zahradnictví

Muraya: domácí péče, fotky, recenze

Anonim

Muraya je poměrně vzácný a málo známý strom pro milovníky pokojových rostlin. Současně je miluje estetiky z květinářství. Muraya je nejen atraktivní vzhled, vyzařuje jemnou rafinovanou vůni, ale také aromaterapeutem a lékařem pro své majitele.

Tento exotický strom rodiny Ruthovů, původně z jihovýchodní Asie, je nejbližším příbuzným citrusů.

Název rostliny

Květina Muraya (Murraya) byla pojmenována podle vědce, profesora medicíny a botaniky ze Švédska - Murray. Vzhledem k tvaru květin a jejich vůně, květinářství nazývá strom oranžový jasmín. A pro pikantní chuť listů, která má Muraya Koenig v černém ovoci, se nazývá kari.

Kromě toho se květina nazývá stromem císařů, voňavým stromem, japonským mytlem a exotickým murajem. Kromě Japonska se strom nachází v Číně, Indii a na Tchaj-wanu. Rostoucí i v Austrálii.

Trochu historie

Murayu je používán pro zahradnictví v Japonsku po mnoho staletí. V této zemi se strom nazývá japonskou mytlovou. Po dlouhou dobu si jen pár vybraných lidí mohlo obdivovat svou nádhernou krásu: rostlo pouze v zahradách japonských císařů. Jak říká legenda, kvůli pokusu přinést tuto rostlinu a dokonce i její semena z hranic císařského paláce, byl vinný člověk zbaven hlavy. Stejný osud čekal obyčejný Japonce, který riskoval zvedání Murajua.

V době velkých císařů ve staré Číně byla tato rostlina ceněna a chráněna ne méně než její majitelé. Bylo věřeno, že dává věčný život a mládí.

Popis

V přírodě existuje asi 10 druhů. V interiérovém květinářství chovatelé pěstují nízké odrůdy paniculata a murai z černého ovoce. Panikulární odrůda se nazývá holandština, jiné jsou naše nebo společné a jiné jsou exotické. Ve skutečnosti je to stejná rostlina, ale překvapivě roste u různých lidí a za různých podmínek různými způsoby.

Muraya je trvalka stálezelená, která může žít dlouho doma. Pěstitelé kvetou rostou Murajja ve formě stromu nebo keře. Jejich velikost je od 30 cm (trpasličí odrůdy) do jednoho a půl metru. Střílí a kmen dospělého stromu pokrytého hladkou šedožlutou kůrou. Mladé rostliny střílí mírně pýřité.

Větve jsou pružné, tenké, dokonale ohýbané. Časem jsou vytaženy a vytvářejí načechranou a hustou korunu. U murajských vysokých vzorků se domácí péče týká podvazku k podpěře, aby se chránily křehké větve. Původně květy rostou poměrně pomalu, ale když kořenový systém vyplní prostor hrnce, začne aktivní růst půdní části rostliny. Dokonce trpasličí odrůdy Murayi rostou několik centimetrů ročně.

Listy rostliny jsou oválné nebo eliptické, složité, husté, brilantní, skládající se z 5 nebo 7 akcií tmavě zelené barvy. Velikost jednoho listu je od jednoho do devíti centimetrů a šířka až 6 cm. Ve střední části desky je mírně ohnutá podél centrální žíly.

Kvetoucí a plodná

To je opravdu úžasná rostlina. Můžete vidět vaječníky, ovoce, neblokované pupeny a květiny na Murajovi ve stejnou dobu. Květy se chovají na větví po dobu tří dnů. Jsou nahrazeny okamžitě kvetou novou. Kvetení je obvykle celoročně. Murayi ovoce jsou snadno svázány, protože se jedná o samopohlavující rostlinu.

Pro stimulaci plodu je někdy ozelená, přenášející pyl z jedné květu na druhou měkkým štětcem. To se musí provést v případě, že z nějakého důvodu se plody neobjevují po dlouhou dobu. Teplo nebo velmi suchý vzduch způsobuje, že je pyl neškodný.

Druhy Murayi

Již jsme řekli, že v přírodě existuje asi deset druhů této rostliny, ale pouze tři jsou pěstovány doma:

 • trpaslík;
 • černé ovoce;
 • paniculata.

O podrobnostech o poslední variantě se dozvíme podrobněji.

Muraya paniculata (exotická)

Tento druh je považován za nejoblíbenější, díky dekoraci rychle rostoucího rozšiřujícího se bushu a krásy květin. S patřičnou péčí doma, Muraya paniculata (vidíte na obrázku níže) dosahuje výšky jednoho a půl metru. Stonka dospělé rostliny je dřevnatá.

Oválné listy jsou barevně jasně zelené. Jejich délka dosahuje 15 cm. Na vrcholcích mladých výhonků rozkvétají poměrně velké (až 8 cm) květenství s bílými malými květy. Po opylení se objeví jasně oranžové plody. Jsou jedlé, mají výraznou vůni citrusů.

Předložili jsme obecné charakteristiky této exotické rostliny. Je na čase posoudit, jak těžké je růst a péče o Murayu doma.

Klíčení semen

Každý interní rostlinný milenec chce vidět v Murai kvete v jeho domě. Domácí péče začíná správným klíčením semen. Musí sklouznout před výsadbou, a tak bezprostředně po namočení ve vodě při pokojové teplotě po dobu dvou až tří hodin se nanáší na mokrou pěnu nebo měkkou ubrousek a zanechávají v tomto stavu, až se objeví velmi malé klíčky.

Klíčení semen by mělo vytvořit "skleník". Umístěte vrstvu pěnové gumy do plastové nádoby a navlhčete ji tak, aby voda vyčnívala na povrch. Obal nádobu zakryjte víčkem a položte na teplé místo (teplota + 28 ° C). Po rozklíčení semen jsou transplantovány do šálků s navlhčeným substrátem. K tomuto účelu můžete použít hotovou směs určenou pro citrusy.

Poháry semenáčků je třeba umístit pod fitolampu a zakrýt vrchní fólií. Zavlažování semenáčků by nemělo být, protože film pomáhá udržovat požadovanou úroveň vlhkosti v brýlích.

Kalení a zalévání

Pro Murayi semenáčci péče doma, podle recenze pěstitelů květin, je velmi důležitá pro další rozvoj rostlin. Poháry by neměly být otevřeny před prvním klíček. Poté začne kalení - asi polovina filmu se přes noc zvedá.

Dalším stupněm vytvrzování bude otevření filmu po delší dobu. Zároveň začíná velmi pečlivé zavlažování sazenic. Chcete-li to provést, použijte postřikovač. Před navlhčením půdy by měla být pečlivě vyvíjena, snažit se nepoškodit rostlinu, uvolnit ji tak, aby se ve sklenici nevytvářely dutiny.

Sazenice se musí úplně zbavit skořápky. V tomto případě jim může pomoci jemné odstranění pinzety. Poté jsou mladé rostliny opět umístěny pod fytosanem pro další vývoj a růst. Během měsíce se na nich objeví několik listů. Je důležité vědět, že s řádnou péčí doma, Muraya paniculata, vypěstovaná ze semen, může kvetou za čtyři měsíce.

Pěstování doma

Mnoho majitelů této exotické rostliny zjistí, že není tak obtížné ji vyvíjet. Je důležité zajistit správnou péči o květinu. Obsahuje:

 • dodržování teploty;
 • příprava lehké výživné půdy;
 • řádné osvětlení;
 • pravidelné zavlažování;
 • horní obvaz;
 • prořezávání.

Půda

Možná jste viděli v časopisech pro fanoušky indoorových rostlin fotografie květu Muraya. Péče doma, řádně organizovaná, vám umožní pěstovat takovou luxusní rostlinu. K tomu je třeba připravit úrodnou půdu, která dobře vede vzduch a vodu. K tomu je nutno kombinovat půdu připravenou k ukládání citrusových plodů spolu s živnou půdou, která je předem ošetřena dezinfekčním roztokem přípravku Baikal nebo manganistanem draselným.

Pro uvolnění zřeďte půdu kokosovými vlákny nebo perlitu. Je důležité vědět, že pro dospělou a mladou rostlinu je zapotřebí jiný důvod. Mladé sazenice rostou dobře ve volné a lehké půdě a dospělí potřebují těžší půdu.

Osvětlení

Jedná se o světlo milující rostlinu - Murayu. Péče o domácí zvířata (uvidíte fotografii v tomto článku) by měla být uspořádána takovým způsobem, aby byla květina dobře osvětlena. Světlo by mělo být rozptýlené, ale zároveň jasné. Muraya absolutně nemůže tolerovat přímé paprsky slunce. Není-li možné umístit rostlinu nikde jinde než v jižní části místnosti, měl by na květinu spadnout světlý stín. Nejpohodlnější místa pro tuto továrnu jsou západní nebo východní okna.

V zimě by doba trvání dne neměla být kratší než 14 hodin. Proto v tomto období by péče o domov Murayy měla být doplněna o osvětlení. Chcete-li to provést, použijte fytocentra nebo běžnou plochu. Hlavní věc je, že vzdálenost k rostlině je nejméně 30 cm.

Teplota

Dalším důležitým parametrem, bez ohledu na to, je obtížné si představit domácí péči o Muraju. V létě rostlina potřebuje teplotu nejvýše + 25 ° С, v zimě je snížena na + 18 ° С. Minimální teplota, kterou může rostlina tolerovat, je + 12 ° C.

Zavlažování

Vlhčení půdy je regulováno v závislosti na ročním období. V létě a na jaře by mělo být zalévání bohaté, avšak bez přeplnění, od září do března - mírné. Na jaře a v létě je rostlina napojena čtyřikrát týdně. Podzim a zima - 1 čas. Voda musí být oddělena a filtrována. Zařízení snáší postřik.

Vlhkost není pro tento závod velmi důležitým faktorem. Jeho potřebná úroveň je vytvořena stálým postřikem. Jednou týdně otřete listy z prachu vlhkým hadříkem.

Nejlepší oblékání

Domácí péče o Muraya by měla zahrnovat pravidelné krmení. Mladé sazenice je nepotřebují. První krmení se provádí tři měsíce po výsadbě v trvalém hrnci. To je nezbytné pro podporu aktivní vegetační doby rostliny. Kromě toho je nutné hnojit na začátku plodu a potom pravidelně dvakrát měsíčně před dozráváním ovoce.

Pro obvazy použijte směs minerálních a organických hnojiv, hnojiva pro citrusy.

Transplantace

Velmi mladé rostliny jsou transplantovány do kontejnerů o průměru o 2 cm větší než předchozí, jednou za rok. Dospělé rostliny potřebují transplantaci každé tři roky. Mezi transplantace je nutné osvěžit horní vrstvu půdy.

Transplantace květin se provádí metodou překládky, aby nedošlo k rušení zemské kom

Muray prořezávání

Pokud chcete, aby váš strom měl krásnou, dobře upravenou korunu, při péči o Murayu doma, nezapomeňte na prořezávání. Je také vyroben pro sanitární účely. Obvykle se postup provádí koncem února. Každá větev je zkrácena na dva uzliny. Pokud jsou větve menší než tři listy, neměly by být dotčeny. Současně jsou odstraněny všechny větve narůstající dovnitř směrem ke kmeni.

Kvůli rozkvětu příliš brzy (až do 5-6 měsíců věku) Murayiho zbavil síly, je lepší popsat první pupeny. Zařízení okamžitě reaguje opakovanými barvami, které jsou také odstraněny. Takový postup umožní, aby se sadenice akumulovala pevnost a rostla na 30 cm.

Chov

Byla popsána výše uvedená reprodukce semen Murai. To je spolehlivá a osvědčená metoda. Například trpaslík muraya se chová pouze tímto způsobem. Řezání není tak spolehlivé a trvá mnohem víc času. Stonka je vyříznuta z horní části výhonku a umístěna do mokrého písku pro zakořenění, pokrytá filmem nahoře. Po asi 30 dnech se objevují první kořeny, po nichž je klíček transplantován do samostatného kontejneru.

Škůdci a nemoci

Se správnou péčí je Muraya odolný vůči chorobám. Pokud není napájení dostatečně usazeno, může voda vyvíjet chlorózu. V tomto případě je rostlina ošetřena chelátovým železem. Nadměrné zavlažování může způsobit bobtnání a hnilobu kořenů.

Z škůdců strom nejčastěji postihuje roztoče, bělochy, mšice a štíty. Můžete se zbavit klíšťat a bílkoviny stříkáním cibule nebo česneku. Chráňte listy před rychlou úpravou šchitovki petrochemickým kerosenem a myjte je mýdlovou vodou. Boj s mšicemi je nejlépe pomocí odvaru řeřicha.

Rostoucí problémy

Většina z nich vyplývá ze skutečnosti, že nesplňují požadavky podmínek zařízení. S nevhodnou péčí doma, listy padají do Murai. To znamená, že zařízení není dostatečně světlo. Stačí, abyste ji uspořádali na jasnější místo. Existuje několik důvodů pro nedostatek barvy Murayi:

 • zavřít pot a potřebné transplantace;
 • nutriční nedostatky;
 • Zakoupili jste holandský Murayu, který doma nemůže kvést.

Žloutlé a sušené listy Murayi ukazují prudký pokles teploty, vysokou teplotu v místnosti, nedostatečnou vlhkost, vysušení zemského kómatu.

Hodnocení majitelů

Mnoho pěstitelů říká, že tato rostlina byla fascinována, když viděli fotografii časopisu Murai. Péče doma na květinu není komplikovaná, rychle roste, téměř vždy kvete. Snaha o péči o něho více než se vyplatí. Vynikající vůně a skutečná domácí dekorace jsou obdivovány.