kontrola škůdců

Nemoci brambor a boj proti nim. Brambory: choroby a škůdci

Anonim

Brambory rostou dobře v téměř všech klimatických podmínkách. Snáší kyselou půdu, ale po vápnění se sklizeň výrazně zvyšuje. Velké množství vlhkosti a světla jsou ve skutečnosti jedinými podmínkami pro růst brambor. Ale i v ideálních podmínkách je kultura pod hrozbou infekce houbami, viry a bakteriemi. Zde se zabýváme nejzákladnějšími problémy a univerzálními řešeními, která pomohou vypořádat se nejen s prezentovanými příklady, ale také předcházet mnoha podobným onemocněním. Navzdory skutečnosti, že odrůdy brambor odolné proti pozdní slábnutí, nematodu nebo šupinám jsou odvozeny, nemoci a škůdci stále nadále zničí plodinu. Ale pro každého nepřítele existuje zbraň.

Nemoci brambor a boj proti nim

Velké množství různých nepřátel brambor výrazně snižuje úroveň sklizně. Patří sem nejen houby a hmyz, ale i viry, které infikují hlízy a květenství a narušují normální růst. Z tohoto důvodu je velmi důležité provést mnoho preventivních opatření před sejbou a během kultivace, aby se vaše brambory zachovaly. Nemoci a škůdci způsobují velké škody, takže je lepší investovat a zachránit si ze zkušenosti, než ztratit polovinu plodiny.

Používání jedů a chemikálií snižuje kvalitu jídla brambor, může se stát škodlivým a nebezpečným nejen pro užitečný hmyz, zvířata a ptáky, ale i pro lidi. Potraviny a kontrola brambor vyžadují zvláštní pozornost před výsadbou. Vezměme podrobně v úvahu všechny jejich typy v tomto materiálu. Pro úplnější asimilaci informací v článku jsou fotografie bramborových chorob, stejně jako škůdců, kteří parazitizují hlízy.

Wireworm

Drátovec je larva klikatého brouka. Jedná se o malý šedý hmyz o délce 12-15 mm. Získalo jméno, protože dělá zvuk kliknutí, odvrácený od zády k tlapám. Jedna samice leží na jaře z 50 až 200 vajec, z nichž se rodí nešťastník. Larvy jsou schopny zničit celou plodinu, takže nejprve je třeba ji chránit před samotnými brouky.

Boj proti drátům

Existují tři způsoby, které jsou vhodné pro potírání tohoto parazita:

 1. Oloupaný brambor je navlečen na hůl a je uložen v zemi asi 7 centimetrů. Je lepší vyrobit několik takových brambor, aby bylo možné pokrýt velkou plochu. Larvy cvokového chrobáka se na něm shromáždí a za čtyři dny bude možné vykopat. Zničte škůdce pomocí vroucí vody nebo ohně.
 2. Při výsadbě brambor přelévejte slunečnicovým olejem jemně nakrájenou kuřecí vaječnou skořápkou do země. Toto řešení zabije drůbež předtím, než dosáhne bramboru. Tato metoda pomáhá sklízet nejen od drátů, mnoho zemin zemře v takovém řešení, například medvěda.
 3. Dva týdny před výsadbou zakopat kukuřičné zrna v zemi - asi 2-3 hnízda na metr čtvereční. Wireworm přitahuje nejen brambory, larvy se ráda shromažďují kolem zrna. Když kukuřice klíčí, může být vykopáno, sklizeno larvy a spálit nebo nalít vroucí vodu.

Pozdní pach

Pozdní puchýř (phytophthora) je nejen příčinou ztráty rajčatové plodiny, ale také nejčastější chorobou brambor a jejich kontrola je důležitá pro všechny zemědělce bez ohledu na plodinu. U brambor je pozdní blight obzvláště destruktivní, protože může do dvou týdnů infikovat celé pole. Ztráty dosahují výnosu 70%. Blight se šíří spóry houbami, což umožňuje rychle se pohybovat pod zemí a infikovat hlízy.

V prvních dnech nástupu pozdní pachy se projevuje ztmavnutí listů. Také na spodní straně listu se objeví bílé květy. Jedná se o klíčivé spóry houb. Padnou dolů, infikují kořeny a plody brambor. O něco později se na hlízkách objevují hnědé skvrny.

Bojujte proti pozdní blight

Nebezpečná houba vyžaduje vážná integrovaná opatření. Takže je nutné:

 • Použijte odrůdy brambor odolné proti pozdvižení.
 • Vyberte zdravé hlízy pro výsadbu.
 • Pěstujte hlízy s fungicidními látkami.
 • Spud, když je potřeba.
 • Zvyšte dávky hnojiva fosfátů a draslíku.
 • Použijte hnojiva obsahující měď nebo stříkněte roztok síranu měďnatého.
 • Před odběrem odstraňte vrcholy.

Nematode

Nematodová nemoc není způsobena virem nebo bakterií, ale mikroskopickým červem, který parazitizuje brambory. Je snadné zkontrolovat přítomnost škůdce: pokud jsou křoviny vyčerpané a jejich malé listy jsou nerovné nebo dokonce bledé, je to nematoda. Křoviny jsou křehké a malé kořeny. V červenci se na těchto kořenech objeví malé kuličky (od poloviny milimetru) s malými procesy. Jedná se o ženské nematody, pokud se dále rozvinou, změní se na cysty, které zůstávají v zemi dalších 15 let. V cyst je asi 600 červených vajec.

Boj s nematodou

Po vzhledu nematodů je nutné počkat nejméně 6 let před opětovným zasetím. Existují však i jiné způsoby.

Brambory rané nebo nestabilní na odrůdu nematoda jsou umístěny v krabičkách v jedné vrstvě, posypány rašelinovými štěpky a vysazeny po 20 dnech. Po 50 dnech se plodina sklízí a místo se důkladně očistí od vrcholů. Samotný pozemek je osetý luštěninami nebo kukuřicí. Tímto způsobem vyčistí půdu červa přibližně o 70%.

Pokud na plot vysejete žito, výrazně sníží i populaci parazitů.

Stojí za zmínku, že brambor přitahuje hlístice více než ostatní rostliny.

Scab

Nejčastějším onemocněním brambor po pozdní puchýře je šupka. Degraduje kvalitu, vzhled hlíz a snižuje úroveň škrobu v nich o téměř 30%. Produktivita je téměř poloviční. Během skladování jsou infikované hlízy vysoce náchylné k hnilobě.

Kůra je způsobena plísní - zářivou houbou. Vniká do bramborové čočky a mechanické poškození, které se tvoří na povrchu vředů, které se spojují a tvoří korkovou tkáň. Na hlízách se objevuje bílý květ - mycelium sálavé houby. Když jsou usušené, zmizí a maso je téměř nezměněno.

Existuje pět typů lézí:

 • Ploché . Ovlivňuje kůži mladých hlíz, z nichž kůže vytvrzuje.
 • Oka Zahrnuje hlízy s různými síťovými drážkami.
 • Konvexní . Objevuje se ve formě drážkování, které se později zakryjí růstem.
 • Hluboko Hluboké vředy různých tvarů, obklopené slupkami. Viditelné při sklizni brambor.
 • Konvexně hluboký. Kombinace dvou typů poškození. Překročení s hlubokými vředy a trhliny kůže.

Škrobové patogeny jsou uloženy v zemi již několik let. Nejsou ovlivňovány negativními klimatickými faktory, přetrvávají i v suchu a při teplotě -30 ° C. Teplé a suché počasí během kvetení přispívá k infekci.

Zdrojem infekce je vždy půda. Hlízy se nemohou navzájem infikovat, takže mohou být uloženy dohromady.

Bojová strupa

Kůra není snadné si všimnout hned, takže není možné ukládat již infikované brambory. Jiné druhy chorob a škůdců dokonce "varují" o jejich vzhledu, ale je lepší se všemi předem vypořádat pomocí následujících postupů:

 • Dodržování střídání plodin.
 • Pěstování zelených hnojiv na místě.
 • Pro zasetí použijte zdravé ovoce.
 • Používání kyselých hnojiv.
 • Důkladná příprava.
 • Použití odolných odrůd.
 • Pravidelné zalévání během vegetačního období.

Alternaria

Onemocnění se rozšířilo všude tam, kde se pěstují brambory. Nemoci a léčba solanaceózních rostlin jsou ještě více studovány v jižních oblastech, protože na jihu existují ideální podmínky pro růst a šíření hub, které tolerují alterariózu.

V závislosti na období se choroba může projevit různými způsoby. Infekce začíná po dešti nebo silné rosy. Spory houby spadají do trhliny, mechanické poškození nebo přírodní drážky. Kyselina se začíná uvolňovat, ze které stonky hnijí a zemřou. Při nízkých teplotách je vývoj nevýznamný, ale v horkém počasí má onemocnění nebezpečný vliv na výnos. Inkubace trvá až týden.

První znaky jsou viditelné na malých rostlinách, až do výše 20 cm. Později na listích se objeví tmavě hnědé skvrny. S dobrými vývojovými podmínkami je možné je vidět třetí den. Kouřově šedé konidie se objeví o něco později. Poškozené části rostlin jsou křehké a měkké.

Na hlízách se objevují extrudované tmavé skvrny hniloby, někdy dokonce s vráskami. Nakonec se hlízy začnou úplně hnilit, vysychat a zčernat.

Boj proti Alternaria

V jižních oblastech vyžaduje zvláštní pozornost choroba a kontrola brambor. Existují tři způsoby, jak chránit plodinu:

 1. Agrotechnický . Používejte pouze zdravý výsadbový materiál odolný vůči chorobám, pozorujte střídání plodin a nezapomeňte, že časné odrůdy brambor jsou nejčastěji náchylné k infekci. Materiál semen musí být zahřát během prvních dvou týdnů při teplotě do 20 ° C. Během skladování se ujistěte, že nejsou žádné choré hlízy. Alternaria může být přenášena z jednoho plodu do druhého. Včas odstraňte vrcholy, je lepší provést vysoušení pomocí speciálních prostředků.
 2. Biologické . Stříkat hlízy před výsadbou Integral, Baktofit nebo Planriz.
 3. Chemické Přípravky "Ridomil Gold We", "VDG" a "Bravo" vás zbaví všech stávajících hub a zbaví je komfortních podmínek. Před vysazením můžete také postříkat brambory pomocí roztoku fungicidu Maxim.

Nemoci brambor a boj proti nim, stejně jako další škůdci, vyžadují vždy zvláštní pozornost. Sklizeň závisí na tom, jak jsou splněny všechny požadavky. Článek není dán marně a fotky chorob bramboru, protože nepřítel musí znát osobně.