domácí bezpečnost

Jak se zbavit vůně v domě: nejúčinnější způsoby

Anonim

Vůně - nedílná součást našeho života. Příjemné aroma zvyšují náladu, zlepšují pohodu a chuť k jídlu. A dobře, pokud váš domov vždy voní čerstvost a květiny. Ale co nepříjemné pachy moči, močení, tabáku, spalování a odpadních vod? Co je třeba udělat k jejich odstranění navždy? V tomto článku podrobně popíšeme, jak se zbavit pachů v soukromém domě.

Sedm příčin špatného zápachu

Tak, jak se zbavit nepříjemného zápachu v domě? Nejprve musíte najít zdroj zápachu. Pouze v tomto případě můžete vyřešit problém a vrátit se do vašeho domova pocit úplné čistoty a svěžesti.

V obytné budově nebo apartmánu může být několik důvodů nepříjemného pachu. Uvádíme nejčastější z nich:

 • Domácí zvířata.
 • Forma a houby.
 • Tabákový kouř
 • Špatné větrání.
 • Problémy s odpadními vodami.
 • Domácí spotřebiče.
 • Nábytek a staré oblečení.

Je nesmírně důležité okamžitě zlikvidovat zbytečné koše a vyprázdnit odpadní koši včas. Dělejte poslední věc, kterou potřebujete každý den, bez ohledu na stupeň plnosti. Potravinový odpad má tendenci se velmi rychle zhoršovat a plnit obytné čtvrti zvláštním "taintem". Nezapomeňte: můžete bojovat s nepríjemnou vůní navždy, pokud neodstraníte svůj zdroj v čase.

Podívejme se podrobněji na to, jak se zbavit vůně v domě, v závislosti na důvodu jejího vzhledu.

Vůně moči

Moč (nebo vědecky, moč) je produkt lidské činnosti a jiných savců, charakterizovaný spíše nepříjemným zápachem. To může být často cítit v těch domů a apartmánech, kde jsou domácí mazlíčky. Pes, který nečeke na procházku, může uvolnit potřebu přímo na předním koberci v obývacím pokoji. Kočky rádi zamíří na své území vůbec. V tomto případě můžete v rámci distribuce snadno získat nové závěsy nebo oblíbené boty.

Stojí za zmínku, že močení dětí má téměř žádný zápach, protože dítě v tomto okamžiku se živí výhradně mateřským mlékem. Ale jak se zestárne, když se dieta dítěte rozšiřuje, jeho chuť se stává stále výraznější. Moč starších lidí vylučuje ještě víc strašidelný zápach. Kočičí moč se však považuje za nejvíce "voňavé". Kromě toho má ve svém složení zvláštní látku, která mu umožňuje při vysušení krystalizovat. To je důvod, proč stopy vašeho kočičího zločinu stojí za to objevit co nejdříve.

Jak se zbavit vůně moči kočky

Doma doma mnozí z nás drží kočky. Koneckonců, život s těmi chlupatými anděly se stává mnohem jasnější a zajímavější. Ale tady je problém: kočka, na rozdíl od psa, je neuvěřitelně těžké odvádět pryč od potřeby domu. Ano, a naučit ji na tácky není vždy možné. Proto majitel péče bude muset tento problém nějak vyřešit.

Jak se zbavit vůně kočky v domě? Chcete-li to provést, můžete použít jeden z následujících nástrojů:

 • Ocet
 • Činidlo obsahující chlor s přídavkem vody.
 • Vodka.
 • Roztok mýdla.
 • Sóda na pečení.

Pokud se kočka stane záchodem na podlaze nebo jiném tvrdém povrchu, není to tak děsivé. Stačí stačí utéct bazén v čase s hadrem, a pak utřete tuto plochu podlahy roztokem octa a vody (optimální poměr je 1: 2). Pokud se potíže vyskytly na koberci, ulici nebo čalouněném nábytku, bude muset majitel vyvinout určité úsilí, aby se zbavil vůně moči v domě. Jak to udělat? Vezměte připravený roztok octu a zakryjte je skvrnami, které jste předtím namočili papírovým ručníkem. Nezpomínejte ocet, ale nechte ho uschnout.

Další účinná metoda zahrnuje použití sódy na pečení. Tato látka je známá jako vynikající absorbent. Navlhčete močovou skvrnu teplou vodou a nasypte spoustu sody na její teplotu. Po nějaké době budete muset vakuovat místo, kde vaše kočka nezbedná.

Jak odstranit staré močové skvrny

Pokud je skvrna moči kočky již vysušená, může být odstraněna běžným mýdlem a stejným octovým olejem. Nejprve dobře navlhčete problémovou oblast vodou a opatrně ji ošetřete mýdlem. Nechte to po dobu 20-30 minut. V tomto okamžiku připravte roztok mícháním jedné lžíce 9% octu v litru vody. Tento roztok se musí vypláchnout z povrchového mýdla. Poté je třeba místo důkladně opláchnout čistou vodou a vysušit.

Můžete také zbavit starých močových skvrn v domě s amoniakem nebo slabým roztokem bělícího roztoku. Ale nezapomeňte, že produkty obsahující chlor nejsou vhodné pro ošetření barevných povrchů a tkanin. Pokud jsou v domě malé děti, je také lepší používat bělící prostředek.

Kromě toho můžete v obchodech nakupovat speciální nástroje, které vás ušetří od strašného zápachu moči. Je pravda, že ne všechny jsou stejně účinné.

Vůně splašků

Kanalizace, bez nadsázky, jeden z největších vynálezů lidstva. Ale její stav musí být neustále sledován. Zvláště ve starém domě. Jak se zbavit zápachu odpadních vod? Především je důležité určit příčinu zápachu. Nejčastěji se jedná o zablokování nebo chybu při instalaci kanalizačního systému. Další podrobnosti o možných příčinách zápachu jsou popsány v následujícím videu:

Spravidla se vůně odpadních vod objevuje nejprve v toaletě nebo v koupelně, a teprve pak se rozprostírá po celém domě. Řešení tohoto problému bez zavolání instalatéra je nepravděpodobné, že uspěje. Můžete je však zabránit včas. Chcete-li to provést, nainstalujte železné rošty na všechny odtoky v domě. Budou mít vlasy a jiné trosky. Každé dva nebo tři měsíce ujistěte, že potrubí vyčistíte jedním ze speciálních chemikálií.

Je také nesmírně důležité sledovat čistotu kuchyňského dřezu. Velký odpad z potravin je lepší vložit do odpadků. Pravidelně je nutné do kuchyňského dřezu nalít roztok octa a sody v horké vodě. Tato směs pomůže vyčistit potrubí před možným zablokováním.

Tabákový kouř

Pokud alespoň jeden z vašich rodinných příslušníků kouří, pak určitě narazíte na tento problém. Dříve nebo později. Kouř z cigaret je perfektně absorbován do záclon, koberců a čalounění v domě. Jak se zbavit vůně tabáku? Koneckonců jedno větrání nestačí.

Můžete si vyzkoušet jednu z časově testovaných lidových receptů:

 • Během mokrého čištění přidat do vody několik kapek čpavku.
 • V bytě zavěste černé pytle na čaj: ve dveřích, u oken a pod lustry. Pak otevřete všechna okna a dveře v místnostech a zajistěte "tah" - vzduch v domě bude okamžitě vyčištěn a bude čerstvý.
 • Osvětlete bobkový list v keramické nádobě a zpracujte všechny místnosti v domě s tímto kouřem. Z pachu tabáku nezůstane stopa.
 • Chcete-li odstranit zápach cigaret z oblečení a prádla, položte skříně a zásuvkové skříně s pytlemi z kávových zrn, sušených kůží a vanilkových struvků uvnitř.

Pokud čekáte na fajčí hosty, rozložte mokré ručníky v různých částech domu předem. Jsou výborné při pohlcování tabákového kouře. Navíc můžete v blízkosti popelníku zapálit vonící svíčku, která bude kolem domu rozdávat příjemné kadidlo.

Vůně vlhkosti a mouky

Nadměrná vlhkost v místnosti může vyvolat vývoj formy. Tato houba je extrémně zákeřná a nebezpečná. Může se "schovat" pod základovou deskou, za nábytkem nebo dekorativním obložením stěn. Zvlášť pečlivě je třeba sledovat vlhkost v dřevěném domě.

Jak se zbavit vůně vlhkosti v obývacím pokoji? Ve většině případů se můžete vypořádat s plísní na vlastní pěst. A obyčejná soda vám s tím pomůže. Rozpusťte jednu čajovou lžičku látky ve sklenici vody. Navlhčete houbičku výsledným roztokem a opatrně ošetřete všechny oblasti postižené plísní v domě. Další účinnou zbraň proti domácí houbě je bílý ocet. Rozpusťte jednu lžíci octa v jednom litru vody a pomocí lahvičky rozstřikujte roztok přes formu. Po 10-20 minutách otřete postiženou plochu mýdlovou vodou.

Jak se zbavit vůně stáří v domě? Hlavním důvodem pocitu trápení jsou stale ložní prádlo nebo dlouho nevyužité interiérové ​​předměty. Chcete-li se zbavit vůně starého věku, jen otřete všechny povrchy, nábytek a police v domě roztokem manganistanu draselného. Pokud vůně pochází ze skříně se šaty, pak bude muset pečlivě vyřešit a vyčistit staré věci. Samotná skříňka musí být důkladně vyčištěna a větrána.

Jak se zbavit vůní v kuchyni

Všechna nepříjemná vůně zmizí, pokud na sporáku v otevřené nádobě vaříte vodu s octem. Se stejným účelem na dobře vyhřívané varné desce můžete umístit slupku pomeranče nebo grapefruitu. Další možností je kávová zrna. Při spalování v pánvi můžete zabít všechny zápachy, které vznikly během vaření.

Často se z chladničky dostane nepříjemná vůně. Můžete se ho zbavit tím, že na polích rozložíme několik kusů čerstvého černého chleba. Aby se zabránilo tomu, že kuchyňské skříně a noční stolky pohlcují pachy jídla a jídla, mohou být umístěny nádoby naplněné mletou kávou nebo dřevěným uhlím.

Trochu o významu čištění

Takže jsme už zjistili, jak se v domě zbavit vůně. Nicméně, nejlepší prevence zápachu ve všech rozích bytu je pravidelné a úplné čištění. Koneckonců to nejen odstraňuje prach a nečistoty ze všech povrchů domácnosti. Čištění zahrnuje použití speciálních čisticích prostředků, které vyplňují všechny místnosti s vůní čerstvosti a čistoty. Samozřejmě, čisticí prostředky by měly být vysoce kvalitní a neměly by obsahovat škodlivé sloučeniny pro člověka.

Dobrým nástrojem k odstranění nepříjemných zápachů v domě je roztok manganistanu draselného. Během obecného čištění je otřete všemi nábytkem a všemi plochami v místnostech. Všechny staré a tvrdohlavé vůně budou snadno odstraněny.

Tam je obrovské množství kadidla, jak přírodní, tak umělé. Ovšem budou účinné pouze tehdy, pokud je vzduch v prostorách zpočátku čistý. A bez pravidelného čištění je to prostě nemožné.

Aromatizace obytných prostor

Vzduch v domě zůstal vždy příjemný a čerstvý, může být dále ochucen. Chcete-li to provést, použijte různé prostředky. Například:

 • Vonné svíčky (stačí jim svítit pouze 3-5 minut).
 • Esenciální oleje (jsou vyhřívány speciálními keramickými lampami).
 • Listový čaj.

Černo čajový čaj, dokonale ochucený vnitřním vzduchem, visel v otevřených okénkách. Doporučuje se, aby se aromatické sáčky naplněné sušeným a nakrájeným citrem nebo pomerančovou kůrou umístily do šatníků s oděvy a šatníky s ložním prádlem. Je-li to žádoucí, může být smícháno se sušenými listy máty, kávovými zrnky nebo skořicí.

Na závěr

Teď víš, jak se zbavit vůně v domě. Doufáme, že metody uvedené v našem článku vám pomohou vypořádat se s tímto problémem. Ale nezapomeňte, že pravidelné čištění a systematické větrání prostor je vynikající prevencí nepříjemného zápachu ve vašem domě.