zahradnictví

Houseplant Banana: popis, funkce péče, fotky a recenze

Anonim

Žluté chutné ovoce banány dozrávají klastry na vysokých keřích s širokými listy rozloženými po stranách. Přestože jsou tyto rostliny poměrně vysoké, patří k bylinám.

Článek poskytuje informace o vnitřním banánu a jeho kultivaci.

Obecné informace

Mnoho lidí se chce zapojit do pěstování ovocných rostlin. To je docela vzrušující domácí květinářství. Samozřejmě, pěstitelé květin mají tendenci získat takové exotické ovoce v domě kvůli "sklizni" (je to malá). Hlavní věc pro ně je samotný proces. Je velmi zajímavé dosáhnout konečného výsledku. Ve skutečnosti takové ovoce v přírodě dozrávají pouze ve vzdálených tropických zemích.

Banánová rostlina se usadila v květinových sbírkách relativně nedávno a je stále považována za exotickou.

Obecný botanický popis

Rod Banana, botanici, patří do rodiny banánů. Tam je asi 70 druhů rostlin, které jsou bylinné trvalky. Rodinou těchto druhů jsou ostrovy Tichého oceánu a Asie (jihovýchod). Nicméně, díky úsilí lidí po několik století, banány rostou na téměř všech kontinentech v teplých klimatických podmínkách.

Je třeba poznamenat, že plody ne všechny druhy tohoto rodu rostlin jsou chutné. Mezi obrovským množstvím odrůd, jen málo z nich je zdrojem chutného jídla. Mnoho z nich je téměř bezvýsledné (nebo dávají malé a nenápadné ovoce) nebo plody jsou bez chuti.

Existují druhy banánů, které dosahují výšky 12 metrů. Nicméně jejich vzhled je klamný. Samotná hlaveň je zkrácena a téměř neviditelná nad zemí. Je to jen falešný, hustý kmen s obrovskými masitými listy. Plechové desky se shromažďují na vrcholu stonku ve svazku. Listy mohou dosáhnout délky 3 metry a šířky 0, 5 m. Většina odrůd má zelené listy, ale existují druhy s listy fialového odstínu.

Silný kmen rostliny se prochází skrz trubičku listů a tvoří velkou květenství na samém vrcholu křoví. Květy jsou žlutozelené, mohou být mužské, ženské a bisexuální. Ovoce (bobule) jsou tvořeny pouze na ženských květenstvích umístěných níže. Ptáci a netopýři jsou účastníky procesu opylování.

Zevnitř je banánová rostlina podobná exotickému protějšku, který roste v přírodních podmínkách.

Odrůdy

Banány mohou být z různých druhů, ale ne každý z nich může zralé jedlé plody. Existují okrasné odrůdy pěstované pouze kvůli krásné zeleni. Nejoblíbenější u zahradníků je několik typů.

  • Banana Cavendish trpaslík. Nízko rostoucí druhy, hojně plodící banány malé velikosti. Z vnější strany se stopka podobá hnědé jasné svíčce.

  • Super-trpasličí banán. Je to nejlepší typ pro domácí pěstování. Stejně jako trpaslík Cavendish, tato rostlina je uměle vytvořena tím, že překročí banán Balbis a špičatý banán. Houseplant populární s květináči.
  • Banana krvavá. Čistě dekorativní vzhled s výraznými listy se zeleným vínovým vzorem. Nejedlé ovoce jsou barevné vínové.

  • Banánový ráj. Rozmanitost v zemědělské odrůdě. Trpasličí odrůdy tohoto druhu jsou dokonale zvyklé a v květinářství uvnitř. Existuje jedna nevýhoda - příliš objemná rostlina (zřídka pod 2 metry).
  • Banán je sametový. Houseplant, často nazývaný růžový nebo trpaslík. Může kvetat i ve věku jednoho roku. Funkce - svěží žlutý odstín má jemnou vůni. Světle zelené listy jsou zdobeny načervenalým okrajem, což činí rostlinu atraktivní. Malé ovoce mají růžový odstín.

Výše uvedené druhy jsou základem pro vytváření různých odrůd.

Půda

Banány mohou být přiřazeny rostlinám, a to prakticky ve všech ohledech. Je to zcela nenáročná kultura. Každá univerzální směs je pro ni vhodná, pouze kyselost by měla být blízko neutrální. Půda je žádoucí propustná, volná a výživná.

Pro vlastní přípravu je vhodná následující směs: ve stejném poměru smíchat humus s listovým a zeminovým podkladem. Do něj přidáme písek (přibližně 20% z celkového objemu).

Podmínky pěstování

Při nákupu vnitřních banánů je třeba vzít v úvahu jejich velikost. Dokonce i trpasličí odrůdy mají slušnou výšku a rozlehlé, široké listy. Je třeba poznamenat, že tyto rostliny vypadají skvěle v místnosti s velkými okny, s širokými a prostornými okenními okny. Vyžadují přítomnost tepla, vlhkosti a světla.

Banana miluje jasné světlo a dokonale přenáší i přímé paprsky slunce. Potřebuje světlo i v zimě. A teplo by mělo být udržováno v interiéru po celou dobu roku. V jarním a letním období by měla být teplota v rozmezí +20 ... 30 ° C a více a v zimě - nejméně +16 ... 17 ° С.

Krmení

Banán, stejně jako mnoho jiných rostlin, potřebuje další krmení, zejména během vegetačního období, kvetení a plodů. Minerální hnojiva můžete střídat s organickými doplňky.

Během růstového období by banány měly být krmeny jednou týdně. Podzimní a zimní krmení není potřeba. Níže je článek podrobněji seznámen s informacemi o použití banánové slupky jako hnojiva pro rostliny ve vnitřních prostorách.

Vlhkost a zalévání

Banány rostou špatně, aniž by jim byla dostatečná vlhkost. Je nutné jej neustále zdvihat a jakýmikoli prostředky. Lze říci, že taková práce je nejtěžší proces při pěstování takové rostliny v domácnosti. Pravidelně otřete listy vlhkým hadříkem nebo je rozstříkejte. V teplých dnech a nocích by měla být rostlina vystavena pod širým nebem. To přispívá k jeho rozvoji.

Zavlažování banánů nemusí být příliš často, ale bohatě. Rostlina dobře reaguje na teplou sprchu, ale pouze přebytečná voda z nádoby musí být vypuštěna. V horkém a suchém počasí můžete dvakrát denně vypít. V zimě by se to mělo provádět, jakmile vysuší horní třetina půdní vrstvy.

Banán jako hnojivo pro vnitřní rostliny

Mnoho lidí ví, že toto zdravé a chutné ovoce obsahuje hodně draslíku. Buničina obsahuje důležité stopové prvky.

Kůra tohoto ovoce je obvykle odhozena, ačkoli může být použita v květinářství a zahradnictví. Jeho struktura také zahrnuje důležité vitamíny a minerály: vápník, draslík, dusík, fosfor. Mnoho zkušených zahradníků a zahradníků používá tyto užitečné kůže jako hnojivo pro vnitřní a zahradní rostliny. To pomáhá zlepšit jejich růst.

Banánová kůra se úspěšně používá jako náhrada fosforečnanů a potašových hnojiv. Dnes existuje několik způsobů, jak používat banánovou kůru, kterou testovali zahradníci. Horní oblékání rostlin v rostlinné rostlině s banánem není v žádném případě horší než hnojivo, například rozpustné tyčinky a huminové koncentráty. Použití slupky v kombinaci s větvičkami z hroznů umožňuje získat vynikající komplexní hnojivo, které obsahuje téměř polovinu chemických prvků z periodické tabulky.

Vaření hnojiv

Nejjednodušší způsob, jak používat slupku banánů pro rostliny ve vnitřních prostorách, je docela efektivní. Může být jednoduše řezán na malé kousky a ponořen do mělké hloubky v půdě. Dny po deseti letech z nich nic nezůstává, protože jsou zcela zpracovány půdními mikroorganismy. Je třeba poznamenat, že i ty nejslabší rostliny rychle reagují na podobné krmení a rozvíjejí svěží zeleň.

Existuje mnoho způsobů. Je důležité pouze vzít v úvahu, že je třeba přijmout některá opatření. Banány nebo kůra je třeba umýt v horké mýdlové vodě a bílá vlákna z buničiny by měla být odstraněna, protože výrobci používají při přepravě různé chemikálie, voskování a jiné škodlivé látky. Kromě toho jsou banánové plantáže ošetřovány pesticidy několikrát ročně.

Závěrečné poznámky

Většina fanoušků exotických rostlin mluví pozitivně o vnitřním banánu. Kromě dekorativního, přitahuje a poměrně rychlého růstu a relativní jednoduchosti. To platí zejména pro odrůdy superdwarf. Mnozí říkají, že banán je téměř neovlivněn škůdci a nemocemi. Například roztoč pavoukovitý a bělobřetka se velmi netýkají některých druhů rostlin. Zvláště dobré recenze týkající se odrůdy Kiev banán, který je nejen dekorativní, ale také dokonale nese ovoce.