikace bude v podzemním prostoru. Jímka by měla být co nejdále od budovy - to je jediná věc, kterou je třeba vzít v úvahu při výrobě kanalizačního systému.

Základní příručka pro nadaci

V předstihu je třeba připravit ponornou lázeň z pěnových bloků. S vlastními rukama můžete vytvořit kresbu, označit všechny velikosti. A podle čísla tráví stavbu. A teď se podívejme, jak vytvořit vlastní nadace. Již znáte základy, nyní je třeba popsat všechny kroky podrobněji:

 1. Na dno vyhloubeného výkopu se nalije štěrk nebo písek. Tloušťka vrstvy by neměla přesáhnout 30 cm. Materiál se musí natřít a nalit vodou. Někteří stavitelé doporučují použití předem navlhčeného písku.
 2. Na okrajích upevněte bednění, její tloušťka by neměla být větší než 20 cm, nejlépe pokud je menší než 10 cm. Pomůže vám zabránit šíření betonového roztoku. Je povoleno používat dřevo, plech jako bednění. Dokonce i trvalé bednění lze instalovat. Odnímatelná bednění je připevněna k podpěrným sloupům a je spojena šrouby (někdy s běžnými hřebíky).
 3. Teď je třeba zesílit. To se provádí pomocí speciální mřížky. V dolní části výkopu jsou umístěny "židle" pro vyztužení. Mohou to být dokonce kusy cihel, hlavně je umístit mřížku ve stejné vzdálenosti od dna. Pak se provede montáž vertikálních tyčí, na něž jsou připevněny vodorovné tyče. Instalace se nejlépe provádí svařováním, ale pomocí speciálního drátu.
 4. Vytvořte směs pro nalévání. Při vytváření lázně pěnových bloků s vlastními rukama je důležité dodržovat všechny rozměry. Zahrnuje komponenty jako štěrk, písek, cement. Poměr 5: 3: 1. Jakmile přivedete beton do kapalného stavu, okamžitě jej nalijte do příkopu. Pokud trochu odložíte, řešení se ztvrdne a nebudete od něj dělat nic. Ujistěte se, že jste se zbavili vzduchových bublin - pokropte je lopatou, tyčí nebo použijte hluboký vibrátor.

Poslední krok čeká. Základna by se měla ztuhnout a potřebujete nejméně 3 týdny. Při deštivém a větrném počasí je nutné celý obal zabalit vodou. Pokud náhle hrozí, že zasáhne chlad, nebude to mít vliv na izolaci. Po konečném nastavení je nutné položit na podklad 2-3 vrstvy hydroizolace (střešní krytina). Bude chránit stěny před vlhkostí.

Co potřebujete pro zděné zdi

Při stavbě budov vyrobených z takových materiálů, jako jsou pěnové bloky, strávíte spoustu času a úsilí. Ve skutečnosti, pokud nebudete spěchat, pak veškerou práci může udělat jedna osoba. Bloky jsou umístěny na zeď stejným způsobem jako cihly. Jeden rozdíl - pěnový blok má velkou velikost, takže práce je mnohem rychlejší. Při stavbě lázně pěnových bloků s vlastními rukama potřebujete přítomnost takových nástrojů:

 1. Kladivo, pikkaxe.
 2. Stěrka.
 3. Pravidlo
 4. Upevnění kabelů.
 5. Úroveň konstrukce.
 6. Pád pro řešení.
 7. Plumb line.
 8. Spojování.

Všechna práce jsou samozřejmě mnohem pohodlnější, aby se prováděly v přítomnosti betonového mixéru. Proto, pokud máte možnost koupit levné nebo požádat její přátele, nenechte si ujít šanci.

Návod: budování vany

A teď hovoříme podrobněji o tom, jak si vyrobit vlastní koupel.

Uvažovali jsme o stavu výroby nadace, nyní můžeme začít výstavbu zdí a dalších prvků:

 1. Připravte základ pro lázně pěnových bloků. Je to docela jednoduché to dělat vlastním rukama; Na úrovni stavby zkontrolujte horizontální a vertikální povrchy. Jsou-li to křivky, existují svahy, pak je nutné vyrovnat všechny chyby se zvláštním řešením. Samozřejmě, ihned po nanesení vrstvy malty nemůže začít konstrukce, musíte počkat několik dní. Podívejte se na fotografii pěnového bloku s vlastními rukama, které jsou postaveny jen za pár dní.
 2. Je třeba věnovat pozornost prvnímu řadě bloků. Musí být izolován od základů. Dříve jsme zmínili, že musíte položit 2-3 vrstvy střešního materiálu. Takový materiál jako bikrost se také ukazuje dobře. Přítomnost výčnělků a mezer. Doporučuje se používat pouze takový materiál, který vyčnívá za hrany základny.
 3. Dále se na vodoizolační vrstvu aplikuje roztok cementu a písku, což je vlastně fixace bloků. Je nutné aplikovat pouze písek a cementovou směs. Žádné jiné formulace nejsou vhodné pro položení prvního řádu na základnu pro pěnové blokové lázně. Pokud vlastníte ruce, ujistěte se, že stěny jsou vodorovné a svislé. Nejprve jsou položeny rohy. Zkontrolujte, zda jsou bloky nainstalovány přesně. Zkontrolujte symetrii, protože jde o důležitý parametr při pokládání stěn. Z rohů se musíte postupně přesunout do středu. Před aplikací roztoku se do bloků stříká malé množství vody - což výrazně zlepší hydroizolaci. Je-li nutno pokládat odřezaný blok, pak jsou jeho dvě strany navlhčeny vodou a potom se na ně aplikuje roztok. Instalace se provádí v mezeře mezi bloky.

Pohyb: co je zapotřebí během výstavby?

Pokračujeme v našem průvodce. Nadace je připravena a teď stačí postavit stěny. Vždy zvažte všechny detaily při stavbě domu nebo koupel z pěnových bloků s vlastními rukama. Pokyny krok za krokem zahrnují takové manipulace:

 1. Při výrobě parní místnosti se doporučuje použít pěnový blok M-25. Musí být umístěny na okraji. Pokuste se snížit tloušťku švů, co nejtěsněji spojit. Ale řešení nemůžete zachránit. Umyjte vše včas, dokonce i nejmenší, rozmazané. Nepravidelnosti a vady jsou nejlépe odstraněny okamžitě. V opačném případě budete muset neustále upravovat pozici následujících řádků. Pokud během výstavby objevíte blok s manželstvím, odložte jej stranou. Je možné, že bude možné vyříznout jeden nebo několik dobrých kusů, které budou užitečné při položení dalších řádků. Jak můžete vidět, vykoupat z pěnového bloku vlastními silami není tak obtížné.
 2. Při položení druhého řádku se provádí malý posun - obvykle až 50% délky bloku. Doporučuje se zarovnat šířku tak, aby se mohla přizpůsobit celkové konstrukci budovy. Řešení písku a cementu by mělo být použito pouze při položení první řady, pak můžete použít lepidlo. Je povoleno používat lepidlo nejen pro pěnové bloky, ale i pro jakékoliv porézní materiály (samozřejmě, pokud neexistují žádná omezení, proto si pečlivě přečtěte návod). Tloušťka vrstvy by měla být asi 5 mm. Není nutné čekat, dokud lepidlo nezůstane. Hlavní věc - při položení dalších řad nevystavujte stěny velkým nákladům.
 3. Co se týče pokládky otvorů, je třeba rozlišovat i několik prvků. Pokud necháte mezeru prázdnou, nakrájejte nějaký blok s vadou a položte kus. Samozřejmě se doporučuje, aby velikost neúplného prvku byla polovina velikosti neúplného prvku.
 4. Po položení prvního a druhého řádku musíte zkontrolovat vodorovnou polohu pomocí úrovně. Pokud zaznamenáte malé nepravidelnosti, použijte paličku - klepněte na části, které vyčnívají. Čím hladší jsou stěny, tím spolehlivější bude celá stavba.

Konečná fáze pokládky

Takže jste téměř postavili stěny. Podívejme se, jak dokončit jejich stavbu a dát kulku:

 1. Druhý a následující řádek je třeba položit na maltu nebo lepidlo. Je povoleno používat obě. Při použití lepidla musíte provést řadu, pak obvaz (maximálně 12 cm). Oblékání by mělo zachytit nejméně polovinu výšky bloku. Tloušťka lepicí vrstvy není větší než 3 mm. Za prvé, musí být aplikován na svislý kloub, pak na vodorovný kloub. Lepidlo naneste špachtlí se zuby. Ujistěte se, že monitorujete úroveň obsazení švu. Aby byla zajištěna kvalita, je třeba včas odstranit všechny nesrovnalosti. Pokud potřebujete výrazně snížit tepelné ztráty budovy, položení by mělo probíhat ve dvou řadách. V tomto případě se všechny svislé švy překrývají. To však výrazně zvýší náklady na lázně pěnových bloků. Pokud jste se rozhodli ji postavit vlastními silami, pravděpodobně nechcete házet další finanční prostředky. Proto je lepší po zhotovení provést tepelnou izolaci.
 2. Pro zjednodušení procesu pokládky lze provést objednávání. K tomu může být použito cokoliv, ale je lepší používat dřevěné lamely. Měl by mít průřez 50 x 50 mm, délku přibližně 2 m. Je také možné použít roh z kovu o rozměrech 60 x 60 x 5 mm.
 3. Abyste se vyhnuli vzniku trhlin, musíte v budoucnu zesílit. Za tímto účelem jsou v tělese bloku vytvořeny drážky, které je třeba naplnit roztokem (což zabrání vzniku koroze). Kovové prvky musí být zatlačeny.

Když jsou všechny stěny připravené, nechte je na týden, aby lepidlo a malta vysušily. Udržitelnost bude vyšší po několika dnech, takže nemůžete okamžitě pokračovat ve stavbě střechy. Doporučuje se pokrýt celou konstrukci tak, aby počasí nepoškodilo čerstvé zdivo.

Střešní koupel: co by mělo být?

Zde se podíváme na konstrukci střechy lázně pěnových bloků. S vlastními rukama můžete udělat téměř jakýkoli systém. Byly postaveny stěny, nyní uvažujeme o tom, jakou střešní konstrukci je třeba realizovat? Nejlepší je použít štít - je snadné ji vyrábět a náklady jsou poměrně nízké. Spojení krokví nohou je provedeno na hřebenu, je aplikován systém trnu-drážky, který se stal klasickým. Rametrové nohy musí mít délku, která závisí na těchto parametrech:

 1. Celoplošný design. Měla by se měřit na stěnách a dalších prvcích.
 2. Svah obou svahů střechy.
 3. Počasí, které je typické pro lokalitu.

V případě, že je spousta srážek, je lepší vytvořit svah 50-60 stupňů. Překrytí převisu střechy musí být provedeno asi o 0, 5 m. V takovém případě bude chráněný proti vzniku srážek založen vlastní kádě z pěnových bloků. Postupná konstrukce byla diskutována ve výše uvedeném článku.

Pro vytvoření spojení krokví se používají svorky. Tyče jsou od sebe vzdáleny 1-1, 2 m. Dobrý výkon je zaručen, pokud je pro výrobu systému použito kvalitního materiálu. Ale při instalaci chyb by neměl být. Doporučuje se používat trvanlivé a tvrdé dřevo. A zajistěte důkladné zpracování různých ochranných prostředků. Věnujte pozornost kvalitě dřeva - nemělo by to být mnoho defektů, uzlů, dutin s pryskyřicí.

Jakmile dokončíte instalaci střešního rámu, můžete přejít na přepravní bednu. Udělej to zpravidla z tenké desky. Proto zajistěte jednotnost, integritu a kvalitu materiálu. Ujistěte se, že všechny desky jsou hladké. Pokud tam jsou zářezy, uzly, pak vyčistěte. Když používáte ondulin nebo střešní plst, vytváříte nepřetržitou bednu. Tloušťka desek by měla být nejméně 20 mm. Ujistěte se, že jste nainstalovali izolátor a vrstvu hydroizolace. Často používejte minerální vlnu, která je pokrytá plastovým obalem. Pro zvýšení spolehlivosti je nutné jasně položit tepelný izolátor podél kloubů.

Izolace stěn

Před dokončením je nutné provést izolaci. Zároveň jsou na stěnách a stropách uloženy materiály. Podlahy vany se budeme dívat dále. Používáte-li minerální vlnu, zajistěte izolaci. Nejjednodušší je položit hliníkovou fólii před a za izolací.

Kromě toho je zvenku také vana izolovaná. Pokud hodláte koupat koupel s plastovými panely, je nejlepší použít minerální vlnu. Pokud je potřeba pokrýt vrstvou dekorativní omítky, je nejlepší použít izolační desky pro izolaci - pěna nebo dražší penoplex.

Trochu kolem podlahy vany

Než začnete dokončovat koupelnu z pěnového bloku vlastními silami, musíte připravit podlahy. Podlahová krytina pro vanu je keramická dlažba nebo leštěná deska. To je nejlepší možnost. K udržení horkého vzduchu uvnitř parní kabiny musíte zvýšit podlahu o 10-20 cm. Pokud se rozhodnete použít dřevěnou desku, nejprve proveďte instalační zpoždění. Teprve potom můžete aplikovat dokončovací nátěr. Při instalaci dlaždic se doporučuje vytvořit konkrétní kravatu. Teprve potom můžete položit dlaždice na to. Připravte směs pro pokládku a injektáž dlaždic předem.

Možnost dokončení saunových lázní

Při dokončení páry byste měli používat pouze druhy listnatých stromů - jehličnaté stromy nelze použít, protože v nich je velké množství pryskyřice. Nejprve je třeba vytvořit rám dřeva 50 x 50 mm, rozteč 0, 5 m. Dřevěné panely upevněte přímo na rám. Montáž bloků je povolena jak horizontálně, tak vertikálně. V některých případech je povoleno používat diagonální vložky. Это делается по большей части для того, чтобы сделать привлекательный узор. Таким образом может выполняться своими руками отделка бани из пеноблоков внутри.

Чтобы произвести фиксацию элементов из дерева, допускается применять только бронзовые или медные гвозди. Железные использовать нельзя, так как они довольно быстро проржавеют. Но можно пойти на хитрость, окунуть на несколько часов железные гвозди в раствор хлорного железа. Вместе с гвоздями нужно положить в раствор кусок меди. В итоге гвозди покроются слоем меди, который защитит железо от воздействия влаги.

В этой статье вы рассмотрели пошаговое строительство бани из пеноблоков своими руками. Браться за работу можно, но помните, что строительство отнимет немало средств – материалы сегодня достаточно дорогие.