zahradnictví

Pelargonium zonal: popis odrůd, fotky, výsadba a péče

Anonim

Pelargonium zóna - krásná vnitřní rostlina. Ale bez ohledu na to, jak jsme zvyklí vidět to na okenním parapetu, ukazuje se, že to může také být pěstováno na ulici: v zahradní postele, květinové záhony, v parcích. Může sloužit jako dobrá dekorace i pro městské náměstí. Hlavním úkolem před vysazením na volném prostranství je určit správnou pestrost rostlin, protože ne všechny druhy pelargonia jsou přizpůsobeny pro venkovní použití. Samozřejmě, péče o ni také hraje velkou roli. Přestože je květina zcela nenáročná a vytrvalá, musíte dodržovat základní pravidla pro pěstování této rostliny tak, aby ji po mnoho let potěšilo oko s květem. Proto je nutné se naučit, jak se řádně starat o květinu v zimě a požadavky na péči. Pak pelargonium zonal doma na parapetu nebo na zahradě se změní na krásnou květinovou záhonu.

Stručně o tom, co je to pelargonium

 • Tato rostlina rodiny Geraniah ve formě trpasličího keře.
 • Jeho přírodní oblastí je Jižní Amerika. V současné době se však nachází v zcela odlišných zemích.
 • Na svém stanovišti, pelargonium miluje světlo a ohřívá velmi. Navíc je odolný vůči suchým obdobím.
 • Listy květu jsou charakteristické pro rod Geraniahů - dlaňovitě odřezávanou formu.
 • Trvalky, v závislosti na odrůdě bude mít jak přímý, tak i plíživý kmen.
 • Pelargonium zónové květiny jsou vždy velmi barevné, skládající se z texturovaných čar. V létě se objevují poměrně dlouho.
 • Průměrná doba uchování vzhledu rostliny je 2-2, 5 roku. Po této době je třeba aktualizovat zónu pelargonia, protože vzhled se zhoršuje.
 • Navzdory skutečnosti, že pelargonium a pelargonium ze stejné rodiny, vyžadují jinou péči.

Jaké jsou odrůdy pelargonia?

Pelargonium má obrovské množství různých odrůd - existuje více než 200. Ale nejoblíbenější druhy vystupují, které se často nacházejí na parapetu nebo na zahradě.

 1. Royal Tato odrůda je široká keře malé velikosti, které se zdají být velkými květy. Stopky jsou umístěny se stejným stupněm rostlinného pouzdra. Nejčastěji se tato odrůda používá pro domácí chov. Vzhled kvetoucí kultury lze porovnat s načechranou jasnou koulí.
 2. Tulipán. Podle jména můžeme usoudit, že typ rostliny je velmi podobný tulipánu. Tak to je. Květiny mají blízkou podobnost s neotevřenými pupenymi. V odstínech je odrůda zastoupena - od světlé růžové až po vínovou. Listy tohoto druhu jsou velmi lesklé a mají tvrdou strukturu.
 3. Rosebud. Zde můžete také navigovat podle názvu. Kvetoucí kultura přenese zahradníka do parku růží. V květině je mnoho květů a všichni jsou dostatečně blízko k sobě, což tvoří podobu blízkou malé růži. Bush budky budou sloužit jako nádherná výzdoba.
 4. Terry. Pelargonium květenství této odrůdy se vyznačují dvojitými lístky. Barva se nalézá pro každou chuť: malina, světlý losos, šeřík.
 5. Úhlová Rostlina bude velmi vysoká - až 100 cm. Tvar listů v druhu je poměrně neobvyklý - listy jsou krátké, lze je porovnávat s dubovými listy. Květenství v podobě jasně červeného deštníku.
 6. Kapitán. Ve srovnání s předchozími odrůdami bude tato plodina dvakrát menší - asi 50 cm. Křemen neustále uspokojuje oko zelenou barvou. Květy jsou také ve formě deštníku růžově-fialového odstínu. V tomto případě, pelargonium vydává kouzelnou vůni.
 7. Curly. Tento druh je silně rozvětvený. Bush nebude růst více než 50 cm, ale bude stále zelené. Listy mají tvar srdce a rostou ve dvou řadách. Jejich hrany jsou roztrhané, zubaté.
 8. Načechraný plech Fluffy odrůdy pelargonium jsou charakterizovány silnými stonky a lobárními listy. Květy mají sněhově bílou barvu, zatímco vnitřní jádro je jasně červené. 5-6 těchto květenství jsou spojeny dohromady a vytvářejí deštník.
 9. Maso. Trvalka tohoto druhu má velmi malou velikost - pouhých 30 cm. Jeho listy jsou ve sníženém stavu a mají výrazné odbočení. Květy se objevují buď bílé nebo bledé béžové s malými červenými tečkami.
 10. Tolstostebelnaya. Zde název hovoří sám o sobě - ​​stopka kultury je velmi hustá a samotná rostlina má velikost asi 20 cm. V porovnání s jinými druhy pelargonia je to poměrně malá. Široký list má stříbrné puberty. Květiny se objevují ve formě standardních deštníků, ale barvy jsou různé - od žluté až po lila.
 11. Fragrant. Tento keř se vyznačuje větvemi a samozřejmě silnou vůní, která nepochází z květin, ale z listů rostliny. Květenství podle normy mají formu deštníku.
 12. Velké květy. Pro pěstování ulice velkorozměrová odrůda není docela slušná. Je velmi náladový a vyžaduje zvláštní péči. Zařízení nebude schopno bez konstantního tepla. Jeho výška je od 30 do 60 cm, což je průměrná hodnota. Květenství mají zvlněnou strukturu a velkou velikost.
 13. Klobuchovaya. Tento druh je pozoruhodný pro jeho husté terry jasně zelené listy, který je snížen dolů. Květiny jsou namalovány v fialově červených odstínech.
 14. Znečištění. Ještě jedna třída, která vyrůstá prakticky nejvyšší. Jeho velikost může dosáhnout asi jednoho a půl metru. Listy jsou zaoblené tmavě zelené, vysazené na spíše masité stonce. A keř je zdoben jasnými šarlatovými květinami, které lze porovnat se světly.
 15. Ivy list Co se týče této odrůdy pelargonia, není vůbec vhodné pro výsadbu na volných plochách. Chlazení pro něj je destruktivní. Listy této kultury lze porovnat s břečťanem. Květenství s velice pestrými.
 16. Pink Na základě názvu se dá pochopit, že květenství mají růžový odstín. Nacházejí se na rozvětveném keři.
 17. Pelargonium zonal (odrůdy, fotografie, uvažujeme níže). Jedná se o nejběžnější a nenáročný pohled. Je ideální pro chov na parapet, v parcích a zahradách. List z pelargonia zóny má jasný vzorec. Keř je velmi odolný vůči suchu a dalším kritickým podmínkám. Dokonce i mráz až do 5-6 0 С není pro něj hrozný. Proto je tak populární mezi zahradníky.

Po prozkoumání všech odrůd pelargonia můžeme usoudit, že je nejlepší upřednostnit zonální formu.

Jaký druh má oblast pelargonium?

Abyste mohli snadno nakupovat, potřebujete znát hlavní odrůdy této rostliny.

Podle růstu:

 1. Z výšky 42 cm jsou volány vysoké.
 2. S výškou nejvýše 40 cm - sredneroslye.
 3. Méně než 12, 5 cm - nepodstatné.

U okvětních lístků:

 1. Až pět okvětních lístků na květině je jednoduché.
 2. Od 5 do 8 okvětních lístků - polo-dvojitý.
 3. Více než 8 okvětních lístků - froté.

Podle formy kvetení:

 1. Kytice - standardní květenství ve formě deštníku.
 2. Stelláta na okvětních lístcích zašlápl zuby.
 3. Kaktusové květiny s úzkými okvětními lístky, které jsou podobné dahliám.
 4. Floksotsvetkovye se liší ve dvou odstínech v jednom květenství - bílé a karmínové na okrajích.
 5. Tulipánové květiny odpovídají jménu a jsou tvarovány jako pupen.
 6. Rosebud. Jejich květiny jsou velmi podobné růžovým květem.
 7. Karafiáty mohou být srovnány v květenství s karafiáty kvůli rozřezaným vlnitým okrajům.

Listová barva a tvar:

 1. Zelená. Listy jsou zvláštní, že mají kruhy, které jsou ve stínu tmavší nebo lehčí ve stínu než podkovy.
 2. Rozmanité. Tato odrůda ničí stereotypy o květech, protože se nešíří kvůli krásným květenstvím, ale kvůli kráse listů. Mají velmi fantazijní barvu a tvar. Listová barva vzrušuje fantasy - může to být růžová, bronzová a žlutá, atd.

Nejlepší odrůdy zóny pelargonia: fotografie, recenze

 • Rafaella. Rostlina má krásné, kompaktní, dobře větvené, silné, husté a husté keře. Svěží a krásné koule mají velmi bohatou paletu barev. Hybrid rychle a snadno roste ze semen. První výstřely se začínají objevovat po 1-1.5 týdnu. Pelargonium zonal Raphaella roste jak uvnitř květiny květiny, tak na dobře osvětlené balkony a jako letnik v zahradní květinové zahradě. Rostlina má dobrou odolnost proti teplu, velmi dobře snáší krátkodobé snížení teploty. Výsadba semenáčů pelargonium zonů vyrobených v lednu až březnu.
 • Chandelier Mix Vynikající vytrvalá kompaktní rostlina s velkými květy shromážděnými v sférických kvědlech. Listy jsou zaoblené. Květiny různých odstínů. Pelargonium zonal Lustr Mix preferuje slunečné místo a volnou, úrodnou půdu. Dobře roste jak doma, tak i na volném poli.
 • Bílá Velmi jemná a krásná rostlina, která může poskytnout libovolnou zahradu lehkost a kouzlo. Bílý zónový pelargonium je nízký rostlina, jejíž stopa je pouhých 30 cm. Rostou dobře doma v hrncích a květináčích.

Pelargonium zonal recenze získaly nejvíce pozitivní. Jedná se o skutečnou výzdobu bytů a předních zahrad.

Jak rostlina?

Pěstitelé květin aktivně cvičí dva druhy reprodukce pelargonia: řízky a pomocí semen.

 • Cherenkovova reprodukce. Toto je nejpopulárnější způsob, jakým může i začátečník zvládnout. Vlastnosti odrůdy zůstávají stejné. Nejprve je třeba odříznout horní část snímku o 5-15 cm. Z dokončeného řezu se odstraní všechny spodní listy a květy. Místo, které bylo použito pro řezání, je nutné několik hodin sušit na vzduchu. Za předpokladu, že listy v procesu jsou příliš velké, je dovoleno je pouze poloviční. Pro zakořenění je docela možné použít obyčejné sklo s vodou, ale prioritou bude směs rašeliny, perlitu a písku. Je nutné periodicky navlhčit připravenou půdu, ale vždy sledujte stagnaci vlhkosti a zabraňte tomu. Na kořenech se nutně musí dostat světlo a teplota musí být teplá. Komplexní hnojiva přispějí k posílení výhonků. V budoucnu zůstává pouze transplantovat rostoucí kulturu do hrnce.
 • Rostoucí pelargonium zonal ze semen. Pokud používáte řez pro chov, můžete si být zcela jisti, že všechny mateřské vlastnosti zůstanou, v případě semen to nebude vždy fungovat. V podstatě rostou kříže dvou odrůd. Aby se nádoba na semínko podávala výhonky, je nutné ji udržovat v teplém stavu při teplotě 20-25 ° C s difuzním světlem. Zakryjte to není nutné, ale pravidelně navlhčete. Po několika týdnech by se měly objevit první výhonky. Jakmile jsou dvěma malými listy proříznuty, mohou se semenáčky snadno přenést do plných porostů.

Jak se starat o květinu?

Zonální Pelargonium je doporučeno všem začátečníkům z dobrého důvodu - s odchodem prakticky není žádný problém. Stačí stačit několik základních pravidel. Hlavním důvodem je správné napájení a zajištění toho, aby na hrnci dopadalo jasné světlo. Zvažte, co je zapotřebí pelargonium zonal care.

Nenápadnost osvětlení a teploty

V žádném případě by nemělo dovolit, aby tato krása byla nedostatečná. V opačném případě vás opustí bez květin a potěší se poloprázdným stonkem s malými listy. Abyste mohli sledovat elegantní klobouk a voňavé květiny, musíte vybrat hrnce nejsvětlejší místo, například jižní stranu domu. Ale pokud po nějakém čase na slunci začaly objevovat vybledlé žluté skvrny na listí, je nutné přidat stíny. V zimě jsou vhodné malé osvětlení pro dobré osvětlení.

Teplo pro malou krásu je škodlivé. Nebude tolerovat 30 stupňů tepla. Standard pro pelargonium zonal F1 je stabilní +20 stupňů, maximálně +25. Koncepty a studené sklo jsou také nepřátelemi rostliny.

Vzduch a zalévání

V péči o květinovou kulturu musí být nezbytně rozumné zalévání. Pokud je pelargonium příliš málo vody, může to být pochopeno žlutými a suchými listy, a pokud to přehnáte, můžete se rozloučit se zdravým kořenovým systémem. Jakmile se vrstva suché půdy vysuší, je nutné přidat vlhkost. V zimě stačí jeden až dvakrát za dva týdny.

Transplantace a hnojiva

Kvůli zrychlenému růstu zónového pelargonia je nutné okamžitě postarat o možnosti transplantace. Od jara do podzimu - nejoptimálnější období. Pokud se kultura pěstuje venku, pak v chladné sezóně, od podzimu, budete muset transplantovat do hrnců a udržovat je až do léta, dokud se půda a vzduch dostatečně nezohří.

Pelargonium není v hnojivech zvláště náročné, a proto univerzální komplex hnojiv pro rajčata nebo kvetoucí rostliny bude s ním dobře fungovat. Jediná věc, kterou je třeba v kompozici zkontrolovat, je malý obsah takových látek, jako je fosfor a draslík, a minimální obsah dusíku. Po transplantaci oplodněné kultury se nedoporučuje po dobu dalších 1, 5 měsíce. V chladné sezóně stačí oplodnit půdu asi jednou za měsíc.

Řezání

K tvaru keře zůstalo dekorativní a spokojen s jeho krásou, měli byste sledovat jeho formování. V opačném případě nelze očekávat nic jiného než vzácné květy a podlouhlá stonku. Takový druh jako zónový pelargonium se odlišuje od ostatních odrůd velmi rychlým růstem, proto bychom neměli zapomínat na prořezávání a nýtování.

Nemoci a škůdci

Dokonce i v případě, že pelargonium narůstá a začne kvést, dříve či později mohou škůdci zahájit útoky: klíšťata, kertz, mšice a další hmyz. Poté musíte okamžitě uložit květinu pomocí speciálních přípravků. Hlavním úkolem je upozornit na škody včas. Nejčastějším škůdcem, který napadá pelargonium, jsou bílé motýlky, které se nazývají běloši. Na levé straně listu ležely larvy, takže je těžké je rychle prohlédnout. Mýdlá voda je skvělá zbraň. K tomu musíte opláchnout květinu a zabalit polyethylen několik dní. Pokud je škoda příliš silná a nedokážete se s ní vypořádat pomocí improvizovaných prostředků, můžete použít Aktar, ale přísně podle pokynů.

Černá noha - problém většiny mladých rostlin. Vyplývá to ze skutečnosti, že podmínky péče nebyly splněny. Například příliš časté zavlažování nebo nízká teplota vzduchu mohou přispět k rozvoji této nemoci. Stejná nepříjemná nemoc - plísňová houba. Nejdůležitější je včas přijmout záchranná opatření: odstranit všechny poškozené listy a květiny, aby se zabránilo šíření infekce. A zničit infekci pomůže řešení fungicidů.