konstrukce

Postavme pec do koupele s vlastními rukama!

Anonim

V poslední době je ruská lázeň stále oblíbenější. A ne nadarmo, protože výlet do lázně poskytuje nejen možnost umýt a mít dobrou parní lázeň, ale také získat silnou energii na celý týden.

Nepochybně nejdůležitějším prvkem lázně je sporák. Pokud plánujete vytvořit vanu, pak bez ní nemůžete udělat. Samozřejmě můžete jednoduše vybrat a zakoupit hotový výrobek. Benefit v prodeji nyní existuje mnoho. Ale v tomto článku budeme hovořit o tom, jak si sami postavit kachlová lázeň s nádržkou na vodu. Vlastně to není tak obtížné. Hlavní věc - vyhovět technologii při výrobě a pochopit principy, podle kterých je lázeň ohřívána. Kamna na dřevo v tomto ohledu stojí za samostatnou zmínku. Může být ohříván dřevem, uhlím nebo rašelinou, méně technologicky vyspělá ve výrobě než elektrická nebo plynová kamna. Navíc stojí za zmínku, že nové tovární modely, bez ohledu na to, jak jsou dobré, nemohou poskytnout jedinečný pocit, který dává tradiční ruský kamen. Konvektomaty v lázni jsou nejen jedním z konstrukčních prvků, ale také zvláštním doprovodem a mikroklímátem, který vzniká při spalování palivového dříví. Kromě toho je tento model bezpečnější než elektrický a plynový, nevyžaduje náklady na další komunikaci. Instalace dřevěných kamen ve vaně, nemůžete se obávat úniku plynu nebo zkratu v okruhu.

Pojďme se bavit o typech domácích pecí. Jedním z nich je sporák s přenosnou nádrží na vodu. Výhodou tohoto provedení je jeho praktičnost, neboť neexistují žádné situace, kdy nežádoucí surová pára z nádrže vstupuje do saunové místnosti, která ještě není ohřívána teplem. K výrobě takové pece potřebujeme běžnou troubu s vestavěným registrem pro ohřev vody. Nad ohništěm je třeba vytvořit speciální "kapsu" pro kameny (aby se zabránilo vážným popáleninám, je lepší vytvořit otevřený typ). Taková pec je vyrobena z plechu. Nádrž na vodu je zavěšena tak, aby její spodní okraj byl zvednut nad úroveň registru nejméně o půl metru. Nádrž je připojena k registru pomocí potrubí nebo gumové hadice.

U malých místností se doporučuje vytvořit pec s malou tepelnou kapacitou. Pod takovou pecí je ohniště, ve středu je ohřívač a na vrcholu konstrukce je nádrž s vodou. Cihelná zeď může být umístěna uvnitř kovového pláště (tam je také varianta takového kamny bez použití cihel), kameny jsou umístěny na tyčích ocelových pásů. Nádrž umístěná výše je ohřátá horkými plyny a do ní je nalita voda přes speciální boční otvor. Montáž takové konstrukce je relativně jednoduchá a je prováděna svařováním.

Další zajímavou možností je vyrobit troubu v lázni železného barelu. Zpočátku se horní a dolní část odstraní, což vede k tomu, že se získá druh válce. Výsledná konstrukce je instalována na mřížce, která je na opačné straně instalována na ohniště, lemovaná cihly. V hlavě je také umístěna stěna z cihel, položená na okraji, a pak kameny klesají na asi dvě třetiny vnitřního prostoru. Válec je pokryt víkem a komín se objeví.

Také sporák ve vaně může být vyroben z hustých železných plechů bez cihel vůbec. Na spodku této konstrukce se nachází ashpit (zařízení pro shromažďování popela z vypáleného paliva), topení je umístěno výše, a na něm je grilovací zařízení. Na roštu jsou kameny, komín je umístěn těsně nad nimi a na jejich straně. Takový systém je poměrně jednoduchý na stavbu, ale dlouho se nezachovává kvůli nedostatku cihelných zdí v něm.

Jak můžete vidět, s dostupností příslušných znalostí a určité dovednosti, není vůbec těžké vyrobit saunové kamny sami. Hlavní věc - tvrdá práce a nadšení.