opravy

Lak na dekorativní omítku: volba a pravidla aplikace

Anonim

Mnoho majitelů domů, chaty se zajímají o to, zda je možné použít lak jako nátěr na omítku a který roztok je vhodnější při dokončování již omítnutých stěn. Tyto otázky jsou často schopny odpovědět pouze osobě, která je velmi dobře zkonstruována a opravována.

Profesionální poradenství vám pomůže pochopit, jaký je lak pro dekorativní omítku, jak si ji vybrat a aplikovat. To vám umožní rychle a efektivně opravit. Dokončení bude krásné a trvanlivé.

Proč potřebujete lakování povrchů

Za prvé, stačí zjistit, co používá lak na dekorativní omítku, je možné bez tohoto postupu.

Odborníci tvrdí, že dnes je v prodeji mnoho materiálů pro interiér i exteriér. Jedním z nich je lakování. Tento proces je zapotřebí z několika důvodů:

  1. Materiály, které hrají roli základů, jsou dobře posíleny.
  2. Povrch je chráněn před vlhkostí, která může proniknout do výrobku a poškodit ho.
  3. Vosk, lak pro dekorativní omítku zabraňují pronikání chemikálií a jiných látek do interiéru, různé mechanické poškození.
  4. Forma nebude schopna proniknout do dokončení, aby rostla uvnitř tohoto materiálu.
  5. Lak může velmi dobře zachovat svůj původní tvar, takže fasáda bude trvanlivá, krásná po dlouhou dobu. Výrobci zaručují zachování barev, jejich nasycení.

Díky lakování nemůže být povrch během opakovaného čištění vymyt. Dokonce i naopak, stává se jasnější a atraktivnější.

Použijte roztok

Studie o lakování dekorativní omítky byste měli zvážit všechny druhy nástrojů. Jsou vybírány striktně podle toho, jaké vlastnosti by měla zakončení získat.

Uvnitř areálu je lepší používat produkty, které nezpůsobí velkou škodu životnímu prostředí a liší se spíše bezpečným složením. A venkovní práce se mohou provádět s použitím jakéhokoli laku. Lze jej rozdělit podle složení, která je podle dekoračních vlastností základní, podle doby sušení a tak dále.

Pod povrchem omítky se hodí téměř jakákoli skladba zakoupená v obchodě. Jedinou kvalitou, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že lak je vytvořen výhradně pro práci s omítkou. Existuje mnoho typů kompozic.

Akrylový lak

U stavebních nebo opravárenských prací v interiéru je lak na dekorativní omítku na vodu perfektní. Jedná se o akrylovou kompozici. Jeho základem je voda.

Výhodou prezentovaných materiálů je nedostatek vůně. Může a měl by být použit v různých místnostech. Akrylátové směsi mohou dokonale natírat i povrchy s texturou, což jim dává požadovaný lesk.

Akrylový lak pro dekorativní omítku je kapalina jemného mléčného odstínu. Po vyschnutí se vytvoří ochranný film, který neovlivňuje základní barvení. Za normálních podmínek kapalina vyschne během tří hodin. Je-li to nutné, může se ředit vodou. V tomto případě vrstva bude tenčí. Akrylový lak na bázi vody je odolný vůči UV záření a dalším nežádoucím účinkům.

Polyuretanový lak

Dalším řešením pro interiérové ​​dekorace je polyuretanový lak na dekorativní omítku na vodní bázi. Obvykle se používá k pokovování dřevěných povrchů. Kompozice má vysokou pevnost a odolnost proti vlhkosti.

Voda v kompozici hraje roli rozpouštědla. Poskytuje vysoký environmentální výkon, díky kterému je lak bezpečný při použití v obytných prostorech.

Fasádní materiály

Fasádní lak pro dekorativní omítku má vysokou odolnost proti nepříznivým povětrnostním podmínkám (déšť, sníh, vítr atd.), Stejně jako různé chemikálie.

Na základě estetických vlastností můžeme rozlišit několik populárních odrůd prezentovaných materiálů. Dnes se používají fasády:

  • Lesklý lak. Odstraňuje nečistoty a vodu.
  • Matný lak. Vhodný pro reliéfní povrchy, může zachovat přirozený vzhled povrchové úpravy.
  • Craquolar. Vytvoří efekt starého povrchu. Jeho odpovědností je vytvářet ozdobné trhliny.
  • Pearlový lak. Velmi krásné lesk. Tento povlak se považuje za konečnou úpravu.

Tam jsou také stříbrné laky, stejně jako - zlato. Nicméně, oni jsou častěji používají k vytvoření malých akcentů, barvit malé detaily.

Kreslení

Chcete-li pracovat s lakem jít do konečné fáze dokončení. Ale než zakryjete stěny, musíte správně připravit základ. Tato práce může trvat dost času.

Je zapotřebí nejprve podložit základnu. To poskytne požadovanou pevnost spojení laku s materiálem stěny. Potom můžete použít řešení. Každá z těchto akcí vyžaduje určitý čas k usušení vrstev. Pokud se zpracování provádí ve dvou vrstvách, je nutné provést zbarvení stěn.

Lakování

Důrazně se doporučuje utěsnit již ovrstvené stěny pro lepší přilnavost konečné nebo, jak se také nazývá, dokončovací vrstvy. Je nutné aplikovat dvě nebo tři vrstvy. Měli byste také zvolit správný primer. Pomůže vyhnout se takovým problémům, jako je plísně.

Poté můžete začít pracovat přímo s lakem. Řešení jsou většinou připravená v obchodech. Směs, která jsou silnější, by měla být zředěna vodou o 10%. Než začnete používat směs podle plánu, musí být důkladně promíchána, aby byla konzistence homogenní. Pokud se výrobek skládá ze dvou složek nebo se předpokládá tónování, přidává se pigment striktně podle pokynů.
V závislosti na tom, jaký by měl být konečný výsledek, zvolte, co chcete lak na dekorativní omítku aplikovat. Při běžném barvení je metoda stříkání nejvhodnější. Výhodou této metody je schopnost snížit spotřebu materiálů. Nejsou tak levné. Samotná vrstva bude hladká. Udělejte krátké přestávky, abyste vrstvy vysušili.

Chcete-li dosáhnout dekorativního efektu, musíte použít nástroje jako válec nebo kartáč. Práce v tomto případě vyžaduje více času, materiálových nákladů. Samozřejmě existují takové neobvyklé způsoby správné aplikace, které často používají pouze odborníci.

Po zvážení vlastností, které má lak na dekorativní omítku, můžete správně zvolit a aplikovat kompozici na povrch. Pokud se budete řídit všemi pravidly, můžete dělat svou práci dobře bez stavitelů. V budoucnu nebude dekorace žádnou obnovu nebo dokonce nahrazení.