zahradnictví

Odkud pochází špendlík? Vlastivé rostliny a užitečné vlastnosti

Anonim

Každá z nás, i když je velmi vzdálená od vnitřního květinářství, snadno rozpozná a pojmenuje tuto květinu. Samozřejmě, těžko vyhlášené vědecké jméno sansevier není něco, co se bude mluvit, ale pouze botanik nebo živá květinářství si bude pamatovat. Jaká věc "Teschina jazyk", "štika ocas"! Tyto názvy připomínají všechny!

V mateřské škole, škole, v kancelářích a dílnách roste a tato dekorativní rostlina nevyžaduje zvláštní pozornost a péči. Z jakých míst se k nám přiblížila štika? Vlasti rostliny - tak nenáročné a dekorativní - kde to je? Budeme se snažit odpovědět na všechny otázky.

Kolik jména má?

Začneme s úředním jazykem téměř všech slov - latina. Sansevieria (sanseviera) - tak vlastně zazní jméno tohoto reprezentanta dekorativní fauny. Květina byla jmenována na počest patrona a milovníka botaniky, italského aristokrata Raimondo de Sangro, prince von Sansevierio, který žil ve století XVIII.

Shchepiyův ocas je jméno, které lidé přidělovali k této rostlině, která vypadala v pruzích na listích jednoho z druhů jako obrázek připomínající barvu dravec řeky. Dalším jasným epitetem, který se v naší zemi zakořenil, je jazyk Teschin. S největší pravděpodobností by se měla tvořit paralela s dlouhým jazykem hrdinů anekdot, které jsou v naší zemi tak populární. Dalším důvodem pro vznik tohoto jména je obtížné najít nezničitelný smysl pro humor ruského lidu.

Nicméně, při hledání zajímavých a jakkoli přesně popisujících jména sansevier, naši lidé nejsou vůbec originální. Němci nazývají tuto rostlinu africký konopí, angličtinu jazykem ďábla nebo leopardskou lilii, Američany hadovou kůži, což naznačuje popularitu tohoto druhu v různých zemích.

Kde je jeho domovská země?

Tropics a subtropics - to je místo, kde piketail cítí skvěle a vyvíjí perfektně. Rodina rostliny sanseviera - tropické oblasti Afriky, většina ze svých západních oblastí. Moderní badatelé často objevují všechny nové typy sansevierie v Ugandě, Keňsku a sousedních státech.

Dnes je tato rostlina rozšířena na Srí Lance a Indii, tropické Asii a na ostrově Madagaskar na jižní Floridě. Zpravidla, v přírodě sansevier, roste s záclonami, tvořící nepřehledné houštiny na březích řeky. Může se sousedit jak s obrovskými roztroušenými baobaby, tak s nízkými akakami různých druhů a sukulentů. Tato květina může růst na jakékoli špatné půdě s nízkou vlhkostí - asi 40%. To je důvod, proč podmínky, ve kterých jiné vnitřní květiny nemohou existovat, lze snadno přenést ocasem.

Jak se používá?

V mnoha zemích se tato květina pěstuje a využívá jak pro dekorativní, tak i průmyslové účely. Pikové chvostové listy obsahují technické vlákna s jedinečnými vlastnostmi, pro které jsou pěstovány ve velkých objemech. Navíc, sanseviera je široce používána v tradiční medicíně v mnoha afrických a asijských zemích.

Krásné a užitečné

Po asijských a afrických léčitelích, kteří v praxi široce používali piketail, jsme si také všimli příznivých vlastností této rostliny. Saponiny obsažené v listí (rostlinné glykosidy) mají protizánětlivé a mukolytické, adaptivní a imunostimulační účinky. Navíc vědci zjistili, že sansevierii významně snižují počet patogenních mikroorganismů ve vzduchu v místnosti, kde se nacházejí, a také jsou schopni snížit obsah takových škodlivých syntetických látek, jako je trichlorethylen a benzen.

Botanická charakteristika

Sansevera, nebo sansevieria, je rod stálezelených, rostlinných trvalých trvalých rostlin. Podle různých vědeckých škol patří k různým botanickým rodinám: asfodální, agave nebo dracenické. Taková divergence názorů není zásadní, neboť celá je rodina lilie, ale jen "zlomená" do menších skupin. Dnes patří k rodu Sansevieria asi 60-70 různých druhů a mnoho různých odrůd.

Stejně jako mnoho jiných rostlin na vnitřním prostoru, má šikmý ocas, jehož rodiště je vyprahlé tropické oblasti, dobře vyvinutý podzemní plíživý odden. Pevné listy tvoří růžici a u některých druhů může dosáhnout délky 1 metr (a více). Obvykle jsou listové desky špičaté a mohou být jak vertikální, tak téměř horizontální. Barva listů se mění od světle zelené až hnědé, s různými pruhy a skvrnami. V posledních několika desetiletích stříbrně a zlatě zbarvené pokojové rostliny se staly módní. Vzdušný ocas, jehož rodiště je tropická země, se neunikla podobnému osudu: chovatelské úsilí pěstovalo odrůdy této rostliny s neobvyklou barvou listů. Květy Sansevieria jsou světle zelené a shromažďují se ve válcovitých kvědlech na dlouhém a přímém stopku. V přírodě je ovoce bobule, s 1-3 semena, ale ve vnitřním květinářství plodiny jsou extrémně vzácné.

Rozmanitost typů a tvarů

Dnes se v květinářství v interiéru kultivovalo mnoho druhů a forem květu s takovým zajímavým názvem - štiplavým ocasem. Rodina rostliny, jak byla opakovaně zmíněna, je tropické a subtropické oblasti, ale tam jen tam rostou jen málo druhů, z nichž bylo získáno mnoho moderních forem.

Navzdory skutečnosti, že v přírodě existuje asi 70 druhů sansevieri, pouze asi 10 je obhospodařováno ve vnitřní a okrasné květině, z nichž nejvíce milují:

  • Sansevieria trifasciata je třípruhová sansevieria, nejoblíbenější odrůda s tricolorovou barvou. Nejčastějšími odrůdami mezi pěstiteli jsou Laurenti (se zlatým okrajem kolem okraje xiphoidního listu), Prain (bez takové hranice) a Craigil s širokým krémovým proužkem na vnějším okraji.
  • Sansevieria grandis je velká, na listí jsou střídavé kapely tmavších a světlejších odstínů zeleně a okraj je osazen tenkým proužkem červenohnědé barvy.
  • Sansevieria hiberica - zimní, s tvrdými listy zdobenými pruhy červenavého odstínu.
  • Nízko rostoucí odrůdy sansevieri, jako je Sansevieria hahnii stříbro a Hahnii zlatá.

Bucktail: chov

Chcete-li mít takovou rostlinu doma nebo v kanceláři, můžete ji zakoupit v zahradním středisku nebo bez zbytečných výdajů a propagovat existující květinu s odřezky listů, kořenovými vrstvami nebo dělícími oddenky. Všechny tyto možnosti jsou vhodné pro monotónně barevné sansevier. Ale pro rostliny s pestrou barvou listů, aby se zachovaly všechny dekorativní prvky, se používá pouze oddělené dělení.

Kořenové vrstvy

Jedná se o nejjednodušší způsob, jak si dát takový nenápadný květ, jako ocas ocasu. Rodina rostliny je poněkud drsná, co se týče klimatických podmínek, proto sansevierie, snažící se obsadit nové stanoviště, tvoří spíše hustý kořenový růst. Takové chování je charakteristické nejen růstem dle libosti, ale také domestikovanými květy. Obvykle se v hrnci vytvoří poměrně málo výhonů s kořeny.

Vykopněte několik (společně s kořeny a zemitým kusem) a vyjměte z mateřské rostliny, poté přemístěte do nového hrnečku. Místo, ze kterého jste nakrájeli kus, musíte trochu uschnout a posypat rozdrceným uhlím, můžete obvykle aktivovat.

Řezové listy

Metoda je jednoduchá: vezmeme list květu, označíme ho a nakrájíme na kousky o rozměrech 7-10 cm. Okamžitě s omítkou nebo nesmazatelným ukazatelem označíme dno každého fragmentu. To je velmi důležité, protože budou muset být vysazeny "hlavou" nahoru. Aby byly listy listu vysušeny, necháme je na chladném okenním prahu po dobu 1-2 dnů. Poté se výsledné řízky vysadí do dobře navlhčeného písku a pokryjí se skleněnou nádobou na teplém a světlém místě. Rozstřikování řízků není nutné, stačí nalít vodu do pánve.

Rostliny se za příznivých okolností zakořejí za 1 až 1, 5 měsíce. Poté mohou být samená transplantovány do hrnce se zahradní půdou nebo speciální směsi půdy pro sukulenty.

Rozdělit oddenky

Velké rostliny mohou být tímto způsobem propagovány. Je důležité si jen pamatovat, že každá odpojitelná část musí mít bod růstu. Oddenka vyjmutá z hrnce se ořezá ostrým nožem na požadovaný počet "sazenic". Řezané body musí být několik hodin sušeny a prášeny rozdrceným uhlím, po kterém jsou oddělené fragmenty vysazeny do hrnců s předem připravenou půdou.