nástrojů a zařízení

Domovní potrubí v domě: zařízení a výměna

Anonim

Když je stavba téměř dokončena, přistoupí k uspořádání kanalizace. Jakékoli nedostatky v procesu návrhu nebo instalace mohou vést k vzniku nepříjemných zápachů z odpadních vod. Abyste tomu zabránili, budete muset nainstalovat výkonný ventilační systém. Jako takový se používá tzv. Zábavné potrubí. Podívejme se, co to je, jak to funguje, jak ji instalovat.

Charakteristický

Co je zábavné potrubí? To je část kanalizace, která spojuje kanalizaci a atmosféru. Nejčastěji většina projektů využívá populární schéma, kde je větrací potrubí přiváděno do ulice přes střechu.

Trubka je jedním z větví kanalizačního systému. Prochází všemi podlažími domu. Na střeše je potrubí pokryto houbou tak, aby do něj nemohly spadnout různé odpadky a déšť a sníh.

Účel

Kanalizace v kanálu se vždy pohybuje shora dolů. Pokud začnete odtékat vodu v jednom z bodů, pak půjde dál potrubím. Pokud odtoky procházejí z několika míst najednou, bude naplněna stoupačka kanálu.

To je příčina vzniku vakua v systému. Vlivem podtlaku se voda v hydraulickém těsnění začne vypouštět. To je to, co způsobí nepříjemný zápach, pokud taková trubka v domě není vybavena.

Pokud je potrubí ventilátoru, pak do něj proudí vzduch. Díky tomu je tlak stabilizován. Vodní zámky budou tam, kde by měly, a vůně se nedostane do místnosti.

Kanalizace s takovou trubkou se používá k odstranění plynů, které se hromadí v systému. Další konstrukce slouží k stabilizaci tlaku v systému, stejně jako k ochraně proti vodě. Potrubí umožňuje zajistit normální provoz kanalizace.

Je-li potřeba potrubí

Na základě SNiPs, v nízkopodlažních budovách, a to jsou jednopodlažní a dvoupodlažní domy, nemusí systém kanalizace nutně zahrnovat kanalizační potrubí. Důvodem je následující. V budovách je množství odtoků, které se spojují současně, velmi malé. Dokonce i v případě, že jsou v provozu všechny sanitární přístroje, nebude možné úplně zablokovat a naplnit stokovou stoupačku. To je možné jen ve vzácných případech.

V soukromých bytových stavbách je potřeba ventilátor (také ve výškové budově). Pokud má dům dva nebo více podlaží a každý má několik sanitárních zařízení (například toaletu a koupelnu), takový systém je prostě nutný. Větrání je také nepostradatelné, pokud je v domě více než dvě koupelny a mohou být použity současně. Pro domy s bazénem nebo jiným zdrojem obrovského množství odpadní vody je zapotřebí další instalace větrání. Rovněž je potřeba potrubí s malými průměry stokového stoupacího potrubí, stejně jako tam, kde se v blízkosti domu nachází septik nebo žumpa.

Když to můžete udělat bez ventilace ventilátoru

V případě, že dům je jednopodlažní a je zde jedno WC a koupelna, nemůžete vybavit větrací stoupačku. Někdy může být nutné nainstalovat speciální kanalizační ventil, takové řešení jsou relevantnější pro vily a chaty.

Trubky ventilace ventilátoru v bytě

Ve výškových budovách je tato konstrukce nezbytnou součástí kanalizace. Takový systém větrání je prostě povinný. I v pětipatrovém činžovním domě je množství odpadu velmi velké (zejména ráno, večer a víkend).

Jak si vybrat?

Před instalací stoupacího potrubí nebo jeho výměnou za novou je nutné správně zvolit ventilační potrubí. Dokonce i drobné chyby a nesprávné výpočty mohou vést k tomu, že systém nemusí pracovat správně. Existuje několik důležitých parametrů - průměr, délka a materiál.

Velikost

Pokud je potrubí z litiny, je logické, že ventilační systém by měl být vyroben ze stejného materiálu. Pokud jsou všechny prvky plastové, ventilační potrubí pro odpadní vody by mělo být vyrobeno z plastu. Používání jiných materiálů je zakázáno. Velikost potrubí ventilátoru může být od 110 milimetrů nebo více pro plast, stejně jako 100 milimetrů pro litinu. Zvedněte velikost je poměrně jednoduchá. Existuje jedno pravidlo: velikost výstupu toalety by neměla být větší než průměr ventilačního potrubí nebo stoupacího potrubí.

Situace je jednodušší s velikostí, pokud je v návrhu kanalizačního systému přítomno fekální čerpadlo. Je instalován v případě, kdy odpadní voda nemůže systém opustit gravitací. Takové situace nastávají, když je septik vyšší než výstup odpadních vod z budovy.

Pokud je čerpadlo fekální s mlýnem, pak může vytáhnout odtoky z malých potrubí. Současně jsou blokování uvnitř zcela vyloučeny. Pokud je kanalizace vybavena takovým zařízením, může mít kanalizační potrubí průměr 50 milimetrů. Pokud je prvek s velkou velikostí, můžete jej nainstalovat.

Nejvhodnější velikosti pro malou chalupu nebo chalupu jsou průměry 50, 90, 100 milimetrů. To je docela dost, pokud stoupačka má průměr 100 milimetrů, umývadlo má průměr odtokové trubky 50 milimetrů, je zde pračka a sprchový kout nebo sprcha.

Formulář

Volba závisí na tom, zda je k dispozici prostor pro instalaci a následnou údržbu. Je třeba vzít v úvahu tvar a velikost potrubí. V místech, kde je přístup obtížný, jsou nejčastěji instalovány trubky s zakřiveným tvarem, stejně jako různé adaptéry a kolenní struktury. V poměrně prostorných pokojích můžete použít obyčejnou rovnou konstrukci.

Materiály

Na prodej naleznete výrobky pro uspořádání lievikového potrubí pro odpadní vody z polymerních materiálů, stejně jako z kovu. Který je lepší? Zvažte každý typ zvlášť.

Polymerní systémy

Jedná se o nejjednodušší, cenově dostupnější a trvanlivější variantu. Polymerní výrobky mají mnoho výhod. Ale má také chyby.

Polymerní výrobky jsou prezentovány ve velmi bohatém sortimentu. Jedná se především o PVC, HDPE, LDPE a také o polypropylenové výrobky, které se liší tvarem, průměrem, barvou a konfigurací.

Plastové odpadní trubky jsou nabízeny za velmi přijatelnou cenu a to je důležitá výhoda pro uspořádání kanalizačních systémů v soukromé výstavbě.

Další plus je váha. Hmotnost celé struktury bude zanedbatelná. Také nízká hmotnost značně zjednodušuje proces přepravy. Navíc plast usnadňuje instalaci kvůli potřebě malého počtu nástrojů. Instalace takového systému je mnohem jednodušší, lze jej provést i vlastními silami. V takovém případě bude cena finančních prostředků minimální.

Hlavní nevýhodou polymerních trubek je jejich silná náchylnost k ultrafialovému záření. To podstatně zkracuje životnost, pokud je instalace prováděna otevřeným způsobem. Můžete také zvýraznit nízkou úroveň pevnosti a zranitelnosti vůči mechanickému poškození.

Kovové výrobky

Kovové systémy v uspořádání kanalizačních systémů v soukromých budovách a velkých bytových domech byly využívány velmi dlouho a neztrácejí jejich význam ani nyní. To je způsobeno následujícími výhodami a pozitivními vlastnostmi:

  • Slitiny litiny mají vysokou pevnost. Vzhledem k tuhosti kovové konstrukce je zajištěno bezpečné a nepřerušované fungování konstrukce po dostatečně dlouhou dobu.
  • Litinové a kovové trubky lze použít v oblastech, kde jsou klimatické podmínky poměrně nepříznivé. Kov odolává všemožným mechanickým škodám a vážným vnějším zatížením.
  • Kovová ventilátorová trubka v soukromém domě není citlivá na ultrafialové záření. Výrobek lze namontovat pro dlouhodobé následné provozy.

Nevýhodou je inherentní vnímavost litiny k korozi, která je vlastní jakýmkoliv kovovým produktům. K ochraně potrubí je nutno speciálně zpracovat kov. Protože se používá rozprašování nebo galvanizace. Další významnou nevýhodou je velká hmotnost a vysoké náklady.

Pro uspořádání odtokové kanalizace je nutné zakoupit nejen samotný výrobek, ale také velké množství různých armatur. Během instalace se používá speciální zařízení.

Jak zjistit, zda je v domě taková trubka?

Není-li stavba domu provedena, ale namísto toho je získána hotová konstrukce, je nejvhodnější předem zjistit, zda existuje kanalizační větrání. Chcete-li to udělat, stačí spláchnout toaletu. Pokud je zvuk pohlcený nebo sání, pak potrubí buď chybí nebo je ucpáno. V druhém případě potřebuje čistění.

Pravidla instalace

Existují určité požadavky na instalaci trubek nálevky. Výstup stoupání by neměl být vystaven v podkroví, ale přímo do atmosféry venku. Pokud plyny ze sběrače odpadních vod proniknou do podkrovní místnosti, způsobí to nepříjemný zápach a vysokou vlhkost vzduchu.

Stoupačka musí mít velikost ne menší než kanalizace. Pokud jsou rozměry větracího potrubí větší, pak s tím není nic špatného.

Vývod ventilačního produktu by se neměl nacházet v blízkosti stěn nebo v blízkosti jiných konstrukcí (například balkonů nebo oken). Porušení tohoto požadavku bude mít za následek skvrny na stěnách a nepříjemný zápach. V zimním období může dojít k poškození nálezů ventilačních výrobků, pokud se dostanou pod převis střechy. Kanalizační potrubí v soukromé domácnosti by mělo být jedno. Zahrnuje všechny body, odkud odtékají kanály. Mezi dolním a horním bodem by měl být teplotní rozdíl. Mělo by být teplé nahoře a studené ve spodní části. Větrání může být umístěno ve ventilačním hřídeli. Současně by však neměla být spojena s větracími kanály v obytných místnostech as komínem. Je povoleno připojit několik kanalizačních potrubí do jednoho stoupacího potrubí.

Schémata

V závislosti na směru výstupu je možné systém vybavit dvěma oblíbenými schématy:

  • Horizontální režim. Zajišťuje, že potrubí nevystupuje přes střechu, ale přes stěnu. Udělej to v poměrně vzácných případech. Takový systém lze použít pouze v soukromých domech. Při otevření mřížky potrubí.
  • Vertikální instalace zábrany se používá ve většině případů. Stoupající potrubí je zobrazeno pouze vertikálně a pouze nahoru. Můžete vyrazit se sklonem v pravém úhlu. Ze stoupačky v pravém úhlu, odkud se provádí další vypouštění. Pak to jde přímo z místa, které vyjde do díry nad střechou. Můžete učinit závěr a pod úhlem. V tomto případě se retrakce provádí na 45 stupňů, z něj - ještě jedno takové zatažení a pak přímá část. Mimochodem, ventilační potrubí může pokračovat k otvoru ve střeše.

Jak udělat závěr přes střechu?

Část větrací věže, která se nachází nad střechou, musí také splňovat požadavky. Výška potrubí nad střešním materiálem musí být nejméně tři metry. Poloha nad plochou střechou, která není využívána, není menší než 30 centimetrů. Výška potrubí na šikmé střeše by měla být větší než 50 centimetrů.

Výstup je vždy pokryta přepážkou. Je nutné, aby odpadky, ptáci, hmyz, sníh a déšť neklesli dovnitř.

Je-li možné vykreslit čarou štítek, doporučuje se to a nepoužívejte metodu s výstupem přes střechu. Takže můžete šetřit čas a neuzavřít střešní materiály. Rovněž s tímto přístupem bude jednodušší vyměnit odtokové potrubí.