zahradnictví

Pelargonium vonící: péče doma

Anonim

Pelargonium vůně - dobře známá rostlina s množstvím užitečných vlastností, které se účinně používají v tradiční medicíně. Stále zelený keř pochází z Jižní Afriky (Cape of Good Hope) a byl pěstován pro umělé účely kvůli jeho dekorativnímu účinku a kvůli získání esenciálních olejů nacházejících se v listí rostliny a jejích kmenů.

V teplých klimatických podmínkách se v průmyslovém měřítku pěstuje vonné pelargonium, často označované jako pelargonium kvůli podobnosti listů obou rostlin.

Popis vonného pelargonia

Pelargonium vonící - zcela nenáročné v péči o květinu, rychle zakořeněné a snadno se množí. Stonka rostliny je hustě rozvětvená, dřevnatá v podstavci, o něco menší než jeden metr na výšku. Horní listy, jejichž rozsah barev se liší od světle zeleného do tmavého odstínu, jsou střídavě uspořádány, dolní listy jsou opačné; scapes - chlupaté. Monotónnost je často zředěna červenými nebo vínovými skvrnami. Listy Pelargonium jsou zdobeny ozdobou podél okraje nebo hlubokými řezy. Květiny jsou shromažďovány v deštníky a okouzlí oči různými barvami: fialovou, červenou, růžovou, bílou. Rostlina má mírnou vůni, voňavé pelargonium s vůní lila je velmi krásné.

Kvalitní růst vůně Pelargonium závisí na faktorech, jako jsou:

 • dobré osvětlení;
 • včasné pravidelné zavlažování;
 • teplé klima;
 • řezání;
 • ostření;
 • žádné stříkání.

Osvětlení

Pelargonium je voňavá, domácí péče, která nepředstavuje žádné obtíže, cítí se pohodlně na teplých a lehkých okenních parapetách; nejvhodnější rostlinné jižní okna. Rostlina má velmi rád přímé paprsky slunce, s jejich nedostatkem přestává potěšit ostatní s rozkvětem nebo květy velmi špatně. Pelargonium dobře roste v závěsných koších a hrncích. Tyto květiny jako teplé klima, přímé sluneční světlo, dobrá drenáž.

Teplota obsahu

V zimě je nejvhodnější teplota pro pelargonium + 8-10 ° C, v létě je + 25-30 ° C. Kromě toho se v tomto období doporučuje, aby byla rostlina udržována ve venkovním prostředí nebo na balkoně.

Místnost, v níž je květina umístěna, musí být pravidelně větrána a zajišťuje čerstvý vzduch.

Zavlažování

Při zavlažování miluje Pelargonium vůně umírněnost: přebytek vody může způsobit hnilobu kořenů a zanechání vadnutí. V zimním období je nutno několikrát snížit dodávky vlhkosti - závod bude docela snadno vydržet svůj nedostatek. Není nutné stříkat pelargonium, protože květina vůbec netrpí suchým vzduchem. Tento postup lze provést pouze v létě, při velmi vysokých teplotách.

Nejlepší oblékání

Dva měsíce po transplantaci se doporučuje, aby se pelargonium dvakrát podával s intervalem dvou týdnů. Zlepšení kvetení způsobí kapalné minerální hnojivo (s maximálním obsahem fosforu a minimálním obsahem dusíku); organická surová květina tráví špatně. Zvláště provádění vrchního oblékání je důležité v období aktivního růstu.

Řezání

Aby bylo zajištěno bujné kvetení, musí být pelargonium každoročně řezáno, takže výhonky s 2-4 uzly. Po cestě by měly být odstraněny zažloutlé a sušené listy. Chcete-li provést tyto manipulace, musíte použít ostré nože, ruce se nedoporučuje odtrhnout listy, protože hniloba roztrhané hrany může začít. Umístěte řez přednostně posypeme dřevěným uhlím.

Půda

Nejvhodnější je, že pelargonium je voňavý, jehož léčivé vlastnosti jsou oceňovány tradiční medicínou, se bude cítit v půdě bohaté na živiny. Lze je osobně připravit složení rašeliny, písku a zahradní půdy. U dna přistávací nádrže se ujistěte, že položíte dobrou drenážní vrstvu. Aby se zajistil přístup kyslíku k kořenovému systému, je nutno pravidelně uvolňovat zeminu.

Pro pěstování pelargonia je nejvhodnější pro malý hrnec: když je nádrž příliš prostorná, rostlina tak nekvalitně a hojně. Pelargonium může být v únoru nebo březnu podáván zakřivením (odstranění růstového bodu). Mladé rostliny jsou doporučovány každoroční přesazeniny, dospělé vzorky - jelikož kořeny květináče jsou plně spletené.

Chov

Vegetativní a osivo - dva způsoby, které reprodukují vůni Pelargonium. Péče doma (foto) je jednoduchá, jestliže rostlina správně rostla.

Ve vegetativní metodě jsou na konci zimní nebo letní sezóny řezány zelené apikální řízky s nejméně třemi listy. Řez se provádí těsně pod uzlem, pod úhlem. Řezy potřebné k sušení několik hodin; Před vysazením se doporučuje ošetřit místa řezání růstovým stimulátorem a dřevěným uhlím. V výsadbě kontejneru dát substrát ze stejných částí rašeliny, půda a písek. Kontejner s rostlinami je umístěn na místě, kde proniká difúzní jasné světlo; půda se neustále stříká. Zakořenění nastává během 15-20 dnů. Poté musí být na jednotlivých nádržích umístěny zesílené rostliny. Pelargonium vůně začne kvitnout zhruba za 5-7 měsíců od okamžiku zakořenění.

Při pěstování semen Pelargonium se jejich výsev vyskytuje v prosinci a únoru. Rašelina může být použita jako půda buď samotná nebo v kombinaci s pískem. Záběry se objeví za tři týdny. Po celou tuto dobu je třeba půdu pravidelně navlhčit a mladé rostliny vytvářejí skleníkový efekt pokrytím nádoby filmem nebo sklem. Pelargonium se přemístí do samostatného kontejneru poté, co se na něm objeví tři letáky. Přichycení se nejlépe provádí, pokud počet listů není menší než 6. První kvetení mladé rostliny je pozorováno asi za rok.

Problémy při kultivaci pelargonia

 • Pelargonium vonící (fotografie) nekvetou.

  Důvodem může být zimování rostliny při vysokých teplotách a jasném světle.

 • Základna stonky se stává černá. Pelargonium může být ovlivněno hnilobou kořenů.
 • Okraje spodních listů jsou suché; listy jsou žluté. Toto označení označuje nedostatek vlhkosti v půdě. Vyžaduje se, aby se rostlina častěji vysypala.
 • Wilting spodních listů, jejich žloutnutí a hniloba. Časté zavlažování, které neumožňuje vyschnutí půdy. Listy musí být řezány, řezané místa musí být rozřezány práškovým práškovým práškem.
 • Listy jsou nafouklé. To indikuje přebytek vlhkosti v půdě. Zavlažování pelargoniem je zapotřebí dva dny po vysušení horní vrstvy.
 • Šedá hniloba. Způsobuje stagnaci vody v podkladu.

Z škůdce pelargonium upřednostňuje bílkovec a mšice.

Užitečné vlastnosti pelargonia

Pelargonium je věřil být vůně - květina zdraví, ochrana a láska; je schopen zvednout náladu a zbavit se negativity. Pokud růžové květy pelargonia přinášejí lásku člověku, pak bílá dává radost z mateřství. Čerstvé listy pelargonia se používají k aromatizaci vody při procedurách koupání nebo v poslední vodě při opláchnutí vlasů. Pelargonium esenciální olej, který zvyšuje duševní aktivitu a fyzickou výkonnost, je široce používán při výrobě mýdla, parfumerie a kosmetiky. Tento léčebný nástroj je vynikající antidepresivum, které pomáhá v boji proti stavu strachu a úzkosti, obnovení emočního stavu a příznivé aury.

Silikon Pelargonium je ideální pro citlivou pleť; který má regenerační vlastnosti, pomáhá v boji proti vyrážce, škálování, popálení, zánětům. Vedení dlouhodobé aromaterapie pomůže při normalizaci krevního tlaku.

Pelargonium vonící: léčivé vlastnosti

Fotografie vysílá celou krásu vnitřní květiny, která je přítomna v bytech mnoha amatérských květinářů.

Vysoký tlak odstraní dva listy pelargonia, spojené s zápěstí. V této poloze se doporučuje sedět v blízkosti pelargonia asi 15-20 minut.

Z migrény se pomůže zbavit se dvou listů pelargonia, které se vloží do trubice a umístí se do uší.

Můžete se zbavit nespavosti a zvýšené nervové excitability pomocí odvar z drceného listu pelargonium nalit se sklenicí vroucí vody a infuse po dobu 20 minut. Tento nápoj doporučujeme dvakrát denně před jídlem na 50-100 ml.

Kožní onemocnění mohou být vytvrzené infúzí rozdrcených listů rostliny. K tomu je zapotřebí polévková lžíce surovin, aby se nalial sklenici vroucí vody, podržte 5-7 minut ve vodní lázni, natažte, vytlačte a přiveďte vařenou vodu do původního objemu. Vezměte si třikrát denně na lžíci.

Bolesti zubů pomůže odstranit list pelargonium, který je v důkladném hnětení vyžadován, aby se připojil ke krému bolesti.