konstrukce

Rozložení saun. Projekty a výstavba saun

Anonim

Sen většiny vlastníků soukromých a venkovských domů je soukromá sauna. Vytvoření domácí koupel je jednodušší, než se zdá, ale v tomto případě existují také některé nuance. Jak vytvořit projekt sauny a postavit jej na vlastním webu? Důležité body, materiály a etapy výstavby jsou uvedeny v článku.

Populární projekty

Klasická parní lázeň se skládá ze dvou pokojů, nicméně existují projekty, které zahrnují několik více místností, které mohou dělat zábavu pohodlnější. Mezi vlastníky soukromých domů patří mezi nejoblíbenější saunové projekty:

 1. Koupel, připojený k obytnému domu, může výrazně šetřit místo na místě. Její pohodlí spočívá v tom, že nemusíte opouštět dům, aby se dostal dovnitř parní lázně, zatímco její dveře vedou do chodby.
 2. Koupelna s bazénem, ​​přestože se zdá být nákladný projekt, ale ve skutečnosti existuje mnoho mís pro umělou nádrž za rozpočet. Nuance takové konstrukce je mnohem promyšlenější kanalizace, protože bazén, stejně jako parní lázeň, sprchový kout, musí mít odtok.
 3. Volně stojící vana může být vyrobena téměř v jakékoli velikosti. Plánování sauny 2x2 je nejčastější volbou, protože na tomto místě zabírá nejmenší prostor.

Projekt lázně by měl být pro pronajímatele výhodný, protože v budoucnu bude muset využít tuto místnost.

Umístění na webu

Důležitým momentem před výstavbou sauny je výběr místa na chatě. Současně je třeba vzít v úvahu tyto faktory:

 1. Pokud je na pozemku nížina, je lepší tam vybavit saunu. To je způsobeno skutečností, že pokládání komunikací v potrubí nebude tvořit stojatou vodu.
 2. Oddělená koupelna by měla být umístěna ve vzdálenosti asi 15 metrů od domu, jak to vyžadují pravidla požární bezpečnosti.
 3. Pro osobní pohodlí se doporučuje umístit saunu mimo sousedy, pokud jsou k dispozici.

Je velmi důležité zvážit umístění vany na pozemku před stavbou. Měla by být také uvedena v plánu schématu ukládání odpadních vod, který musí být vybaven saunou.

Materiály

Stavba a plánování sauny je nemožné bez výběru správných materiálů. Musí být odolné proti vlhkosti, musí splňovat požadavky požární bezpečnosti, musí být odolné a levné. Mezi nejoblíbenější stavební materiály pro stavbu saun jsou následující:

 • Strom ve tvaru tyče nebo zaobleného dřeva. Nejoblíbenější odrůdy jsou dub, javor, lípa, olše. Materiál musí být předem ošetřen požárem a antiseptickými látkami. Teprve potom můžete začít budovat.

 • Červená cihla je druhá nejoblíbenější, protože má relativně nízké náklady a dobrou tepelnou vodivost. Samostatným faktorem je fakt, že cihlové budovy nevyžadují dodatečnou exteriérovou výzdobu.
 • Pěnové bloky, škvárové bloky a pórobeton se také používají při konstrukci saun. To je způsobeno skutečností, že budování sauny z takových materiálů trvá mnohem méně času.

Pro konstrukci střechy můžete použít téměř jakýkoliv vhodný materiál. Nejčastěji jsou preferovány břidlice nebo kovové dlaždice.

Návrhové prvky

Sauna - místnost s vysokou vlhkostí a teplotou, která v parní místnosti může dosahovat 80-120 stupňů. Existují takové rysy konstrukce parní místnosti, které je třeba znát před konstrukcí:

 1. Výška regálů v sauně by měla být minimálně 40 cm od podlahy. Současně, pokud je instalace regálů v několika úrovních plánována, měla by být vzdálenost mezi nimi také asi 40 cm.
 2. Osvětlení by mělo být umístěno v rohu a mělo by být odolné proti vlhkosti.
 3. Doporučuje se zvolit dřevo jako vnitřní nátěr na stěny a podlahu, protože se nezahřívá a nezanechává popáleniny.
 4. Pec je tradičně umístěna proti stěně vedle dveří. Kolem ní doporučila, aby vytvořila nízkou bezpečnostní bariéru. Doporučujeme také umístit malá palivová dřív, aby nebylo nutné opustit parní místnost pro novou dávku palivového dříví. Také se musíte postarat o to, aby byla voda, pokud plánujete vybudovat mokrou lázeň.
 5. Vstupní a vnitřní dveře musí být vyrobeny ze dřeva. Důležité je, že jejich pera by měla být také vyrobena z dřeva.

Pokud je nutné mít sauna v sauně, doporučuje se upřednostnit dvojité tepelně odolné okno s dvojitým zasklením a dřevěný rám.

Prostorové zónování

Plánování sauny v soukromém domě nebo stojící od sebe začíná určením velikosti a počtu místností. Malá vana může mít pouze dvě místnosti - parní lázeň a čekárnu. Nicméně nejčastěji jsou budovy vystavěny s velkým počtem místností, mezi které patří:

 • přímo parní místnost;
 • čekárna;
 • salonek se stolem a lavicemi;
 • WC;
 • sprcha.

Pokud je zde druhé patro, pak je tradičně odpočívá plocha s pohovkou, postelí a dalšími atributy.

Velikost pokojů

Hlavní skutečností při plánování sauny je velikost pokojů. Vedle přítomnosti jednoho či druhého objektu musíte také určit jejich velikost:

 • V parní místnosti jsou regály, které mohou ubytovat jednoho nebo více lidí. Kromě toho je důležité, že je málo prostoru pro průchod a kamna. Pro sedačkovou lázeň asi 1 m stačí pro 1 osobu, aby bylo možné si odpočinout - 2 m pro 1 osobu. Výška stropu v takové místnosti by měla činit asi 2, 3 m.
 • Sprcha má v podstatě vzhled malého pokoje, ve kterém je sprcha přišroubována k držáku na stěně a na spodní straně je vypouštěcí otvor. Nejčastěji je tento pokoj navržen pro jednu osobu. Jeho minimální velikost by měla být 1, 5 až 1, 5 m nebo více, vzhledem k tomu, že tam budou také umístěny police pro příslušenství do koupelny.

Velikost pokojů v pokoji může být neomezená. Je důležité, aby všichni lidé, kteří hodlají navštívit lázeň, pohodlně tam padli.

Rozměry toalety mohou být mírné - 1 až 1 m. To stačí k položení toalety. Pokud plánujete instalovat bidet nebo umyvadlo, doporučuje se velikost místnosti zvýšit.

Je důležité, aby v pokojích nebyl žádný pocit těsnosti. Tento faktor je třeba vzít v úvahu při plánování sauny. Proto je v této fázi důležité určit, kolik lidí bude moci lázně používat současně.

Uspořádání podlahy

Po dokončení výstavby sauny by měla být zahájena výzdoba interiéru. Vždy začíná od podlahy. Může být dřevěná nebo dlažba. V prvním případě je třeba věnovat zvláštní pozornost ošetření podlahy nadměrné vlhkosti.

Dlaždice je nejčastější volbou, protože její náklady jsou poměrně malé a materiál samotný je praktický. V tomto případě se doporučuje zvolit dlaždici s drsným povrchem, aby během provozu nebyla kluzká. Protože se dlažba může zahřát, musíte na ni položit dřevěné žebříky.

Jako lepidlo je nutné použít směs odolnou proti vlhkosti a tepelně odolné. Doporučuje se vybrat ty, které jsou určeny pro saunu nebo pro pokládku dlaždic na teplé podlaze.

Výběr pece

Samostatná sauna je nejčastěji postavená ze dřeva. V tomto případě je nejlepším řešením použití ohřívače cihelné pece. Měl by být položen ve fázi plánování sauny.

Abyste správně postavili pec, je třeba provést její kresbu. Pro stavbu dobrého kamny je třeba použít cihlovou značku M150. Jeho množství závisí na požadované tepelné vodivosti stěn, stejně jako na velikosti pece. V průměru je třeba asi 40 cihel na 1 m 2 . Dobrý sporák by měl být ze všech stran lemován cihlami.

Existují také dva typy záložních značek - otevřené a uzavřené. To přímo ovlivňuje kvalitu kouře. Dále byste se měli postarat o komín. Aby kamna byla dobrá a dým snadno klesal, doporučuje se vytvořit komín o 0, 5 m vyšší než úroveň střechy.

Místo klasické cihelné pece můžete použít kompaktní kov. Může být zakoupen již v hotové podobě. Taková pec bude muset být instalována na připraveném místě.

Organizace větrání

Při plánování dřevěného domu se saunou nebo samostatnou vanou je třeba věnovat zvláštní pozornost větrání. Následující schéma je pro strukturu nejjednodušší a nejrozumitelnější:

 1. Pro přívodní vzduch je nutno vytvořit otvor v blízkosti pece v dolní části stěny.
 2. Na opačné stěně u stropu je také nutné vytvořit otvor, který je nezbytný pro únik vzduchu.

Při neexistenci možnosti konstrukce přirozeného větrání je důležité vynucovat použití kompresoru.

Vlnění lze použít jako větrací kanály. Má schopnost natáhnout a ohýbat se na správných místech. Důležitým faktorem je také instalace ventilů na ventilačních kanálech. Musí být vyrobeny ze dřeva, stejně jako celý vnitřek lázně.

Napájení

Osvětlení v sauně nemá poslední roli, protože všechny setkání se konají hlavně večer a budova je vybavena malým počtem malých oken. Pro zajištění elektrické kabeláže v sauně se doporučuje nepoužívat žádné vnitřní plastové nebo kovové krabice. Místo toho musíte věnovat pozornost vodičům v opletení odolném proti vysokým teplotám, které mohou odolávat teplotám až do 180 stupňů.

Svítidla se také doporučují používat tepelně odolné. Je žádoucí umístit je maximálně do 35 cm od stropu. Zajímavou možností je umístit světelné příčky pod regály.

Všechna elektrická zařízení musí být připojena výhradně přes automaty, které chrání obvod před zkratem. Musí být umístěny v samostatném štítu na vnější stěně sauny.

Tepelná izolace

Během výstavby sauny si zaslouží zvláštní pozornost tepelná izolace. Je zapotřebí, aby se teplo uvnitř parní komory dobře zachovalo a mohlo by být uloženo na palivo pro kamna. Pro výstavbu tepelné izolace se používá minerální vlna z čedičů, která se položí mezi stěny. Pro tepelnou izolaci stropu se také používá minerální vlna, která je pak pokrytá vrstvou fólie potaženého papíru.

Upevnění se provádí pomocí šroubů s velkými klobouky. Fólie je také přišroubována k rámu pomocí nehtů. Je důležité, aby byla na minerální vlnu položena papírová strana a odrážela ji směrem ven. Klouby jsou důležité pro lepení fólií.

Interiér

Při plánování sauny ve venkovském domku je důležité zvážit dobrý interiér. Nejčastěji jsou pokoje jednoduše čalouněny leštěným štítem. Doporučuje se zvolit dřevo nejvyšší kvality, protože je poměrně hladké a nemá žádné uzly. Důležité je také ošetření požárem a antiseptickými látkami.

Pro dosažení rovného povrchu doporučujeme vytvářet drážky na deskách, které budou obsahovat další dřevěné prvky. Také by se nehty neměly vtlačit do stromu, protože když se ohřívá vzduch, kov se také zahřeje, a pokud se náhodou dotkne, je to popálení.

Závěr

Plánování sauny před zahájením výstavby je snadné provádět nezávisle. Chcete-li to udělat, nakreslete na papíře hrubý plán sauny s místnostmi a jejich velikost. Než stavíte parní lázeň, musíte také vypočítat množství stavebního materiálu a vytvořit detailní seznam.