nástrojů a zařízení

Tepelně odolný tuk: typy, vlastnosti. Mazivo pro vysoké teploty

Anonim

Tepelně odolné mazivo je určeno k ochraně různých mechanismů při provozu při vysokých teplotách. Zabraňuje opotřebení dílů po dlouhou dobu a je účinná při teplotě nejméně 150 stupňů. Většina zařízení v průmyslových zařízeních a podnicích nevyžaduje použití takových materiálů, takže jsou k dispozici v omezeném množství a zpravidla na požádání.

Popis

Materiály se značně liší od běžných maziv, především použitých surovin. Je to mnohem dražší a obsahuje speciální přísady potřebné ke zvýšení tepelné odolnosti a syntetické zahušťovadla s olejovou základnou. Je to proto, že konvenční maziva jsou v takových podmínkách neúčinná a spotřebovávají se příliš rychle.

Typy

Existuje mnoho odrůd, mezi které patří:

 • Tepelně odolné sodné mazivo se stává čím dál tím méně populárním, protože je špatné ve srovnání s moderními verzemi, které odolávají širšímu rozsahu teplot.
 • Materiály s obsahem vápníku se liší přijatelnými náklady a rozsáhlou distribucí. Vyrábějí se na bázi vápenatých mýdel získaných z mastných kyselin, obsahují zahušťovadla a disulfid, díky čemuž mají zvýšenou schopnost adheze a antifrikčních vlastností.
 • Tepelně odolné ložiskové mazivo na silikagel je vhodné pro různé zařízení. Je to levnější než syntetické protějšky díky olejové základně.
 • Pigmentové přípravky jsou vyrobeny ze speciálních zahušťovačů a jsou optimálně vhodné pro ložiska elektrických strojů pracujících s vysokou rychlostí.
 • Polymerní materiály mají výrazné vlastnosti proti tření a jsou vyrobeny z materiálů, jako je fluoroplast a polyuretan.
 • Tepelně odolné tukové grafitové tuky jsou určeny pro nízkorychlostní prvky a zachovávají stejný výkon při teplotách nad 350 stupňů. Výraznými vlastnostmi jsou minimální odpařování, vynikající extrémní tlak a technické vlastnosti.

Dnes je více než 30 značek tepelně odolných maziv, které se neustále zlepšují a nahrazují zastaralé výrobky.

Rozsah použití

Tepelně odolný silikonový tuk, odolný proti teplu, který je nepostradatelný v keramickém, pekařském, papírenském a energetickém průmyslu, poskytuje také ložiska v prvcích dopravních a zemědělských zařízení, pásových vozidel. Může být použita v mechanismech a sestavách vystavených konstantní vlhkosti díky vysokým vlastnostem vodotěsnosti. Bez těchto materiálů nelze představit práci zámků sušicích komor, pecí, dopravních pásů, ventilátorů a čerpadel.

Díky použití sloučenin se snižuje zatížení třecích ploch, což prodlužuje dobu provozu. Přítomnost speciálních přísad a viskozitních charakteristik současně zajišťuje minimální spotřebu. Pro zachování předchozích charakteristik je nežádoucí smíchat kompozice různých typů, protože každá z nich má specifický účel a vlastnosti.

Tepelně odolné mazivo ložiska

Materiál je rozdělen do oblasti působení, složek a struktury. Struktura může být pevná, plastová nebo kapalná. Poslední dvě možnosti jsou koloidní kompozice obsahující dispergovanou fázi a různé přísady. Materiály z plastu se používají v kabelech s velkým počtem jader, šroubových převodů, závěsů a různých ložisek. Při jejich použití je třeba vzít v úvahu několik bodů, které určují účinnost provozu:

 • Možnost míchání několika materiálů.
 • Kombinace maziv a spotřebního materiálu.
 • Podmínky použití (pracovní tempo, zatížení, teplotní rozsah).

Pevné vysokoteplotní ložiskové mazivo získává své vlastnosti po odpaření rozpouštědla a má minimální hodnotu tření za sucha. Skládá se z pojiv (pryskyřic), zahušťovadla a rozpouštědla. Může také obsahovat uhlík a grafit.

Složení

Složené materiály jsou rozděleny do několika typů:

 • Anorganická maziva jsou vyrobena z vysoce disperzních materiálů, které jsou stabilní při vystavení jakékoliv teplotě. Materiály obsahující azbest, grafit a silikagel jsou mezi nimi.
 • Tepelně odolné mazací tuky obsahují soli karboxylových kyselin a jsou dále rozděleny na složité a jednoduché, v závislosti na použitém mýdle. Samostatnou variantou je směsný základní materiál. Používané mýdlové anionty určují typ materiálu, který může být mastný nebo syntetický.
 • Kompozice na bázi uhlovodíků obsahují zahušťovadla ve formě syntetických a přírodních vosků, parafinu a ceresinu.
 • Tepelně odolné organické mazivo je vyrobeno z rozptýlených tepelně odolných materiálů a může mít základnu sazeho, pigmentu a polymeru.

Klasifikace podle účelu

Existuje mnoho oblastí použití kompozic, aby se zjednodušil výběr jedné nebo jiné možnosti, byly rozděleny do několika typů podle jejich zamýšleného účelu:

 • Lanové lano poskytuje ochranu proti korozi a snižuje opotřebení.
 • Těsnění umožňují dosažení požadovaného těsnění na pohyblivých a závitových přípojkách, zjednodušení práce s ventily a uzavření mezer.
 • Konzervace zabraňuje tvorbě koroze na ocelových prvcích během skladování, přepravy a provozu.
 • Antifrikce snižuje tření sousedních prvků a celkové opotřebení.

Hlavním účelem ložisek je vytvoření pohybu v systémech a mechanismech. Ale bez řádné péče je nemožné zajistit kvalitní práci a dlouhou životnost. Mazivo pro vysoké teploty je nepostradatelným materiálem pro správnou funkci. Tato kompozice je navržena speciálně pro použití při vysokých teplotách. Při použití v jiných podmínkách se začne zhutňovat a krystalizovat.

Jak si vybrat

Při výběru je třeba vzít v úvahu zatížení mechanismu, použité materiály a rychlost otáčení prvků. Konstrukce maziva při překročení nastavené rychlosti je příliš tekutá. Z tohoto důvodu se šíří po okrajích a vysychá uvnitř části nadměrné tření.

Rychlostní limit různých mechanismů se značně liší. Syntetické materiály jsou optimálně vhodné pro vysokorychlostní jednotky. Je také třeba vzít v úvahu environmentální faktory, zejména účinky pary, kyselin a prachu. K práci v podmínkách stálého působení rozpouštědel a kyselin je nutná stabilnější kompozice.

Co potřebujete vědět

Funkce maziv zahrnuje nejen minimalizaci tření mezi souvislými konstrukčními prvky a vytvoření ochranné vrstvy. Zabraňují pronikání znečištění životního prostředí, vytváření koroze, zajišťují chlazení konstrukce a distribuci tepla. To zvyšuje životnost zařízení a snižuje stupeň poškození při nadměrném zatížení.

Valivá ložiska

Tento typ je nepostradatelný pro mnoho typů zařízení. Pro ně jsou vhodné pevné, kapalné a plastové žáruvzdorné maziva, které jsou vybírány individuálně v závislosti na funkčním účelu mechanismu. Kromě toho je třeba vzít v úvahu nejen hlavní kritéria, ale i možnost uplatnění na produkci potravin a požadavky na čistotu jednotky. Vedle hlavních funkcí musí být při provozu životně příznivé a poskytují minimální úroveň hluku.

I přes skutečnost, že lze použít různé varianty s jakoukoliv konzistencí, je nejvýhodnější kapalné mazání vzhledem k takovým vlastnostem, jako je vysoký stupeň odběru opotřebovaných prvků zařízení, které se objevují při tření a rozložení tepla. Olejová struktura má vynikající pronikavé vlastnosti, ale je méně hospodárná z důvodu možného úniku kompozice. Plastové a syntetické žáruvzdorné mazivy postrádají tuto nevýhodu. Jsou ekonomičtější a jejich charakteristiky nejsou nižší než olejové analogy.