zahradnictví

Červené švestky: výsadba a péče. Řezání prořezávání

Anonim

Dokonce i zkušení zahradníci nevědí vše o sloupcovitých švestkách. Láskyplným výběrem odrůd pro jejich spiknutí, většina lidí se řídí doporučeními jejich přátel a sousedů v zemi. A ti, kteří s takovými stromy něco slyšeli, nejsou ve spěchu, aby je rostli ve své zahradě: jaké podmínky upřednostňují, budou na svém území přinášet ovoce, nebudou vyžadovat zvláštní péči o pracovní sílu ... Je lepší upřednostňovat osvědčené postupy v průběhu let a generací odrůdy zahradníků. Abychom rozptýlili veškeré pochybnosti, měl by tento článek přispět.

Historie vzhledu

Stromy s tak neobvyklými formami, včetně sloupcovitých švestek, se objevily velmi nedávno a lze nám říci náhodou. V šedesátých letech minulého století, tedy o něco více než před půl stoletím, chovatel z Ameriky si na svém jabloně všiml neobvyklé větve vyrůstající, bohatě plodné a mnohem hustší než jeho prostředí. Dvouleté pokusy propagovat takový úspěšný proces byly úspěšné a první rodová jabloní se zrodila jako "vůdce". Ziskovost takového stromového tvaru přiměla vědce, aby zahájili chov jiných stromů, což vedlo k tomu, že se objevily první podobné hrušky, a poté slivky ve tvaru tlustého střeva. Takže můžeme říci, že díky za takové úspěšné a pohodlné stromy bychom neměli chovatele a genetické inženýry, ale povahu, která dala takovou mutaci, a pozorování jediné osoby.

Vlastnosti a výhody

Proč jsou takové pyramidové stromy atraktivní, včetně sloupcovitých švestek? Nejdříve jsou nízké, v průměru rostou od jednoho a půl do dvou metrů, což značně usnadňuje péči o rostliny i sklizeň. Druhým plusem je extrémně nedostatečně rozvinutá koruna. Pobočky v něm prakticky chybí. Koruna je tvořena úrodnými prsteny s oštěpy, které dávají velmi bohatou sklizeň: strom je pokrytý zralými plody téměř těsně k sobě. Hmotnost ovoce shromážděného z jedné takové švestky se pohybuje od šesti do 12 kilogramů. A strom začne přinášet ovoce od druhého roku života a až sedm let se výnos každoročně zvyšuje. Již několik let se udržuje na dosahované úrovni a po dosažení věku 13-17 let se plodnost zastaví, i když strom stále ještě žije po dlouhou dobu. Neprítomnost svěží koruny je dalším lákavým rysem: kompaktnost stromů umožňuje jejich velmi blízko. A dodatečný bonus může být považován za zachování kvality ovoce: při přepravě na dlouhé vzdálenosti se nezhoršují.

Nedostatek sloupcovitých švestek má pouze jednu: jejich sazenice jsou mnohem dražší než jiné odrůdy. Na druhé straně se investice vyplatila po první sklizni. A pokud oceníte pohodlí a snadnou péči, pak ve skutečnosti od prvního dne.

Srdce ve tvaru límce: odrůdy

Zatím je jen málo z nich. Výběr zahradníků je velmi malý - sloupové odvodnění se objevilo příliš nedávno. Odrůdy pěstované v našich otevřených prostorech mají na seznamu pouze tři položky:

  1. Blue Sweet je velmi malý strom s korunou o průměru menším než jeden metr a výškou až dvou. Ovoce dává fialové a velké, některé váží 70 gramů. Má dobrou odolnost proti chladu, střednímu zrání a vysokým výnosům. Jako nedostatek lze poukázat na vlastní neplodnost: je třeba znovu vysázet opylující stromy.
  2. Koloniální slivovice Imperial produkuje ovoce s jemnější a rafinovanější chutí. Odolnost vůči mrazu a výtěžnost srovnatelná s modrým sladkým, ale vyžaduje mnohem hojnější a častější zavlažování. Barva bobulí nejčastěji purpurově růžová, ale také hnědočervená. Plody jsou větší než obyčejná švestka, ale o něco menší než Blue Sweet (průměr 55 gramů).
  3. Mirabelle Méně častá odrůda; má žluté plody dozrávají pozdě. Z nich připravují slavnou slivkovou brandy a nádherné džemy.

Jak rostlina

Výsadba černých švestek na prvním místě je dána svou malou velikostí. Stromy jsou vysázeny v řadách se vzdáleností jeden a půl metrů mezi nimi a 30-40 centimetrů mezi švestkami ve stejném řádku. Před vysazením je půda dobře oplodněna a převážně organickou hmotou - dobrá plodina je možná pouze na bohatých půdách. Při výsadbě však není zavedeno žádné další krmení: kořenový systém stromů je relativně slabý a sazenice se nesnaží s nadměrnou výživou. Pit je vykopán tak velký, že všechny kořeny v něm volně padnou. Lepší je koupit ročně stromy pro výsadbu - kořenit se poměrně rychle a sebejistě. Starší sazenice mají již vyvinutý kořenový systém, který se používá pro určité půdy, a po přistání se po dlouhou dobu zhorší a někdy zemřou. Po výsadbě jsou stromy dobře rozlité vodou s použitím stimulantů zakořenění. Doporučuje se také okamžitě ošetřovat je ze zahradních škůdců a chorob: dokud nejsou semenáčky zakořeněny, jsou velmi náchylné k oběma.

Kdy k rostlinám

V jižních oblastech mohou být stromy vysázeny na začátku podzimu. Pokud si koupíte slepičí slivky pro oblast Moskvy nebo ještě další severní oblasti, nastavte čas na výsadbu na jaře, kdy úplně zmizí hrozba návratového mrazu, takže mladé stromy mají čas na zesílení před zimou.

Pravidla krmení

Pokud se rozhodnete spustit sloupcovou švestku na místě, výsadba a péče o ně se nebude příliš lišit od podobných postupů u konvenčních švestek. Krmení stromů potřebuje třikrát ročně. Poprvé se to děje po úplném rozkvětu ledvin. Každá další časová hnojiva se aplikuje do dvou týdnů. Pro krmení se rozpustí 50 gramů močoviny (dvě krabice) v kbelíku s objemem 10 litrů vody. Pod každým stromem vylijte dva litry.

Řezání větví

Vzhledem ke zvláštnostem jejich struktury tyto stromy nepotřebují pravidelné prořezávání a tvoří korunu. Někdy je nutné odstranit zlomené nebo jinak poškozené větve, ale takové případy mohou být přičítány zásahu vyšší moci. Řezání prořezávání se provádí ve dvou případech:

  1. Poškození apikálního pupíku na hlavním snímku. Je odříznut a strana je zobrazena jako centrální. Někdy zahrádkáři opustí 2-3 výhony, aby zjistili, který z nich bude úspěšnější. Zbytečně po použití pro scion.
  2. Estetický záměr: někteří zahradníci dávají přednost křupavým tvarům. Pak bude prořezávání prvních pár let pravidelné. Taková formace však může výrazně snížit plodnost stromu.

Péče

Slepičí švestky jsou poměrně nenáročné stromy. Při zavlažování potřebují stejný režim jako obvykle "bratři". Léčba škůdci se také neliší od ostatních stromů v zahradě. Pozornost by měla být věnována třem bodům:

  1. Mladé slepičí slivky, vysazené na podzim, často kvete na jaře a dokonce mohou zakrývat ovoce. Avšak nedokončený kořenový systém a mladý věk nejsou vhodné pro tvorbu plodiny - strom je velmi vyčerpaný, stává se zranitelným vůči nemocem a v následujících letech bude zbytečné čekat na jeho multiplicitu. Proto by měly být odstraněny všechny vaječníky v prvních dvou letech po přemístění na místo s takovými švestkami.
  2. Hmotnost plodiny pro švestky je stále poměrně velká. Proto stromy, dokonce i dospělí, potřebují rekvizity během plodu. To platí zejména pro ty, jejichž ovoce je tvořeno převážně z jedné strany (například z vysazených podél plotu nebo zdi domu). Nevázané větve se mohou zlomit a celý "sloupec" se může deformovat a jednostranně se rozvíjet.
  3. Navzdory odolnosti proti mrazu, před zimou potřebují dodatečná péče šupinkovité švestky: půda mezi nimi je mulčovaná (obvykle piliny z jehličnatých stromů) a kmeny jsou zabaleny z hlodavců. Zvláště velmi potřebné nezralé sazenice. Pokud jim není poskytnut takový přístřešek, nemusí jít žít na jaře.