zahradnictví

Proč se palmové pokoje zbarví do žluté a spadnou?

Anonim

Dekorativní palmy byly již dlouho úspěšně používány při navrhování a úpravě domů, kanceláří, resort-sanatorium zařízení apod. Palmové stromy přišli k nám z teplých zemí, takže když je pěstujete musíte dodržovat některá pravidla.

Rostlina miluje světlo, takže větší a prostornější pokoj, tím pohodlnější je jižní krása. Často se majitelé palmových stromů potýkají s nepříjemným problémem - šťavnaté a zelené listy "najednou" začínají žloutnout a dokonce spadnou. Jak jste pochopili, najednou se nic neděje, takže musíte zjistit, proč se listy na palmě zbarví na žlutou. Chcete-li pochopit, co se děje s vaší rostlinou, musíte se o ní dozvědět více. Možná se pak stanete zjevnou příčinou nemoci nebo neobvyklým chováním květiny.

Proč palmové listy spadnou a suché?

Tato otázka se týká mnoha zahradníků. Často slyšíte, že palma obvykle rostla a rozvíjela se po dobu tří až pěti let a najednou listy začaly stélit na žluté a suché a někdy spadly. Jak pomoci rostlině? Co mu chybí. Zjistíme to.

Odborníci v oblasti rostlinné produkce jsou přesvědčeni, že když se vaše domácí květina začne zbarvovat do žluté, to vždy neznamená přítomnost nemoci. Často se to stane v důsledku přirozeného procesu zbavování listů falešné dlaně. Závod je životně důležitý pro další růst a rozvoj. Vždy se však stará o majitele palmy. "Spadl listy, co dělat?" - zeptávají se začínající pěstitelé. Když se rostlina zbaví spodního listí, znamená to nadměrnou nebo nedostatečnou vlhkost.

Proč palmové listy zbarvují žlutě?

Profesionální pěstitelé vysvětlují toto chování květiny z mnoha důvodů. V první řadě nazývají vzduch příliš suchý a nedostatečné zalévání. Hodně závisí na teplotě a světelných podmínkách, v nichž jsou rostliny umístěny, a zda se o ně správně staráte.

Je možné, že nikdo neví, že některé typy ventilátorů potřebují chlad v zimě.

Palmy pro teplé místnosti:

 • kokosový ořech;
 • areca;
 • hamedorea;
 • kariotismus;
 • acanthophenix;
 • Robelini phoenix - tyto rostliny potřebují vysokou teplotu a vysokou vlhkost.

Odrůdy pro mírně teplé místnosti:

 • kokosové bonneti;
 • Hovei (Forster, Belmore);
 • clinostigma;
 • geonoma;
 • rapis;
 • Rapalostilis;
 • Sabal

Palmy pro pěstování v chladných místnostech:

 • brachea;
 • hamerops;
 • Washington DC;
 • trachycarpus a další

Nejběžnější příčiny žloutnutí listů

Jednou z možných příčin zažloutnutí palmových listů je vysoká teplota vzduchu. Protože tyto rostliny pocházejí z tropů nebo subtropů, mnoho zahradníků mylně věří, že v zimě potřebují rovnoramenné teplo. Květa dává okamžitou reakci - listy palmy suché.

Většina palmů se cítí pohodlně při teplotě vzduchu + 16-20 ° C. Současně rostlina (zejména v zimě) nepotřebuje časté zalévání, stačí mírně navlhčit půdu, jak vrchní vrstva vyschne.

Suchý vzduch

Téměř všechny palmy zažijí nepohodlí během topné sezóny, protože vzduch v našich bytech během tohoto období je velmi suchý. Majitelé si všimnou, že palmové listy suší - jejich špičky začínají žloutnout a rychle zemřou. Částečné oříznutí neposkytuje požadovaný výsledek. Ukazuje se, že zařízení potřebuje vytvořit vlhčí podmínky. Jak zvlhčit vzduch v bytě, budeme popisovat níže. Zařízení by mělo být stříkáno stříkací pistolí a sledovat stav půdy, aby nedošlo k jejímu vysychání.

Návrh

Tato jižní krása citlivě reaguje na průvany. Palmové listy často trpí tímto. Aby nezačaly žloutnout, stačí uspořádat květinu na bezpečném místě. Při výběru vhodného rohu zvážit možnost větrání místnosti - bez přílivu čerstvého vzduchu, rozvoj květin zpomalí.

Časté transplantace

Palmy jsou rostliny, které nemají rádi častou a někdy neoprávněnou úzkost. V tomto případě hovoříme o transplantaci. Někdy majitel závodu viděl v obchodě krásný hrnec a rozhodl se přemístit palmu do stromu, aniž by přemýšlel o tom, zda to rostlina potřebovala v tuto chvíli. Transplantace by se měla provádět pouze v případě nutnosti. Ale nemůžeme dovolit, aby ve starém hrnci byly kořeny stísněné. To často způsobuje, že listy palmy zbarví do žluté.

Nemoci a škůdci. Shchitovka

Pokud jsou na listy palmových listů skvrny ve formě hnědých plátků, které se postupně rozšířily do stonků, naznačuje to, že rostlina je postižena skvrnami, které nasávají zdravé šťávy. Listy rychle blednou, suchou a brzy spadnou.

V takovém případě je třeba listy palmy otřít mýdlovou houbičkou a potom stříkat rostlinu roztokem actellica (podle instrukcí) o koncentraci 0, 15%.

Spider roztoč

Tento škůdce se objevuje v suchém vzduchu. Na stonkách se objevují pavučiny, listy vyzařují, zblednou a spadnou. Poškozené oblasti otřete mýdlovou houbou a umyjte je pod teplou sprchou. Stříkněte (navlhčete) rostlinu častěji. Se silným porážkovým postřikem aktellik povoleno.

Mealybugs

Tito škůdci ovlivňují nejen listy palmy, ale také výhonky a dokonce i květiny. Listy jsou deformovány, suché a spadlé. Při opožděném ošetření může rostlina zemřít.

Vyhledání příznaků onemocnění, ošetření problémových oblastí mýdlovou houbou a mytí pod teplou sprchou.

Listy jsou černé

Často majitelé stěžují, že listy jsou černé. Tento jev je spojen s nevhodnou péčí o rostlinu. Existují dva druhy hnědnutí listů:

Suchý

Je-li teplota v místnosti příliš vysoká, napájení se provádí nepravidelně a v nedostatečném objemu a používá se tvrdá voda, rostlina reaguje na tuto "péči" se ztmavenými okraji listů. Pokud nebudete bojovat včas, vaše rostlina zemře.

Vlhký

Toto stmívání se obvykle vyskytuje v případě nadměrného zavlažování, nízké teploty vzduchu, průvanu a zhutnění v hrnci. Je třeba zastavit zalévání po dobu nejméně dvou týdnů. Povolte hrnkovou půdu častěji, abyste zlepšili přívod kyslíku do kořenů. Pokud nedojde k žádnému zlepšení, přeložte dlaň do nové země.

Údržba a péče

Doma, palmy potřebují pravidelné postřikování, řádné zalévání, ve kterém je uzel země rovnoměrně navlhčen. To může být určeno klepnutím na hrnce kliknutím nahoru. Pokud uslyšíte tupý zvuk - půda je mokrá, ostrý, vyžaduje se napájení.

Po zalévání je třeba do pánve nalít malé množství vody, které se do jedné hodiny vstřebá do země. Musí být vypuštěn nebo vyčištěn čistou ubrouskou. Pro zavlažování je nutné použít pouze oddělenou vodu a teprve poté, co vyschnout ornice.

Dvakrát za měsíc musí být rostliny krmeny speciálním kapalným hnojivem pro palmy, které se prodávají ve všech obchodech s květinami. Pravidelně kontrolujte dno hrnce: kořeny nevycházejí, vytlačují půdu z hrnce výše? V tomto případě je nutná transplantace do větších nádob s čerstvou půdou pro palmy.

Zažloutlé špičky listů by měly být ořezány, ale tak, aby neovlivňovaly zelené, živé listové tkáně a zanechaly tenký proužek suché tkáně. V opačném případě může dojít k urychlení sušení a úplné ztrácení listu. Odstraňte pouze listy, které byly zcela vysušeny.

Jak zvlhčit vzduch?

Protože jsme již říkali, že palmy potřebují zvlhčit vzduch, budeme diskutovat o tom, jak to udělat v podmínkách městského bytu.

Vzduch

V mrazivém dni se nesnažte otevřít okna v místnosti, kde roste palma. Nezapomeňte, že mrazivý vzduch je ve většině případů suchý, takže neovlivní vlhkost v místnosti. Při teplotě asi 0 stupňů stačí otevřít okna každé tři hodiny po dobu 10 minut.

Přírodní odpařování vlhkosti

Na baterie vložte mokré froté ručníky a umístěte vedle nich nádoby s otevřenou vodou. Různé tropické vodní rostliny v krásných vázkách navíc zvlhčují vzduch.

Dalším pomocníkem při zvyšování vlhkosti je vnitřní kašna. Pomalu odpařování pohybující se vody má velký vliv na stav vzduchu.

Populární druhy

Dnes existuje mnoho druhů palmových stromů, které jsou vhodné pro domácí pěstování. Mají některé funkce, s nimiž vás seznámíme s příkladem nejoblíbenějších rostlin.

Datová dlaň

Možná je to nejoblíbenější rostlina rodiny palmů. Jedná se o velmi krásnou tropickou květinu. Datová dlaň má luxusní korunu složenou z listnatých listů. Žvýkání palmového listu rovnoběžně. Kmen z této rostliny pokrývá pozůstatky listových listů.

Datová dlaň má unisexuální, větrně opylované tříčlenné květy, které se shromažďují v paniculátních květenstvích. Tam je tento strom a ovoce - bobule s tvrdým semenem. U některých druhů jsou jedlé. Dnes mnoho milovníků krytých květin vyrůstá do dlaně. Jsou listy této rostliny suché? Ano, s nesprávnou péčí.

Aby se vaše rostlina správně rozvíjela, dejte ji do dobře osvětleného prostoru, nezapomeňte stříkat korunu s vodou, v létě poskytněte bohatou vodu a snižte ji na minimum v zimě. Datová dlaň miluje hliněně sodnou půdu. Při přesazování rostlin do větší nádoby musí být stará země zcela vyměněna.

Butia

Jedná se o krásnou velkou rostlinu s velkolepou korunou ve tvaru fanoušků. Dokáže vyzdobit prostorný sál nebo kancelářské prostory. Butea miluje jasné světlo a slunce, stejně jako teplý a čerstvý vlhký vzduch. Proto se v létě cítí pohodlně při + 20-25 ° C, v zimě při + 12-15 ° C.

Není nutné ho často a bohatě napouštět: v letním zavlažování se provádí jednou týdně a v zimě ještě méně často. V posledních letech doma často roste trpaslíci tohoto druhu. Jejich výška nepřesahuje čtyřicet centimetrů. Charakteristickým rysem tohoto palmového stromu je hnízdění v základně. Jedná se o palmu s dlouhými listy (až čtyři metry). Jsou poměrně tuhé, obloukové, dělené na plechy. U mladých rostlin jsou pokryty houbou a u dospělých - hroty.

Panicles-květenství s krásnými červenými květy rostou z sinus listů (horní). Pak jsou nahrazeny příjemně vonícími oválnými plody, které jsou trochu jako meruňky.

Liviston

Spectacular fan-shaped zařízení. Listy palmy (fotografie, které můžete vidět níže) jsou malované v šťavnaté, světle zelené barvě. Jsou umístěny na hladkém tenkém šedozeleném kmeni. Tento typ dlaně je široce používán v interiéru domů a bytů. Je však třeba si uvědomit, že pro aktivní růst a rozvoj musí být pro živočichy vytvořeny určité podmínky: dobré osvětlení, hojné zavlažování, vysoká vlhkost a teplota vzduchu pod +20 ° C, tření a stříkání listů.

Hamerops

Pomalu rostoucí a nenáročné v péči o palmu. Úzké listy s trny rozlišují to od mnoha příbuzných. S řádnou péčí vyrostla až pět metrů vysoká. Preferuje volnou půdu, pravidelné, ale ne příliš hojné zavlažování, rád pravidelné transplantace a sluneční světlo.

Hovey

Velkolepé listnaté listy této dlaně jsou hlavní, ale nikoli jedinou výhodou rostliny, která pochází z ostrovů u pobřeží Austrálie. Odrůdy této rostliny dokonale zapadají do místnosti, dobře tolerují nedostatek světla. Důležité je, aby se nezasychaly a nezbledly listy. Zůstane zelené a husté i při velmi suchém vzduchu.

Rostlina je odolná proti roztočům a jiným škůdcům. Tato vytrvalost předurčila popularitu této dlaně pro zahradnické byty a kanceláře. Howey roste mnohem pomaleji než ostatní druhy. Vznikající mladé listy jsou umístěny téměř svisle uvnitř koruny.

Washington

Existují dva druhy této palmy - Washington Filifira a Washington Robustra. První je masivní fanouškovitá rostlina z suchých oblastí Spojených států. Palma s velkými listy šedozelené barvy. Rostlina má silný šedý kmen. Tato odrůda snadno snáší snížení teploty vzduchu na +8 ° C. Výška takové palmy může dosáhnout 15 metrů a obvod kufru - jeden metr.

Druhý typ je miniaturní. Tato dlaň roste hlavně v Mexiku. Vztahuje se k rostlinám ve tvaru fanoušků, bílé žíly a oranžové trny jsou jasně viditelné na listí. Listy jsou fialové. V domě to roste dobře, pokud je pokoj teplý. Nepotřebuje příliš hojné zavlažování. V zimě je zalévání omezeno na minimum. Zajistěte, aby rostlina byla v poměrně vysokém hrnečku a vložte do světlého prostoru, ale aby se na korunu nedostalo přímého slunečního světla. Pravidelně odstraňte sušené listy.

Yucca

Tato dlaň má velmi větvenou stonku, která je korunována spoustou velkých listů šedé nebo zelené barvy. Mohou mít různé hrany: zubaté a hladké, s ostrými hroty na koncích nebo závitů. Bohaté kvetení. Na stromu se objeví květiny ve formě zvonu nebo misky. Zpravidla, malované bílé. Někdy mají krém nebo pískový odstín. Květy se shromažďují ve velké laloku. Bohužel doma rostlina velmi vzácně kvete.

Pro juku by mělo být nejjasnější místo v domě odloženo, cítí se naprosto pohodlně i v nejjasnějším slunci. Proto s nástupem léta se často pohybuje na čerstvém vzduchu. V období od dubna do října by měla být dlaň mírně napojena. Aby listy nezačaly žloutnout, jednou měsíčně přidávejte speciální kapalné hnojivo pro palmy do vody pro zavlažování. Během intenzivního ohřevu umístěte rostlinu do stínu a ráno ji sprejte vodou. Na podzim a v zimě je to pohodlné při teplotě + 10 ° C, při současné době se snižuje zalévání.

Sabal

Jedná se o nízký dlaně s šedozelenými listy ve tvaru větráku, roztaženými na základně. Kufr pokrývá pozůstatky stonků. Rostlina roste v přírodních podmínkách v subtropích Spojených států a doma za její úspěšný rozvoj by měla následovat obecná doporučení pro palmy.

Nyní víte, proč se listy na dlani suší, proč se zbarví do žluté nebo černé, takže se můžete vyhnout nechtěným problémům. Správná péče o rostlinu ji změní na luxusní dekoraci vašeho domova. Doufáme, že popis oblíbených druhů palmových stromů a jejich fotografií, které jsou uvedeny v článku, vám pomůže vybrat si rostlinu, která se vám líbí.