konstrukce

Polykarbonátové sklo: popis, vlastnosti, způsoby použití

Anonim

Dnes existuje velké množství praktických a poměrně nenákladných stavebních materiálů pro výstavbu moderních budov. Jeden z nejoblíbenějších je polykarbonát, nebo, jak se také nazývá, polykarbonátové sklo. Co je to a kde se uplatňuje?

Popis

Polykarbonátové sklo je syntetický polymer, který svou chemickou strukturou tvoří polyester kyseliny uhličité a fenoly. Počáteční surovina, která je tvořena do hotových listů, připomíná průhledné granule ve struktuře.

Na prodej najdete celistvý nebo pevný plastový plech. Může být natřeno v různých barvách a má různou míru průhlednosti.

Vlastnosti

Materiál může být nazván univerzální, protože vlastnosti, které má, z něj činí téměř nezranitelný:

  • odolnost proti rázům;
  • pracovní teplota od -45 do +120 stupňů;
  • transparentnost;
  • pracovní zatížení od 60 do 120 kg / m;
  • je to plast, který je vhodný pro ohýbání;
  • požární odolnost

Vlastnosti polykarbonátového skla lze právem nazvat ideální. Materiál má však značné nevýhody - v procesu aktivního či čištění abrazivními látkami se na polymeru mohou vytvářet malé škrábance, které z něj činí zakalené. Bohužel, jejich zbavování už není možné. Pro aktivní použití se však vyvinula plastová fólie s povlakem odolným proti tření.

Monolitický polykarbonát

Polymerní plast tohoto typu se podobá vlastnostem akrylového skla. Nicméně jeho mechanické vlastnosti daleko přesahují schopnosti skla. Je průhledný a současně snáší extrémně vysoké i nízké teploty.

Díky své vysoké plasticitě se monolitický polykarbonát používá při výrobě ochranného zasklení - štíty, ploty. Kromě toho lze použít pro zasklení bytových a obchodních budov, zemědělských zařízení, letadel, autobusů. Brýle a helmy jsou vyrobeny z toho.

Díky vlastnostem plasticity je monolitické polykarbonátové sklo ideální pro výrobu zakřivených prvků, jako jsou střechy nebo kupoly s obdélníkovou, kulatou nebo čtvercovou základnou. Materiál je široce používán k výrobě žárovek s různou složitostí, ochranných bariér na silnicích, značek.

Mobilní polykarbonát

Tento termín se používá k označení polymeru sestávajícího z několika vrstev nárazuvzdorných desek, které jsou vnitřně propojeny dalšími vyztužujícími žebry. Jeho výrobou je tavení granulí a tvorba měkké hmoty pomocí speciálních forem, které určují vzhled listů.

Hlavním účelem buněčného polykarbonátu je použít jako střešní materiál. To je způsobeno jeho vlastnostmi odolávat vysokým a nízkým teplotám, průhlednosti a odolnosti proti sněhu. Díky tomu se materiál aplikuje nejen na vertikální zasklení, ale také na horizontální zasklení. Střecha je vyrobena z polykarbonátového skla pro skleníky, přístřešky, zimní zahrady, výlohy a další dekorativní a ochranné prvky.

Mobilní polykarbonát je vysoce hořlavý materiál, takže je známý svou odolností proti ohni. Z tohoto důvodu může být použita v podmínkách zvýšeného nebezpečí požáru.

Někdy je materiál pokryt přídavnou vrstvou ochrany před kondenzací nebo ultrafialovým zářením. Jeho průměrná životnost je však 10-12 let. Polykarbonát se často používá ve stavebnictví kvůli jeho ekonomice a dostupnosti.

Tóny úprav

Čiré polykarbonátové sklo je požadováno nejen díky pozitivním vlastnostem, ale také díky snadné instalaci, kterou může i začátečník zvládnout. Materiál je lehký a plechy mohou pokrýt poměrně velký prostor, takže instalace netrvá příliš dlouho. Je však důležité provést správnou instalaci tak, aby polymer trval co nejdéle:

  • plastový plech musí být přišroubován k kovovému nebo dřevěnému rámu se samořeznými šrouby, pod nímž jsou nutně umístěny podložky;
  • v případě potřeby je použití dvou nebo více vrstev instalace materiálu překrývající se;
  • současně mezi vrstvami polymeru je nutné aplikovat malé množství tmelu;
  • pokud je to nutné, nakrájíme na kusy, můžete použít jakékoliv ostré nástroje - bulharské, skládačky, pilové pily.

Při práci s polykarbonátem je nutné dodržovat bezpečnostní opatření, a to: nosit ochranné brýle a používat rukavice, protože jeho okraje mohou být velmi ostré.

Skladování a péče

Desky polymeru, které jsou potaženy speciální ochrannou vrstvou proti ultrafialovému záření, mohou být skladovány na volném prostranství bez strachu, že ztratí své vlastnosti. Pravidelný polykarbonát musí být držen pod vrchním krytem až do instalace.

Během provozu je přísně zakázáno používat pro čištění hrubé materiály a brusiva. Povrch je možné umýt pouze pomocí měkkých houb nebo hadrů a tekutých pracích prostředků. Brusné čističe jsou povoleny pro použití na plastových deskách, které mají speciální povlak, který zabraňuje poškrábání. Také nelze používat detergenty, které zahrnují takové prvky jako jsou alkály, aldehydy, soli, isopropanol, ethery.