zahradnictví

Gatsania: rostoucí ze semen doma, podmínky setí, foto

Anonim

Gatsania se také nazývá africký heřmánek, protože tento zástupce rodiny Astro pochází z Jižní Afriky. V Evropě se rostlina objevila až v sedmnáctém století. Zde získalo oblíbené jméno "Midday Gold". To je způsobeno skutečností, že květy gatsaniya jsou odhaleny přesně v poledne. Později v článku se dozvídáme, jak rostou gatsaniá ze semen, kdy se vysévají semena, aby rostly zdravé sazenice a jak to dělat správně.

Popis

Gatsania může být roční i celoroční. Jedná se o velmi malou rostlinu, která dosahuje výšky jen třicet centimetrů. Některé rostliny jsou zcela zbaveny stopky, v některých je tak krátké, že je docela obtížné si je všimnout. Listy nejsou příliš velké, mají různé formy, jsou namalovány v šedozeleném nebo tmavě zeleném odstínu. Na vnitřní straně listu jsou malé vlákna, které nejen slouží jako ochrana před chladem, ale také dokonale zadržují vlhkost ve velmi suchém čase. Květenství je jediný koš, jehož průměr není větší než devět centimetrů. Květy mají poměrně jasné odstíny: oranžová, červená, žlutá, každá květina musí mít skvrny na základně. Středem květu je kulatá, žlutá, která se skládá z malých tubulárních květin. Na jedné rostlině může být až třicet pět jasných květin. Po skončení kvetení se v gatsaniích objevuje ovoce ve formě chlupatého semena.

Sazenice pro sazenice

Mnoho zahradníci se zajímají o otázku, jak rostou gatsanii květiny ze semen. Nejprve je třeba rozhodnout o podmínkách, které závisí na tom, v jakém regionu žijete. Ti, jejichž jaro začíná pozdě, budou muset buď lehce odložit přistání, nebo uspořádat dodatečné osvětlení květin, bez nichž by jejich normální vývoj nebyl možný. Ale je tu další strana. Když jsou semena vysazena příliš pozdě, pak kvetení přijde spíše pozdě. Proto se doporučuje vysévat od poloviny března do poloviny dubna. Vyberte hluboké nádoby, protože květina má dlouhou kořen, která by se neměla ohýbat při pěstování sazenic ze sazenic.

Krabice musí mít dobrou drenážní vrstvu a musí být naplněny lehkou, úrodnou půdou. Semena jsou nejlépe umístěná ve vzdálenosti dvou až tří centimetrů od sebe. Prosíme, aby výsadba nebyla nutná, můžete jen lehce posypat prosetovanou zeminou. Nicméně, mnoho zahradníci jen trochu tlačit dolů a to je všechno. Semena musí být napojena, ale ne z konvicí, ale postřikem ze sprejové láhve. Poté jsou krabice pokryté hustou fólií, lze je nahradit sklem a posílat na teplé a světlé místo před klíčením. Po uplynutí jednoho nebo dvou týdnů se objeví první výhonky, v průběhu této doby je nutné ventilovat nádoby každý den a odstranit kondenzát vytvořený na povlaku.

Ale můžete přistát přímo na otevřeném terénu. Kdy sejete gatsaniya pro pěstování ze semen přímo na otevřeném pozemku? To se děje na jaře téměř okamžitě poté, co se mráz ustoupí. Není nutné to zdržovat, protože vegetační období rostliny je příliš dlouhé a po výskytu semenáčků se květiny mohou objevit nejdříve po dvou a půl měsících. Není třeba prohlubovat semena. Bude stačit, pokud hloubka lůžek je jeden nebo dva centimetry. Ale vzdálenost mezi výhonky by měla být nejméně dvacet pět centimetrů. Když se na nich objeví dva skutečné listy, mohou být místa, kde je příliš mnoho výhonů, ztenčeny a další rostliny mohou být transplantovány do prázdných míst. Před přistáním se doporučuje trochu oplodnit půdu. Pro tento účel se používají humus nebo minerální hnojiva.

Seedling

Otázka, kdy je třeba vysadit plantáž pro pěstování ze semen (přiložena fotka), je rozebrána a nyní je třeba se naučit pravidla pro výsadbu sazenic.

Pokud jsou vaše sazenice v hluboké nádrži, jak již bylo zmíněno dříve, může být vychystávání vynecháno, ale pokud vaše krabička není příliš hluboká, pak když se na sazenicích objeví čtyři letáky, budete je muset znovu vysadit. K tomu použijte rašelinové hrnce a je třeba je přesunout na chladnější místo, kde by teplota vzduchu měla být asi šestnáct stupňů. Během tohoto období už můžete připravit sazenice na život na ulici. Za tímto účelem v místnosti, kde se nacházejí kontejnery se sazenicemi, na chvíli otevřou okno. Ale ujistěte se, že semenáčky nejsou v tahu.

Doba přistání

Pěstování gatsanii ze semen doma končí tím, že se přenáší na otevřenou půdu. Nejvhodnější období je od konce května do poloviny června, v závislosti na počasí ve vaší oblasti. Další péče o tuto rostlinu je poměrně jednoduchá a nezpůsobuje mnoho potíží. Ale než se dostanete na přistávací plochu, je nutné zvolit dobré místo pro závod, kde se bude cítit co nejpohodlněji.

Půda by měla být výživná, ale zároveň lehká. Co se týče samotného místa, mělo by to být docela slunné. Gatsania není ani děsivý, když ho zasáhne přímé sluneční světlo. Tato květina velmi miluje světlo a dokonce i trochu odolné proti suchu.

Pravidla přistání

Když se kultivace Triády úspěšně skončila s tím, že zahradník obdržel zdravé a vysoce kvalitní sazenice, můžeme ho bezpečně přemístit na otevřenou půdu. Pokud klíčíte semínka v rašelinových hrncích, pak se semenáčky s nimi posunou k zemi, jestliže to byly krabice, pak pro vytažení semenáčků musíte použít dlouhou kopečku. Je nutné vše pečlivě provést, aby nebyl poškozen kořenový systém. Sazenice společně s zemitým hnojem jsou vysazeny na lůžkách. Očekávejte, že vzdálenost od jednoho křoviska k druhému by měla být dvacet centimetrů. Po krátké době vás vaše gatsaniya, vyrostla ze semen, vás potěší rozkvětem.

Rostoucí gazanii

Gatsania bude normálně růst a rozvíjet pouze v případě, že je zasazena do sadby, kde půda má dobrou drenážní vrstvu, stejně jako stálý přístup ke slunečnímu světlu. Ale nemyslete si, že gatsania je tak rozmarná. Je schopen tolerovat nízké teploty až na mínus sedm stupňů.

Starat se o rostlinu na zahradě není tak obtížné. Stačí ji jen včas napouštět a poté je nutné uvolnit půdu a také odstranit formované plevele. Neustále monitorujte zvětralé květiny. Musí být odstraněny, protože narušují tvorbu nových pupenů. Můžete také mulčovat oblast, kde vaše gatania roste, protože mulčovací vrstva vám umožní udržet vlhkost a také zabránit klíčivosti plevele.

Zavlažování

Pěstování ze semen Gazy Musea po přistání v zemi zajišťuje její včasné zalévání. Obecně platí, že tato květina miluje vlhkost, takže ji musíte pravidelně napouštět, ale současně se ujistěte, že půda není příliš vlhká, protože to vede k tomu, že se keř nevyvíjí dobře a vůbec nevyrůstá a její kvetení je výrazně sníženo. . Nejvíce hojné zavlažování je zapotřebí pouze v období, kdy se objevily první výhonky nebo kdy se sazenice právě dostaly do otevřené země. A pak je půda navlhčena pouze tehdy, když je teplo příliš dlouhé. Nemůžeme dovolit, aby půda pod křovinami praskala.

Krmení

Žádná rostlina nemůže růst bez hnojiva. Proto byste měli alespoň někdy udělat krmení pro gatsanii. Pokud jste vybrali dobrou půdu pro výsadbu, pak hnojivo může být aplikováno ne více než jednou za měsíc a půl. K tomu použijte roztok kompletního minerálního hnojiva. U jednoho čtverečního metru postelí budete potřebovat pětadvacet gramů hnojiva. A ty květiny, které jsou zasazeny na skalnatém terénu, vyžadují častější krmení. No, pokud se konají jednou za dva týdny.

Doba květu

V Gatsaniji začíná období květu kolem poloviny června, ale hodně závisí na datu vysazování, protože v některých oblastech se v této době vysazují sazenice pouze v otevřené půdě. Proto se tento proces začíná o něco později. Kvet končí až v listopadu. Z tohoto důvodu vás rostlina potěší svými jasnými květy, a to nejen celé léto, ale skoro po celý podzim. Květiny otevřené v poledne, to bylo zmíněno na začátku článku. V zažloutlých a deštivých dnech se žluté středy trubkovitých květů skrývají pod rákosovými květy.

Stává se, že gatsania zcela odmítá vyhozet květiny. Jaký je důvod? Existuje několik důvodů. Za prvé, stojí za to zvážit, zda je na pozemku, kde se vysazují sazenice, dostatek slunečního světla. A také je docela možné, že rostliny jsou napájeny příliš často a hojně, tak zkuste snížit množství zalévání trochu a sledovat chování květiny. A ještě jeden důvod - sadby byly zasazeny příliš pozdě. Abychom obdivovali krásné, jasné květy gazánie, stačí jen dodržovat všechna pravidla kultivace a péče, která není tak moc.

Nemoci a škůdci

Pravděpodobně každý zahradník, v jehož zahradě rostl gatsaniya, může s jistotou říci, že tato rostlina není absolutně nemocná. Nicméně pokud porušíte pravidla péče a rostlina vykonejte na špatnou oblast, pak vám šedá hniloba bude pro vás jednoduše poskytnuta. Léčba již infikovaných rostlin je zbytečná, takže je prostě třeba je z lůžek odstranit a zničit. Ale pokud jde o zdravé vzorky, musí být ošetřeny fytosporinem, aby se zabránilo šíření nemoci.

Mezi hmyzem má Gatsania tři nepřátele:

  • Aphid
  • Spider roztoč
  • Snails

Můžete ji jednoduše srazit rukama, ale stále se vrátí. Šneci, jako slimáci, nemohou vydržet vůni bělidla. Proto můžete v lůžkách položit s touto látkou několik nádob a lůžko bude uloženo. Co se týče mšic a roztočů, jsou v boji proti nim zvláštní látky, které lze zakoupit v obchodech. V boji s prvními pomůže "Fitoverm" a "Intavir", ale roztoči se bojí "Aktellika" a "Ditox".

Jak sbírat semena?

Aby se v obchodě nekupovali každý rok rostlinné materiály, zahradníci raději sbírají semena ze svých vlastních rostlin. Některé problémy však mohou nastat při gazanii, protože doba jejího rozkvětu je trochu zpožděná a naše léto skončí příliš brzy a semena nemají čas dozrát. Kromě toho se nejčastěji používají hybridy v kultuře a kultivace ze semen hybridních gazanií nezachovává odrůdové rysy. Ale to nejsou nejzávažnější problémy. Dokonce i když se vaše semena zrají na zahradě, mají takovou vlastnost - prostě rozptýlí se jako pampeliška. Proto, abyste získali alespoň některé své vlastní semena, musíte být chytří. Zkušení zahradníci sdílejí své odhady a během kvetení doporučují, aby si vybrali pro sebe některé z největších a nejkrásnějších květin, a poté, co kvete, zabalte s gázou a upevněte ji na stopku. Jediný způsob, jak můžete zachránit rostlinný materiál.

A pokud semena nemají čas na úplné zrání, budou muset trochu vysušit a rozložit je v teplé a suché místnosti. Skladujte semena by měla být v suchých sáčcích, nejlépe papír. Na suchém místě. Při správném uložení mohou zůstat životaschopné již několik let.

Zimní období

Gatsania je přírodní rostlina přírody, ale je těžké ji udržovat v zimě. Proto, po zahrádkářství, většina zahradníků raději sbírá semena a jednoduše zničí rostliny. A v příštím roce stačí vyrůst nové. Ale pokud nevyhledáte jednoduché způsoby, budete muset trochu pracovat. K zachování křovin je třeba vybrat ty nejkrásnější a nejkrásnější osoby v postelích, a když jsou stále rozkvetlé, vykopněte je a přemístěte je spolu s zemitým hnojem na nočník. Tyto hrnce jsou umístěny ve světlé místnosti, můžete při lodžii, pokud je zahřátý. Teplota vzduchu by neměla přesáhnout deset stupňů. Čas od času je nutné provést zalévání, aby půda nevysušila, není však nutné to dělat příliš často. Při nástupu jara jsou křoví opět zasazeny do otevřené země. Před výsadbou je třeba nakrátko zkrátit výhonky.

Nyní víte všechno o tom, jak se vyskytuje růst gatsanií ze semen, kdy se vysévat semena a jak tento proces jde. Péče o tuto květinu není příliš obtížné a může začít zahradník novic. Navíc, gatsaniya zřídka onemocní, a to je další plus této rostliny. Úkolem zahradníka je pouze řádná výsadba sazenic nebo semen a zajistit řádné zalévání. Pokud jste připraveni dodržovat taková jednoduchá pravidla, pak bude gatsania připravena vás potěšit s jasným kvetením od samého začátku léta až do pozdního podzimu.