zahradnictví

Oleander: reprodukce odřenin doma

Anonim

Oleander je kvetoucí rostlina rodiny Kutrovů, rostoucí v oblastech se subtropickým podnebím ve formě luxusních a rozšiřujících keřů.

Nyní se tato kultura aktivně využívá v krajinném designu, zdobí jí aleje, parky a zahrady. A ačkoli v naší vlasti je takové potěšení poskytováno hlavně obyvatelům Krymu, každý občan Ruska si může užívat jasného kvetení oleandru doma.

Ano, po nějakou dobu se tato nádherná rostlina kultivuje v takovém prostředí. Proto vzniká zcela logická otázka: jak se provádí domácí péče a kultivace oleandru? Je možné ji samostatně reprodukovat a reprodukovat? Pokud ano, jakým způsobem? Toto a mnohem víc se bude diskutovat v našem článku. K dispozici budou také ilustrace a fotografie oleandrového květu. Péče doma, vegetace, vzhled bude také zvažována.

Za prvé, zkrátka zjistíme, jaká je tato krásná termofilní rostlina a jak je pozoruhodná.

Popis kultury

Oleander je poměrně velký evergreen keř s hustě větvenými stonky světle hnědé barvy. Listy rostliny jsou úzké a lancety podobné, nacházející se na krátkých řapích. Na délku dosahují deset, méně často - patnáct centimetrů, šířka - ne více než tři centimetry.

Jasné a velké květiny, skládající se z pěti okvětních lístků, tvoří krásné a bujné květenství na konci každého snímku.

Chovatelé vyvozovali širokou škálu odrůd keřů, které se od sebe navzájem odlišují barvou a tvarem květin, stejně jako zvláštností jejich struktury.

Rostlina je považována za jedovatou plodinu, takže při procesu reprodukce oleandru doma (řízky, vrstvení a tak dále) byste měli dodržovat některá opatření, aby nedošlo k vniknutí šťávy do lidského nebo zvířecího těla. Například při kontaktu s rostlinou je důležité používat rukavice.

Jak provést účinný kulturní transplantaci?

Co je štěpování

Nejprve je třeba poznamenat, že existuje několik možností reprodukce oleandru: odřezky, semena nebo vrstvy vzduchu. V tomto článku budeme hovořit o první metodě, protože je považován za nejjednodušší a nejběžnější.

Řezání je zvlášť oddělená část rostliny, která může být použita pro chov. Po výsadbě v substrátu bude mladá sazenice mít kořeny a pupeny, po kterém bude moci být zakořeněna na plánované místo růstu.

Jak zvolit výsadbu

V našem případě se jedná o mladou ranu nebo o nestabilní větev z křoví. Proč je pro reprodukci oleandrových řízků doma vhodné takové výhony? Faktem je, že zelené elastické stonky se zakopnou dříve než jejich tuhé protějšky.

Řezání na vegetační období musí být mladé, ale dobře vyzrálé, bez viditelných zranění a nemocí.

Takže výsadba nalezen. Co dělat dál?

Příprava sadby

Jaká jsou obecná pravidla pro chov oleandrových řízků?

Nejprve je třeba zkrátit větev na délku deset až patnáct centimetrů. Důležité je posypat hrany dřevěným uhlím a dát čas sušení. To je nezbytné, aby otevřená rána lehce uzdravila a léčí.

Potom je doporučeno, aby byly spodní listy z vysazovacího materiálu odstraněny a horní části byly odříznuty (o něco více než polovina).

Tyto manipulace mají velký význam, protože díky nim listy zabírají méně vlhkosti a živin. Pak budou všechny užitečné prvky vynaloženy na zakořenění rostlin a nikoliv na růst nebo kvetení.

Je možné reprodukovat oleanderové řízky v létě? Tato roční doba se nedoporučuje pro vegetační období, protože v horkém období bude obtížné, aby se rostlina vyrovnala se dvěma úkoly současně: zakořenění na novém místě a potírání nepříjemných podmínek růstu.

Jaro je nejoptimálnější rozmnožovací období oleanderových řízků. Také tento postup lze provést na podzim.

Níže jsou fotografie chovných oleandrových řízků.

První metoda zakořenění

Co dělat poté, co byl výsadbový materiál připraven k reprodukci? Existují dvě možnosti pro výsadbu sazenic.

První z nich je reprodukce oleandrových řízků ve vodě. Podle této metody se výsadbový materiál umístí do kontejneru s vodou. Doporučuje se přidat do kapaliny několik kusů dřevěného uhlí.

Sklenice s rukojetí (nejlépe barva skla byla tmavá) je nejlépe umístěna na místech nepřístupných pro přímou sluneční záření. Každý týden musí být voda změněna.

Druhá metoda zakořenění

Jaký je druhý způsob chovu oleandrových řízků? Především je to uzemnění stříbra ve směsi písku a dřevěného uhlí, ve stejném množství. Doporučuje se, aby byl podklad pravidelně napojen, ale je důležité, aby se zde nepřehnul, protože nadměrná vlhkost způsobí hnilobu rostlinného materiálu.

Tato možnost není tak dobrá jako předchozí, neboť neznamená pravidelné sledování vývoje kořenového systému.

Další kroky

V jakém časovém období by se měly odřezky zakořenit? Obvykle tento proces nepřesáhne čtyři týdny.

Když kořenový systém dosáhne výšky asi tři centimetry, mohou semenné rostliny uzemnit v malých hrncích, jejichž průměr by neměl přesáhnout sedm až osm centimetrů. Jaká půda je pro tento účel vhodná?

Nejlepší ze všech odřezků se ukáže v takové hliněné směsi:

  • třicet procent trávníku;
  • třicet procent rašeliny;
  • třicet procent humusu;
  • deset procent písku.

Jak se starat o zakořeněné výhonky?

Péče o mladé sazenice

Za prvé, hrnce s čerstvě vysázenými odřezky by měly být skryty před přímým slunečním světlem. Když se přísady dostanou do růstu, budou muset být postupně a opatrně zvyklí na sluneční světlo. Je nutné opatrně přivádět mladé rostliny, aby nedošlo k překrývání půdy.

Pokud se na jaře vyskytne rozmnožování oleandrových řízků, pak v létě může květenství kvetat. V tomto případě by měly být odříznuty jemné pupeny, aby se udržovala pevnost keřů pro růst a zakořenění.

Jak se starat o rostlinu?

Místnost

Především je velmi důležité vybrat správné místo pro pěstování oleandru. Měla by být prostorná a světlá místnost, protože hrdlo má působivé rozměry: ve výšce a šířce může dosáhnout dva metry!

Mimo to místo, kde stojí rostlina, musí být pro děti a zvířata nepřístupné. Je velmi důležité dodržovat tato opatření, protože oleandr má nebezpečnou toxicitu - kapka bushové šťávy může vést ke zástavě srdce!

Rovněž se nedoporučuje instalovat zařízení v ložnici nebo v bezprostřední blízkosti rekreační oblasti - vůně z květin je docela toxická a může způsobit bolesti hlavy a záchvaty zvracení.

Světlo a vzduch

Plodná péče a kultivace oleandru jsou plné některých tajemství, které budeme diskutovat níže.

Rostlina miluje sluneční paprsky a čerstvý vzduch. K tomu lze v teplé sezoně vyvézt na balkon, lodžii a dokonce i na nádvoří.

A v zimě se doporučuje vytvořit další osvětlení ve formě zářivky. To je důležité, protože pokud keř přestane přijímat potřebné světlo a vzduch, oslabí se, listy ztratí a rozdrtí a květy se ztuhnou a uschnou.

Optimální teplota vzduchu pro rostlinu je v létě dvacet dvacet pět a v zimě deset až patnáct.

Hydratační

Co jiného potřebuje oleandrový květ? Domácí péče zahrnuje pravidelné a řádné zalévání.

V horkém počasí je důležité, aby křovička hojně vysypala, jakmile se vrchní vrstva půdy vysuší. Doporučuje se také použít zásobník naplněný vodou, který lze instalovat pod dno hrnce. To je nezbytné pro trvalé navlhčení kořenového systému.

Je velmi důležité zavodnit oleander z hadice nebo postřikovače. To pomůže jeho listy mít čerstvý a bohatý vzhled.

V zimě by měla být voda napájena méně často, pečlivě pozorovat půdu, aby se nestala příliš mokrá. Stříkání (nebo postřikování) během tohoto období by mělo být neobvyklé a nebylo hojné.

Doporučuje se vodní továrna dobře oddělené teplou vodou.

Nejlepší oblékání

Je velmi důležité podávat oleandr ve formě kapalných minerálních hnojiv. To lze provést dvakrát za měsíc, nejlépe třicet minut po zalévání.

Rostlina potřebuje takové užitečné prvky jako dusík, draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo a také síru, zinek, mangan, bór.

Řezání

Křížení keřů je velmi důležité. To pomůže zlepšit její kvetoucí růst. Tento postup by se měl provádět opatrně, protože všechny části rostliny jsou velmi toxické a toxické. Abyste zabránili vnikání šťávy na pokožku a sliznice, měli byste používat ochranné rukavice a brýle.

Olistění oleandru je nejlepší na podzim po květu. Především je důležité odstranit všechny staré a poškozené výhonky a mladé a zdravé je třeba zkrátit o polovinu. Zbytky po manipulaci mohou být použity jako výsadbový materiál.

Během kvetení se doporučuje vytáhnout výhonky, které se mohou objevit pod pupeny květin. Je to nutné, protože extra výhonky vždy brání tomu, aby květenství vyvíjely správně a intenzivně.

Nemoci

Opatrná péče o keř nezbytně zahrnuje každodenní kontrolu rostliny, aby se zjistila možná choroba a škůdce.

Nejčastěji je oleandr vystaven náporu takových parazitů, jako jsou mšice, roztoči a pavouci.

Pokud k tomu dojde, je velmi důležité ošetřit rostlinu pesticidy v souladu s připojenými pokyny.

Také keř může být vystaven takovým nebezpečným chorobám, jako je rakovina oleandrů nebo jiné houbové a bakteriální onemocnění. V takovém případě byste měli okamžitě odstranit postižené oblasti a zpracovat samotnou rostlinu pomocí specializovaných insekticidů.

A nakonec

Jak můžete vidět, oleandr je nádherný keř s působivou velikostí a krásnými květenstvími. Je poměrně nenáročné a snadno se rozvíjí.

Při dodržování jednoduchých pravidel péče, reprodukce a transplantace rostlin si můžete užijete rozkvět této krásné, impozantní zahradní kultury po mnoho let.