nástrojů a zařízení

Mechanický termostat: charakteristiky a recenze

Anonim

Prakticky žádná jednotka domácího strojírenského vybavení dnes nemůže fungovat bez funkčního řídícího systému. Kotle, ohřívače a systémy podlahového vytápění potřebují zejména účinné a přesné prostředky řízení a nastavení provozních parametrů. Navíc tento úkol není vždy realizován na úkor elektroniky. Předpokládejme to částečně, ale mechanický termostat je zcela opodstatněný. Za prvé, toto je obvyklá konfigurace nástroje pro správu a za druhé, v některých verzích je prospěšná spolehlivost a náklady.

Obecné informace o mechanických termostatech

Nejčastěji jsou tato zařízení zařízení s malým rozměrem s jedním nebo více ovládacími prvky. Jako poslední tlačítka lze použít páky a kruhové regulátory ve formě podložek. Panely také poskytují ukazatele se zobrazením základních informací o indikátorech výkonu. Pokud jde o oblasti provozu, je mechanický termostat obvykle umístěn jako univerzální zařízení, ale pro zvláštní podmínky použití jsou navrženy samostatné úpravy. Například zařízení, které musí být instalováno navenek, je dodatečně chráněno izolačními povlaky. Také speciální verze zahrnují kombinované dvouzónové modely, které lze použít k servisu několika kusů zařízení.

Odrůdy zařízení

Výrobci klasifikují regulátory podle povahy instalace, místa provozu a přítomnosti funkce programátora. Instalace může být provedena pomocí vázání nebo přes hlavu. Místo použití může být podlaha, stěny nebo závěsná konstrukce. Programátoři se zase zřídka používají v mechanických zařízeních, ale existují takové modifikace. Mechanický termostat se navíc vyznačuje stylovými vlastnostmi. Formou lze tedy rozlišit kulaté, obdélníkové a trojúhelníkové vzory. Z hlediska možností instalace a snadného použití je výběr podle tohoto kritéria málo důležitý. Nejčastěji se věnuje pozornost externím funkcím při vyhodnocování souladu návrhu s místem použití.

Klíčové vlastnosti

Různé modely mají širokou škálu provozních charakteristik, včetně počtu pracovních ploch, zatížení, rozsahu dostupných teplot, atd. Počet pracovních ploch nebo kanálů v typických modelech může dosáhnout 2, ale existují i ​​vysoce specializované modifikace, které umožňují větší údržbu 10 samostatných objektů. Pokud jde o výkon, mají mechanické regulátory teploty pro vytápění potenciál v rozmezí 3-4 kW. Když se počet zón zvyšuje, zvyšuje se zatížení. Důležitým provozním parametrem je teplotní spektrum. U jednoduchých regulátorů se jedná o úzký koridor v průměru o 5 až 30 ° C. Při provozu výkonných kotlů s vysokým přenosem tepla je však třeba zajistit širší rozsah - až 60-70 ° C. Také pro určení přesnosti věnujte pozornost regulátorem chyb. Je důležité si uvědomit, že mechanické zařízení zpočátku ztrácejí na elektronickém digitálním protějšku v tomto indikátoru. V průměru odchylky mohou dosáhnout 2-3 ° C.

Komentáře k modelu T6360 společnosti Honeywell

Můžeme říci základní model, který představuje střední třídu přístrojů tohoto druhu. Uživatelé berou na vědomí všestrannost jeho použití v kombinaci s různými výkonnými systémy. Např. Regulátor je připojen k čerpadlům, kotelním jednotkám, ventilům, ohřívačům domu a dalším zařízením. Pokud jde o spolehlivost, model jako celek způsobuje pozitivnější hodnocení. Faktem je, že mechanický termostat od společnosti Honeywell ve svém konstrukčním zařízení je zaměřen na citlivé vnímání nejmenších změn prostředí. To vám umožní aktivovat aktuálně požadované automatické bezpečnostní systémy, které zabraňují selhání zařízení. Uživatel se o funkčních procesech dozví o panelu s indikátory. Majitelé zdůrazňují ergonomické rozhraní a trvanlivost pouzdra.

Recenze termostatu DAIRE TR-TA2

Tato možnost pravděpodobně vyhovuje těm, kteří v bytě používají vytápěcí zařízení s nízkým výkonem. V řadě vstupních termostatů je to jeden z nejlepších představitelů. Vývoj společnosti DAIRE je podle názoru mnoha uživatelů přínosný v tom, že nejen že umožňuje nastavit režim teploty na určitou úroveň a udržovat ji s vysokou přesností, ale také je schopen optimalizovat náklady na energii. Na druhou stranu model není charakterizován velkým pokrytím provozních teplot. Pokud tedy potřebujete termostatický mechanický podlahový vytápění nebo malý konvektor, pak se tento nákup odůvodní, ale při údržbě mohutné kotelny je nepravděpodobné, že by to bylo užitečné. Tato nevýhoda je kompenzována pohodlnou kontrolou a vysokým zdrojem regulačních prvků, což potvrzují i ​​uživatelé. Podle výrobce může zařízení vydrží zhruba 10 tisíc kliknutí.

Zpětná vazba na model Heat-PRO RTC-70

Jedná se o speciální zařízení pro ovládání provozních parametrů vyhřívané elektrické podlahy. Jak ukazuje praxe, model se dobře vyrovná s zatížením v síti, poskytuje relativně přesné indikátory topení, vyžaduje minimální napájení a zároveň je velmi odolný. Mnoho majitelů však poukazuje na skromnou funkčnost a minimální regulační nástroje. Pro typický systém podlahového vytápění bude tento mechanický termostat fungovat, ale nemusí plně odhalovat možnosti drahých a výkonných systémů. Neexistují žádné stížnosti na fyzickou spolehlivost - i přes lakonické formy a kompaktní rozměry má model robustní pouzdro a těsně integrované regulátory.

Co říkají o modelu Caleo UTH-130

Jeden z prémiových modelů, který, ačkoli nenabízí speciální funkce, se výrazně liší v základním výkonu od těch, které jsou uvedeny níže. Především mnoho majitelů uvádí možnost použití zařízení ve spojení s výkonným topným zařízením. Jedná se o optimální mechanický termostat pro kotle na tuhá paliva nebo výrobní zařízení pro ohřev vody. Opět platí, že majitelé zařízení ukazují, že v širokém teplotním rozmezí vykazují vysokou přesnost regulace. Pokud jde o další výhody, existují také komunikační příležitosti. Zejména uživatel může ovládat zařízení pomocí dálkového čidla s indikací na dvoumetrovém vodiči.

Připojení termostatu

Obecně platí, že instalace termostatu je podobná instalaci konvenčních zásuvek. Alespoň to se týká fyzické integrace zařízení do stěny. Také existují režijní modely, které nevyžadují zásah do výklenkové zdi. Přímé připojení se provádí na třech linkách - to je napájecí vodič, kabel ze spouštěče a obvod od snímače, který sleduje teplotu vzduchu. Při připojování mechanického termostatu je důležité nezaměňovat typy vodičů. Bílá nebo černá značka obvykle označuje fázi, nulovou modrou a uzemnění žlutozelenými vodiči. Nicméně, pokud jde o věrnost, měli byste se stále řídit pokyny na schématu připojeném k termostatu konkrétního modelu.

Jak vybrat nejlepší model?

Před zakoupením byste měli vytvořit seznam povinných požadavků na regulátor instalovaného zařízení. Nejprve se rozhoduje o zatížení - mělo by to být dostatečné pro práci se specifickým topným zařízením. Další funkce připojení jsou brány v úvahu. Důležité je vyhodnotit podmínky, za kterých bude instalace prováděna - například na principu režijní nebo vázané. Mechanický termostat pro podlahové vytápění je obvykle instalován ve stěně, ale pokud mluvíme o kotlové stanici, může být pro montáž na povrch vyžadováno další příslušenství. Nepřehlédněte možné hrozby, pokud jde o vnější vliv na zařízení. Zohledňuje jak nebezpečí fyzického poškození, tak pravděpodobnost vlhkosti na těle. Aby se zajistil bezpečný provoz regulátoru v podmínkách s takovými riziky, nebylo by nadbytečné odkazovat se konkrétně na modely vybavené ochrannými izolačními vrstvami v krytu.

Náklady na termostaty

Nejlevnější modely stojí asi 500-600 rublů. Vyznačují se skromnými provozními charakteristikami, cenově výhodným materiálem a omezenými možnostmi propojení s topným zařízením. V této kategorii je však zcela možné zvolit mechanický konvektor termostatu nebo systém podlahového vytápění. Pro kotle a kotle jsou vhodné výkonné přístroje s širokým teplotním rozsahem. Takové verze termostatů jsou k dispozici na trhu v cenách od 1, 5 do 2 tisíc rublů. v průměru.

Závěr

Často výrobci tepelných jednotek různých typů dodávají termostaty již v základní sadě. Je pravda, že ne vždy běžné zařízení liší dostatečnou funkčnost, ergonomii a celkový výkon. Stává se, že úplný mechanický termostat pro kotle jednoduše nesedí s výkonovým zatížením a vyžaduje výměnu. Proto je lepší nešetřit na toto příslušenství najednou a koupit termostat vhodný podle vlastností. Opět nepovažujte tento doplněk pouze za nástroj pro nastavení teplotního režimu. Většina moderních modelů těchto regulátorů automaticky umožňuje racionální řízení zdrojů zařízení, což šetří finanční náklady. Nezáleží na tom, zda je to mechanické nebo digitální. Rozdíl mezi nimi je většinou ergonomický, což způsobuje, že uživatel interaguje s technologií.