opravy

Izolace podzemního podlaží zvenčí i uvnitř: pokyny krok za krokem

Anonim

Tepelná izolace nadzemní části základny se provádí ve stadiu stavebních prací. Pokud z nějakého důvodu to nebylo provedeno, proveďte dodatečnou izolaci základny. Tento postup lze provádět jak vně, tak uvnitř budovy. To zvýší pevnost konstrukce, sníží tepelné ztráty. V budově bude také zřízena zdravá mikroklima a vlhkost a chlad nebude pro stavbu hrozné. Postup samostatného provedení izolačního postupu bude podrobně popsán v článku.

Proč teplou nadzemní část nadace?

Ohřev suterénu domu na chůdách, pásech nebo pevných podkladech probíhá ve stadiu stavebních prací. Nejen teplotní podmínky v objektu, ale i životnost budovy, mikroklima v místnosti závisí na správnosti této práce.

Soklem je horní část nadace. Stoupá nad úrovní přízemí a vytváří podporu pro stavbu. Podlaha přiléhá k zemi, stejně jako podlahové desky v domě. Při správném uspořádání vrstvy tepelné izolace základní jednotky (všechny vertikální a horizontální podlahy) je možné snížit náklady na vytápění v zimním období až o 15%.

Vrstva tepelné izolace a povrch může prodloužit životnost základů. Bude dodatečně chráněn před různými nepříznivými povětrnostními podmínkami. Pevnost nosné konstrukce bude udržována po mnoho desetiletí.

Pokud nebyla tepelně izolační vrstva správně namontována, základ a podlahy v domě zmrznou. To může způsobit kondenzace a plísně, houby. To může způsobit různé nemoci dýchacího systému mezi majiteli domů, alergické reakce.

Zahřívání suterénu soukromého domu by mělo být také provedeno, aby se snížila pravděpodobnost deformace budovy. Při nachlazení můžete pozorovat takový efekt, jako je hnojení půdy. Tento obraz je typický hlavně pro střední zónu naší země. Zde mají půdy jílovou strukturu. Při mrazu se jejich objem zvyšuje. Protože půda působí vysokým tlakem na základy. V přítomnosti složitého suterénu uzlového uzlu můžete minimalizovat pravděpodobnost deformací na fasádě.

Vnitřní a vnější izolace

Izolaci krytu můžete provést dovnitř a ven. První možnost je v naší zemi praktičtější a běžnější. Tento přístup umožňuje zlepšit vnitřní klima. Současně je konstrukce dodatečně chráněna před vlhkostí, která přichází k konstrukci z atmosféry, země a podzemní části nosné konstrukce.

Ohřev suterénu venku umožňuje vyhnout se kondenzaci na stěnách nadace. V takovém případě je možné zabránit předčasnému zničení struktur. Vnější oteplování provádí podobné funkce, avšak v tomto případě bude obtížnější dosáhnout stejného vysokého účinku.

Externě, základna vypadá estetičtěji, pokud je izolace prováděna venku. V tomto případě je dokončovací vrstva také položena na tepelně izolační vrstvě. Nepotřebuje vybavit vrstvy izolace jak uvnitř místnosti, tak mimo ni. Vyberte si jeden z přístupů.

Stojí za to také zvážit, že vrstva vnější izolace dodatečně chrání strukturu před povětrnostními vlivy, expozicí srážením apod. Proto je tato možnost uspořádání izolační vrstvy častěji volena.

Vlastnosti základové piloty

Izolace podkladu na hromadách má řadu vlastností. Vezme v úvahu zvláštnosti umístění budovy, výšku piloty, jakož i charakteristiky materiálu, z něhož jsou vytvořeny podpěrné pilíře. Poté zvolte vhodný typ izolačních prací.

Na obvodě budovy můžete namontovat vrstvu dodatečné izolace. K tomu musíte vytvořit rám pro základnu. Rozkládá se od povrchu země až po začátek stěn budovy. V tomto případě rám bude obklopovat dům ze všech stran. Tato metoda je nejlepší volbou, pokud jsou hromady nízké a podlaha se blíží k povrchu země.

Můžete také provádět vnější izolaci na zadní straně podlahy. Pokud jsou hromady velmi vysoké, rámování je nepraktické. V tomto případě je snadnější izolovat strop budovy. Je to také docela efektivní metoda. Pokud jsou piloty vysoké, provádění izolačních prací na této technologii nezpůsobuje potíže.

Ohřev suterénu nadstavby na piloty lze provést pomocí ohřevu rámu jak uvnitř, tak uvnitř. Současně se na hromádkách a na grilu vytvoří vrstva hydroizolace. Dále je rám postaven ze země na stěny. Uvnitř podkladové usazené vrstvy izolace. Poté jsou na konstrukcích instalovány dekorativní panely. Uvnitř je suterén pokrytý půdou nebo expandovanou hlínou. Druhá možnost je vhodnější. Izolajte také podlahu v domě. Tato technika vám umožňuje získat dobrý výsledek.

Nadace na chůdách v tomto případě bude také trvat dlouho. Tloušťka izolace a způsoby izolace se vybírají podle druhu klimatu. Na severu je dům, tím více úsilí bude vyžadováno pro vytvoření vysoce kvalitní izolace fasády. Ve většině případů stačí zahřát fasádu domu a překrytí podlahy zevnitř pokojů.

Výběr materiálů

Ohřívání suterénu by mělo být pečlivě plánováno velitelem. To vám umožní koupit optimální množství materiálů. Chcete-li to provést, vytvořte plán. Je třeba vypočítat rozměry nosné konstrukce. Nejčastěji lze získat potřebné informace z projektové dokumentace budovy. Odborníci doporučují zkontrolovat rozměry nadace.

To bude vyžadovat měření délky čepice. Stojí za to, že výsledek se může lišit od obvodu stěn. Dále musíte měřit nadace na několika místech a určit nejvyšší místo. Pokud jsou výškové rozdíly nevýznamné, musíte vynásobit ukazatel délky nosné konstrukce podle její výšky. Získejte celkovou plochu základny, která bude potřebovat ohřívat. K dosažení výsledku budete potřebovat velkou cestu. Také stojí za to udělat malý materiál.

Ohřev suterénu domu lze provést speciálními materiály. Musí splňovat všechny stavební požadavky. Odborníci nedoporučují šetřit kvalitu izolace. V opačném případě bude třeba práce brzy obnovit.

Izolace by měla mít minimální úroveň tepelné vodivosti. Tloušťka materiálu se volí podle charakteristik klimatické zóny. Izolace musí spolehlivě udržovat teplo uvnitř konstrukce. Čím silnější a silnější je izolace, tím lépe se bude vyrovnávat s přidělenými úkoly.

Tepelná izolace by neměla absorbovat vlhkost. Pokud je takový materiál nasycen kondenzátem, nebude schopen kvalitativně zabránit tepelným ztrátám. Proto zvolte takové materiály, které se liší v nulové absorpci vody. Pokud ignorujeme tuto radu a použijeme materiál na pohlcování vlhkosti pro izolaci nosné konstrukce, bude se při silném mrazu deformovat. Během zmrazování se voda v konstrukci rozšíří. To způsobí deformaci vláken. Materiál se bude muset změnit po první sezóně provozu.

Z tohoto důvodu se minerální vlna pro takové účely nepoužívá. Tento materiál se používá pouze v kombinaci s vysoce kvalitní hydroizolací. To zvyšuje náklady na stavební práce. Proto jsou dnes velmi oblíbené syntetické materiály ve formě desek. Nepředávají vlhkost a vykazují vysoké tepelně izolační vlastnosti.

Výběr materiálů

Nejčastěji se suterén zahřívá extrudovanou pěnou z polystyrenu. Tento materiál splňuje všechny požadavky kladené na tepelnou izolaci nosných konstrukcí. Má nějaké podobnosti s pěnou. Existuje však řada rozdílů, které zhotovují z expandovaného polystyrenu oblíbený materiál během stavebních prací. Pěnoplasty, které se používají k dokončení suterénu, jsou poměrně vzácné. Bude nutné zakoupit desky s velkou tloušťkou, aby vrstva neumožňovala vytápění z místnosti. Současně je pěna velmi křehká. Může se poškodit náhodným nárazem objektu na stěnu.

Dobrou volbou pro vytvoření vrstvy izolace je použití polyuretanové pěny. Tento materiál je těsný ke zdi a vyhýbá se tak i malému prostoru pod ním. Má vysokou tepelnou izolaci a odpuzuje vodu.

Instalace je rychlá. Materiál se stříká na povrch. Reakcí se vzduchem se kapalná polyuretanová pěna rozšiřuje. Rychle naplňuje prostor. Tento materiál má dlouhou životnost.

Stojí však za to, že při aplikaci vrstvy polyuretanové pěny bude nutné použít speciální zařízení. Získejte to docela drahé. Proto budete potřebovat pomoc od specialisty. To výrazně zvyšuje náklady na práci. Proto se polyuretanová pěna v naší zemi používá k izolaci nosných konstrukcí zřídka.

V některých případech se používá expandovaná hlína. Jedná se o materiál na bázi jílu s porézní strukturou. Skládá se ze zlomku o velikosti 2-4 cm. Roztavená hlína se nalije do připraveného bednění kolem suterénu. Vytváří mezery o tloušťce 15 cm, do ní se nalije vrstva cementové malty smíšené s expandovanou hlínou. Tato metoda není také jednoduchá a levné. Proto je používán občas.

Podkladová extrudovaná pěnová izolace z polystyrenu se provádí mnohem častěji. Proto budeme dále zvažovat způsob jeho použití při vytváření vrstvy tepelné izolace fasády.

Expandovaný polystyren a penoplex

Při vytváření vrstvy izolace použité v 80% případů, jako je izolace jako pěna z polystyrenu. Penoplex je jedním z jeho odrůd. Má mnoho pozitivních vlastností. Oteplení základny základny pomocí penoplex vám umožňuje provádět práci rychle a efektivně.

Penoplex je vyroben ze syntetického materiálu. To je zpracováno zvláštním způsobem, což vede k pevné struktuře. Je naplněn vzduchem. Nicméně, listy penoplex mohou chodit v botách. Nehýbe se nebo deformuje. V tomto případě je koeficient tepelné izolace tohoto materiálu 2krát vyšší než pěna nebo minerální vlna. Penoplex také snáší pokles teploty a další nepříznivé účinky počasí.

Cena polystyrenu (pěny) bude o něco vyšší než cena pěny. Cena takového materiálu bude však mnohem nižší než cena polyuretanové pěny. Zároveň instalace nebude vyžadovat spoustu času a úsilí. To může být provedeno nezávisle, bez pomoci specialisty.

Oteplení suterénu vně penoplexu umožňuje spolehlivě chránit fasádu budovy před předčasným zničením. Nevýhodou tohoto materiálu je jeho hořlavost. Proto, pro dům z dřeva je lepší použít expandované hlíny nebo minerální vlny. A při spalování může dojít k uvolnění toxických látek do životního prostředí. V opačném případě je však tento materiál jednou z nejlepších možností dokončení nosné konstrukce.

Listy tohoto materiálu jsou nabízeny k prodeji, které mají tloušťku 2 cm nebo více. Výběr materiálu závisí na klimatických podmínkách v oblasti. Na sever je dům postaven, tlustší izolace bude muset být použit pro dekoraci. Minimální přípustná tloušťka plechu je 3 cm. Tento materiál je vhodný pouze pro izolaci fasád v jižních oblastech naší země. Je lepší koupit desky o tloušťce 5-7 cm. Tento materiál však bude mnohem tenčí než pěna. Pokud je možné umístit plech z pěnového plastu o 3 cm, budete potřebovat pěnovou desku o délce 5-6 cm. Zároveň se materiál nedeformuje za mechanického namáhání. Tyto výhody určují popularitu pěny z polystyrenu.

Příprava na oteplování

Ohřev podkladní pěny z polystyrenu se provádí určitým způsobem. Nejdříve potřebujete připravit potřebné materiály pro práci. Spolu s deskami z pěnového polystyrenu bude nutné zakoupit výztužnou síť PVC. To bude muset být zakoupeno 2, 5 krát více než penoplex. Budete také muset zakoupit speciální lepidlo pro instalaci desek. Jeho množství se volí podle pokynů výrobce. Je důležité, aby v kompozici nebyly přítomny organická rozpouštědla. V opačném případě bude materiál poškozen.

Měli byste také zakoupit vodní a parní zábranu. Pokud na základové ploše není žádný speciální projektor, budete muset zpevnit polystyrenovou pěnu na profilu. Musí mít průřez ve tvaru písmene "P".

Budete také muset zakoupit hmoždinky se širokým uzávěrem. Budou dodatečnou pevnost konstrukce. Pro penoplex o rozměrech 125 × 60 cm se vyžadují 4 hmoždinky. Čím větší je velikost listu, tím větší je počet "deštníků" získaných pro fixaci. Jádro musí být z kovu. Nicméně, aby se zabránilo vzniku studených mostů, musí být takové konstrukční prvky hmoždinky zcela zabaleny do plastů. Na jejich čepicích by měl být i speciální izolační materiál.

Ohřev podstavce v suterénu mimo penoplex zahrnuje dokončení dokončení. Chcete-li to provést, získáte zpevňující síť. Na něj bude položena vrstva fasádního tmelu. Nejvíce často stačí koupit síťovina ze skelných vláken. V některých případech však může mít sádra tloušťku 3 cm. V tomto případě získáte zpevňující pletivo z kovu.

Měli byste také zakoupit nátěr fasády. Mělo by být odolné proti vodě. Existují speciální typy materiálů, které lze použít pro dekoraci exteriéru. Také materiál dodatečně ochrání před slunečním zářením, větrem a vlhkostí.

Musíte také zakoupit potřebné nástroje. Budete potřebovat vrtačku, sadu špalků, kartáče, úroveň stavby. Pro hnětení lepidla potřebuje tmel dostatečnou kapacitu. Při přípravě všeho, co potřebujete, můžete zahřát základnou vlastními rukama.

Začínáme

Zahřívací pěnový podklad začíná čištěním fasády různých nečistot a cizích materiálů. Poté je třeba materiál zkrátit. Desky vyříznuté do výšky nosné konstrukce, kterou chcete ohřát. Poté vyzkoušejte materiál a položte listy na povrch základny. Pokud je vše v pořádku, můžete pokračovat v práci. V případě potřeby lze upravit výšku listů penoplexu.

Poté se zpevní výztužná síť. Jeho délka by měla odpovídat obvodu listu. Síť by měla obalovat pěnový panel na obou stranách. Z tohoto důvodu je zakoupeno 2, 5 krát více výztuže než izolační materiál.

Ze spodu je třeba připojit profil podpory. K tomu budou použity hmoždinky. Nejprve se profil nanese na povrch. Pomocí děrovače vytvořte značku pro instalaci hmoždinek. Rozteč mezi spojovacími prvky by měl být asi 50 cm. Hmoždinky by měly být také fixovány ve vzdálenosti 10 cm od okrajů profilu. Kousání s údery vytváří díry. Dále je podpěrný profil pevný. Ohřev základny penoplexu by se měl provádět přesně na úrovni. Proto před tím, než upevníte nosný profil, musíte zkontrolovat jeho polohu.

Dále musíte připravit lepidlo. Někdy majitelé získají připravené skladby. Nicméně je levnější koupit suchou směs a roztok sami smíchat. Úspory budou významné, zejména pokud je plocha fasády významná. Pomocí zubaté stěrky naneste roztok na povrch penoplexu. List se aplikuje na povrch a pevně stlačuje.

Pokud by výztužná síťová vrstva nebyla namontována přímo na desku z expandovaného polystyrenu, měla by být instalována na stěnu. V tomto případě je třeba na povrch stěny lepit kusy výztuže. Síť by se měla překrývat o 10 cm. Teprve poté můžete začít lepení plechů.

Stejným způsobem sestavte zbývající vrstvy polystyrénové pěny. Musí se navzájem pevně tlačit. Je nepřijatelné, že mezi nimi existuje mezery nebo mezery. V tomto případě teplo pronikne přes takové volné prostory.

Dokončení izolačního procesu

Při provádění izolace podkladu základny musíte počkat, dokud lepidlo nebude zcela vysušeno. Tyto informace lze vyjasnit na obalu kompozice. Obvykle to trvá 2-3 dny. Poté je třeba vytvořit další fixační panely. Někteří majitelé doporučují stoplekování penoplex ve dvou vrstvách. Nicméně v tomto případě se zvyšuje pravděpodobnost stratifikace struktury. Do prostoru mezi deskami se může dostat voda. Это значительно снижает теплоизоляционные качества материала. Поэтому лучше сразу приобрести листы пенополистирола толщиной 6-10 см.

Чтобы выполнить фиксацию листов при помощи дюбелей с широкой шляпкой, потребуется воспользоваться перфоратором. С его помощью в углах (на расстоянии 5 см от края) высверливают отверстия. Они должны соответствовать толщине стержня крепежного элемента. Это отверстие должно проходить сквозь утеплитель. Оно должно быть на 3 мм длиннее, чем стержень дюбеля. Если лист габаритный, можно установить пятый крепежный элемент в центре пенополистирола.

Когда отверстия будут созданы, в них забивают дюбель. В него вгоняют металлический стержень. Это позволит прочно зафиксировать листы на поверхности, не допуская их смещения или сползания со временем.

Чтобы выполнить качественное утепление цоколя, нужно применять монтажную пену. Ею задувают пространство между стеной и щелями дома. Пеной нужно полностью загерметизировать систему. В противном случае влага сможет попасть внутрь системы. Особое внимание нужно уделить месту стыка панелей с поверхностью фундамента. Когда монтажная пена высохнет, ее излишки следует обрезать острым канцелярским ножом.

Если на лист не была нанесена армировка, ее фиксируют на этом этапе. Потребуется приклеить сетку к поверхности листов. Далее можно будет приступать к отделочным работам.

Отделка фасада

В процессе проведения утепление цоколя нужно выполнить декоративную отделку. В этом случае поверхность покрывают декоративной штукатуркой, или специальным декоративным камнем, или отделочным кирпичом. Представленные варианты выбирают в соответствии с вкусовыми предпочтениями хозяев дома.

Прежде чем нанести слой штукатурки, поверхность покрывают специальной грунтовкой. Она усиливает сцепление отделки с основой. Далее нужно приобрести специальную фасадную штукатурку.

Эффектно выглядит состав, который позволяет создать определенный фактурный рисунок на поверхности. Такой штукатуркой может быть, например, короед. Его стоимость будет достаточно высокой. Однако внешний вид фасада и его долговечность заставляют многих хозяев частных домов приобретать именно этот тип отделки.

Состав замешивают в соответствии с инструкцией производителя. Далее его наносят на поверхность и проводят разравнивание. После этого сразу проводится обработка поверхности теркой. Движения могут быть круговыми или вниз-вверх. От выбранного способа будет зависеть конечный рисунок.

Оттенок фасада может быть любым. Лучше отдавать предпочтение пастельным цветам. Они позволяют гармонично сочетать цоколь со стенами дома.

Также можно выполнить отделку декоративным камнем или кирпичом. Для этого готовят раствор и создают кладку. Этот вариант также будет выглядеть эффектно.

Рассмотрев особенности выбора и монтажа утепления цоколя, можно выполнить всю процедуру самостоятельно. Конструкция будет прочной и долговечной. Холод и влага не смогут проникнуть внутрь здания.