konstrukce

Budování domu: nové stavební technologie a materiály

Anonim

Vývoj bydlení v posledních desetiletích umožnil radikální změnu v myšlence pohodlného, ​​bezpečného a funkčního bydlení. Zavedení automatizovaných systémů, zlepšení účinnosti inženýringu a nepřekonatelných technických a fyzikálních vlastností stavebních materiálů - to jsou klíčové oblasti, v nichž se rozvíjí moderní konstrukce domu. Nové stavební technologie aktivně absorbují inovativní řešení z příbuzných oborů.

Vývoj alternativních přístupů k výrobním procesům, know-how v oblasti elektrotechniky a také vědecké objevy opouští svou značku technologických řešení v oblasti stavebnictví. Současně se vývoj týká téměř všech existujících výklenků - od kladení základů až po elektrické nástroje a dokončovací materiály.

Blokování bednění

Jak víte, základem domu je základ. Aby bylo možné získat silnou a spolehlivou strukturu, musí mít vhodnou platformu. Principy, na kterých stavba domů na novém technologickém bloku (nebo pevném) bednění navrhuje několik směrů. Jedním z nejoblíbenějších v Rusku je tvorba bednění z polystyrenových dutých prvků s výztužnou klecí.

Konstrukčním prvkem je, že zatížení ze stěn je posunuto k monolitické železobetonové základně - samotné bednění zahrnuje desky, blokové komponenty i světelné panely. Mimochodem, nevyžadují demontáž po vytvrzení betonu a poskytují dvě funkce: izolace a tvarování.

Kromě nových polystyrenových pěnových materiálů umožňuje nová technologie výstavby domů také využití dřevěno-cementové konstrukce prodávané z desek a bloků. Při výrobě takového bednění pomocí cementových a jehličnatých třísek z dřevního odpadu, což se odráží v environmentálních vlastnostech budovy.

Thermohome

Živý obrázek výhod používání polystyrénové pěny a blokového bednění je termoplast. Zabývá se zařízením monolitické betonové základny, která je provedena izolovanými lisovanými součástmi z pěnového polystyrenu. Je zřejmé, že nové technologie pro výstavbu soukromých domů v chladných oblastech vyžadují zvýšenou tepelnou izolaci, kterou zajišťují prvky z pěnového polystyrenu.

Jedná se o duté termobloky, ve kterých jsou nasypány betonové roztoky. Tak je tvořena 15 cm centimetrová monolitická stěna, která má oboustrannou izolaci pěnovými polystyrenovými panely o tloušťce 5 cm.

3D technologie ve stavebnictví

Nemluvě o tom, že používání trojrozměrného modelování se již mnoho let praktikuje při vývoji projektů interiérového designu a při přípravě technické dokumentace, dnes získává i popularita 3D materiálu. Speciální panely, které působí jako vazba mezi monolitickou a rámovou konstrukcí, umožňují ovládat nové technologie. Materiály ve stavebnictví na bázi 3D panelů mohou být reprezentovány jako tovární polystyrenové pěnové prvky.

Podle návrhu se podobají běžným talířům, ale jsou zabaleny do proužku dvou výztužných sítí, probíhajících paralelně. Připojení panelů je tvořeno diagonálními tyčemi z nerezového nebo pozinkovaného drátu. Upevnění tyčí se provádí pod úhlem - tímto způsobem dochází k průniku polystyrenové pěnové základny, která vytváří prostorovou dutinu společně s výztužnými sítěmi. V konečné podobě je takový systém pokryt betonem a vypadá jako jednodílná monolitická struktura.

Inovační rámová skříň

Název této techniky mezi specialisty může být spojen se sadami prefabrikovaných prefabrikovaných prvků, z nichž rychle stavba domu. V této oblasti se samozřejmě podařilo získat nové technologie výstavby, ale v případě rámcového know-how je něco důležitého.

Návrh takových budov zahrnuje zředění zatížení ze stěn a součástí, které zajišťují nosnou funkci. To znamená, že první v tomto případě nepůsobí jako prvek držení - tento úkol je posunut na svislý rám (rámeček). Jedná se o zásadně novou technologii pro stavbu domů podle rámcového principu, díky čemuž jsou novým příležitostem pro stavitele při výstavbě stěn otevřeny nové možnosti, protože jedna z klíčových funkcí (nosiče) je vyloučena.

Myšlenka na "inteligentní" domov

Snad nejvhodnějším směrem, jehož vývoj se týkal největších výrobců a stavebních organizací. Podle koncepce "inteligentního" bydlení je obytný prostor maximálně optimalizován jak z hlediska energetické účinnosti, tak z hlediska snadného používání.

Vzhledem k tomu, že existuje riziko výrazného zvýšení nákladů na tyto projekty, se společnosti zaměřují na ekonomickou výstavbu domu. Nové technologie konstrukce z různých oblastí umožňují kombinovat komunikační systémy, bezpečnostní zařízení, osvětlovací zařízení, elektrické spotřebiče a další prvky zajišťující funkčnost a pohodlí do jediné infrastruktury. Propojení jednotlivých systémů, realizovaných v jednom komplexu, velmi usnadňuje provoz domu a optimalizuje spotřebu jeho zdrojů.

Inovace osvětlení

V této fázi vývoje osvětlovacích zařízení se výrobky LED jasně vyznačují. To je potvrzeno masivním přechodem na ledové osvětlení průmyslových a veřejných zařízení, avšak soukromý sektor má také zájem o příznivý světelný zdroj. Používání nových technologií při výstavbě venkovských domů, které jsou energeticky náročnější, je obzvláště výrazné. Integrovaná dodávka chaty s LED zařízeními vám umožňuje ušetřit až 50%, při zachování vysokého výkonu a kvality osvětlení. U nejnovějších modelů svítidel používají výrobci zásadně nová řešení - například vkládají do skříně polykarbonátové a hliníkové prvky a základna svítidel je vybavena prizmatickými difuzory.

Nástroj a zařízení

V těchto oblastech je vývoj produktů kvůli silné konkurenci na trhu. Pohodlí, účinnost a bezpečnost při provozu stavebních nástrojů jsou posíleny zaváděním nových hlavic pro zpracování svorek, spolehlivějšími řeznými prvky, vysoce výkonnými bateriemi, antivibračními systémy atd. Ergonomie není ignorována - výrobci používají v nástroji speciální plastové a pryžové směsi, což zjednodušuje konstrukce Nové technologie, nové vybavení a široká škála pomocných systémů umožňují provádět opravy a instalaci bezpečně, efektivně a efektivně.

Zelená technologie

Technologický pokrok ve stavebnictví již nelze představit bez kompozitních a syntetických materiálů. Navzdory zárukám výrobců v absolutní bezpečnosti těchto výrobků je skutečná ekologická vhodnost domu možná pouze při použití přírodních surovin. Se všemi exotikou jsou projekty struktur vyrobené z kamenů, jílů, zemin a dalších materiálů poptávané a jsou zlepšovány. Základ se vyrábí na základě neškodného betonu a šindelů, rákosu, slámy apod. Se používají ve střešní konstrukci.

Koncept projektu "Fox Hole" se zdá být zcela originální - v podstatě předpokládá stavbu země doma. Nové technologie stavby mohou být považovány za samotnou myšlenku maximálního přiblížení k přírodě. Méně radikální možnosti pro ekologické domy zahrnují struktury, ve kterých je minimalizováno použití silných směsí, nátěrových hmot, plastových obkladů a jiných přírodních stavebních materiálů.

Trendy ve vývoji bydlení

Je obtížné identifikovat nebo načrtnout přinejmenším přibližné směry, které mohou v budoucnu pokračovat. Existuje spousta z nich a úzké propojení různých přístupů v případě přímé výstavby neumožňuje rozlišit specializaci technologií. Například zavedení výztuže ze skleněných vláken vede ke změnám v metodách založení zařízení a použití kompozitních panelů způsobuje nové požadavky na zajišťovací prvky. Z toho vyplývá, že nejnovější technologie ve stavebnictví jsou zaměřeny na dosažení konkrétního úkolu, s přihlédnutím k rozvoji souvisejících oblastí.

Předvídat, jak bude stavba za 20 až 50 let, je také nemožná. V dnešní době vstupuje do praxe používání některých vesmírných technologií, objeví se práškové nástroje - snad tyto oblasti brzy označí počátek nových koncepcí domu, zanechá za sebou revoluční "teplou" podlahu, polykarbonátové slitiny a vinylové tapety. Ale v každém případě budou nejnovější technologie ve stavebnictví zaměřeny na zcela tradiční sadu vlastností moderního domu - energetickou účinnost, komfort a ergonomii, spolehlivost a trvanlivost, bezpečnost a hospodárnost. Technologie pro vývoj stavebních směsí, blokových materiálů, zařízení apod. Jsou přivedeny k takovým požadavkům.