konstrukce

Přírodní linoleum - co to je? Typy, vlastnosti, ceny

Anonim

Přírodní linoleum - co to je? Pro většinu spotřebitelů to je syntetická podlaha. Ukazuje se, že tento typ jeho levosti a snadnosti výroby nahrazuje staré linoleum z přírodních materiálů.

Dějiny

Již v 18. století byla vynalezena metoda podlahové krytiny, což je substrát z juty s povrchem z přírodních složek: dřevěná mouka, lněný olej, včelí vosk a přírodní barviva. Později v kompozici se stala kůra korkového stromu.

V 19. století obdržel patent na podobný povlak Angličana F. Waltona, výrobní technologie se mu zlepšila. Od té doby se téměř nic nezměnilo, vstoupily pouze nové materiály. Takovou podlahu lze nalézt pouze v bohatých domovech. Přírodní linoleum - co to je?

Nyní je přírodní pokrytí dostupné většině kupujících. Vše kvůli levnějším komponentům. Například lněný olej nahradil levnější analog - linoxin. Jeho hustá hmota se nazývá "lněný cement". Kvalita hotového výrobku z takové náhrady není ovlivněna. Ale nejdostupnější linoleum vyrobené komponenty - polyvinylchlorid. Jedná se o rozšířený druh, který nahradil přírodní podlahu.

Ale moderní móda vítá přirozenost ve všem: tkaniny na oblečení, správně pěstované výrobky, bezpečný nábytek. Proto výrobci linolea stále více odmítají umělé, preferují přírodní a ekologické materiály.

Technologický proces výroby přírodního povlaku

Předtím byl výrobní proces velmi komplikovaný a časově náročný, a tudíž i jeho vysoké náklady. Všechny procesy byly prováděny ručně. Lněný olej měl být smíchán s včelím voskem, terpentýnem a dřevěnou pryskyřicí, později byly přidány barviva. Míchání se objevilo při určité teplotě. Připravená směs byla nanesena na tkaninu a potom usušena. Později byly ke komponentům přidány dřevní štěpky.

Výrobci se snažili snížit náklady na hotové výrobky změnou složení. Proto v různých časech byly přidány některé složky, jiné byly odstraněny.

Jaké komponenty ve složení přírodního linolea se mohou pochlubit tím, co je, zvažte níže. Povlak tedy zahrnuje:

- lněný olej;

- dřevitá mouka;

- pryskyřici z jehličnatých dřevin;

- vápenný prášek.

Ve speciálních zásobnících těchto komponentů se připravuje "linoleová hmota".

Zrání se během týdne při určité teplotě, která nesmí být nižší než +30 stupňů. Po 7 dnech mohou být do hmoty přidány barviva.

Poté je stisknuto. Chcete-li to provést, použijte kalandrovací stroj.

Vyrábí švy o šířce jednoho metru. Dále vrstvy překrývají jutovou základnu. Pro snížení tloušťky se finální materiál znovu prochází zařízením, dokud nedosáhne požadované tloušťky linolea, a to 2 až 5 mm.

Suché linoleum po dobu 2 týdnů ve speciální komoře.

Odolnost proti opotřebení získaného povlaku je mnohem nižší. Pro jeho zvýšení se provádí speciální ošetření horní vrstvy ochrannou fólií. Poté je linoleum připraveno k instalaci.

Typy přirozeného pokrytí

Přírodní třída linolea je pevně zakotvena na stavebním trhu.

Rozlišení takového pokrytí podle druhu základny:

- Hrad. Spodní vrstva je dřevotříska. Spojuje se podle typu laminátu nebo parkety. Skládá se ze tří vrstev: první je přímo linoleum o tloušťce 2 mm, střední je dřevotřísková deska, dolní část je korku.

- Cork. Podklad z přírodního materiálu se rozprostírá na lepidle.

Pokrytí se může lišit podle typu výroby na:

- Roll. Jeho tloušťka je až 4 mm, šířka je od 1, 5 do 6 metrů, délka je až 32 metrů. Současně je hmotnost jednoho válce 120 kg. To ztěžuje transport. Válec můžete otáčet pouze jednou kvůli křehkosti materiálu. Proto není prostor pro chyby.

- Panel. Velikost jednoho - 300 * 900 mm, položil na lepidlo.

- Dlažba. Přírodní linoleum (vyrobené z dlaždic) má velikost jednoho prvku 300 * 300 nebo 500 * 500 mm. Pokládka se provádí na lepidle.

Pros přírodní pokrytí

Přírodní linoleum má mnoho výhod. Co to je?

- Nejdůležitější pozitivní kvalita - pouze přírodní složky v kompozici.

- Odolnost proti opotřebení na nejvyšší úrovni. Doba provozu může dosáhnout 30 let. V průměru výrobci poskytují záruku 10-15 let.

- Povrch přírodního linolea není statický.

- Vysoká požární bezpečnost.

- Baktericidní vlastnost lněného oleje se přenáší na celý povlak.

- Čištění komfortu.

- Praktičnost.

- Časem se nemění jeho struktura a barva.

- Odolné vůči agresivnímu prostředí a chemikáliím.

- Nebojte se změn teploty nebo vlhkosti.

- Může být použit pro podlahové vytápění.

Nevýhody přirozeného vzhledu

První a hlavní nevýhodou je jeho vysoká cena.

Díky celé tuhosti je tento nátěr velmi křehký, proto vyžaduje určitou úpravu během přepravy a instalace. Trhliny, které se mohou vytvářet, poskytnou nevzhledný vzhled povrchu. Odolnost proti vlhkosti není dostatečná pro použití v koupelnách nebo v koupelnách. Na povrch základny jsou vysoké nároky. Neměly by být žádné nepravidelnosti a velké kapky, jinak se všechny chyby projeví časem na nové podlaze. Výběr výkresů je omezen.

Nákup přírodní dlažby

Velikost linolea je pro většinu výrobců stejná. Na roli je to 2 metry široké. Tloušťka bude záviset na značce. Pokud se rovná 2 mm, takový nátěr lze aplikovat na veřejné prostory, dětské instituce a obytné prostory.

S tloušťkou více než 2 až 4 mm lze použít všude, protože má trvanlivější vlastnosti. Vhodné pro taneční či sportovní haly, velké kanceláře a zdravotnické zařízení.

Stavební trh není chráněn před falešnými a nekvalitními materiály, a proto si vybíráte přírodní linoleum, měli byste věnovat pozornost okrajům role. Neměly by být zmačkané. Pokud se na nich objevily bílé pruhy, výrobce ukládal na materiály a přidal hodně vápna.

Je lepší zakoupit drahocenný materiál ve velkém obchodě, který může poskytnout certifikáty shody a bezpečnost zboží. Pokud potřebujete koupit několik rolí, je správnější vybrat si z jedné šarže, protože jiné se mohou lišit barvou. Intenzita zatížení je uvedena na obalu a je označena čísly od 1 do 4. Navíc je 4 nejvyšší zatížení. Koupit lepší kotouč, který byl uložen ve vzpřímené poloze, než aby visel vodorovně.

Pilírování

Nanášení přírodního linolea je lepší svěřit odborníkům.

Technologie instalace je velmi podobná instalaci syntetického povlaku. Jediným rozdílem je použití lepidla rozptylující vodu. Má silnější strukturu a je aplikován zubovou konstrukcí. Po pokládce je nutné vzduch vypustit z krytu. Je lepší to dělat ve dvou směrech: nejprve napříč, pak spolu.

Výrobci přírodního linolea

Na domácím trhu je zastoupen malý počet značek zabývajících se podobnými výrobky.

Známá společnost vyrábějící přírodní linoleum - Forbo. V sortimentu má širokou škálu produktů. Značka Marmoleum má vysokou poptávku, v ní lze rozlišit následující typy:

"Real" - má barvu mramorových čipů. Na tomto povrchu nebude žádná nečistota.

Freska - kresba napodobuje starobylé nástěnné malby.

Walton - tato linoleum má jednotný vzor, ​​který profesionálové mohou úspěšně kombinovat.

Artoleum - tento nový výrobek má unikátní vzorek povrchu.

Mám si vybrat kuchyň pro přírodní podlahu

Výběr takového materiálu pro dům, vzniká otázka, zda je přírodní linoleum vhodné pro kuchyni?

Není možné jednoznačně odpovědět, ale je možné doporučit ji v jídelně. Zde jistě bude sloužit více než tucet let.

Při rozhodování o pracovní oblasti byste ji měli zvážit a bude vhodné jej rozložit? Nebo může být nahrazen levnějším ekvivalentem? Trvanlivost a odolnost proti opotřebení umožňují jeho použití v tak agresivním prostředí. Bude trpět a mastné skvrny a všechny ostatní, aniž by ztratily tvar a vzhled. Vše závisí pouze na přání majitele a jeho finančních schopnostech.

Tak jsme zjistili, co je přírodní linoleum. Cena za něj se liší podle výrobce, typu a dalších vlastností. Ale začínají od 1000 rublů na metr čtvereční, pokud mluvíme o přírodním materiálu.