udělejte to sami

Odstranění blokád: jednoduché a efektivní metody, tipy a triky

Anonim

Téměř každý majitel vlastního domu nebo bytu čelil tak nepříjemnému jevu jako bičování kanalizační komunikace. K tomu dochází z různých důvodů. Existuje mnoho účinných způsobů čištění umyvadla nebo umyvadla, což vede k rychlému odtoku vody. Jak správně vyčistit upchávky bude podrobněji popsáno níže.

Příčiny zablokování

Jak vyčistit ucpání doma? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte znát několik vlastností tohoto problému. Blokování může být jiná. Podle toho zvolte způsob odstranění znečištění. Existují 3 typy zablokování. Mohou být mechanické, funkční a také způsobené nesprávným úhlem potrubí.

V prvním případě se příčina špatného vypouštění vody do kanalizace dostává do systému cizích objektů. Může se jednat o vlasy, zvířecí kůži, hadry, potravní odpad atd. Pokud v sifonu není žádný speciální filtr, často se vyskytují blokády. Proto je nutné vyměnit sifon.

Vzhledem k tomu, jak vyčistit upchání v kuchyni, koupelně, měli byste věnovat pozornost jinému typu vzdělávání. Postupné hromadění odpadků v potrubí může vést k podobným problémům. Malé částice prachu, nečistot, mastnoty se postupně ukládají na stěnách systému. Nejčastěji je tato situace typická pro železniční komunikace. Průměr trubky se postupně snižuje. Voda se časem zhoršuje. Tento proces, na rozdíl od předešlého typu zablokování, se vyvíjí pomalu.

Nepravidelné ohýbání potrubí může vést k podobným problémům. Instalace byla provedena nesprávně. Výsledkem je, že se v ohybu usazují těžké látky obsažené v potrubí, stejně jako maziva a další nečistoty. V důsledku toho se zde vytváří dopravní zácpa. V tomto případě je třeba vyřešit problém změny úhlu sklonu potrubí. V opačném případě se problém objeví často.

Přístupy při čištění

Chcete-li odstranit upchání u dřezu doma, musíte určit příčinu těchto potíží. Měla by také přesně stanovit, kde se v trubce hromadí nečistoty a nečistoty. Chcete-li to provést, zkontrolujte stav zásob. Nejčastěji dochází k zablokování v umyvadle v kuchyni, v oblasti od kuchyně po koupelnu. Také někdy dochází k zablokování v místě odtoku toaletní misky, stejně jako u křižovatky trubky od toaletní mísy k hlavní stoupací ploše.

Existují různé způsoby, jak se zbavit blokády. Mohou být rozděleny do:

  • mechanické;
  • tepelné;
  • chemické;
  • hydrodynamický.

Při výběru metody čištění je třeba vzít v úvahu, kde se objevila blokáda, její síla. Rovněž věnujte pozornost materiálu, z něhož jsou trubky vyrobeny. Plastové komunikace jsou ucpané méně často. Avšak v případě, že dojde k dopravní zácpě a vytváření nečistot na stěnách, nelze všechny výše uvedené metody použít k vyřešení problému.

Mnoho typů plastových trubek netoleruje přehřátí. Proto není tepelné čištění vhodné. Pokud jsou komunikace tenkostěnné, netolerují mechanické efekty. V důsledku toho se v potrubí mohou objevit otvory. Pro takové trubky je nejlepší použít speciální chemické složení.

Pokud se zablokování objevilo poblíž bodu vypouštění vody, lze použít řadu tradičních metod čištění. Obnovení pracovního toku bude rychle. Pokud byl korok vytvořen daleko od odtoku, musíte použít mechanické metody nebo silné chemikálie. V tomto případě budou oblíbené recepty neúčinné.

Mechanické čištění

Vzhledem k tomu, jak vyčistit ucpání v kuchyňském dřezu, je třeba věnovat pozornost mechanickým metodám. Doporučují používat speciální zařízení. Mohou to být čističe, plunžry, kabely apod. Volba závisí na typu zablokování.

Pokud se zátka objevila těsně u vypouštěcího otvoru, je to možné s takovým zařízením jako plunžer. Při výběru tohoto nástroje je třeba věnovat pozornost průměru gumové misky. Musí zcela zablokovat odtok. Pokud jsou v kuchyňském dně 2 otvory, jeden z nich musí být pevně uzavřen.

Dále je plunžr instalován na otevřeném odtoku. Podrážka nástroje pevně přitisknutá k povrchu, vyzařující vzduch pod ním. Dále v umyvadle nebo v lázni typu vody. Jeho výška by měla být nejméně 3 cm. Píst musí být dále silně posunut. Taková opatření však nemusí být provedena velmi rychle.

Náhle klikněte na nástroj. Poté musíte počkat, dokud gumová podrážka neobdrží svůj původní tvar. Takové akce zvyšují tlak v systému. Odstraňuje vrstvy ze stěn komunikace. Po popsaných manipulacích se slivky umyjí horkou vodou.

Také, pokud to umožňuje vypouštěcí otvor, můžete použít kartáč na čištění. Tento nástroj je vhodný, pokud je zablokování blízko umyvadla. V jiných případech použijte jiné, efektivnější zařízení.

Kabel

Jak vyčistit zablokování kanalizačního potrubí, pokud je zástrčka vytvořena daleko od odtoku? V takovém případě budete muset použít speciální kabel. Toto příslušenství lze zakoupit v jakémkoli sanitárním obchodě. Pokud není po ruce žádný kabel, provede se silný kabel.

Pokud se majitelé rozhodnou koupit vodovodní kabel, je třeba zvážit, že délka těchto zařízení může být odlišná. Při výběru je třeba vzít v úvahu délku kanalizačních komunikací a také místo, kde dochází k zablokování. Odborníci doporučují získat kabel, na konci kterého je štětec. Je účinnější než běžný drát.

Téměř všichni mohou za pomoci takového zařízení vyčistit umyvadlo doma. Technologie kabelu je jednoduchá. Jeden konec musí být zasunut do kanalizace přes odtok. V takovém případě musíte provést rotační pohyb. To je nezbytné, aby konec kabelu mohl překonat oblasti s ohyby a bloky. Otáčením můžete zařízení dále tlačit.

Pokud se kabel uvízne v potrubí s vážným odporem, musíte se chovat správně. Kabel se v tomto případě otáčí pouze ve směru hodinových ručiček. V opačném případě se produkt může začít rozvíjet. Postup může vyžadovat spoustu času a úsilí, pokud je korok velký. Po čase však bude kabel překonávat překážku na cestě.

Stojí za zmínku, že při zatáčení je třeba otáčet ve směru, kterým směřuje úhel. Je-li otočení směrem doleva, kabel se otáčí proti směru hodinových ručiček. Pokud je trubka většinou rovná, můžete nástroj připevnit pomocí šroubováku nebo sklíčidla. V tomto případě může být i obtížné zablokování rychle porazeno.

Jiné mechanické metody

Existuje řada dalších způsobů, jak vyčistit ucpávku v umyvadle doma. Pokud se v oblasti sifonu vytvoří upchávka, musí být demontována. To bude vyžadovat klíč. Pod sifonem nastavte kbelík. Pomocí klíče musíte odšroubovat kryt poklopu nebo obecně odstranit nádržku. Tuk zaseklý do sifonu by měl být pečlivě oškrábán podlouhlým předmětem (například šroubovákem).

Po podobném mechanickém čištění se sifon odebírá v opačném pořadí. Dále ve dřezu uchopte vodu a zkontrolujte systém. Pokud dojde k úniku, musíte sifon zpracovat hygienickým těsněním.

Někdy tyto akce nedávají požadovaný výsledek. V tomto případě se můžete uchýlit k radikálním metodám. Vyžaduje to vysavač s reverzním tahu. Měli byste také připravit píst. Od něj odpojte rukojeť. V gumové trysce proveďte otvor. Mělo by odpovídat průměru hadice vysavače. Měl by být pevně instalován v gumové trysce. Pokud se to nedosáhne, systém se upne svorkami.

Dále je gumová tryska těsně přitlačena k vypouštěcímu otvoru. Dále je vysavač instalován v poloze zpětného tahu a je součástí sítě. Mělo by fungovat v plné kapacitě. Odvzdušněte potrubí několik minut. Dále je gumová tryska odstraněna z odtoku. Je třeba zkontrolovat systém. Voda se vtahuje do umyvadla a odhaduje se rychlost toku vody. Je-li to nutné, zopakujte postup nebo zvažte další možnosti, abyste odstranili zanášení.

Aplikace chemie

Jak odstranit upchání trubek? Existuje mnoho metod, které vám umožňují rychle zvládnout různé dopravní zácpy a znečištění v potrubí. Na prodej je obrovská škála nástrojů pro čištění. Jsou k dispozici ve formě prášku, gelu, kapaliny. O kvalitě tohoto nástroje není vhodné zachránit. Pouze profesionální chemie od slavných značek pomáhá vypořádat se s tímto problémem. To například může být čistič od společnosti Ravak. Jeden z nejoblíbenějších levných produktů je směs Mole.

Často vysoce kvalitní čističky potrubí vyrábějí známé společnosti, které vyrábějí instalatérské práce. Aby nástroj fungoval správně a nepoškodil kanalizační systém, je třeba pečlivě prostudovat pokyny výrobce. Ukazuje, které trubky bude kompozice vhodné, jak ji připravit a použít pro čištění blokád.

K dispozici jsou hotové výrobky a prášky, které vyžadují předběžnou přípravu. Je-li nástroj kapalný, bude pravděpodobně potřeba nalít do trubky. Dále je třeba dodržet čas uvedený výrobcem a vypláchnout systém horkou vodou. Práškové granulované přípravky se obvykle před použitím zředí horkou vodou. Je nutné dodržet poměry uvedené v instrukcích.

Při používání chemikálií si musíte pamatovat na bezpečnostní pravidla. Potřebujete pracovat v ochranných rukavicích. V případě kontaktu se sliznicemi se omyje velkým množstvím vody. Dále musíte vyhledat lékaře. Stojí za zmínku, že směšovací směsi různých značek jsou zakázány. To může snížit účinek obou prostředků. Kyselina a alkálie mohou navzájem neutralizovat své účinky.

Expozice tepla

Vzhledem k tomu, jakým způsobem se zbavit kanalizace, je třeba se zmínit o tepelných účincích. Pokud je příčinou zablokování tukové ložiska (což se často děje v kuchyni), můžete systém umýt vroucí vodou. Tato jednoduchá metoda je docela efektivní.

Je třeba vařit vodu v kotlíku. Poté se horká kapalina postupně nalije do vypouštěcího otvoru. Předtím můžete nalít tekutinu na mytí nádobí nebo vyčistit desku z mastnoty. Chemické složení by mělo být v potrubí několik minut. Dále se odmyje vroucí vodou.

Jakmile začne postupně postupovat, zvyšuje se množství horké vody. Mastné vrstvy se postupně zahřejí a odnesou se do kanalizace. Tato metoda může být kombinována s použitím plunžru. To zvýší pozitivní efekt.

Je třeba poznamenat, že při použití této metody je třeba zajistit, aby trubky byly odolné proti teplu. Měl by být určen typ plastu. Některé odrůdy jsou určeny pouze pro teplou vodu. V tomto případě nelze použít vroucí vodu. V ostatních případech dosahuje použití vroucí vody dobré výsledky. Pokud se příčinou zablokování staly vlasy, vlna nebo nit a hadry, tato metoda nepomůže. Zde budete muset vyčistit kanalizační systém mechanickými nebo chemickými prostředky.

Soda a ocet

Mnoho majitelů bytů a domů se ptá, jak vyčistit sáček soda. Jedná se o jeden z jednoduchých, ale účinných způsobů. Je založen na chemické reakci těchto dvou složek. Tato metoda je vhodná, pokud je zablokování umístěno v blízkosti místa vypouštění, například v sifonu.

Je nutné nalévat 100 g sody do trubky. Pak zalijte stejné množství octa. Odtokový otvor je uzavřen. Dále dochází k násilné reakci. To vám umožní rychle odstranit korku nebo špínu z potrubí. Když se syčení zastaví, musíte znovu ucpat s octem. Dalších 0, 5 šálků této látky se nalévá do kanalizace. Otvor v dřezu je opět uzavřen a obsah je ponechán v systému po dobu půl hodiny. Pak se systém promyje vroucí vodou.

Soda a sůl

Bloky lze vyčistit jinými improvizovanými prostředky. Takže chemická reakce nastává po míchání sody, soli a vody. Je třeba namíchat 100 g soli a stejné množství sody.

Suchá hmota se nalévá do vypouštěcího otvoru. Zůstal zde 15 minut. V tuto chvíli je nutné vařit 4 litry vody. Po uplynutí předepsané doby se do výpustního otvoru vlije vroucí voda. Poté musíte rychle uzavřít zátku otvoru. Reakce projde trubicí. S touto technikou můžete eliminovat blokády střední velikosti.

Prevence

Chcete-li vymazat blokády nepřijímaly v příštích několika letech, je nutné provést jednoduchou prevenci. Po umytí mastných pokrmů je třeba několik minut otevřít horkou vodu.

Také nevkládejte do dřezu vodu s pevnými zbytky potravin. V koupelně je třeba nainstalovat speciální sítko, které zachycuje vlasy a jiné nečistoty. Musí být pravidelně odstraňován a čištěn. To neumožní, aby do kanalizačního systému spadly různé předměty a hromadily se uvnitř potrubí.

Po zvážení různých technik, které vám umožní účinně odstranit blokády, můžete rychle obnovit vyčerpání a zbavit se problému.