zahradnictví

Globoza - thuja western: popis, výsadba a péče, choroby rostlin

Anonim

Jedním z nejkrásnějších představitelů rodiny cypřišů je globulární thuja Globoza. Je to oblíbená rostlina krajinářů a z několika důvodů. Trvalý keř, zavedený do kultury zahradnictví od roku 1874, si zachovává svůj dekorativní vzhled po celý rok, je poměrně nenáročný a vyrovnává se s městským vzduchem plynoucím, odolným proti mrazu a propůjčuje se formování koruny. Mělo by se také poukázat na jeho všestrannost ve způsobu použití. Původní keř bude stejně dobrý v osamělých výsadbách, v japonské zahradě, na alpském kopci atd.

Tuya Globoza: popis

Rostlina je vždyzelený kulovitý keř. Výška a šířka dosahuje maximálně dvou metrů až 20-25 let. Rychlost růstu je velmi malá: pouze 5 cm za rok. Icingové jehly mění barvu po celý rok - od světle zelené na jaře až po šedozelené nebo s hnědým nádechem v zimě. Koruna je hustá, výhonky jsou ploché a rostou nahoru a protínají se. S věkem se thuja uvolní a částečně ztrácí svůj dekorativní účinek. V tomto ohledu je jednou za 2-3 roky nutné provést omlazující účes. Globoza je dlouhotrvající thuja. Věk nejstarších exemplářů dosahuje 200 let. Plody jsou malé hnědé kužely o délce až 0, 7-1 cm.

Výběr místa a půdy

Globoza je charakterizována jako rostlina odolná vůči stínům, ale penumbra je nejvhodnější pro její růst. Na slunci často trpí teplem a přehřátím, teplota klesá během dne. Zvolte polostín pro rostlinu, chráněný proti větru a průvanu. Složení půdy thuja Globoza je nenáročné, může se přizpůsobit podmínkám. Nicméně, to roste nejlépe na vlhké, úrodné (ale bez bogging) půdy, hlína. Je odolný proti mrazu, proto bude vhodný i pro střední Rusko. Vzhledem k jeho malé velikosti, zpravidla, v zimě se ukáže, že je zcela pod sněhovou pokrývkou. Pružina nehoří.

Tuya Globoza: přistání a péče

Odborníci doporučují nakupovat rostliny ve školkách a specializovaných prodejnách v kontejnerech, tj. S uzavřeným kořenovým systémem. Takové exempláře se kořene mnohem lépe a rychleji přizpůsobují novým podmínkám. Před odstraněním keřů opatrně vylijte zemní lůžko, nechte ji na chvíli a připravte přistávací jámu. Jeho velikost závisí na kořenovém systému. V případě blízkého umístění podzemní vody na dně přiložte vrstvu z expandované hlíny, drceného kamene o tloušťce 10-20 cm. Připravte půdní směs z písku, rašeliny a skořápky v poměru 1: 1: 2 a 0, 5 kg nitroammofosu. Keř preferuje reakci slabě kyselého média v rozmezí 4, 5-6. Globoza je thuja s mělkým kořenovým systémem, takže při uvolňování půdy musíte být velice opatrní: kruh v blízkosti kmene je nejlépe mulčovat štěpkou nebo 7 cm rašeliny. Nezapomeňte ji odstranit před nástupem zimy a nahradit ji větvemi z jehličnatých stromů, jinak hrozí, že myši.

Zavlažování v prvním měsíci po výsadbě se doporučuje pravidelně 2-3x týdně a dospělé rostliny (v horkém a suchém počasí) - 1, 5-2 kbelíky ve stejném intervalu. Potřebné množství vlhkosti z kořenů a výhonků je to, co Globoza potřebuje. Thuja reaguje na stříkání (postřikování). Strávit to v ranních hodinách nebo večer, kdy slunce neklesne na větve. Pokud výhonky zůstávají vlhké přes noc, zvyšuje se pravděpodobnost bakteriálních a houbových onemocnění.

Nemoci a škůdci

Keř je poměrně odolný proti různým druhům hub, bakterií a hmyzu. Imunita rostliny je oslabena, pokud je nesprávně ošetřena, a proto se nejprve zaměřit na příčiny onemocnění v poruchách péče. Tui podléhá:

  • phytophthora, která se projevuje vyblednutím výhonků, změknutím tkáně na základně kmene a výskytem zápachu hniloby;
  • hnědé výhonky způsobené houbami; zpočátku se projevují na oddělených stupnicích a pak celé větve zhasnou;
  • pseudopia, jehož prvním znakem jsou žluté rány na kůře, postupně se zvětšují;
  • rez a hrudníku - houbové nemoci, projevující se ztmavnutím a následným pádem jehel.

Pro léčbu a prevenci onemocnění používejte speciální fungicidní a insekticidní léky.

Použití Tui v designu

Západní thuja Globoza je cenný okrasný keř. V evropských zahradách a parcích se aktivně využívá k vytváření nízkých zelených živých plotů v jediném přistání v skalních zahradách. Zvláště originální keř vypadá ve velkých skupinových kompozicích, postavených na kontrastu listnatých a stálezelených druhů, pyramidových a sférických, černobílých a pestrobarevných. Kromě toho je Globoza thuja, ideální pro pěstování jako hrnce na terase, balkon, lodžii, u vchodu do budovy i na střechu.