zahradnictví

Zahradní květiny: trvalky pro zahradu a květinové záhony

Anonim

Trvalé květy se nacházejí v každé chatě a v každé venkovské zahradě. Jejich hlavními přednostimi jsou nenáročnost a vysoké dekorativní vlastnosti. Díky výsadbě nějaké trvalé odrůdy na vašem pozemku, si můžete vychutnat krásu rostlin již několik let za sebou. Zahradní květiny trvalky se cítí skvěle téměř ve všech regionech Ruska.

Kde mohou být tyto květiny použity?

Trvalky vysázené jak v květináčích, tak po cestách, podél břehů umělých nebo přírodních rezervací, na alpských kopcích. Obvykle zahradníci používají ne příliš fantazijní odrůdy, které nevyžadují komplexní péči. Při výběru vytrvalých květin je třeba dodržovat některá doporučení krajinářů. Takže po cestách obvykle rostou kompaktní křehké rostliny, ne příliš vysoké. Mohou to být levandule, pivoňky, krokusy, primrosy. U alpského sklíčka jsou také obvykle vybírány nenáročné rostliny. Může se jednat o podsaditý olivový olej, narcisy, plazivý tymián, kamenné rostliny atd. Z těch vyšších můžete zvolit například phloxes nebo velkolepou péřovou trávu.

Jak uspořádat květinovou záhonu

Výběr květin zahradní trvalky pro květinové záhony, musíte také dodržovat některá pravidla. V případě, že výsadba bude provedena podél plotu nebo stěny budovy, vysoké rostliny jsou zasazeny do pozadí. Následně přijdou květy s stopkou střední délky a pak krátké. Chcete-li uspořádat kluby, vidět ze všech stran, vysoké rostliny by měly být zasazeny uprostřed. Současně by měly růst podél obvodu nízké trvalky.

Výběr barevných kombinací

Samozřejmě, že chcete vytvořit krásné květinové záhony a hranice, musíte zvolit správný barevný schéma. Každá trvalá květina by měla v tomto plánu růst na svém místě. Pokud chcete, můžete použít obě rostliny s okvětními plátky stejné barvy, avšak v různých odstínech a hrát na kontrastu. Například lupiny (zasazené do středu), sasanky (uprostřed) a medvědí uši (podél okrajů) vypadají velmi krásně na jednom záhoně. Vedle fialových květů vypadají žluté vypadají velmi působivě.

V případě, že máte pochybnosti o konečném výsledku, je nejlepší umístit na květinovou záhonu nebo podél křivek stejného druhu. Je snadné vyzdvihnout trvalé zahradní květiny se jmény odrůd v jakémkoli obchodě se specializací. Chcete-li více efektu, připravte několik různých najednou.

Přistání

Zvláštní pozornost při výsadbě trvalých květin by měla být věnována složení půdy. Koneckonců, oni budou růst na jednom místě po dlouhou dobu, a proto by mělo být mnoho živin v zemi. Hnojení před výsadbou je v tomto případě nezbytným procesem. Kromě toho by měly být odrůdy samy vybírány podle druhu půdy na místě. Takže, pro hlíny půdní hostitel, astilba, fialová, konvalinka nebo duhovka je dobře hodí.

Kvety odolné vůči suchu a vlhkosti

Trvalky jsou nejčastěji vybírány k vyzdobení místa, pokud chtějí ušetřit čas na péči o květinové záhony. Proto je nejlepší umístit nejvíce nenáročné rostliny se silným kořenovým systémem a nevyžadovat časté zalévání. V tomto ohledu je možné od vysokých druhů rozlišovat bluehead, yucca, elecampus, camelvil, gaylardiyu. Z nízké by měly zvolit chrpy, tymián, kamenný krop, olivový olej.

V nížinách, kde je půda neustále mokrá, nebo v blízkosti umělých rybníků, stojí za to zasadit takové květiny milující vlhkost jako zahradní trvalky jako budr, fialky, primrosy, manžety a střelbu.

Jaké hnojivo je třeba použít

Navzdory jednoduchosti, pozornost k takovým květinám samozřejmě stále vyžaduje. Pokud zapomenete na své postele, velmi rychle ztratí svou dekorativitu a veškerá vaše práce na výběru odrůd a výsadbě bude marná. Trvalky, jak již bylo zmíněno, vyžadují půdu bohatou na živiny. Z tohoto důvodu je třeba čas od času krmit. Na začátku jara je třeba používat pod kořeny hnojivo. Během kvetení můžete použít potašové a fosfátové hnojivo. Bližší k pádu by mělo být na půdu aplikováno jakékoli hnojivo, které neobsahuje dusík. To posiluje kořenový systém pro zimu.

Zalévání vytrvalých zahradních rostlin

Zalévání takových květin by mělo být velmi pečlivě - u kořene, snažit se nepadnout na listy a stonky. Na konci procedury je nutné zajistit půdu. To umožní kořenům "dýchat". Kromě toho vlhkost zůstane delší dobu v zemi. Máme mulčování a další důležitý plus pro květinové záhony - výsadba, ošetřená tímto způsobem, vypadají mnohem upřímněji. Dalším povinným postupem, jehož výkon je vyžadován zahradními trvalkami, je odstranění květin a listů, které začínají mizet. Pokud časem narušíte všechny zbytečné části, můžete stimulovat rychlé kvetení. Kromě toho, oloupané ze všech nepotřebných, rostliny vypadají mnohem působivější.

Jak vybrat odrůdy v určité oblasti

Samozřejmě byste měli zvolit typy trvalky, stejně jako jejich odrůdy, s přihlédnutím ke klimatu oblasti, ve které žijete. Ve středním Rusku a v jižních oblastech absolutně všechny zahradní květiny fungují dobře. V Uralu také rostou trvanlivé druhy většiny druhů. Totéž lze říci o Sibiři. Květiny, jako je ohnivá koule, heřmánek, delfinium, pivoňky, zapomínání, tulipány, duhovky se v těchto dvou oblastech cítí nejlépe.

Je však třeba si uvědomit, že některé (většinou hlíznaté a cibulovité) rostliny v zimě zimních a sibiřských zim se nesmějí přenášet. Květiny, jako jsou pivoňky, gladioli, dahlia, duhovky, budou muset pro zimu pokrýt. U některých druhů trvalky musí být hlízy vykopány na podzim a uloženy na chladném místě.

Nemoci a škůdci

Trvalky jsou obvykle květiny, které jsou velmi odolné vůči všem druhům nemocí. Někdy však dochází k infekci infekcí a škůdcům. Jednou z nejčastějších onemocnění těchto rostlin je šedá plíseň. Abychom se tomuto problému zbavili, nejjednodušší způsob, jak použít na postřik, je 1% roztok Bordeauxové směsi. Ošetření se provádí 2-4 krát za sezónu. Pokud jde o škůdce, trvalky nejčastěji postihují nematody. Řešení této pohromy je velmi obtížné. Snadnější prevenci infekce. Jako preventivní opatření proti vzhledu této nepříjemné mušky, vytrvalé rostliny jsou napojeny na kořeny, snaží se mokré stonky a listy.