domácí bezpečnost

Blesková žárovka s úspornou energií: první kroky a recyklace

Anonim

V moderních místnostech se stále více používají energeticky úsporné žárovky namísto akumulačních tlapků. Energie se s nimi ukládá. Pokud se však energetická úsporná žárovka zhrotila, je to nebezpečné? Tento jev se považuje za ohrožující zdraví lidí a zvířat. Proto při provozu těchto typů žárovek musíte vědět, co máte v tomto případě udělat.

Uvnitř jsou rtuťové páry nebo rtuťové amalgámy, součásti třídy nebezpečnosti 1: jsou přítomny v trubce a vypadnou ven, což porušuje její celistvost. Proto, pokud došlo k přerušení energeticky úsporné žárovky, musíte provést kroky k bezpečnému odstranění.

Výhody žárovek

Výhody těchto produktů jsou následující:

 1. Nízká spotřeba energie. Nyní je otázka platby za služby velmi akutní. Stále rostoucí průměry světla.
 2. Trvanlivost Ve srovnání s žárovkami působí na úsporu energie delší dobu.
 3. Nízké emise tepla. Zamezuje tavení lustru nebo lampy.
 4. Výkon nasyceného světla. Žárovky vydávají světlo, které je pro oči bezpečné.
 5. Osvětlení pro osobní preference. Můžete zvolit teplé žluté světlo nebo studenou barvu se světle modrým odstínem.
 6. Klesající napětí neovlivňuje trvanlivost.

S tolika výhodami mají výrobky také nevýhody. Pokud jsou lampy poškozeny, jsou nebezpečné pro lidské zdraví. Negativní účinek se zvýší, pokud je poškozeno několik výrobků.

Důsledky

Pokud se zhroutí energeticky úsporná žárovka, je to nebezpečné? Pary rtuti mají nepříznivý vliv na zdraví, protože mohou vést k chronické otravě. Toto se projevuje třesoucími se rukama, zánětem dásní, poruchami centrálního nervového systému. Je-li koncentrace výparů velká, pak je pravděpodobné akutní otravu rtutí. Toto se projevuje formou slabosti, bolesti v břiše, zvracení, krvácení dásní.

Ortuť ve stavu par se považuje za nebezpečnou pro děti a těhotné ženy, takže je třeba vědět o činnostech v této situaci. Jedna lampa není škodlivá, ale to neznamená, že bezpečnostní opatření mohou být ignorována. Pokud se zhroutí energeticky úsporná žárovka, co mám dělat? Z přehledu vyplývá, že je třeba provádět vysoce kvalitní zařízení pro zpracování, oblečení a obuv.

Symptomy otravy

Při dodržování bezpečnostních pravidel je nebezpečí z rtuťové páry minimální. Někdy jsou však důsledky neviditelné. To může být zjištěno po několika hodinách nebo dnech.

Symptomy otravy zahrnují následující:

 1. Rychle je únava, bolesti hlavy. S silnou koncentrací látky se objevují třesoucí se prsty, křeče.
 2. Poruchy trávicího systému - časté zvracení, řezání břicha.
 3. Výskyt neinfekční bronchitidy.

Dalším problémem je prodloužené odstranění rtuti z těla. Při konstantním odpařování se hromadí. Proto, pokud se vyskytnou některé z výše uvedených příznaků, měli byste okamžitě konzultovat s lékařem.

Množství rtuti

Pokud je v bytě přerušena energeticky úsporná žárovka, kolik rtuti může být propuštěno? V jedné žárovce je 1 až 400 mg této látky. Zdravotní riziko bude mít koncentraci par vyšší než 0, 25 mg / krychlovou místnost. Pro srovnání jsou v rtuťovém teploměru přítomny 2 g rtuti.

Domácí a čínské žárovky obsahují rtuťové výpary a evropské výrobky obvykle používají méně nebezpečnou amalgám rtuti - slitinu s jiným kovem. Nebezpečí jedné zlomené žárovky je značně přehnané. Je však důležité vědět o opatřeních k odstranění nehody. Je také důležité pečlivě a pečlivě ošetřovat produkty tohoto druhu.

Rtuťový teploměr je považován za škodlivější, protože kovová rtuť ve formě malých kuliček se rotuje pod základovou deskou, v trhlinách pod nábytkem. Takže dochází k dlouhé otravě vnitřního vzduchu. U energeticky úsporných svítidel je rtuť ve formě páry, takže byste neměli hledat koule na podlaze.

Nutné akce

Co dělat, když je energeticky úsporná žárovka rozbitá doma? Potřebné jsou následující akce:

 1. Zavřete pokoj, přiveďte lidi a domácí zvířata.
 2. Měli byste otevřít okno, ale zavřete okna ve zbývajících místnostech tak, aby nedošlo k průvanu. To je hlavní událost, kterou je třeba učinit. Parní rtuť by měla opustit pokoj. Vzduch by neměl být kratší než 2 hodiny, nejlépe 12-24 hodin.
 3. Do nádoby se nalije studená voda, případně se přidá manganistan draselný.
 4. Používejte gumové rukavice nebo plastové tašky na ruce.
 5. Zřetelné zbytky se shromažďují v nádobě včetně základny.
 6. Jemné sklo, luminiscenční nátěrové hmoty jsou odstraněny vlhkým hadříkem nebo bavlněným tamponem, který je navlhčený povrchem. Háček a vata se umístí do nádoby s vodou.
 7. Banka musí být uzavřena a ponechána v tmavých nebytových prostorách. Pak musíte podat hlášení ministerstvu pro mimořádné situace, abyste zjistili, kde je odpad zlikvidován.
 8. Je třeba zkontrolovat všechny oblasti, kde by mohly proniknout části lampy.
 9. Podlaha by měla být omyta pracím prostředkem obsahujícím chlór a roztokem mýdlové sody.
 10. Poté musíte sprchu.

Pokud dojde k přerušení energeticky úsporné žárovky, nemusíte odstraňovat oblečení a boty. Je nutné pouze umýt vše v samostatném umyvadle.

Na koberci

Pokud je energeticky úsporná žárovka na koberci havarovaná - je to nebezpečné? Žárovka v tomto případě je nebezpečná v malých skleničkách, které se mohou v hromadě uvíznout. Všechny pozorovatelné kusy je třeba sestavit tak, jak je uvedeno výše.

Koberec by měl být pečlivě zkroucený a přiveden na místo, kde nejsou lidé, například do lesa, protřepat nebo vyrazit výrobek. Kvůli spolehlivosti je koberec ponechán na otevřeném vzduchu po celý den.

Twisting

Jak odšroubovat základnu, je-li žárovka rozbitá? Za prvé, požadované vypnutí osvětlovacího zařízení. Pokud je kabeláž nastavena s více vstupy, napájení je odpojeno pouze na určitém místě. Pokud taková možnost chybí, odpojení se provádí v celém bytě. Je vyžadován autonomní světelný zdroj, například baterka. Jak odšroubovat poškozenou žárovku, pokud zůstane pouze víčko? Rozbitá centrální trubka v suterénu je před demontáží rozbitá. Postup se provádí několika způsoby:

 1. Kleště. Okraj uzávěru je spojen pomocí kleští. Otáčení této části je proti směru hodinových ručiček. Kov se často hýbe kvůli rezivění. V tomto případě je poškozená oblast ošetřena kolínskou vodou nebo jinou kapalinou obsahující alkohol. Po rozpadu můžete část odšroubovat.
 2. Demontáž Tato metoda není vhodná pro nové keramické výrobky. Ale může být použito pro karbolitové prvky, protože je lze demontovat. Točení by se mělo provádět pečlivě, podepření základny jednou rukou. Válec musí být odstraněn, rozdělen na 2 díly.
 3. Plastová láhev. Před tavením se musí zahřívat pod otevřeným plamenem. Je třeba dbát na to, jinak dojde k pádu červeného horkého plastu na kůži. Zahřívaný krk by měl směřovat k kovové základně. Musíme počkat na to, aby plast zpevnil, a pak vytáhněte lampu z kazety.
 4. Cork ze šampaňského. Tato metoda je podobná výše zmíněnému principu. Je nutné okraje korku ostřit nožem a odstranit zkosení. Poté se trubka vloží do spodní části lampy. Poté je třeba odšroubovat základnu a vyjmout ji.
 5. Brambory Tato metoda je obzvláště důležitá, když třísky vyčnívají ze základny. Brambory by měly být rozřezány na 2 části. Člověk musí vzít do ruky a dát sklenici na něj. Potom odšroubujte základnu.

Recyklace

Pokud se energetická úsporná žárovka rozbije v toaletu nebo v jiné místnosti, je nutné recyklaci. Pro zpracování pomocí speciální technologie. Zlomené lampy by měly být umístěny v uzavřených plastových sáčcích nebo v uzavřených skleněných nádobách. Jsou předány s vypršanými lampami do zpracovatelského závodu.

Jsou přijímány body pro shromažďování zařízení obsahujících rtuť. Mohou být nainstalovány také ekoboxy. Lampu zlikvidujte v kontejnerech, které jsou vzduchotěsné. Demerurizace se provádí pomocí hydrometalurgických a tepelných metod.

Hydrometalurgické zpracování

Tento postup zahrnuje následující kroky:

 1. Svítidla jsou rozdrcena v kulovém mlýně.
 2. Potom se přidá kapalné činidlo a mletí pokračuje.
 3. Kapalná frakce se odvádí z mlýna a odešle do jednotky pro získání rtuti.

Tepelná demerurizace

Postup zahrnuje broušení žárovek, ohřev skleněných věží na stupni, kdy rtuť získává parní formu. Kondenzace a čištění par stále probíhají. Kovové části svítidel jsou rozděleny do koncentrátů pro metalurgii neželezných kovů:

 • hliník;
 • měď-nikl;
 • měděný zinek;
 • pájka;
 • olovo

Rozbité sklo se převede na skládku s domácím odpadem. Lze jej také přidat jako plnivo do betonu, pokud neobsahuje zbytky rtuti.

Všechny tyto metody nemusí zajišťovat čištění pevných frakcí až do standardů MPC. Kromě toho existují odtoky, ve kterých je vždy nějaká rtuť a další škodlivé látky. Moderní metody zahrnují recyklační lampy. Provádí se na speciálních modulech, kde není žádná odpadní voda, a zbytky rtuťových par jsou zachyceny a recyklovány v absorpční koloně. V důsledku toho jsou vyloučeny škodlivé emise do přírody a tuhý odpad neobsahuje toxické chemické složky.

Jak zjistit, že neexistuje žádná rtuť

Pokud pochybujete o tom, že některé z kapiček s rtuťovými látkami nebyly odstraněny z prostor, musíte volat odborníky pro laboratorní měření. Služba demerurizace provádí studium vzduchu v kontaminované místnosti a zjišťuje, kde může být rtuť. Odborníci poskytnou doporučení, jak chránit prostory před nebezpečným kovem.

Při takových měřeních je nezbytné, aby na nábytek a koberce padaly úlomky. Kvůli poréznímu povrchu částic ortuťové kapky je obtížné částice odstranit. Pokud laboratorní analýza odhalí zvýšenou úroveň znečištění ovzduší, musíte se rozhodnout, že tyto věci vyhodíte nebo ohrozíte.

Co je zakázáno dělat

Pokud došlo k přerušení energeticky úsporné žárovky, nemůžete:

 1. Zapněte klimatizaci, jelikož se pára usadí v přístroji.
 2. Sbírejte zbytky vysavačem.
 3. Použijte šlehání, protože rozptýlené pohyby rozptýlí malé skleněné kusy.
 4. Nalijte do kanalizace sklenici vody a skleněných zbytků.
 5. Hoďte na skládku nebo likvidaci odpadků.

Nepoužívejte odpadní lampy s domácím odpadem. Musí projít speciálními předměty.