zahradnictví

Garnacha odrůda: popis, chuť, kultivace a péče, foto

Anonim

Grenache nebo Garnacha jsou hroznové odrůdy pěstované ve Francii, Španělsku, USA a Austrálii. Kultura je považována za jednu z nejstarších a nejoblíbenějších, používaná pro přípravu vín. Ve Španělsku se nazývá Granch a jméno Grenache je francouzština.

Přesný původ odrůdy není znám, ale podle některých zdrojů se rozšířil ze španělské Katalánie az jiných ze Sardinie (Itálie). Díky svým vlastnostem se rostlina rychle stala populární mezi vinaři.

Zvláštní funkce

Garnacha je hroznová odrůda, která patří k technickým druhům používaným pro výrobu červených a bílých vín. Je známá svou vynikající pružností, díky níž výsledné nápoje mohou mít širokou paletu chutí.

Grenache je tepelně láskyplná plodina, která perfektně snáší sucho a poskytuje stabilní vysoký výnos. Z tohoto důvodu přežívá dobře v suchých oblastech. Se zvýšenou vlhkostí se může vyvinout řada nemocí - plísní a jiných houbových chorob.

Odrůda hroznů Garancha není pouze červená, ale také bílá, růžová. Tyto druhy jsou však ve Francii považovány za vzácné.

Vlastnosti

Odrůda hroznů Garnacha patří do ekologicko-geografické skupiny západoevropských druhů. Je charakterizován pozdním zráním, protože je nejčastěji pěstován v horkých oblastech. Vína z ní získaná jsou charakterizována vysokým obsahem alkoholu - 15% nebo více. Hroznové odrůdy jsou vyráběny s vůní kořeněného bobulí.

Úroveň kyslosti

Podle popisu odrůda hroznů Garnacha produkuje bobule s tenkou kůží. Indikátory kyselosti a taninu se liší podle klimatických podmínek, místa růstu, výnosu. Nejčastěji zůstává hodnota kolem průměru. Ale při pěstování plodin na břidlicových plochách, kamenité půdě, z bobulí jsou koncentrované víno, které je uchováváno po desetiletí. Tyto kartáče mají zvláštní hodnotu u vinařů.

Charakteristiky

Zrna odrůdy Garnacha pěstovaná ve Španělsku se vyznačuje silnou zralostí a průměrným počtem nevlastních synů. Kultura má malé listy střední velikosti. Jsou tři laloky s ostrými zuby. Nůž mírně zakřivený, připomíná nálevku. Horní část je lesklá a dolní část - s mírným pubescencí. Obecně platí, že réva se dokonale zrání.

Kultura má silný, vysoký kmen. Bush je tak vyvinutý, že může být pěstován jako samostatný strom. Rostlina je odolná vůči větru, suchu. Z tohoto důvodu se odrůda pěstuje v Kalifornii v Austrálii. Kvůli přítomnosti silného kořenového systému je rostlina schopna dlouho bez zavlažování. Chuť hroznů Garnacha není ovlivněna.

Bobule

Kultura poskytuje průměrné klastry ve formě kužele. Jejich hustota je od volné až na plněné. Jahody jsou střední velikosti s tmavě fialovou barvou. Kůže je hustá, dužina je šťavnatá, cukr. Díky této funkci je vegetační doba delší než u jiných odrůd. Často bobule spadnou a nemají čas zralé. Tento přirozený výběr umožňuje vinařům získat jen to nejlepší materiály.

Výnos

Během sucha je výnos odrůdy 20 c / ha. Počet kartáčů a kvalita bobulí ovlivňuje:

 • vytrvalostní révy;
 • odolnost vinné révy proti větru, sucho;
 • vynikající odolnost proti mrazu (odrůda je schopna odolat až 18 stupňům mrazu);
 • nenápadnost;
 • vysoká odolnost vůči chorobám.

Výnosy jsou ovlivněny úrovní vlhkosti. Kvůli jeho nárůstu je kultura nemocná.

Typy odrůd

Chcete-li získat vynikající víno z odrůdy hroznů Garnacha, musíte zvážit následující:

 • Černé bobule Grenache Noir, zvyklé na výrobu červeného vína.
 • Grenache Gris, z něhož připravují vína s malinovou příchutí.
 • Grenache Blanc je považován za vzácný. Odrůda hroznů Garnacha Blanca namaluje nápoje v krásné barvě slámy.

Vyrůstá

Grenache se pěstuje v teplých oblastech s suchým klimatem. Pro výsadbu zvolte otevřená místa, protože musí poskytnout hodně slunečního světla. Zároveň však musí být vinice chráněna před průvany. Jaro a podzim jsou považovány za ideální období výsadby.

Půda pod hrozny by měla být suchá. V ideálním případě by neměla stagnovat voda. Při výsadbě několika křovin udržujte vzdálenost 2 metry.

V raných letech vinné révy poskytují podporu. S růstem kultury se bude zvyšovat. Půda pod bushem by měla být volná a čistá z plevelů.

Často není nutné navlhčit nové výsadby, protože to může poškodit odrůdu. Dvě zavlažovací systémy jsou dostatečné během období zakořenění a poté je rostlina zavlažována jednou za měsíc nebo méně.

Nemoci a škůdci

Hrozny mohou být náchylné k různým chorobám a škůdcům. Nejčastěji to ovlivňuje:

 • plíseň;
 • chloróza;
 • hniloba;
 • armillariasis;
 • chalkosporóza;
 • Alternaria;
 • oidium;
 • rubínové listy.

Pokud jsou postiženy plísně nebo plíseň, na listech se objeví žluté mastné skvrny. Zpočátku jejich velikost je malá, ale rychle rostou. Na zadní straně listu se objeví malý bílý květ. V horkém a vlhkém počasí se houba rychle rozšiřuje, což ovlivňuje celou révu, ovoce, výhonky, vousy, květenství. Aby se zabránilo výskytu onemocnění, je réva ošetřena každé dva týdny roztokem kapaliny Bordeaux.

Navzdory odolnosti odrůd Alternaria může tato nemoc ovlivnit révu. Je charakterizován vzhledu olivového povlaku na zadní straně listů, sušení a zkroucení listů. Bzučence napadené houbami prasknou.

Alternaria je ošetřena ošetřením vínem síranem měďnatým, kapalinou Bordeaux. Všechny postižené listy, kartáče jsou odstraněny.

Pokud jsou nalezeny shnilé bobule, může mít podezření na aspergilózu. Toto onemocnění se vyvíjí při vysokých teplotách - nad 32 stupňů. Nejprve se na bobulích objeví téměř nepostřehnutelný bílý květ. Pak vzniknou tmavé skvrny. Kůra v místech infekce praskne, zmenšuje. Uvnitř hnědého bobu. Toto prostředí je příznivé pro reprodukční letky Drosophila. K boji proti nemoci sbírají napadené plody a zničí je.

Dalším nebezpečným onemocněním hroznů - oidium nebo plísní. Když ovlivňuje zelenou hmotu, květenství, výhonky. Infikované křoví nejsou schopné výnosu.

Když spóry houby vstupují do listů, rychle se množí. Výskyt onemocnění je bílý kvet na listí, zakřivený okraj žluté barvy. Na hroznu se objevuje mátová patina. Mladé výhonky začínají být pokryté tmavými skvrnami. Pro ošetření jsou vinná réva ošetřena speciálními přípravky ("Topaz" atd.) A také monitorují čistotu nástroje, který se používá k řezání révy a sklizni. Dobré výsledky se dosáhne roztokem síry zředěným rychlostí 100 gramů látky na kbelík vody.

Závěr

Při správné kultivaci poskytuje Grenache stabilní, vysoký výnos. Odrůda je považována za nejlepší pro výrobu vín s různou chutí a vysokou pevností. Toto hrozno je však v Rusku obtížné růst díky nízké odolnosti proti mrazu a citlivosti na vysokou vlhkost.