zahradnictví

Zahradní fialová: výsadba a péče

Anonim

Květina macešky vědeckým způsobem - zahradní fialová, je dekorace každého květinového záhonu, kde je zasazena. Péče o tuto rostlinu je jednoduchá a přístupná každému nováčkovi v květinářství. A kolik různých tónů a odstínů! Kdysi převládala pouze lila-fialová gama, odkud pochází jméno. Moderní zahradní fialky kvetou postel v červené, modré, fialové, žluté, růžové, oranžové a dokonce i bílé barvě. Pokud chcete něco zvláštního, sametové plátky černé květy jistě přitahují pozornost.

Jaký druh rostliny je fialová?

Název této květiny pochází ze staroměmecké "violy" a byl použit v dílech Pliny a Virgil. Zahradní fialová, fotografie odrůd, které jsou uvedeny v tomto článku, je nejstarší zahradní kulturou. Před dvěma tisíci lety ji Římané a Řekové používali ve věnech, aby ozdobili prostory.

Na konci osmnáctého století poprvé přivezla tato květina z Altai do Petrohradu botanik z Ruska P.S. Pallas, který studoval flóru Altai.

Violetky jsou bylinné jedno-, dvou- nebo víceleté rostliny. Listy jsou uspořádány v obrátkách nebo jsou shromažďovány v blízké pletené růžici. Květy osamělé, horní okvětní lístky menší než dolní, mají výrůstky ve tvaru rohu nebo kuklu na základně. Ovoce fialky je krabička, semínka si udrží schopnost klíčit až dva roky.

Rod této rostliny má asi 500 druhů, které se rozšířily po celém světě. Existují divoké a domácí druhy.

Odrůdy violků

Mnoho zahradníků pěstuje zahradní zahradní odrůdy ve svých květinových záhonů, nejčastěji dvouleté nebo roční rostliny. Charakteristickým znakem takových odrůd je, že kvete na začátku jara a ponoří se do sněhu s květinami. Lepší než jiné druhy tohoto druhu, Vittrock fialová se zakořenila v Rusku.

Ale je tu další druh - fialová zahrada trvalka. Je plně schopna zdobit květinovou zahradu nebo květinovou záhonu po mnoho let. Ale celoroční zahradní fialky potěší oko velkorysým a luxusním kvetením až na jaře, protože v létě ztrácejí svůj dekorativní účinek díky tvorbě mnoha semenných lusků. Takový postup, jako je včasné oškrabávání vybledlých květin, pomůže prodloužit dobu květu. Obvykle voňavá fialová a rohatá fialová se zvedají jako trvalky.

Vzácná fialová

Stojí za zmínku vzácná trvalá rozmanitost této rostliny. Jedná se o bílou zahradní fialku. V přírodě roste v lesních lesech, lesních hranách nebo na stepních loukách.

Jedná se o krásnou malou rostlinu s výškou až 12 cm, růžice listů připomínají trojúhelníkové srdce. Květy mají charakteristickou voňavou vůni. Bílý fialový se může množit vegetativně nebo semeny, které jsou v krabičce, ve vlasech vaječníků.

Violet kvete od března do května a od května do července přináší ovoce. Rozvíjí se v Podolsku, na Ukrajině (v Zakarpatsku) av některých místech na Krymu.

Problém s tímto druhem je, že bílá zahrada fialová (foto výše) zmizí. Stává se to proto, že stepiové a loukové svahy jsou orány otevřené, keřové křoviny jsou zničeny, přírodní podmínky se mění. A vzhledem k tomu, že populace bílé fialky jsou většinou izolovány, je obtížné přesídlit do dalších zón.

Obnova populací bílé fialky ve zvláštních podmínkách - v botanické zahradě - a jsou chráněny.

Podmínky pěstování

Zahradní fialová upřednostňuje slunečné nebo mírně zastíněné oblasti, které mají úrodnou, dobře odvodněnou půdu. V suchém počasí rostlina potřebuje zalévání, jinak se květy stane povrchní a kvetení se může zastavit úplně.

Navzdory skutečnosti, že fialky - rostliny milující vlhkost, nemohou vydržet přebytečnou vlhkost a mohou prostě zemřít v období jarního rozmrazování.

Tato rostlina snadno snáší mírné stínování nebo rozptýlené světlo, ale tvorba mnoha květin a bohatého kvetení je možná pouze v dobře osvětlené oblasti. Na místech, která jsou skrytá před sluncem a jsou vystavena vlhkosti, může být fialová poškozena slimáky.

Fialová zahrada trvalka stále více a více dobývá duši pěstitelů květin. Pěstujte je pouze jako roční nebo dvouleté. Z větší části je to kvůli tomu, že po dlouhou dobu jsou stopky fialky velmi silně vytáhnuty a květy se snižují. Každému je zřejmé, že je snadnější a rychleji se vysazovat nové rostliny.

Roční období

Kořenový systém roční fialky je vláknitý, to znamená, že neexistuje žádný hlavní kořen, ale existuje spousta malých kořenů. Procházejí horní vrstvou půdy širokou sítí a do ní se nedostanou hluboko. Strom rozvětvený, na každé větvi obvykle odhaluje několik květin. Roční květiny jsou velmi velké a dosahují 10 cm. Každoroční zahradní fialka je čistý okrasný keř až do výšky 20 cm.

Následující typy jsou nejoblíbenější:

 1. Chalon Supreme - série odrůd se sedmi centimetry ryushevidnymi květy s velkou krásou.
 2. Rose Shades - odrůda s bledě růžovými okvětními lístky a fialovým středovým bodem.
 3. Cherry Pie Mix - fialové nebo kaštanové květy s bílou ozdobou.
 4. Flame je odrůda s ohnivými červenými květy ohraničenými oranžovými okraji.
 5. Kočky - zajímavá série odrůd. Rozdílí se, že ve středu květiny je vidět vzorek, který vypadá jako kočičí obličej.
 6. Jema je řada navržená speciálně pro horké oblasti.

Trvalky odrůdy fialky

Trvalá zahradní fialová, jejíž fotografie odrůd demonstrují její krásu, jsou oblíbené u amatérských zahradníků. Následující typy jsou obzvláště běžné:

 1. Viola odorata je voňavá fialová. Poměrně nenáročná, velmi voňavá rostlina, asi 15 cm vysoká. Má plíživé stonky, které jsou snadno zakořeněné, ve tvaru srdce listy ve svazcích. Květiny o velikosti tří centimetrů mohou být dvojité nebo jednoduché a obvykle mají lila nebo modrou barvu. Vůně je posilována ve večerních hodinách.
 2. Viola cornuta - rohatá fialová. Jedná se o vytrvalou rostlinu o výšce 8 až 20 cm. Květy tohoto druhu jsou charakterizovány přítomností ostružin na zadní straně. Velikost květů této rostliny je od jednoho do čtyř centimetrů, barva má převážně bílý-modro-žlutý gamut.

Použití zahradní fialky v návrhu domu

Fialová zahrada, výsadba a péče, které nepředstavují potíže, je nepostradatelná pro konstrukci alpských zahrad. Na skluzavkách nebo plochých skalách vytvořených z kamene vypadá obzvláště krásně a elegantně kvůli své malé velikosti, kterou dále zdůrazňuje skála.

V zahradě jsou fialky také používány pro zdobení rabatok, květinových záhonů a hranic. Tyto rostliny se cítí dobře mezi křovinami a stromy, nedaleko od vodních toků. Jsou vhodné pro pěstování různých zahradních váz, kontejnerů a balkonů. Všechny druhy drátků s těmito romantickými květy vypadají velmi zajímavě.

Violety se chovají dokonale v omezeném množství půdy - v hrncích nebo hrncích. Tato rostlina je nejlepší pro použití ve víceúrovňových stáncích a vytváří malé a velké skupiny hrnců.

Vůně vonná je vynikající pro výsadbu v blízkosti odpočívadel nebo před okny v přední zahradě.

Zahradní fialová v městské krajině

V krajině měst je aktivně využívána trvalá zahradní fialová. Fotografie květinových záhonů s touto rostlinou jsou mimořádně malebné.

Violety jsou oprávněně označovány jako kvetoucí bylinné trvalky, ale jejich použití v návrhu městských souborů je velmi omezené. Většina omezení je způsobena jejich malou velikostí a poměrně krátkou dobou květu. To vytváří potíže při výběru partnerů a umístění fialů v kompozicích.

Pro krásu a sytost jsou fialky vždy umístěny do skupin nebo míst. Významnější pole, které přistávají, jsou odhaleny více dekorativní, aroma, krása kvetení.

Jedná se o jeden z nejpodivnějších rostlin pro hranice kvetoucích křovin, růžových keřů nebo tváření krajinných koberců, což dává krásu celému souboru.

Violetky jsou také dobré podél okrajů květinových záhonů nebo mixborderů, kde jsou květiny vysázeny v první řadě tak, aby byly vidět. Je dobré, pokud se jejich doba kvetení shoduje s dobou kvetení některé rostliny, která je zasazena do hloubky květinové zahrady.

Výsadba a chov fialky

Bez ohledu na odrůdu a typ, zahrady trvalé fialky, jejichž péče a rozmnožování vám nedává žádné zvláštní problémy, dobře rozptýlené a samo sející. Ručně se množí řezáním, secím nebo vrstvením (dělením křovin):

 1. Řezání řezaných od května do června. Stonky fialky jsou rozděleny do pěti centimetrových segmentů. Jakýkoli takový únik by měl mít tři uzly. Všechny květy a část listí (je třeba nechat tři) se oddělí a odřezky ve stoupání se hloubějí do kontejneru s úrodnou vlhkou půdou o 1 cm. Za měsíc dojde k zakorenění a rostlina může být transplantována na trvalé místo se vzdáleností mezi křovinami 10-30 cm.
 2. Pro řezání je z boku vybrána dlouhá stopka a sklápěna dolů k zemi, posílena špendlíkem a posypána tímto místem půdou. Za měsíc bude odběr odčlenen a může být oddělen.
 3. Jiný způsob reprodukce - dělením křoviny - má rohovku viola kvůli zvláštnímu rozvětvení oddenky ve všech směrech, odkud rostou mladé keře. Bush je vykopán a rozdělen na části.

Secí fialová semena

Perfektně se množí semena fialová zahrada trvalka. Výsadba a péče začíná na podzim. Čerstvé semena v září jsou zasety v půdě a výhony se objeví na jaře.

Wittrock fialové osivo závisí na účelu výsadby:

 1. K získání ročníků se semenáčky vysévají na začátku jara, kdy teplota stoupne na +10 ° C. Po vysetí se semena mírně drtí půdou a pokryjí se filmem. Za asi týden vyklíčí klíčení. Když semenáčci mají alespoň čtyři listy, jsou vysazeny na trvalém místě.
 2. Při dvouletém výsadbě se v červnu vysazují semena pro pohyblivé plantáže. Okamžitě neposejte květinovou záhonu, protože není známo, kolik výhonů bude. Pokud ne všichni vystoupí, pak bude "plešatost". Několik týdnů se vylíhne po vylíhnutí po vzhledu dvou skutečných listů semenáčků. Na konci léta se mladé rostliny vysazují na stálé místo o rozměrech 10-15 cm, které budou v příštím roce kvitnout, ale květiny budou větší a větší.

Fialová péče

Obecně platí, že viola je nenáročná rostlina. Existuje však řada podmínek, které je třeba vzít v úvahu při jeho pěstování.

Violetně potřebné slunečné místo. Ale ona je schopna růst v částečném stínu, jen její stonky začnou intenzivně se protáhnout a keř ztrácí svůj tvar.

Je nutné tuto rostlinu často napouštět: miluje vlhkost. Ale pokud je postel uspořádána v nížině, pak se musí postarat o to, aby nedošlo k stagnaci vody.

Každých pár týdnů můžete použít minerální hnojivo pro kvitnoucí rostliny, které chcete krmit fialovou, ale vyhnout se čerstvým organickým: violu má špatnou reakci na to.

Kvety, které se uschnou, je nutné systematicky odříznout, takže rostlina bude pohlcovat kvetoucí vzhled.

Za velmi horkého počasí intenzivně rostou stonky viol a bush ztrácí svůj dekorativní účinek. Aby se rostlina vrátila do kompaktního tvaru, musí být oříznuta. Je třeba snížit i výhonky s květinami. Měly by zůstat stonky dlouhé asi 8 cm. Již po několika týdnech bude violu oživovat a bude pokračovat v kvetení.

Nemá ráda syrové a studené zimy zahradní fialky. Výsadba by měla být snadno pokryta smrkovými větvemi nebo dřevinami.

Škůdci a nemoci

Jako každá zahradní rostlina, fialová je náchylná ke znehodnocení chorobami a škůdci. Hlavní jsou:

 1. Stonky, listy a pupeny jsou postiženy mšicemi, pavoučí patinou a černými skvrnami. To je ošetřeno postřikem antifungálních činidel.
 2. Listy jsou skvrnité, rostlina vysušuje, infekce může přetrvávat i v semenech. Je nutné zničit a vykopat postel, zpracovat chemii.
 3. Podstavec je řídká a tmavší. To je černá noha. Důvod - plodiny jsou zesíleny, režimy světla a vlhkosti jsou narušeny. Lůžko musí být uvolněno, ředěno a ošetřeno proti houbě.
 4. Květiny jsou pokryté šedým hnilobou - načechraný kvet s rozpadem. Důvod - trochu světla, hodně vlhkosti a dusíku. Léčba spočívá v ředění, větrání, hnojení. Také potřebujete chemickou úpravu.
 5. Rostlina v květnu až červnu je ovlivněna jetelovými a perleťově fialovými housenkami. Je nutné stříkat infuzi tabáku a chlorofosu, když se objeví mladé housenky.