zahradnictví

Správná péče o pokoj roste: funkce, doporučení a recenze

Anonim

Ach, vstal, zvedl! Královna mezi květinami! Pokud najednou někdo říká, že nemá rád růže, nikdy by neměl být důvěřován, protože tento hypotetický "někdo" je prostě mazaný. Královna má být rozmarná, křehká a křehká, ale tento názor je špatný. Výdrž, nenávist a odolnost - to jsou vlastnosti, které jsou vlastní královským osobnostem. I kdyby tato osoba byla květina.

Popis zařízení

No, když člověk má zahradu - jakýsi malý kousek vonného ráje, kde může chodit, sedět na lavičce a obdivovat růží, které se zvedl. A pokud člověk nemá ráj? Pak může rozbít kvetoucí růžovou zahradu přímo na svém okně.

Růže je keř, jehož výška je 15 cm a 2 m, někdy více, v závislosti na typu rostliny a jeho odrůdě. Výhony křoví jsou rovné nebo klenuté, pokryté trny. Listy jsou zpeřené. Květy mají také dvojitý perianth s velkým počtem tyčinek a pistils, malé (od 1 do 16 cm v průměru) nebo velké, izolované a shromážděné v květenstvích.

Barvení květin se lišilo od obscénních. Pokrývá celé spektrum tóny a polotóny. Květy jsou monochromatické, dvoubarevné a vícebarevné a dokonce smíšené, malované a pruhované. Většina růžových bobů má specifickou příjemnou, snadno rozpoznatelnou vůni, mírně silnější nebo slabší. Plody keře jsou také různorodé ve tvaru a barvě.

Vlastnosti obsahu a kultivace

Péče o vnitřní růže nebude příliš časově náročná nebo zatěžující, protože tyto rostliny nejsou tropické. Avšak po sušení půdy bude nutné vodu, krmení ve vegetační fázi a prořezávání ve správný čas. Kromě toho je třeba dodržovat optimální teplotu a světelné podmínky pro růží. Takže pravidla pro péči o růže v domácím hrnci jsou následující.

Předvolby teploty a vlhkosti

Správná péče o vnitřní růže zahrnuje udržování určitých teplot pro tyto rostliny. V létě je od +20 do +25 ° C, ale malé odchylky v jednom směru jsou zcela přijatelné. Během tohoto období je nebezpečné, aby růže sušily půdu a přehřívala se v nádobě. V zimě potřebují tyto květiny období klidu a pohody při teplotě +10 až +15 ° C.

Pokud jde o vlhkost vzduchu, správná domácí péče o vnitřní květiny růží naznačuje mírně vlhký vzduch. V příliš suchém pokoji je růžová náchylná k parazitům a potřebuje pravidelné stříkání po několika dnech. V chladné místnosti bude kratší teplá sprcha stačit k odstranění prachu z listů.

Pokud je však slunečný den, měli byste se pokusit, aby voda neklesla na pupen, aby se zabránilo jeho poškození a houbovým chorobám.

Potřebné osvětlení

Při péči o vnitřní růže si musíte pamatovat, že tyto rostliny, stejně jako jiné kvetoucí rostliny, jsou velmi milující. Ale předejít přehřátí je extrémně nežádoucí. Květináče by se proto měly pokoušet umístit na jihovýchodní a západní parapety a dokonce je lépe je posunout do vzduchu a chránit před přímým sluncem. Pokud taková možnost neexistuje, je lepší stínit nádobu.

Takže u pokojové růže domácí péče zahrnuje poskytování jasného, ​​ale rozptýleného světla a neumožňuje kořenovému systému přehřát.

Optimální půda a kontejner

U pokojových růží je zajištěna domácí péče včetně výběru vhodné výsadby. Rose kousky mohou být umístěny v květináčích absolutně v jakémkoliv tvaru a velikosti, s jediným výhledem: nádoba musí být dostatečná pro vývoj křovin a neomezenou cirkulaci vzduchu v něm. Když kvetina roste příliš velká, musí být transplantována do velkého hrnce.

Keramické nebo dřevěné nádoby jsou nejlepší pro růží, ale plastové jsou přijatelné. Nicméně v plastových květináčích v létě země rychle schne, z toho důvodu dochází k kratšímu kvetení pupenů. Kontejnery vyrobené z hlíny rychle ztrácejí vodu a je lepší se zcela vzdát.

Při péči o pokoj se zvedla doma, je nutné květu dodat prodyšnou a snadno vstřebávající půdou. Optimální složení půdy pro růží je následující: 4 části skořápky, 4 díly humusu a 1 díl písku. Abyste se však nemuseli mýlit, můžete si koupit hotovou půdu zvláště pro růže.

Při výsadbě květu je třeba zajistit, aby hrnce měl dobrý odvodňovací systém, přebytečná voda prochází neomezenou půdou, ale otvory na dně hrnce jsou takové, že vlhkost nevypadá z nádrže příliš rychle.

Vlastnosti péče (zalévání, hnojení, prořezávání)

Dobrá péče o vnitřní růže vyžaduje řádné zalévání, zejména v létě, kdy se rostlina aktivně rozvíjí a kvete. Je nutné okamžitě napustit růži, protože půda se trochu vysuší, zejména v malých nádobách. Ale udělat bažinu ze země je také nepřijatelné, protože se může zklidnit. Vnitřní růžové květiny péče doma vyžadují opatrnost.

Když rostlina přestala sbírat barvu, a to je na podzim a v zimě, je nutné okamžitě snížit zalévání. Při péči o vnitřní rostliny na růží je nutné použít dobře ustálenou teplou vodu, která je žádoucí filtrovat.

Krmení při rozmnožování by mělo být každé dva týdny, což by dále mělo změnit hnojivo a organickou hmotu. Horní obvazy by měly být používány obvykle pro kvetoucí rostliny, které jsou rozpuštěny v závlahové vodě.

Je důležité si uvědomit, že je nemožné krmit nemocné rostliny, v oblacích, zejména v chladném počasí je také nemožné. Zařízení, které bylo právě koupeno a přemístěno do trvalého bydliště po dobu jednoho měsíce, se také nepodává.

Pravidelné prořezávání, které mají být vysušené nebo zažloutlé listy, zvlněné pupeny, které jsou odstraněny před prvním listem. Další prořezávání se provádí před zimní spánek, kdy se stonky zkracují na 10 cm, zatímco na větvi odcházejí 4-5 pupeny. Řezané větve lze použít pro chov.

Metody chovu

Při péči o pokoj se zvedla doma, o všech způsobech reprodukce, nejvhodnější metodou je očkování, které se nejlépe provádí od května do září.

K tomu je třeba odříznout řízky (téměř lignifikované) o rozměrech 10-15 cm od květené větve nožnicemi a umístit do čisté a teplé vody. Zároveň by měla stonka obsahovat 3 nebo 5 pupenů a pár listů. Za tři týdny se objeví první kořeny. Pokud je kořenový systém řezání dostatečně vyvinutý, měl by být zasazen do úrodné půdy umístěné v nádobách o objemu 200-300 ml.

Aby bylo řezání snadné aklimatizovat na zem, můžete přidat růstový stimulátor. Kdyby se řez byl vysazen na podzim, pak příští rok je možné jeho rychlý růst a bohatý kvet.

Péče v závislosti na sezóně

Správná péče o pokoj v různých obdobích roku se liší od péče o běžné květiny, které rostou v otevřeném terénu.

Na jaře, kdy se po spánku objevují první listy a větve, musí být rostlina naprosto napojena a podávána minerálními hnojivy, trupy ptáků nebo krmiv. Během tohoto období potřebuje růže v místnosti zvláštní péči: není dovoleno, aby měl kousek vlhkost nebo světlo. Jednou za dva dny se rostlina může stříkat studenou vařenou vodou. Když jsou noci teplé, může být růžice přenesena do uzavřené lodžie nebo zahrady. Ale postupně si zvykat na slunce, zpočátku vystavený ve stinném koutě a jen za 10 dní je možné dát květ pod jasné paprsky.

V létě se péče omezuje na pravidelné zalévání, oblékání a postřik. Je také nutné včas odstranit vybledlé pupeny a zvlněné listy. Je třeba stále zajistit, aby rostlina nebyla špatně.

Na podzim se růže převádí zpět do místnosti, méně často napojená a postupně snižuje krmení. Před zasláním na zimu je rostlina řezána, zatímco na výhoncích ponechá 5 pupenů.

V zimě péče o pokojovou růži spočívá v řídkém zalévání (3 dny po vyschnutí země) a ještě častěji v rozprašování. Květina má zimu při +15 ... + 17 ° С.

Nemoci a škůdci

Všechny nemoci domácí růží pocházejí z nevhodné péče. Například příliš vysoká vlhkost místnosti, špatná ventilace, nedodržení teplotních podmínek (přehřátí půdy).

Z vysoké vlhkosti, růže trpí houbovou chorobou - listovou skvrnou. Odstranění postižených listů a fungicidů zde pomůže. Prášková plíseň je způsobena častými teplotními výkyvy a je ošetřena stejným způsobem jako bodnutí listů. U růže v hrnci se pravidla pro domácí péči liší od pravidel stejné rostliny, ale rostou v otevřeném prostoru.

Často růže jsou napadnuty pavoukem. Boj s touto pohromou nebude snadný. Nejprve jsou odstraněny všechny postižené oblasti, pak se rostlina myje teplou sprchou a ošetří se akaricidy.

Typy vnitřních růží

Rod "rose" se týká rodiny Rosaceae a obsahuje asi 300 druhů, rostoucích v mírném podnebí. Podle různých forem existuje asi 20 tisíc odrůd a kulturní růže jsou spjaty s četnými subgeneračními "růže" a tam je 135 druhů.

Existuje více než 250 druhů růží v bytových podmínkách a nikdo počítá odrůdy, protože je tolik z nich. Hrnkové květiny se také liší v různých tvarech, velikostech a barvách. Mohou být bush, standard, lezení a zemní kryt. Předpokládá se, že malé čínské růže se chovají v Číně. Chov byl však prováděn v jihovýchodní Asii av Evropě.

Pro pěstování v podmínkách bytů vhodných pro pěstování odrůd růží. Například: "Bengálská růžová", "Pixie", "Baby carnival", "Miniaturní růžice", "Coraline", "Elenor".

"Miniaturní růže"

Pokoj "Miniaturní růžice" nevyžaduje velkou péči, dokonce ani nepotřebuje prořezávání. Tato odrůda byla získána z křížení trpasličích čajových růží a podlouhlého polyanthu. Kruhy jsou přesná kopie zahradních růží, pouze v miniaturních odstínech. Výška je nejvýše 30 cm. Listy keřů jsou drobně malé, květy se shromažďují do květenství, mají nenápadnou příjemnou vůni a barva je velmi různorodá, dokonce i černá. "Miniaturní růže" se vyznačují bohatými letními květy.

"Bengálská růže"

Další rozmanitost růžové dekorativní péče o pokoj není také náročná - to je Bengálská růže. Rovněž nepotřebuje prořezávání, rychle roste, kvete hojně, dobře snáší zimu, ani nezanechává listy. Někdy je třeba odříznout pouze suché větve a to je vše. To jsou jen květiny v této odrůdě mají téměř žádný zápach, který nepochybně rozruší, ale to je jeho jediná nevýhoda.

Odrůdy "Pixie", "Baby karneval", "Coraline", "Elenor"

Odrůda "Pixie" je odolná proti mrazu, rozrůstá až na 20 cm, rozkvétá bohatě, s froté květinami s příjemnou vůní. Baby karneval kvete v citronových zapashistym pupencích a má krásné kožovité listy. Krůtí odrůdy "Elenor" vyrůstají až na 30 cm, mají korálově růžové květy o průměru 3 cm v květenstvích 10-15 kusů s velmi slabou vůní. Různé "Coraline" - nejvyšší z předložených (až 35 cm), se vyznačuje kontinuitou kvetení s korálovými květenstvími o pěti až pěti květinách a odolností proti chorobám a suchu.

Čínský pokoj Rose: domácí péče

Samostatně bych rád zmínil, že je to také rostlina zvaná růžová a pěstovaná v bytech a kancelářích. Jedná se o čínskou vnitřní růže nebo vnitřní ibišek, který je stálezeleným keřem nebo stromem a patří do rodu Hibiscus z rodiny Malvaceae. Ve sklenících rostou na tři metry av apartmánech na dva.

Jeho listy připomínají břízy. Jsou okrouhlé podél okrajů, podlouhle oválné, tmavě zelené barvy. Rostlina má jednotlivé velké květy o průměru 8 až 14 cm. V závislosti na druhu pupen jsou jednoduché nebo dvojité a barva je bílá, žlutá, červená nebo růžová. Každá květina kvete jen pár dní. S náležitou péčí čínská růže kvete od ranního jara až do pozdního podzimu.

Obě péče o krky a stromové růže jsou vyžadovány důkladně. Rostlina miluje dobře osvětlená místa bez vystavení přímému slunečnímu světlu. V teplé sezóně je lepší ji vyvézt na ulici nebo balkon, chránit ji před přímým sluncem a průvanem. Pohodlí pro ibištek je považováno za teplotu v létě +18 +25 ° С, v zimě až +15 ° С. Při nižších teplotách rostlina propadne listí.

Čínská růže je velkým fanouškem vlhkého vzduchu, proto by měla být pravidelně střídána jak v létě, tak v zimě. Teplá sprcha bude také vyhovovat jejímu vkusu, vyplaví roztoči a živí listy vlhkostí. Ale v žádném případě by se voda nedostala na pupeny, protože okamžitě spadnou. Chcete-li zvlhčit vzduch, můžete také použít paletu s vlhkou expandovanou hlínou nebo oblázky, ale dno hrnce by se nemělo dotýkat vody.

Zavlažování by se mělo provádět za pomoci oddělené vody při pokojové teplotě, kdy povrchová vrstva vysuší hloubku 2-3 cm. Je nutné podávat ibišek, ale pouze od dubna do 1. září ve 2 týdnech se zvláštním hnojivem pro kvetoucí rostliny, nebo střídat komplex minerálních hnojiv s organickou hmotou. V zimě je nutné dávkovat draslík a fosfor ¼ z doporučené dávky a pouze v případě, že kvetou rostlina.

Řezání se provádí pro zvýšení kvetení na jaře před transplantací a před tvorbou pupenů. Současně jsou odstraněny sušené, holé a příliš dlouhé větve, zatímco zdravé větve jsou zkráceny o polovinu. Plátky jsou ošetřeny zahradou a řezané části mohou být použity pro roubování.

Hrnec by měl být vybrán mírně stísněný, protože v prostorné lodi nebude růst čínská růže, obsazená rostoucími listovkami. Replantujte závod jednou za rok (pokud je mladý) a každý nový hrnec by měl být o 2-3 cm větší než ten starý. Po pěti letech se transplantace provádí jednou za 3-4 roky. A staré rostliny se nedotýkají, pokud jsou zdravé, mění pouze horní vrstvu země.

Když jste vytvořili ráj růžové zahrady na parapetu nebo balkóně, nekonečně obdivujete krásu královny květin a dýcháte v lahodnou delikátní vůni, můžete se vzdát například černým myšlenkám nebo zoufalství?