zahradnictví

Cyclamen: péče v různých obdobích růstu

Anonim

Řekové nazývají cyklámen spí v létě. Péče o něj vyžaduje znalost samotné květiny. Jedná se o krásnou vytrvalou rostlinu, která tvoří téměř téměř dokonalý kulatý tvar.

V cyklámenové hlíze ​​je soustředěna celá životnost rostliny. Koneckonců, 8 - 9 měsíců. v roce spaluje cyklámen, úplně se zbaví listů a květin.

V zimě, kdy je kolem tak málo světlých barev, a většina rostlin obvykle nekvetou, je to cykloem, které potěší znalce krásy. Obliba tohoto nádherného vnitřního závodu každoročně vzrůstá. Mnoho lidí porovnává květy cyklámenů s nádhernými exotickými motýlky, které letí nad tmavě zelenými listy ve tvaru srdce.

Květiny rostliny jsou zakřivené dozadu, špičaté. Tam je obrovská paleta jejich barev: bílá, různé odstíny červené a růžové, fialové, tam jsou také hybridní s krásnými dvojitými okvětními lístky. Listy jsou umístěny na štíhlých dlouhých řapílencích a na sobě mají ozdobný stříbrný vzor.

Kvetoucí květinové květinové květiny po nějakou dobu. To také závisí na rozmanitosti a kvalitě vnitřních podmínek: kvetoucí rostliny mohou začít ve druhé polovině října a trvat až do konce března.

Jak si vybrat cyklámen

Při nákupu je třeba věnovat pozornost nejen listům rostliny, ale také samotné hlízce. Letáky by neměly mít žádnou škodu, měly by být jakkoli pomalé a na okrajích alespoň mírně vysušené. Na kulaté hlíze ​​nesmí být žádné známky rozpadu a v žádném případě by neměly být pokrčené. Cyklámen, který v létě není pro nové majitele zajímavý, je nejlepší koupit na podzim, na začátku jeho rozkvětu. Je žádoucí, aby květina měla obrovský počet pupenů.

Cyklámen: péče

Mnozí věří, že bude velmi obtížné pečovat o cyklámena. Ale není tomu tak. Nejdůležitější je vědět, jak často chodí voda. Pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel péče, bude to více než 20 let, aby se potěšilo s jeho krásným květem.

Nejčastější chybou zahradníků je kompletní instilace kulaté rostlinné hlízy. Cyklámenovi se to nelíbí. Je to skvělé, když 1/3 hlízy je volně nad hlavním povrchem půdy. Nemají rádi cyklamény a velké hrnce. Kupují v nich špatně a někdy hnijí.

Cyclamen: péče během kvetení

Hlavní podmínkou pro opuštění během období květu je optimální chladná teplota - až 12 - 15 ° С, ale ne nižší než 10 ° С a v žádném případě vyšší než 20 ° С. Navzdory skutečnosti, že cyklamen potřebuje hodně světla, chránit rostlinu před přímým slunečním světlem.

Pro výbornou pohodu potřebuje tato rostlina pravidelné hojné zavlažování, během níž je nutné zajistit, aby voda v žádném případě neklesla na klíčící zónu samotné koryty, květy a listy.

Péče po ukončení pravidelného kvetení

Od pozdního jara mají cyklámeni obvykle dlouhou spící dobu. Květy a listy ztrácejí. Ne dosud spadlé listy jsou odstraněny obvyklým mechanickým způsobem - jsou pečlivě odšroubovávány nebo jemně řezány nožnicemi, snaží se nedotýkat se samotné hlízy. V takovém období je nutné výrazně snížit zavlažování rostliny. A stačí, aby nedošlo k vysychání v hrnci zemního kómatu. Doporučuje se přemístit zařízení na chladné, stínované místo. Nezapomeňte, že cyklamáni nemají rádi suchý vzduch a vysoké teploty. Vzhled nových listů je jistým znamením, že rostlina se již probudila a trpěla "hibernace" bezpečně.

Transplantujte tuto rostlinu na konci "ospalého" období a před květem. Při příštím transplantaci je celá hliněná místnost zcela nahrazena. Odstraňte zbytečné zhnité kořeny z unavené rostliny. 4 týdny po tomto postupu můžete začít půdu aktivně přivádět.