opravy

Zahřívání betonu pomocí vodiče PNSV: schéma pokládky a technika

Anonim

Beton je ohříván vodičem PNSV, jeho způsob pokládky bude popsán níže, je používán při práci mimo areál v zimě. Takové manipulace jsou nezbytné z toho důvodu, že při vystavení nízkým teplotám se pomalu začne získávat síla, ve které se voda jednoduše začne přeměňovat na led. Dlouhodobější kalení betonu je důvodem, že práce je zpožděná týdny a měsíce, navíc existuje šance, že struktura nebude mít dostatečnou sílu, bude se rozpadat během provozu.

Princip drátu

Technologie ohřevu betonu s vodičem PNSV spočívá v tom, že před zahájením nalévání se odebere kabel, požadovaný průřez a napětí, položí se a pak se nalije. Poté je kabel zapojen do sítě. Nebojte se, že kvalita betonu se změní pod vlivem vysokých teplot, nebudou se objevovat bubliny ani praskliny po ztuhnutí, ale proces vytvrzování se nezastaví při nízkých teplotách, což vám umožní získat pevnou a spolehlivou konstrukci.

Technické vlastnosti drátu pro beton

Drát pro vytápění betonu PNSV má zpravidla některé vlastnosti. Toto je obvykle vodivé jádro, které má izolační povlak. Ochrana může být vyrobena z polyesteru nebo polyvinylchloridu. Průměr je 1, 2 mm, avšak průměrný odpor odpovídá 0, 15 Ω / m. Může být použit v teplotním rozsahu -60- + 50 ° C. Během provozu může být proud 14-16 Amp.

Pokládka může být provedena při -25- + 50 ° С. Před zakoupením je nutné určit, jaké množství drátu bude zapotřebí, asi 1 m 3 řešení bude potřebovat asi 55 m.

Zimní ohřev betonu s vodičem PNSV je zcela bezpečný, protože při výrobě získává produkt vysoce kvalitní izolaci, která zabraňuje vznícení. Neexistuje téměř žádné nebezpečí, že by žíla byla porušena, protože je dostatečně silná. Neaktivujte vodič, dokud není ponořen do roztoku. V opačném případě dochází k vyhoření v důsledku zvýšeného proudu. Závěry však nejsou takovéto jevy hrozné, jelikož jsou ve složení drátů působivější, což představuje takzvané studené konce. Jsou vyrobeny z ARV - 4, jehož maximální délka je 1 m.

Rozsah použití

Způsob ohřevu betonu s vodičem PNSV znamená možnost jeho použití nejen v domácnosti, ale i v průmyslovém měřítku. Někdy je nainstalován

základy a ploty.

Montáž kabelů

Práce s kabelem předpokládá odpovědné manipulace. Před zahájením procesu kladení musíte povrch uvolnit z trosky a cizích předmětů, jako u těch prvků, které mohou poškodit drát. Během této doby je důležité zajistit, aby se kabel neohýbal. Za tímto účelem se doporučuje provádět pokládání v půlkruhu, ale nesmí být žádné prázdné zóny. Nejjednodušší metoda kladení slouží hadovi.

Po zapnutí je třeba věnovat pozornost. Proto by nemělo dojít k poklesu napětí, k dosažení tohoto cíle je nutné použít stabilizátor, jinak by se drát jednoduše vyhořel a nebude možné jej odstranit.

Schéma betonového topného drátu PNS je ve výrobku. Jakmile to uvedete do praxe, můžete se naplnit a připojit, což znamená přivedení kabelu k napájecímu zdroji. Doporučuje se používat při připojení transformátoru. Zpravidla doporučují odborníci používat stanice na zahřátí značek SPB-40, SPB-80.

Připojení může být provedeno na dvou elektrických obvodech, z nichž první se nazývá "hvězda", zatímco druhý - "trojúhelník". Ve druhém případě jsou vodiče v drátu rozděleny do tří stejných částí a vodiče každého matematického zařízení paralelně. Formované soubory musí být připojeny ve 3 uzlech a připojeny k třetí terminálu stanice.

Vlastnosti zahřívání

Než začnete, potřebujete znát dobu ohřevu betonu pomocí vodiče PNSV.

Během prvního období se roztok zahřeje a je nepřijatelné zvýšit teplotu o více než 10 ° C za dvě hodiny. Druhé období by mělo být doprovázeno zvýšením teploty o více než 80 ° C. V závěrečné fázi se provádí chlazení. V tomto případě by také neměly spěchat a pokles by neměl být vyšší než 5 o C po dobu jedné hodiny.

Ohřev betonu s vodičem PNSV, jehož popis se zde popisuje, se nijak neliší technologií instalace systému "teplá podlaha". Tento kabel lze navíc využít k dosažení těchto cílů. Zároveň však musí být systém mírně upraven konstrukcí topného prvku z drátu, zatímco systém musí být chráněn shora izolací.

Náklady na topný kabel

Před zakoupením se musíte seznámit s cenami kabelu. V různých oblastech může stát jinak, ale průměrná cena zůstává nezměněna, rovná se 2 rublům / m. Výrobek byste neměli koupit bez kontroly, zda splňuje stanovené normy GOST, a proto je kabel vyroben podle norem 12.1.013-78.

Provádění zpracování betonu po zahřátí

Mnoho stavitelů se zajímá, zda je možné manipulovat s řezáním nebo vrtáním betonu po získání síly. Tato otázka je způsobena skutečností, že v době zastavení zahřívání struktura stále nezíská sílu značky. Na tuto otázku lze odpovědět pozitivně, ale s určitou rezervací. Přestože je možné řezat, je nepřijatelné vytvářet nárazové zatížení. Nejvhodnějším řešením je použití diamantových nástrojů. Pokud se v této fázi použije diamantové vrtání, potom otvory v betonu získají rovnoměrné hrany a nedojde k trhlinám. Navíc, pokud vyvrtejte betonové těleso s diamantovou korunou, nebudete muset nástroj vyměnit v době překonání výztuže, což platí pro železobeton.

Odborná doporučení

Ohřev betonu s vodičem PNSV, jehož vzorek pokládky je ve výrobku, lze provést metodou jeho počátečního navíjení na ocelovém rámu, přičemž je nutné zajistit nepřítomnost napětí. Můžete ho položit mezi prvky kovového rámu. Mělo by se pamatovat na to, že se drát nesmí dotýkat povrchu bednění, ale ani po odlití nesmí vyčnívat z tělesa betonu.

Topný vodič může být namontován až po položení výztuže, neměli byste začít provádět tyto práce, dokud nejsou vložené prvky v prostoru obálky budovy. Svářecí práce musí být dokončena tímto bodem. Zahřívání betonu s vodičem PNSV, jehož vzor pokládky je uveden na obrázku, by neměl pokračovat po vytvrzení malty do 50%.

Teplo, které pochází z jádra, by mělo být schopno ohřát roztok na 40-800 ° C. Doba, po kterou je směs úplně silná, bude záviset na vlastnostech objektu a zpravidla trvá až tři dny. Topná stanice by měla fungovat opakovaně nebo dlouhodobě. Krok mezi vodiči nesmí být větší než 15 mm.

Výpočet betonového vytápění drátem PNSV je uveden v článku, ale jeho dodržování stále nedává úplný úspěch. Koneckonců je důležité také brát v úvahu technologii instalace, což znamená vyloučení kontaktu drátu nebo jeho přechodu. Aby bylo možné řídit teplotní režim v konstrukcích naplněných řešením, je nutné vytvořit speciální studny. Nepokládejte zahřívací proces, dokud není roztok úplně položen, protože to je v rozporu s bezpečnostními podmínkami a může také poškodit vodič. Je lepší, aby pověření tohoto druhu práce bylo svěřeno odborníkům, jelikož instalace kabelu je spojena s určitými potížemi a vyžaduje, aby mistr měl dovednosti při provádění takových manipulací.

Výpočet drátu pro ohřev betonu

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem lze vyvodit následující závěry: pro 1 m 3 betonu bude nutné vynaložit přibližně 55 m kabelu. Abyste mohli vypočítat drát, musíte nejdříve vědět, kolik malty bude naliáno do bednění. Takže pro 20 m 3 směsi potřebujete koupit 1100 m.

Obecně platí, že stavební práce je vhodnější k provádění v teplé sezóně, která se týká zejména soukromých developerů. Spravedlivé zachování lití betonu během chladného období je zpravidla spojeno s potřebou dodat objekt určitou dobu. Takové práce v rámci výstavby domů znamenají dodatečné náklady na nákup nemrznoucích přísad, topných kabelů a dalších věcí. Ano, a náklady práce v zimě při nalití betonu jsou mnohem víc, protože hnětení je obtížnější, jako následné rozložení směsi na bednění.