nástrojů a zařízení

Jak používat baterii Li-ion a nabíjet ji?

Anonim

V moderní společnosti velmi často slyšíte opačné názory na vlastnosti použití baterií. Podobná situace vznikla díky skutečnosti, že vývoj inovací v oblasti přenosné elektroniky a technologie je velmi impulzivní a společnost nemá vždy čas rychle reagovat na zlepšení.

Je to proto, že se množí řada stereotypů, což vždy neodpovídá skutečnosti moderny.

Městské legendy

Dříve byly téměř všechny typy elektronických zařízení instalovány nikl-kadmiové nebo nikl-metal hydridové baterie. Při použití těchto galvanických článků bylo nutné zcela vypustit, což umožnilo prodloužit jejich životnost a zabránit poklesu energetické náročnosti. Nyní tyto baterie neztrácely své pozice, ale jejich oblast použití se posunula, nyní se na mobilních telefonech, notebookech nebo tabletách nenachází. Ale populární výraz prodejců "první vypouštění, pak účtovat, opakovat třikrát" je stále nalezen. Koneckonců, taková užitková rada ve společnosti byla vzpomínána a nyní je vydána z úst. Rozvoj pokroku však pokračoval jako obvykle a Ni-Cd, Ni-MH-energetické buňky začaly být nahrazovány Li-ion baterií, a o něco později s lithium-polymer. V méně účinných elektronikách - kalkulačích, navigátorech, amatérských kamerách a tak dále - se objevily galvanické prvky niklu, kadmia nebo niklu a kovového hydridu. Zatímco jejich inovativnější protějšky našli své místo v notebooku, mobilních telefonech, chytrých telefonech, tabletách a mnoho dalšího.

Principy použití

Konstrukce, pomocí které je vytvořena Li-ion baterie, vyžaduje specifický vztah k ní. Netoleruje hluboký výboj a může dokonce selhat, pokud se taková situace opakuje. Proto všechny přístroje, které je používají, nejsou prodávány těmi, kteří se posadili - takže životnost jejich energetických článků je výrazně prodloužena. Statické myšlení lidí však dělá špinavou činu - stále se slyšují hlasy, které přenášejí z úst do úst, jak nabíjet lithium-iontovou baterii, vedené společnými pravidly pro Ni-Cd, Ni-MH elektrolytické buňky, nebo dokonce neostří na svůj typ . Koneckonců i skladování těchto energetických článků musí být provedeno různými způsoby. Je důležité úplně vypustit nikl-kadmium nebo hydrid kovu, a lithium-ion a lithium-polymer musí naopak ponechat energetickou rezervu 60-80 procent.

Stížnosti a odpovědnost

Velmi často od lidí lze slyšet, že baterie zakoupená Li-ionem je neslouží po dlouhou dobu a je třeba je znovu měnit. Například po nějakém čase je telefon velmi rychle vybit. Ačkoli po koupi mohl pracovat velmi dlouho a potěšil svého majitele. Pokud se podíváte, vina za takové nepořádek není u výrobců, ale za podmínek, za kterých byly nabité a používány lithium-iontové baterie. Koneckonců, všechny zhoubné modely lidského chování s nimi jsou již popsány výše a majitel je přísně dodržuje.

Funkce aplikace

Když tedy moderní buňky energie pracují v drsných podmínkách prostředí (v chladném nebo chladném prostředí), baterie tráví mnohem více zdrojů než v teplé místnosti, což způsobuje její zvýšené opotřebení. V takových případech je racionálnější používat elektroniku ne příliš intenzivně (nezačne se používat GPRS-Internet, navigace, hry a další aplikace náročné na zdroje), pak bude životnost mnohem delší. Také vzniká logická otázka: jak nabíjet lithium-iontovou baterii za těchto podmínek? Přístroj musí být připojen k napájecímu zdroji v teplé místnosti a poté, když není plně usazen. Proto je akumulátor provozován za nejpříznivějších podmínek, pro které byl vyvinut.

"Uchovávání" galvanických článků

Pokud potřebujete udržet akumulátor Li-ion 18650 v provozním stavu, který je používán nepravidelně nebo jednorázově pro různá zařízení, měli byste provést následující opatření:

  • účtovat až 40-50 procent;
  • odebrat ze zařízení;
  • pokud je to možné, utěsněte v plastu, vytvořte vakuum v tomto balení;
  • každá baterie je složena odděleně od ostatních;
  • přesuňte galvanické články v chladničce (ale ne v mrazáku);
  • jednou po několika měsících odpojte a poté po zahřátí při pokojové teplotě obnovte výše uvedenou kapacitu;
  • před začátkem těžkého používání plně nabití.

Tato opatření pomohou udržet baterii a neztratí její účinnost. Vzhledem k tomu, že jsou určeny k trvalému užívání pouze v podmínkách, kdy se budete cítit pohodlně - při pokojové teplotě nebo v blízkosti.

Použití kvalitního vybavení

Kromě toho by měl být jakýkoliv typ akumulátoru - Li-ion, Ni-Cd, Ni-MH - nabízen originálním zařízením, které doporučuje výrobce, protože levnější analogy se v jejich parametrech liší od původního zařízení. Koneckonců i mírný přebytek jmenovitého napětí může zkrátit životnost baterie o téměř dvakrát. Při opačném vývoji událostí, tj. Poklesu pouze o 0, 1 voltů, se životnost baterie sníží o více než 10 procent a baterie se nikdy plně nenabíjí. Při běžném používání v tomto režimu ztrácí svou kapacitu a již neodpovídá uvedeným hodnotám výrobce.