zahradnictví

Jak šířit aloe v domácnosti?

Anonim

Aloe je velmi běžná rostlina, která se nachází téměř ve všech domácnostech. Má jedinečnou léčebnou sílu, schopnou zvládnout celou řadu onemocnění. Podle legendy to byla aloe šťáva, která poskytla neodolatelnou krásu královny Kleopatry. Nádherné recepty, jejichž hlavní složkou je daná rostlina, jsou předávány z generace na generaci. Pěstování rostliny je snadné, pokud víte, jak šířit aloe. Takže zvažte tento proces.

Jak šířit aloe?

Od starověku je rostlina hodnocena právě pro své léčebné vlastnosti. Používá se pro mnoho různých patologií, včetně artritidy, vředů, cukrovky, zácpy.

Rostlina je široce používána k potírání chronických onemocnění. A to, jak je známo, je dlouhý proces. Bohužel jedna rostlina nejčastěji není dostatečná pro tak dlouhou terapii. Proto vzniká akutní otázka: jak propagovat aloe v domácnosti?

Existuje několik způsobů. Po posouzení každého z nich si můžete vybrat nejlepší.

Květinářství, která vysvětluje, jak propagovat aloe, vede k následujícím metodám:

 • bazální procesy;
 • semena;
 • odřezky;
 • horní výhonky.

Jaké jsou jednotlivé způsoby?

Reprodukce s kořenovými výhonky

V lidech se říká "děti". Spodní výhonky jsou mladé výhonky. Dokonce se může objevit v poměrně nezralé rostlině. "Děti" jsou nové výhonky s jemnými listy. Nemají prakticky žádné trny, ale jsou charakterizovány přítomností jejich kořenového systému. Jak propagovat aloe v domácnosti pomocí "dětí"?

Chcete-li získat rostlinný materiál, odstraňte rostlinu ze země. Mladé výhonky jsou pečlivě odděleny od matky. Nyní můžete jít na přistání.

Zpočátku připravte půdu.

Půdní směs se skládá z:

 • plech nebo půda;
 • umyté říční písek (hrubé);
 • uhlí;
 • mělké cihly.

Kromě toho nezapomeňte zajistit odvodňovací systém. V dolní části hrnce se doporučuje položit středně rozšířenou hlínu s vrstvou 2-3 cm, která by měla obsahovat několik otvorů, aby byl zajištěn volný průtok vody.

Tato metoda chovu je považována za nejspolehlivější. Koneckonců, zakorenění výhonků se vyskytuje velmi rychle. A jejich další vývoj prakticky nezpůsobuje potíže.

Rozmnožovací řízky

Tato metoda je také velmi populární mezi květinářství.

Zvažte, jak propagovat aloe řízky:

 1. Nejlepším obdobím pro takový proces je začátek jara a první měsíce léta. Toto je doba aktivní vegetační sezóny.
 2. Chcete-li získat odřezky, měli byste snížit boční výstřižky. Doporučujeme jej oddělit téměř v blízkosti základny.
 3. V průběhu 3-5 dní se stonka vyschne ve stínu. Místo řezu by mělo být posypáno dřevěným uhlím.
 4. Odtoková vrstva je umístěna v hrnci ve spodní části. Nad 2/3 naplňte zemi. Nejlepší je použít speciální půdu pro sukulenty. Zbývající třetina hrnce (1/3) - usínají hrubý vlhký písek.
 5. Řezání by mělo být vytěženo do půdy o přibližně 1-1, 5 cm.
 6. Květináč s rostlinou je přenesen do dobře větraného a světlého pokoje. Teplota vzduchu by měla činit přibližně 25 ° C. Pomocí stříkací lahve byste měli písek neustále navlhčit. Jakmile se začnou objevovat nové listy, je žádoucí, aby se zalévání zvýšilo.
 7. Po 2-3 týdnech je mladá rostlina připravena k transplantaci.

Nyní víte, jak propagovat listy aloe. Postup je zcela jednoduchý a nebude způsobovat potíže ani novým květinářům.

Rozmnožovací kmeňové řízky

Tato metoda je podobná metodě popsané výše. V tomto případě však řez není list, ale část stonku s listy a uzly. K těmto účelům nejčastěji používají horní část rostliny.

Jak propagovat aloe v tomto směru?

Květinářství doporučuje:

 1. Odřízněte část stonku (horní část). Odstraňte 2-3 listy.
 2. Zařízení vysušte ve stínu.
 3. Poté se doporučuje, aby byl do vody.
 4. O měsíc později bude vaši stopka poskytovat vynikající elastické kořeny. Tato rostlina je plně připravena k výsadbě.

Pěstování ze semen

Jedná se spíše o vzácnou chovnou metodu. Pěstování rostlin ze semen je náročný a dlouhý proces. Koneckonců, aloe se zasadil tímto způsobem získá svůj přirozený dekorativní vzhled až po 2 letech.

Nicméně, vzhledem k tomu, jak propagovat aloe v domácnosti, měli byste zůstat na této metodě. Kromě toho má tato metoda své fanoušky. A to není překvapující, protože pozorování fází vývoje rostlin je docela fascinující.

Postup šíření osiva je následující:

 1. Přistání probíhá brzy na jaře. Je nutné kupovat semena předem.
 2. Pro přistání se používá povrchová kapacita. Aloe potřebuje zvláštní půdu. Vytvořte půdu mícháním stejného množství trávníku, listové půdy a říčního písku.
 3. Ve vnitřních prostorách je nutné udržovat teplotu vzduchu kolem 20-22 ° C. Kromě toho by mělo být zajištěno velké množství světla. Pro takové účely se lampa často používá. Nezapomeňte, že aloe je velmi světlovlasá rostlina. Ujistěte se, že vodu ponecháte. Nejlépe je to udělat pomocí spreje.
 4. Když se objeví výhonky, rostliny by měly být ponořeny. Jedno po jednom je v malých kontejnerech.
 5. Po dobu 1 roku se malé hrnce s rostlinami skladují ve skleníku. A pouze s příchodem jara může aloe být transplantován do větších květináčů. Péče o takové rostliny, jako obvykle.

Pokyny pro údržbu

Bez ohledu na zvolený způsob chovu nezapomeňte, že rostlina potřebuje vhodné podmínky:

 1. Aloe miluje světlo. V stínech se normálně nevyvíjí. Měli by být však chráněny před přímým slunečním zářením, aby nedošlo k popálení.
 2. Je to nenáročné na teplotu. Ale netestujte jej na "trvanlivost". Rostlina nebude schopna růst při teplotách pod 10-15 C.
 3. Nezapomeňte na zalévání. V létě se doporučuje vlhkost půdy 1-2 krát za 7 dní. V zimě stačí 1-2 závlahy měsíčně.
 4. Vzduch v místnosti. Aloe může vydržet sucho, ale v suchu umírá.
 5. Od dubna do září byste měli krmit aloe. Tento postup se provádí 1 krát za měsíc. Pro sukulenty se používá vynikající krmiva pro hnojivo.

Jak můžete vidět, množit aloe je docela schopný dokonce novic květinářství. Hlavním úkolem je být opatrný a trpělivý. V takovém případě vám vždy pomůže tým "domácí léčitelů".