zahradnictví

Tablety rašeliny: instrukce. Výsadba v rašelinových tabletách

Anonim

Zahradníci mají tendenci toužit dosáhnout co nejvyšší kvality výsledků. Jar je čas intenzivních potíží se sazenicemi. Je velmi smutné, když veškeré úsilí a úsilí, podle populárního výrazu, "jsou pokryté měděnou umyvadlem". Složení půdy není stejné, pak se naplnil vzduch nebo zavlažovací režim, pak se semena při výsadbě poškodily.

Takže kultivace semen v rašelinných tabletách vnímali nadšáci dacha jako mannu z nebe. A z dobrého důvodu.

Výhody know-how

Za prvé, použití tohoto vynálezu výrazně šetří plochu obsazenou sazenicemi. Zatímco většina zahradníků a zahradníků jsou městští obyvatelé, je málo volného místa k přípravě na výsadbu. Lze říci, že všechny okenní parapety jsou obsazeny, ale stále ještě není dost místa (chci vše, i když jen málo). A pak přijde na pomoc rašelinové tablety. Pokyn doporučuje, aby pro ně měl skleník, ale řemeslníci se ujistili, že to není nutné - existují způsoby.

Je stejně důležité, že takové pilulky již obsahují vše, co potřebujete - žádné další krmení, které se do semenářů nenápadně zavádí (a Bůh moc zakazuje!) Nebude nutné.

Uvolnění zeminy není také nutné - máte rašelinové tablety. Instrukce jasně zaručuje, že v nich bude dostatek vzduchu, půda nebude zhutňovat a nebude vyvíjet tlak na sazenice a voda bude absorbována v celém objemu.

Co je nejlepší pro

Pokud máte zájem nejen o náklady, ale o přátelské a silné výhonky, pak jsou tablety vhodné pro ty rostliny, které jsou poznamenány zahradníky a květináči jako obtížné. Mezi ně patří petunia, jahody (zejména jahody, pokud je pěstujete), stejně jako všechny rostliny, jejichž semena jsou malá.

Pokud získáte super-drahý materiál pro výsadbu něčeho vzácného, ​​pak výsadba v rašelinových tabletách vám pomůže, abyste marně neplatily vynaložené peníze: v nich budou jistě pěstovat semena.

Dva způsoby aplikace: první - hmotnost

Který z nich si vyberete, závisí na vašich rostoucích podmínkách pro pěstování sazenic. První šetří místo a dává větší počet sazenic, druhá zajistí, že rostlina bude určitě vypadat z osiva umístěného v pilulce.

Číslo jedna doporučuje vybrat dostatečně velkou paletu, na které budou umístěny rašelinové tablety. Instrukce vyžaduje pouze pozorování určité vzdálenosti mezi budoucími "hrnci": koneckonců se musí každých sedm zvyšovat.

"Skořápky" se nalijí vodou (přirozeně oddělené), ponechají se na čtvrt hodiny nebo půl hodiny (podle výrobce) a semena se vloží do otvorů nad tabletou.

Tato metoda je zvláště vhodná, jestliže kultivace semen v tabletách rašeliny zahrnuje další hromadné výsadby, tj. Přítomnost rostlin ve velkých množstvích.

Dva způsoby aplikace: druhý - individuální

Takový přístup bude vyžadovat mnohem větší prostor pro realizaci. Myšlenka je, že každá budoucí "šálek" je umístěna v samostatné malé plastové nádobě, například ve sklenici pod jogurtem. Takže jeden okenní parapet vám stačí pro mnohem menší množství semenáčků. Ockované tablety se však při opuchu navzájem nevytláčejí bočně a neexistuje riziko, že by se kořeny rostliny vzájemně propletly, jestliže náhle vyklíčí stěny hrnce. Před výsadbou v rašelinových tabletách, pokud jsou v dodatečné kapacitě, jsou tyto šálky lépe dezinfikovány - sazenice nepotřebují přebytečné houby a bakterie.

Tato metoda je dobrá, pokud roste něco nového, v jednom případě drahý nebo vyžaduje několik dalších podmínek péče a údržby. V individuální kultivaci je dokonalou cestou opět rašelinové tablety. Pokyny vám pomohou vytvořit neobvyklý optimální režim mazlíčka.

Nenápadnost použití

Za prvé - první zavlažování. Absorbujte tablety tak, jak je třeba, aby se zvětšily. Je-li půl hodiny po přidání vody, stále zůstává, pak je to přebytečná vlhkost a měla by být vypuštěna.

Dalším bodem je teplota vody. Mělo by to být alespoň prostor. Je však třeba poznamenat, že pokud je voda teplá (někde 30-40 stupňů), proces postupuje rychleji.

Další nuance. Není to nic, co se doporučuje skleníku - v něm jsou všechny vlastnosti použitého obalu plněji odhaleny a je zřejmé, jak dobře jsou rašelinové tablety pro sazenice. Pokyny jsou velmi přísné, ale naši zahradníci našli řešení: na okenním parapetu lze vytvořit mini skleník. Stačí, když vezmete plastovou krabici koláče nebo dortů, pečlivě umístit tablety a zakrýt víkem. Roztomilý, levný a veselý!

Další péče

Je to velmi nekomplikované. Pokud stále vytváříte skleníkové podmínky (ve stejné krabici koláče), pak zůstane pouze větrání nádoby tak, aby plíseň a houby nevykvařovaly z vlhkosti. Není těžké určit časování ventilace: kapky spadnou pod plast - otevřete krabici po dobu půl hodiny. Jen žádné koncepty! Pokud nejprve nepoužíváte rašelinové tablety pro sazenice, instrukce se již pravděpodobně již poučila srdcem, ale měli byste si stále pamatovat: koncept - "ne", vysílání - "ano".

Dokud se klíčky neobjeví, mohou být tablety navlhčeny jednoduše z lahvičky s rozprašovačem (nebo pokud máte spoustu sadenic z lahvičky s rozprašovačem). Hlavní věc není přehánět: síla trysek by neměla rozostřovat rašelinu. Když se semenáček poklopí, změní se způsob zavlažování. Nyní by měla voda pocházet ze spodu, z plastové palety (Doufejme, že jste otvory v "individuálních" šálcích otočili, je to však již na úrovni instinktů ...) Pokud budete voda zhora, voda jistě spadne na čerstvé listy nebo stonky, a to může některé nemoci, které absolutně nepotřebujeme.

Dalším důležitým pravidlem je, že nemusíte přehánět, ale nepůsobíte nadměrně. Někteří začátečníci, kteří předtím nepoznali rašelinové tablety, byli uvolněni, když se dozvěděli, že neabsorbují víc, než potřebují. Samozřejmě, že je to pohodlné. Přebytečná voda však musí být stále odstraněna, jinak rašelinový pohár sám hnilí. Ano, a nadbytečná vlhkost v mini-skleníku ve prospěch rostlin nebude fungovat. Přinejmenším je nutné znovu vysílat a to je také potíže. Takže je lepší sledovat režim zavlažování.

Kolik semen a jak hluboko

Použití rašelinových tablet nevylučuje agrotechnická pravidla. Takže malé semena jsou investovány do zázračné invence mělké - centimetr od povrchu, ne hlubší. Velké semena vyžadují hlubokou instilaci - asi pět centimetrů.

Počet zrn závisí spíše na jejich nákladech: drahé jsou uloženy v samostatných kelímcích, cenověji jsou uspořádány v několika hrncích a poté zředěny a ponechávají nejsilnější klíčky. Pokud přemýšlíte o tom, jak umístit řez v rašelinové tabletě, postupujte podle obvyklých pravidel - a nebudete se mýlit. Jediná věc, která je lepší před výsadbou, je stále použít kořenový stimulátor. Nicméně, dokonce i bez magických pilulek je široce používán, a je v tomto případě nezbytnější.

Chcete-li začít, počítat

Bezpochyby jsou rašelinové tablety velmi vhodným vynálezem, který velmi usnadňuje chalupu a zahradní práci. Ale nezapomeňte, že tyto "hrnce" jsou jednorázové, ale peníze stále stojí. Takže než si koupíte prášky pro všechny vaše plodiny, přemýšlejte o tom, zda to stojí za to. Pokud se rajčata daří rok od roku, tak proč utrácet další peníze? Ano, a možná ne "růst spolu" s vaší rašelinové tablety. Nejprve vyzkoušejte neznámé cesty na něco známého. A kvůli čistotě experimentu rostou semenáčky obvyklým způsobem, jak porovnávat výsledky. Líbí se mi to - použijte to! Ale rašelinové tablety jsou velmi výhodné.