opravy

Vosk na dekorativní omítku: přehled, aplikační technologie

Anonim

Oprava může přinést majitelům prostor velké problémy. Současně si dekorace zdí zasluhuje zvláštní pozornost, protože ovlivňuje celkový vzhled místnosti. Dosavadní povrchová úprava je jednou z nejoblíbenějších dokončovacích materiálů. Nicméně bez dalšího zpracování nemusí splňovat očekávání. Pro tyto účely se používá vosk pro dekorativní omítku. Co je to a jak ho aplikovat? Zjistíme to.

Jaký je materiál?

Vosk pro stavební omítku je želatinová nebo kapalná hmota, která se používá k nanášení omítky na povrch, aby se povlak dodával lesk a eleganci.

Materiál může mít rozdíly v složení:

 • Přírodní nátěr se skládá ze skutečného včelího vosku, který při aplikaci v tenké vrstvě poskytuje jemný lesk na povrch.
 • Vosk na dekorativní omítku na bázi syntetických složek je považován za nejtrvanlivější materiál k pokrytí hotového povrchu. Nuance je, že na rozdíl od čerstvé brilantnosti včelího vosku má syntetický určitý stupeň zákalu, ale je považován za odolnější.

Nanášení má také rozdíly v barvě. Nejčastěji je průhledná nebo slabě nažloutlá, ale více sytější barvy jsou komerčně dostupné. Popularita získala zlaté nebo stříbrné pigmenty, které dávají stěnu aristokracie a účinek starověku.

Výběr správného vosku

Správně zvolený vosk musí splňovat požadavky omítnuté plochy. Například pro benátskou omítku je nutné zvolit kapalnou variantu povlaku, aby se vytvořil tenký ochranný bič. U porézního povrchu je naopak třeba použít gelovitý vosk, který vyplní póry a dodá pokožce rovnoměrnost a lesk.

Správně zvolený a aplikovaný vosk nesmí ležet na povrchu stěny jako samostatná vrstva, v ideálním případě vytváří pouze mírně viditelný ochranný povlak. Proto je nutné s veškerou důležitostí zacházet s jeho volbou a aplikací, protože po práci bude něco extrémně obtížné změnit.

Správná aplikace

Budoucí vzhled dekorativní omítky závisí na správném voskování, zatímco je důležité dodržet tuto technologii, jinak by se malá práce na její tvorbě snížila. To se děje takto:

 • Po dokončení práce na omítku stěn nechte dostatečně dlouhou dobu, aby stěna úplně vyschla. Obvykle trvá asi týden.
 • Pro aplikaci vrstvy vosku pro ozdobné omítky použité nástroje, jako je kovová nebo gumová stěrka, stejně jako speciální vlněné rukavice nebo flanelové tkaniny. Výběr závisí na hustotě vosku a osobním jednoduchosti použití.

 • Vosk se nanese na povrch stěny kruhovým pohybem. Důležité je, aby se na velkou plochu omítky nepoužívalo velké množství látek, neboť se vyskytnou problémy s rovnoměrným rozdělením. Masážní vosk se objevuje před vznikem charakteristického lesku.
 • Pro úplné ztuhnutí látky se tradičně vystačí 2-3 týdny, po které můžete otřít povrch stěny z prachu.

Přibližná spotřeba materiálu je asi 50-80 ml na m 2 .

Voskování sami

Opravy jsou poměrně nákladné podnikání, mnoho z nich se snaží ušetřit na některých svých součástech. Jak můžete vyrobit vosk pro dekorativní omítku vlastním rukama? Chcete-li to provést, potřebujete následující součásti:

 • lepidlo na netkané tapety - 2 díly;
 • lesklý lak - 1 díl;
 • barva s účinkem stříbra nebo zlata - 0, 5 dílů.

Příprava probíhá následovně:

 • Lepidlo musí být zředěno vodou podle pokynů výrobce.
 • Lak se přidává ke směsi a důkladně promíchá.
 • Poté musíte přidat barvu ke zbarvení směsi. Toto není požadovaná vosková složka. Může být použita, pokud je to nutné, aby se získal odstín na povrchu stěny.

Ve fázi přípravy by mělo být lepidlo důkladně promícháno, aby se zabránilo tvorbě hrud. Vosk na dekorativní omítku je snadno vyroben vlastním rukama a měl by být nanesen měkkou špachtlí, takže bude lépe umístěn na povrch stěny.

Přehled různých druhů vosku

Dnes v každém supermarketu budovy najdete mnoho typů vosků pro dekorativní omítku, jejichž cena se výrazně liší. Stavitelé dávají přednost použití látek jako je FEIDAL Dekowachs, Cera v těstovinách A, TM ELEMENT Cera Lavabile, IR-52 od společnosti IRKOM. Přehledy tohoto konstrukčního materiálu ukazují snadné použití, odolnost, dobrou ochranu omítek, vodu odpuzující účinek.

Aplikace vosku na dekorativní omítku výrazně usnadňuje znalost technologie. V takovém případě můžete vytvořit atraktivní vzhled povrchu stěny. Textovaná omítka má velké podobnosti s přírodními materiály, jako je kámen, dřevo.

Paleta barev

Nejčastěji používaný transparentní nebo slabě nažloutlý vosk pro zpracování stěn. Průmysl však vyrábí vícebarevné hotové nátěry nebo barvy, pomocí kterých můžete samostatně vyrobit vosk pro dekorativní omítku s nádechem. Bez přídavného nátěru nebude benátská omítka mít požadovaný účinek. Proto jsou pro jeho výzdobu vybrány směsi, které obsahují matku perle, zlata nebo stříbra. Často se barevný vosk používá k vytvoření marockého interiéru v interiéru nebo k napodobování přírodního kamene.

Oprava chyb

Někdy v průběhu aplikace složení velitele dělají některé chyby, například nerovnoměrně nanesenou vrstvu, v důsledku čehož se povlak stane matným na všech částech stěny. Je důležité si uvědomit, že průměrná doba vytvrzování vosku pro dekorativní omítku je asi 5-7 hodin, po které je velmi obtížné něco změnit. Pokud je stále dostatek času, musíte si vzít měkkou látku a navlhčit ji rozpouštědlem, pokud používáte syntetický vosk nebo vodu pro přirozené. Věc musí vymazat oblasti pokrytí.

Pokud byly po konečném vytvrzení kompozice zaznamenány chyby, ve většině případů se nic nezmění. Zkušení stavitelé doporučují několik způsobů:

 • ohřejte požadovanou plochu pomocí vysoušeče vlasů na budovu a pokuste se prostředek omyt teplou vodou;
 • používat rozpouštědla k odstranění primeru z dřeva;
 • naneste vrstvu lesku na porcelán;
 • použijte leštičku na disky pro obnovení lesku.

Nicméně i přes veškeré úsilí je riskantní, že se nic nezmění, je velmi dobré, takže nezapomínejte na způsob použití vosku. Můžete také požádat o radu od zkušených stavitelů v tomto oboru.