nástrojů a zařízení

Parkovací vosk: aplikační prvky, výhody a nevýhody

Anonim

Parketový vosk je ochranný povlak, který pomáhá materiálu odolávat účinkům mechanického poškození, vlhkosti a blednutí. Tato látka dává atraktivní vzhled povrchu. Důležitým faktorem je, že produkt neobsahuje škodlivé nečistoty a je složen ze složek šetrných k životnímu prostředí.

Výhody voskování parket

Vosk se používá dlouho a v různých oblastech, například:

 • lékařství;
 • kosmetologie;
 • průmyslu.

Je vhodný pro ošetření dřevěných nátěrů, prodlužuje jejich životnost, zlepšuje vzhled a technickou kvalitu. Vosk je drobivý materiál, jehož teplota varu je poměrně vysoká. Z tohoto důvodu je látka charakterizována odolností proti vlhkosti. Nástroj lze smíchat s rozpouštědly, na něm se vyrábějí masti a emulze na parkety. Povrch ošetřený voskem je lesklý a hladký. Doposud je tato úprava vynikající alternativou k laku, který může obsahovat škodlivé složky a má nepříjemný zápach. Vosk má příjemnou medovou vůni.

Parkovací vosk má mnoho výhod. Nepřekrývají pouze desky shora, ale proniká do struktury, absorbuje je do materiálu. Podlaha dýchá, zatímco textura dřeva zůstane jasně viditelná. Mezi další výhody vosku je třeba zdůraznit, že po vytvrzení látky získává povrch příjemnou texturu. Proto při výběru takové úpravy pro parkety se můžete bezpečně pohybovat po podlaze bosý.

Další výhody

Tento nástroj je dobrý a skutečnost, že zvyšuje výkonnost podlahy. Povrch bude mít komfortní teplotu udržovanou aplikovanou kompozicí. To rozlišuje vosk od jiných materiálů používaných pro podobné účely.

Vytvořená vrstva je schopna chránit materiál před mechanickým poškozením, čímž je podlaha odolnější a hustší. Kompozice se často vyrábí na základě včelího vosku, který je pro dospělé, děti, zvířata a rostliny neškodný.

Nevýhody vosku a nevýhody jeho použití

Vosk na parkety má některé nevýhody, například při práci s ním. Nevýhodou je, že před aplikací směsi musí být parkety opatrně připraveny. Po pokrytí podlahy bude kontaminována rychleji, než když byl lak nanesen. Kromě toho je třeba provést čištění voskovaných parket pomocí určitých prostředků doporučených výrobcem.

Proč můžete odmítnout vosk

Nedoporučuje se položit předměty s kovovými nohami a těžkým nábytkem na parketách, které byly předmětem tohoto zpracování. Často reaguje látka s kovem, což přispívá k tvorbě tmavých skvrn na povrchu podlahy. Pokud se čas neodstraní z povrchu podlahy ošetřené voskem na parkety, voda může reagovat s látkami, což povede k výskytu bílých skvrn.

Vlastnosti použití různých druhů vosku

K dnešnímu dni v prodeji najdete několik druhů vosku, z nichž každý je odlišný. Kromě jiného je třeba přidávat kapalné přípravky, které jsou plně připraveny k použití. Obtížně přístupné části povlaku lze zpracovávat touto směsí.

Nejvhodnější typ vosku je pastovitý výrobek, který se používá nejčastěji. Aplikace se nejlépe provádí štětcem nebo špachtlí. Vosk na parkety může být také tvrdý. Před použitím musí být ředěn vodou. Takže můžete upravit konzistenci, abyste dosáhli perfektního odstínu, což je nejlepší způsob, jak být v souladu s podlahou.

Kompozici impregnace mohou představovat oleje, vosky pro parkety. Tato směs má nejlepší výkon ve srovnání s běžnými vosky a oleji. Kompozice se rychle vytvrdí a povrch matky se třpytí. Je nutné aktualizovat tento olej asi dvakrát ročně.

Vosk obnovit parkety může být prezentován ve formě polštáře. Kompozice neobsahuje oleje, ale obsahuje polymery a vodu. Mezi hlavní druhy leštění je třeba zdůraznit:

 • pololesklý;
 • lesklý;
 • matné.

Tato látka může být aplikována na podlahu každý měsíc. Barva vosku může být:

 • bezbarvý;
 • tmavý;
 • bělení

První z nich se používá k prodloužení životnosti základny a jeho atraktivitě. Barva dřeva po ošetření se nemění. Takový vosk se používá pro tmavé plemena. Je možné napodobit odstín třešní a dubu pomocí tmavého vosku. Je vhodný pro zpracování vzácných odrůd a dubových podlah. Výjimkou je guatambu.

Stříbro, šedá nebo bílá má bělící vosk na parkety a laminát. S pomocí takové látky je obvyklé zpracovávat lehké horniny podle typu:

 • popel;
 • bříza;
 • javor;
 • z dubu.

Náklady na barevné lešticí vosky jsou vyšší než běžné bezbarvé výrobky.

Recenze kapalného vosku PARQUETWAX

Můžete koupit takový vosk za 1650 rublů. v plechovce 1 l. Tento nástroj slouží k ochraně podlah z linolea, laminátu, korku a gumových podlah. Vhodné pro lakované dřevěné podlahy. Spotřebitelé zdůrazňují, že tento kapalný vosk na parkety vytváří lesklou lesklou fólii, která je odolná proti účinkům přírodních produktů používaných při čištění podlah.

Kompozice je bezbarvá, což podle spotřebitelů umožňuje zdůraznit přirozenou barvu dřeva. K čištění povrchu po nanesení jednoduše navlhčete podlahu vodou. Pokud potřebujete odstranit starou vrstvu vosku, můžete použít univerzální odstraňovač. Spotřebitelé se svým slovem líbí, že tento vosk je připraven k použití. Aplikace se může provést pomocí leštidla na podlahu nebo vlhkého bavlněného hadru. Na jeden čtvereční metr se použije 15 ml směsi. Konečná hodnota závisí na způsobu použití. Po přečtení recenzí o vosku na parkety, můžete pochopit, že suší asi hodinu, což je velmi výhodné, protože provoz místnosti může být zahájen po této době.

Vlastnosti přípravku před použitím vosku

Tato fáze je důležitá, protože pokud nevyčistíte parkety ze starých vrstev základního nátěru, impregnace a jiných směsí, póry se uzavřou, což zabrání vnikání vosku do struktury. Horní vrstvy se odmyjí rozpouštědlem. Zbytky odstraňte teplou vodou. Chcete-li se zbavit stopy lesku, můžete použít brusný papír. Zde se používá štětec s tvrdými štětinami, který umožní vyčistit mezery mezi deskami od trosky a prachu.

Povrch musí být dobře leštěný. Postup začíná vertikálně směrem k vláknům. Další zpracování se provádí souběžně s nimi. Takže můžete vyhladit všechny hrbolky. Textury dřevěných desek budou příjemnější na dotek.

Metody voskování

Jeden způsob použití vosku je studený. Před zahájením procedury je třeba vybrat správný nástroj. Pokud jsou dřevěné panely z měkkého dřeva, je lepší použít kus látky bez vláken nebo nepevný dřevěný kartáč. Směs se aplikuje v tenké vrstvě. Používáte-li dřevěný kartáč, pak by měly být desky pokryty ve směru vláken.

Několik minut po první aplikaci s měkkým kusem látky je nutné odstranit přebytečné rázy a kapek. Pokud je lešticí stroj, je s ním ošetřen povrch. Při nepřítomnosti takové techniky se podlaha může otírat bavlněným hadříkem.

Parkety vlevo na čas od 3 do 12 hodin, což bude záviset na doporučení výrobce vosku. Pokud se po vyschnutí na povrchu vyskytnou kapky, je třeba je otřít. Postup voskování se pak opakuje ještě jednou. Po chvíli se musíte zbavit nadbytečných prostředků. V závěrečné fázi je povrch opět leštěn. Je ponecháno několik hodin sušit, v závislosti na druhu použitého vosku.