zahradnictví

Tvorba hroznového keře. Způsoby tvorby hroznového bush

Anonim

Všechny milované hrozny jsou liana, trvalá stromová kultura. V přírodě, kde je podpora, vinná réva vytváří mnoho řas, zarostlé korunou s množstvím listů. Člověk pěstuje tuto kulturu kvůli sladkým, šťavnatým a voňavým bobulím.

Hrozny jsou pěstovány bush, vázání výhonků do mříže. Zvolený systém formace je podporován každoročním odříznutím nepotřebných větví. Pokud se keř nevytváří, pak se živiny dostanou do růstu výhonků. Výsledkem je, že část květenství propadne a zbytek rozvinou spodní klastru. Současně je prořezávání a tvoření hroznového křemene spojeny s poraněním, které se na něm často zhoršují. Proto by měl být tento postup prováděn správně, aniž by došlo k velkému poškození zařízení.

Výběr stromku

Začátečník zahradník potřebuje vědět, že hroznové stromy mají určité standardy: délka od paty až po vrcholku musí být nejméně padesát centimetrů; barva - světle hnědá; čtyři nebo pět zralých očí; délka samotného semena (bez úniku) je patnáct až dvacet centimetrů a průměr je nejméně pět milimetrů. Kromě toho by neměly být sušeny nebo poškozovány, nekrotické skvrny a výrůstky jsou nepřijatelné. Měly by existovat alespoň tři kořeny a měly by být umístěny z různých stran.

Vybíráme požadovanou formu

Musí splňovat řadu požadavků:

  • odpovídají místním klimatickým podmínkám a charakteristikám vybrané odrůdy hroznů;
  • zajistit vysoké výnosy;
  • chránit keře a plodiny před teplotními výkyvy;
  • poskytnout možnost pravidelně omladit, ořezávat keře.

Všechny formuláře jsou rozděleny do šesti typů:

  • šálky;
  • capitate;
  • ventilátor;
  • jednotné a dvoustranné;
  • poloviční víra;
  • kordon.

Volba formy závisí na místě, kde se bush vyvíjí, a na jeho odrůdě.

Potřebné jemnosti

Hrozny nemají rádi čtvrť s topolou, vlašskými ořechy a jinými plemeny, které mají silný a vyvinutý kořenový systém. Ale to se dobře daří s rybízovými keři a angreštami, stejně jako s jahodami. Odborníci doporučují výsev petrželky pod křovinami hroznů, které ji chrání před porážkou pomocí phylloxery.

Začněte tvořit bush: první rok

Pro dobrý růst hroznového květu je první rok po výsadbě obzvláště důležitý. Hlavním úkolem zahradníka je růst jednoho silného a silného útěku v létě. Po rozkvětu pupenů a na nich se objeví mladé výhonky, může začít s tvorbou hroznového keře. První rok je okamžik, kdy všechny mladé výhonky, které pocházejí z kořene, by měly být vystřiženy nebo vylomeny. Současně vydejte nejsilnější. Později se změní na vytrvalý útěk (rukáv), který bude po zimním podzimu jednodušší pokrýt. Základna se stane hlavou křoví, od ní se zbývají zbraně, ze kterých se ve skutečnosti vytvoří keř.

Běh bude vyžadovat mříže. Pro začátek bude vhodný kolík, na který musí být proces spojen. Pravidelně ve vzdálenosti 1 metru od země podél celé délky mladého révy odřízněte krokodýl a nechte 1-2 listy na nich.

Formy tváření

Pro zvýšení výnosu kešu by měla být poskytnuta taková forma, aby všechny živiny proudily rovnoměrně do všech větví rostliny. Existují různé způsoby, jak vytvořit hroznový bush. Například byl vyvinut čtyřřadý ventilátorový systém pro zakrytí hroznů. Když nejen zvyšuje výtěžnost, ale také udržuje konstantní rovnováhu kořenového systému a listového aparátu. Keř získává vitalitu. Navíc je proces dozrávání bobulí urychlen. Souhlasíte, je to velmi důležité.

Tvorba hroznového pouzdra na vzoru ventilátoru se provádí rychle. Tento formulář se snadno udržuje, ale existují vážné nedostatky. Nejvýznamnější z nich je nepřiměřeně vysoké náklady na práci při přípravě a uchování hroznů na zimu. Bezshtambovuyu ventilátorová forma je používána častěji, pro částečný přístřešek, aniž by se odstraňovala réva z mříže s vysokým hlukem.

Každý zahradník se sám rozhodne, jak provést formaci hroznového bush, na základě podmínek svého vlastního spiknutí. Forma také závisí na tom, který kultivar pěstujete - pokrýváte, ne kryjete nebo pokrýváte.

Cordon tvarování

V posledních letech se tato metoda stala obzvláště běžnou. Jeho hlavním rysem je přítomnost jednoho nebo dvou rukávů, které jsou zpravidla uspořádány vodorovně, vertikálně a dokonce šikmo. Na nich jsou ovocné vazby. U odrůd s vysokým výnosem se doporučuje provádět právě takovou formu hroznového pouzdra. Horizontální kabel je vytvořen následovně.

V prvním roce se od semenáčku pěstuje jedna, maximálně dvě mladé výhonky. Ve druhém roce se tvoří jedna nebo dvě z nich na obou stranách kordonu. Jejich délka závisí na růstu výhonků. Čím déle jsou, tím déle mohou být vytvořeny kordony. Poté, co se pupeny na větvích a výhonky začnou rozvíjet velmi rychle, měly by být ztenčeny a ponechány pouze vegetativní (třicet až čtyřicet centimetrů od sebe). Na podzim se mladé výhonky proříznou a neostávají víc než tři oči.

Na tom však vznik hroznů nekončí. Ve třetím a následujících letech se na levých uzlech objevují mladé ovoce, které se skládají z zkrácených uzlů a ovocných šípů. Tvorba hroznového pouzdra kordonovou metodou se provádí na vertikálním mřížce. Zpočátku lze ho nahradit dřevěným kolíkem.

Zrychlená tvorba hroznů

Hroznová bouda se liší od ostatních ovocných rostlin rychlým nástupem plodů. Často o rok později dává první sklizeň. Tato funkce může být použita pro ještě dřívější plod. Chcete-li použít tuto metodu, potřebujete v shkolce silné stromy, které pak přistávají na trvalém místě.

Takže musíme růst ze dvou na čtyři výhonky. Na konci května by jejich tloušťka měla být nejméně sedm milimetrů. Na začátku června jsou tyto výhonky ponechány a výhonky jsou vystřiženy. Do této doby mají mladé větvičky již pět až sedm listů. Po vyražení jsou výhonky svázány v šikmé poloze, rozprostírají se bočně a zajišťují je na mřížce. Za týden se na ně objeví nevlastní děti. Odchod by měl být první dva. Svázány vertikálně. Zbývají zbývající nevlastní synové. Hlavním cílem této metody je v prvním roce růst co nejvíce vinic. Hrozny musí být pravidelně a hojně napojeny, krmené minerálními hnojivy.

Následující rok, v závislosti na síle mladého bush, nechte požadovaný počet výhonků (aby nedošlo k přetížení). Totéž lze říci o první sklizni. Nechte jeden nebo dva klastru "na zkušební". A to je všechno.

Tvorba hroznů na jaře

Zkušení vinaři prořezávají a tvoří mladé révy pouze na jaře. V následujících letech je tato práce žádoucí provádět na podzim před úkrytem rostliny.

S nástupem prvního tepla začnou hrozny rychle růst a rozvíjet. Rozbíjející se zárodky se často probouzejí, rostou nové výhonky, které jsou zcela zbytečné - pouze zahušťují keř. Zobrazí se nevlastní děti, které by měly být odstraněny poté, co se na nich objeví první list. Rostliny jsou značně prodlouženy. Podmínky jejich dozrávání se zvyšují, proto je zapotřebí slíbit a honit mladé výhonky.

Podvazek střílí

Z vinné révy vázané minulý rok ve vodorovné poloze se objevují jarní výhonky. Měli by být svisle propojeny s mříží. Postupně se výhonky stávají vinnou révou.

Vložte pouzdro

Květenství se objevují na mladé révě. V závislosti na odrůdě může být jejich počet odlišný. U mladých Bush jsou ty, které mají zvýšené výnosy, nebezpečné. Dává veškerou svou sílu dozrávání bobulí, proto je značně oslabený, takže ledviny a révy nemají čas zralé. Proto bude příští rok sklizeň slabá a bush se bude rozvíjet špatně. Kolik pupenců opouští keř? Nikdo vám neposkytne přesnou odpověď a rady. Taková znalost přichází se zkušenostmi. Hlavní věc - dodržovat zlaté pravidlo: mladé křoviny nezajímají plodinu. Všechno má svůj čas.

Chasing vinice

Tento postup se také provádí na jaře. Pomocí nožů odstraňte horní část vinné révy na dobře vyvinuté listy, kde je průměr vinné révy blízký průměru její hlavní části.

Hrozny jsou v naší zemi oblíbené jak dospělými, tak dětmi. Chcete-li získat velký sklizeň těchto vonných bobulí, naučte se, jak správně pečovat o mladé keře.