nábytek

Polička pro ikony rohu to udělejte sami (fotka)

Anonim

Police pro ikony je ideálním místem pro ukládání tváří svatých a jiných atributů pravoslavné víry. S jeho pomocí můžete kompaktně uspořádat obrazy, svíčky, lampy a modlitební knihy, zvýraznění těchto položek na samostatném místě, které nezasahuje do domácnosti a nezahrnuje chybějící prostor. Existují různé police pro ikony, mezi sebou se liší konfigurací, velikostí, kapacitou a materiálem, ze kterého jsou vyrobeny.

Potřebuji doma ikonostázu?

Samozřejmě, věřící to potřebují, protože mají jisté obrazy různých svatých, ale není vždy možné vyčlenit si místo pro takové relikvie. Ikony nejčastěji stojí v postranních tabulích, na poličích knihách nebo zcela ukryté ve skříni. Polička ikon není pro faráře církve něco nového a bezprecedentního. Naši pradědeček také vybavili malý modlitební prostor ve svých domovech. Do rohů byly umístěny ikony, vyzdobené vyšívanými ručníky, kyticemi suchých uší a květin.

V zóně přístupu každého člena rodiny byly vždy malé božské nosiče s miniaturními obrazy a biblí, modlitební knihy, svíčky v kostele nebo láhve s vodou. Není to nic divného, ​​protože po tom, co se starí lidé modlí denně ráno a večer, bylo pro ně důležité mít na to zvlášť útulný kout, kde se můžete plně soustředit na komunikaci s Bohem. Toto konkrétní místo bylo police pro ikony: rohové, rovné nebo ikonové. V dnešní době se stále více lidí obrací k víře, a tak se tyto světlé tradice opět staly populárními.

Jaké jsou police pro ikony?

Existují dva zásadní rozdíly mezi bohy. Mohou být rovné a hranaté. Rovná police pro ikony visí na ploché stěně, zabírá to docela dost prostoru, a to by mělo být vzato při výběru místa pro to. Kout, jak naznačuje název, je připojen na křižovatce zdí. Díky tomu je regál co nejkompaktnější, ale zároveň velmi prostorný.

Iconostases se také liší v počtu vrstev. Police mohou sestávat nejen z jedné desky - mohou být dvou-, tří- nebo dokonce čtyřstupňové. Výška mezi "podlahami" je obvykle odlišná, což umožňuje umístit na svatyni tváře různých velikostí. Police pro ikony jsou obvykle vyrobeny z několika druhů dřeva: tělo je vyrobeno z olše nebo lipa a sochy jsou vyrobeny z dubu a popela. Barva ikonostasu závisí přímo na druhu materiálu, z něhož je vyroben, i na jeho vnějším obalu.

Kde se dostat zatraceně?

V rodinách, jejichž členové byli schopni zachovat zvyk navštěvujících chrámů na svátcích a víkendech, existovaly pravděpodobně nejen různorodé kostelní atributy, ale také staré police pro ikony. Fotografie jednoho z nich jsou o něco vyšší. Tato bohyně je vytvořena skutečnými řemeslníky před několika sty lety a jasně demonstruje náboženské a kulturní dědictví našich předků. Nyní už nejsou vyráběny, mohou být od někoho vykoupeny. Moderní mistři však vytvářejí opravdová mistrovská díla, která v kvalitě a estetice nijak neodmítají jejich starodávné protějšky.

Nejjednodušší způsob, jak koupit bohyni v specializovaných prodejnách, nacházejících se v kostelech. Tam si můžete také zakoupit různé rituální doplňky vyrobené podle všech ortodoxních kánonů. Rohová polica pod ikonami věřících je nejvíce žádaná kvůli své kompaktnosti, ačkoli jiné typy naleznou hodné místo v domovech farníků.

Existuje další možnost - výroba bogonnitsa na jednotlivých parametrů. Takovou práci může udělat člověk, který má zkušenosti s tesařstvím. Konečný výsledek závisí na jeho dovednostech a schopnostech, stejně jako na dostupnosti speciálních nástrojů pro zpracování dřeva.

Vlastní výroba - je to možné?

Ve skutečnosti může být police pro ikony cokoli. Není to nutně vícevrstvý výrobek s řezbami, basreliéfy a vyřezávanými balustery. Jako bohyně je zcela přijatelné použít nejjednodušší dřevěnou závěsnou polici, kterou může téměř každý člověk řezat sám.

Takový výrobek se skládá z vodítek, které jsou připevněny pomocí hmoždinek a šroubů ke stěně a přímo na samotném police. Vodítka jsou dva pásy s drážkami, propojenými úhlem. Mohou být řezány okružní pilou - to je nejrychlejší a nejpohodlnější způsob. Pokud však není v ruce žádný takový mechanismus, bude se hodit běžný ruční soubor. Klouby lamel s drážkami jsou buď hladké, pak jsou díly pomocí pravítka řezané v pravém úhlu pomocí kladiva nebo hrotu.

Stejná rohová polička pro ikony může být vyrobena z lepených desek, tloušťky MDF nebo dřevotřískové desky od 12 do 20 mm. Odborníci doporučují, aby se zřetelně vyřezávaly z výhledu, přesně udržovaly pravý úhel v přední části plátna, ale prováděly předběžná měření, neboť stěny v domcích se ne vždy sbíhají pod úhlem 90 stupňů. Když jsou určeny požadované rozměry, je třeba je přemístit na obrobek a vyřezat polici s pilařskou pilou, a poté ji lze vložit do vodítek.

Jak zdobit regál?

Rohová police pro ikony často obsahují různé dekorativní prvky a doplňky. Pokud je mistr může vyrobit, pak se jeho výrobek stane nejen pohodlným a praktickým místem pro ukládání náboženských pomůcek, ale stane se jeho hodnotným prostředím.

Nejlogičtější a nejjednodušší verze konstrukce police je řezba. Mistři používají k řezání různých náboženských symbolů:

  • kříže;
  • označení písmen;
  • květinové ozdoby;
  • geometrické vzory.

Dalším způsobem dekorace je konečná úprava polotovarů s kovovými deskami, na které jsou aplikovány vzory pomocí speciální razicí techniky (Basma). Nezávisle je takový dekor velmi problematický. Nejběžnějším základem pro Basma je rovná police pro ikony. Takto vyzdobený je také úhlový ikonostas, ale selektivně a jen malé úlomky.

Rozdíly rohových polic, jejich velikosti

Existuje několik možností pro tento ikonostas. Jsou lišící se výškou, designem a dalšími atributy. Standardní rohová polička pro ikony má šířku 63 cm a hloubku 33 cm. Výška přímo závisí na počtu vrstev v produktu a jeho výzdobě.

Zpravidla jsou otevřené oči, ale existují modely vybavené malými zásuvkami. V nich můžete ukládat miniaturní objekty, například kříže těla nebo malé ikony vykládané drahými kovy. K dispozici jsou také plně uzavřené ikonosty, jejichž police jsou skryty za závěsnými dveřmi.

Správné místo pro soukromí

Kde je lepší umístit bohyni? Rovná police pro ikony se nezapadá do každého interiéru, protože to bude evidentní všem v místnosti. Pokud v domě není dostatek místa a jeho majitel nemá možnost přidělit samostatnou místnost pro modlitby, je lepší vybrat si rohový ikonostas. Můžete ji zavěsit v ložnici, v obývacím pokoji a dokonce i v kuchyni, protože lidé se před jídlem často modlí. Samotný police je připevněn dostatečně vysoký, ale ne pod strop, ale můžete z něj snadno vzít něco.