vanou nebo sprchou

Otočení ventilů. Která strana je horká voda a která strana je studená

Anonim

Každý z nás několikrát denně čelí potřebě mytí rukou, nalijte vodu do jakékoliv nádoby. A stejně, všichni často používáme kohoutek. Ale kolik z nás bez váhání okamžitě zodpoví otázku, na které straně je horká voda a kde je ventil, který otevírá chlad? Určitě existují lidé, kteří se potýkají s problémem, jak si zvolit, jaký druh kohoutu se otočí, a dokonce i více než jednou spálili prsty pod proudem vařící vody, když doufali, že si položí ruce pod studenou vodu. Koneckonců, ne všechny baterie jsou jasně označeny v červené a modré, na které straně je horká a studená voda. A pokud budete provádět opravy sami a provádět vodovodní práce spojené s připojením vody ke kohoutku, pak jak nezamíchat boky a udělat vše, co by mělo být? No, rozumíme společně.

Tyto různé směšovače

V moderním světě nabízejí výrobci zákazníkům širokou škálu typů směšovačů: existují ty, které pracují, reagují na smyslové signály, s rukojetí stoupající nebo známou pro každého z nás se dvěma ventily na pravé a levé straně. Ale všechny tyto kohouty mají to, co je spojuje vedle cíle - to je, na které straně je horká voda a která strana je chladná.

Nezaměňujte strany!

Horkovodní ventil je zpravidla vlevo a studený, resp. Vpravo. Takže, uspořádané instalatérské systémy po celém světě. Ano, a instalatérské obchody nabízejí většinu směšovačů, navržených speciálně pro toto umístění teplé a studené vody. To je logické vysvětlení. Faktem je, že drtivá většina lidí je pravotočivá. A je pro ně mnohem pohodlnější otevřít ventil umístěný napravo, to je ventil se studenou vodou. Horká voda, která se nachází na levé straně, na druhé straně otevře pravou rukou, čímž se sníží nebezpečí spálení. To je důvod, proč odpověď na otázku, na které straně by měla být horká voda a na které straně by měla být studená, stojí za to pochopit, že je horké nalevo a studené na pravé straně.

Páková baterie

Mnozí nyní preferují pákové míchačky. Chcete-li otevřít takový kohout, stačí zvednout rukojeť nahoru. Ale i přes rozdíl v otevírání je teplota vody v ní regulována stejným způsobem jako u mixéru s ventily, přesněji se zaměřuje na stejné strany. Když otočíte páčku doleva, voda se zahřeje, pokud přemístíte rukojeť na pravou stranu, paprsek se ochladí.

Stejně jako v SSSR

Ale ne všechno je tak jednoduché. V Rusku často najdete vodovodní baterie s reverzním uspořádáním ventilů. To je proto, že v Sovětském svazu byly zavedeny normy SNiP, přijaté v roce 1976, pro umístění trubek teplou a studenou vodou. Podle článku 3.27 by měly být trubky teplé vody umístěny napravo od stoupaček studené vody.

V moderním Rusku neexistují žádné předpisy, které by definovaly strany potrubí. Nicméně i v nových domech je někdy zásobováno vodou podle sovětského systému, s teplou vodou na pravé a studené vodě vlevo. Chcete-li zjistit, jak jsou vodovodní potrubí instalovány v konkrétním domě, je nutné se podívat na jeho výkresy.

Znaky a symboly

Abyste si byli jisti, jakou vodu otevřete, vždy věnujte pozornost symbolům na ventilu. Zpravidla je studená voda označena modře nebo modře, zatímco horká voda je označena červenou a někdy oranžovou.

Stává se, že na některých odbočkách nejsou ventily označeny barvou, ale latinskými písmeny, ze kterých začínají anglická slova: "HOT" - horká a "studená" - naopak chladná. Podle toho vyhledejte písmena "H" a "C". Možná, abychom zjistili, která strana má horkou vodu ve směšovači a která strana je studená, výrobci také napíšu celé slovo.

Buďte opatrní a dokonce i se soustředěním na symboly, které ukazují teplotu vody, pečlivě zkontrolujte ventil, s jakým jste se otočili.

Odkud pocházejí dva jeřáby?

Ale jdete nahoru do umyvadla ve Velké Británii, budete překvapeni, když uvidíte namísto obvyklého mixéru se dvěma ventily, dvěma kohoutky najednou, z nichž voda s různými teplotami proudí. To se vysvětluje skutečností, že většina bytového fondu Spojeného království je spíše stará: domy byly postaveny v devatenáctém - počátku dvacátého století, kdy v Anglii nebyl žádný systém ústředního vytápění, ale pouze systém zásobování vodou. To znamená, že voda v bytě byla extrémně chladná. Když Britové poskytli dodávku horké vody, kohouty v domcích se neopakovaly, ale jednoduše selhaly jiné, již s horkou vodou.

Platí to v této věci a tradice. Dokonce i v moderních budovách, Britové dávají přednost dvěma odděleným odbočkám, protože si neumývají ruce pod proudem vody, jak je to obvyklé u nás, a předtím sejmeme vodu do umyvadla a zapojíme vypouštěcí zátku. A již v ní, stejně jako v povodí, se provádějí potřebné vodní postupy. To vám umožní ušetřit, protože pak nemusíte upravovat teplotu vody, neteče márně.

Nicméně takový zajímavý systém dodávek vody, přijatý ve Velké Británii, nezruší obecná pravidla pro umístění teplé a studené vody pro většinu evropských zemí. Kohoutek, ze kterého teče vroucí voda, je vlevo. A nalijte studenou vodu, musíte otevřít správný ventil. Takže kromě neobvyklého oddělení kohoutků by neměly být v anglickém vodovodním systému žádné nepříjemnosti. Je nepravděpodobné, že průměrná evropská osoba, která vidí dvě kohoutky namísto jednoho, zaměňuje, která strana je horká a která je studená.

Nejen směšovače

Ale teplá a studená voda čelíme nejen v koupelnách av kuchyních. Populární kotle na pitnou vodu. U takových chladičů, na které straně je horká voda a která je studená, je obvykle jednoduché zjistit - kohouty jsou označeny různými barvami, modrou a červenou. Ale přesto stojí za zmínku, že velká většina modelů je navržena podle evropského systému: to znamená, že horká voda je vlevo a studená voda je vpravo.