nástrojů a zařízení

Raketová pec: výkresy. Rocketová trouba to udělejte sami

Anonim

Raketová nebo trysková pec je zařízení pro vytápění a vaření, které využívá dřevěné produkty jako palivo. Popularita těchto zařízení je způsobena několika faktory. Jedním z nejdůležitějších je snadnost výroby a malé investice. Kromě toho je raketová pec poptávka vzhledem k její optimální technické charakteristice, ale o tom budeme mluvit o něco později.

Několik zajímavých vlastností

Jetová pec se objevila poměrně dávno. Během této doby se u takových zařízení vyvinulo obrovské množství mýtů. Nejzajímavější je, že raketová pec používá stejný princip činnosti jako v tryskovém motoru MiG-25. Někdo dokonce řekl, že takové topné zařízení pracuje na reverzním tryskovém pohonu, ale to vůbec není.

Všechny tyto mýty a vynálezy jsou spojeny spíše se jménem, ​​spíše než se zásadou zařízení. Ale raketové pece byly nazývány jen proto, že s nesprávným ohněm vydávají pískavý zvuk podobný tomu, který raketa dělá při létání. Pokud je sporák správně složen, bude pracovat tiše, s mírným šumem. Můžete to udělat, i když rychle, ale ne vždy tak snadné, jak bychom rádi. Proto je nutné před zahájením montáže se dozvědět více o principu fungování, vlastnostech, uvažovat o několika schématech a výkresech.

Dlouho hořící raketová trouba

Hlavním požadavkem kladeným na tryskové pece a také na všechna další zařízení s dlouhým spalováním je vysoká emise tepla. Kromě toho je žádoucí, aby bylo možné palivo nakládat bez zastavení spalovacího procesu. Pokud takové topné zařízení spálí po dobu 6-7 hodin bez "doplňování paliva", pak může být bezpečně nazýváno fit.

Obecně platí, že jakákoli dlouhá hořící raketová pec je založena na následném spalování pyrolýzních plynů. Jak je známo, pyrolýza je proces rozkladu tuhých paliv do těkavých plynů, ke kterým dochází v podmínkách nedostatečného kyslíku v peci, což zpomaluje proces spalování a způsobuje pálení paliva. To vše umožňuje relativně malé množství dřevěného paliva po dlouhou dobu ohřívat místnost.

Princip činnosti

Téměř všechny pece tohoto typu jsou vertikálně naložené. Palivo, které spadlo do pece, hoří a postupně se usadí na dno. Hlavní část kyslíku vstupuje přes dmychadlo, což vede k přebytku vzduchu, který by měl stačit k následnému spalování. Doporučuje se však omezit jeho množství, protože studené proudy mohou ochlazovat ohřátou směs.

Pokud je zatížení vertikální, pak hlavním regulátorem je plamen, který vysílá vzduch. Pro udržení pyrolýzního procesu, tzn. Udržení teploty na správné úrovni, je obvykle k dispozici plamenová trubice. Čím déle to je, tím lepší je tah. Ale po celé délce potrubí máme významný teplotní rozdíl.

Důležitým bodem je přenos tepla po peci. Pro efektivnější uvolňování tepla je jeho malé množství (v rozmezí 5-10%) odebíráno venku. Místnost se zahřívá rychleji a je možné snížit tepelné ztráty stoupačky (baterie). Prakticky všechny raketové pece jsou vyráběny rukama takovým způsobem, že stoupačka je pokryta tenkou vrstvou kovu, která zachovává teplo. Zvažujeme zařízení i nadále.

Rocketová trouba to udělejte sami: kresby

Aby topné zařízení pracovalo co nejúčinněji, je nutné při montáži sledovat výkresy. Mohou být nalezeny v tomto článku a použity v sestavě.

Promluvme si o tom, jak vytvořit mikrovlnnou troubu. Je potřeba pro vytápění a vaření v teplé sezóně. Zahřívá až na 400 stupňů Celsia. V tomto případě musí být pec přenosná. Pec může být otevřená. Hlavní strukturální rozdíl od klasické tryskové pece spočívá v tom, že pec je vyrobena kombinovaným dmychadlem. Výsledkem je snížení objemu přívodu sekundárního vzduchu, proto kyslík nemůže ochlazovat pyrolýzní plyn.

Otvor ve víku zásobníku umožňuje nastavit teplotu, i když není příliš přesně, ale pro vaření je to dost. A teď se podívejme blíže na proces budování.

První stupeň montáže

Za prvé potřebujeme obvyklý kolenní kanál v dobrém stavu. Jeho velikost se může lišit. Vše závisí na tom, jak velký kamna chcete dostat. Dva trubky (obvykle o průměru 150 mm) jsou svařeny pod úhlem nejvýše 90 stupňů. V důsledku toho získáme pec s potrubím. Je třeba si uvědomit, že krátká část trubky musí být vodorovná a dlouhá - vertikální. V souladu s tím bude plamen z vodorovné trubky vytažen do svislého kanálu.

Nejprimittivnější způsob uspořádání dodávky sekundárního vzduchu z hlediska pracovitosti spočívá v tom, že kovový plech je připevněn ke konzolám v ohništi. Ukázalo se, že ohnisko bude odděleno od komína. Přiváděný vzduch se přesune do rohu kolena, což je to, co bylo nutné dosáhnout. Věnujte pozornost skutečnosti, že raketová pec s vlastními rukama (viz výkresy v tomto článku) musí mít nohy. Je žádoucí svařit je. Na svislé straně potrubí můžete umístit rošt na vaření.

Druhá etapa: výroba raketových kamen

Jako základ jsme vzali návrh získaný o něco dříve. Je třeba k němu přidat další prvek, což má za následek druh kamen. Musíme vytvořit horizontální kanál. Pravděpodobnější obdélníkový průřez kanálu je, protože umožňuje zlepšit provozní vlastnosti jednotky. Co se týče vzduchového kanálu, může být provedeno horizontálně. Nejdůležitější věcí je dostat vzduch přes to. Nejvhodnějším řešením je instalace desky s žebry na spodní stěně.

Pokud jde o komín, je spojen s kolenem. Použitým materiálem je ocelová trubka vhodného průměru. Často se taková pec shromažďuje z toho, co je na dosah. Nejdůležitějším požadavkem je však uspořádání vysoce kvalitního krbu a kohoutku. V tomto případě je nežádoucí použít příliš tenký kov, na kterém bude patrný korozní proces.

Svislý výměník tepla

Samotný nápad je zcela jednoduchý. Spočívá ve skutečnosti, že na cestě procházení horkými proudy namontuje hustě zděděný ocelový výměník tepla. V tomto případě se použije konstrukce popsaná výše a k ní je přidán další prvek. Zde je však žádoucí lehce zvýšit velikost pece a změnit vertikální potrubí na kapacitu výměny suchého tepla. Může to být prázdná plynová láhev, která je perfektní. Je však nutné, aby komínový kanál byl veden koaxiálně s vodorovnou trubkou (pec).

Požární komora může být provedena v různých provedeních. Nejpopulárnější jsou trubka, skříň a tělo pece. Pokud pec nemá příliš malé rozměry, může fungovat jako primární výměník tepla. Proto, chcete-li dosáhnout dlouhého spalování, řekněme, ten, který má raketovou pec Apostol, musí být palivový prostor rozšířen. Obvykle je vysoká, asi 50-60 cm. V důsledku toho se vertikálně natažené kulatiny rozsvítí zespoda a zcela spálí pod svou vlastní hmotností.

Instalace injektoru

Ve fázi následného spalování paliva pro lepší průběh procesu je vytvořen samostatný kanál pro dodávku kyslíku. Pro tyto účely je žádoucí použít ocelovou trubku o průměru nejvýše 18 mm a zakřivenou. Jeden konec potrubí musí být zasunut, vrtá se do něj asi pět až šest jamky o malém průměru. Tato strana prochází celým systémem. V tomto případě by měl konec s vyvrtanými otvory dosáhnout plamene. Volná strana je odkloněna do prostředí, kde bude přístup ke vzduchu. Ohřev kovu vede k tahu v trubce a kyslík je dodáván k následnému spalování. Tento typ raketové pece Gabriel Apostol je v zásadě velmi účinný a vyznačuje se vysokým přenosem tepla.

Užitečné doplnění

Pokud máte touhu, pak v závěrečné fázi můžete uspořádat přeplňování. K tomu je třeba připojit vzduchové čerpadlo k injektoru. Bude to starý vysavač nebo výkonný kompresor. V tomto případě věnujte pozornost skutečnosti, že vstřikovač má dobrou průchodnost.

Systém funguje následovně. Po zapnutí čerpadla vznikne nadměrný tlak. V poměru k nárůstu výkonu se tah zvyšuje. Postupně se zvýší teplota výměníku tepla. To je podobné koženým kůžím, které byly používány od starověku. Taková raketová pec na pilinách, dřevu a jiném nízkokvalitním palivu bude fungovat velmi účinně. Investice jsou prakticky nevyžadovány, protože zařízení lze sestavit z improvizovaných prostředků a materiálů.