opravy

Typy barev pro podlahy a stěny. Typy práškových barviv

Anonim

Mnoho lidí, plánování další opravy v bytě, stále častěji raději malovat stěny. Tento druh povrchové úpravy je pro obyvatelstvo mnohem důležitější než kdykoli předtím kvůli jeho ekonomice, jednoduchosti při použití a bohatému výběru materiálů. Aby mohly obnovené stěny a podlahy co nejdéle trvat, je nutné vědět, jaké typy barvy jsou a za jakým účelem jsou určeny.

Co hledat při výběru

Předtím, než se rozhodnete rekvalifikovat v malířském plastikovi domu a začít vzrušující lekci - malovat stěny, musíte vypočítat oblast pokrytí, určit barvu. Poté určte potřebnou strukturu a poslední krok je nejtěžší etapová orientace na typy barev, z nichž každá splňuje určité požadavky.

Nejoblíbenější barvy a laky

Z nejrůznějších materiálů na trhu můžeme rozlišovat tři skupiny nejoblíbenějších:

  • vodní emulze;
  • akryl;
  • latexové povlaky.

Směšování kompozic mezi sebou, výrobci vyrábějí další typy podlahových a nástěnných barev, které také podrobně projednáme. Ale pojďme samozřejmě začít s nejoblíbenějšími skladbami.

Vodní emulzní barva

Co je nátěr na bázi vody? Vše je extrémně jednoduché - je to barva obsahující polymerní mikročástice rozpuštěné ve vodě. I když by bylo správnější říkat, že částice nátěru jsou zapuštěny ve vodním prostoru. Po aplikaci na stěnu probíhá téměř okamžité zvetrání molekul vody a současně na povrchu vzniká stejnoměrná hustá a pevná barva. Popularita těchto fondů mezi obyvatelstvem je způsobena snadným používáním, krásným vzhledem a nedostatkem charakteristického zápachu při aplikaci. Jsou úspěšně použity jak pro nástěnné nátěry, tak i jako podlahové krytiny. Nicméně povrchová péče by měla být prováděna metodami suchého čištění. To je logické, protože barva se rychle rozpouští ve vodě a nakonec může zmizet z povrchu.

Vodní emulzní barva: typy stropu a stěn

Jak již bylo řečeno, výrobci úspěšně promísili vlastnosti kompozic mezi sebou, a proto ve vodě disperzní barvě existují také poddruhy:

  • akryl;
  • silikon;
  • silikát;
  • akrylová latexová barva.

Tyto sloučeniny se liší v pojivu, stejně jako způsoby přípravy. Prohlédneme jejich vlastnosti, abychom se nemýlili s výběrem barvy pro opravu.

Akrylová barva na bázi vody

Hlavní výhodou tohoto povlaku je vysoká odolnost proti vodě. Úspěšně se používá na betonových, cihelných, omítnutých podkladech i na sádrokartonu. Kompozice je velmi oblíbená pro zdobení interiéru kvůli úplné nepřítomnosti toxicity a uvolnění charakteristického zápachu při aplikaci. Jinými slovy, materiál je vhodný i pro použití v obytné čtvrti. Žádné škody na zdraví a zdravém spánku nemohou způsobit. Výhody akrylové emulzní kompozice zahrnují relativní levost, jasnost a bohatost odstínů, sílu vůči vnějším (včetně vody) účinkům. Ale i když barva odolává vlivu čištění, neznamená to, že to nemusí být ušetřeno. Čím pečlivěji se staráte o povrch, tím delší dobu potahování může trvat.

Silikonová vodní barva

Pokračujeme v rozebírání typů barev pro případnou opravu. Silikonová struktura, možná nejžádanější a nejmodernější z nás. Tato tendence je dána skutečností, že při vytváření povlaku byly jako základ založeny všechny pozitivní vlastnosti nejen vodních disperzních kompozic, ale také akrylových a silikátových. Silikonové pryskyřice, které tvoří povlak, jsou silné emulgátory, které na povrchu nanesené vrstvy tvoří trvalý vodoodpudivý film. Právě v trvanlivých silikonových sloučeninách získávají exteriérové ​​barvy silného konkurenta. Jsou úspěšně použity pro malování fasád budov a dalších stavebních objektů.

Formuláty založené na silikátové vodě

Tyto kompozice jsou poměrně univerzální a jsou vhodné jak pro interní, tak i pro externí práce. Používá se na zakrytí omítky, betonu, cementu, cihel, stejně jako na starou vrstvu nátěru. Chcete-li najít barevnou silikátovou barvu, musíte pracovat tvrdě, protože většina výrobců preferuje bílé sloučeniny. Proto tento typ povlaku často působí jako základ, na jehož vrstvě je použita barva na bázi vody požadovaného odstínu.

Akrylová latexová emulze s vodou

Tato kompozice je v kvalitě podobná akrylu, pouze s jedním rozdílem. K struktuře stávajícího povlaku se přidává latex. Obvyklá akrylová barva získává další vlastnosti: pružnost, pružnost, odolnost vůči fyzikálním a vodním vlivům. Pokud si vyberete typy nátěrových hmot pro stěny, bez ohledu na cenu, měli byste tomuto typu věnovat velkou pozornost. K dispozici je kvalita, trvanlivost a jasná barva nátěru a mokré čištění lze provádět i při použití detergentů. Samozřejmě, pro vysokou kvalitu zboží vyžaduje více platit.

Pokud potřebujete malovat velkou plochu

Předpokládejme, že stojíte před úkolem nepoškodit a obnovit stěny v jedné místnosti, ale malovat velkou plochu objektu, vnitřní nebo vnější. Kromě toho máte omezené finanční prostředky a chtěli byste vědět, která z prezentovaných kompozic bude nejhospodárnější, trvanlivější a trvanlivější a především bezpečná pro zdraví domácností. Věnujte pozornost vodním nátěrům. Jsou schopny natírat velké plochy bez poškození zdraví a kromě toho se prodávají za rozumnou cenu. Takové prostředky mají nespornou výhodu: kromě toho nevyžadují nákup rozpouštědel, protože samotná vodní báze je taková.

Akrylové barvy

Pokračujeme v studiu druhů barev a laků. S akrylovými kompozicemi na bázi vody jsme se již setkali. Nyní zvažte pouze akrylové formulace. Vyberte tento vzhled, chcete-li získat matný povrch stěn. Nemáte žádné potíže při výběru odstínů vzhledem k tomu, že v každém stavebním supermarketu je lvový podíl v sortimentu obsazen akrylovými barvami, jejichž spektrum odstínů může zapůsobit na představivost i těch nejmodernějších návrhářů. Pokud je vaším cílem jasná neobvyklá matná stěna s trvanlivým povrchem, pak je to přesně to, co jste hledali.

Technické charakteristiky výrobku umožňují posoudit jeho odolnost nejen vůči mokrému čištění, ale také vzhledu stopách sazí a mastných skvrn, které mohou hravé dětské ruce opustit. Je však potřeba podrobněji seznámit se s technickými specifikacemi a číst o nich na obalu. Výrobce obvykle uvádí v seznamu charakteristik všechny pozitivní vlastnosti kompozice.

Latexové barvy

Pokud je však účelem vaší opravy lesklé trvanlivé povrchy, neexistuje prakticky žádná alternativa k latexovým barvám na moderním trhu. Mimochodem, přijetí kombinace textur a aplikace matných a lesklých kompozic na různé části stěn je velmi oblíbeným trendem v interiérovém designu. V tomto případě se typy barev mohou navzájem doplňovat a tvoří harmonický, stylový, diverzifikovaný, ale monochromatický nátěr. Jaká je výhoda moderních latexových barev? Lesklý povrch lze dosáhnout pouze jednou aplikací. Nátěr se nanese v rovnoměrné a tenké vrstvě, lze ho aplikovat i na tapetu. Návrháři rádi také využívají při dokončování interiérů. Mluvte a vy jako profesionál, přicházející s neobvyklými stylovými typy dekorace bytu s pomocí původní recepce. Stupeň lesku je obvykle vyznačen na obalu barvou a je vyjádřen v digitálním ekvivalentu. Navíc čím je číselná hodnota vyšší, tím je vyšší stupeň lesku. Pevnost a trvanlivost povlaku tohoto typu nátěru díky vysokým technickým vlastnostem.

Olejové barvy

Nyní promluvme o starých starých nátěrových hmotách, které byly prakticky odstraněny nejnovějšími technologiemi. Různé druhy olejových nátěrů jsou vyráběny na bázi lněného oleje a mají specifickou, dlouhodobě známou vůni. Není to tak dávno, tento typ laku byl opravdu nejpopulárnější, aplikoval se v několika vrstvách a tvořil silný ochranný film na ošetřených površích. Kompozice ropy byla použita jako podlahová krytina na tabulích překližky a dřevotřískových desek, okenních rámů, dveří, stěn a stropů v soukromých domech, ve veřejných institucích. Kompozice vysuší velmi dlouho a budete muset čekat téměř den před nanesením nové vrstvy.

Důvodem pomalého sušení je špatná propustnost vzduchu. Proto je možné, že v průběhu času povrch natřený olejovým nátěrem může prasknout. Chcete-li znovu nanášet povlak, musíte ručně odstranit staré ostrovy barvy. Pro tyto účely se používají abrazivní materiály nebo rozpouštědla. Tato barva nemá vysokou ekologickou přívětivost a v poslední době je vzhledem k rostoucí konkurenci na trhu zboží a výrobců používána hlavně pro lakování kovových povrchů a prvků.

Smalt

Smaltové nátěrové hmoty se vyrábějí na bázi laků. Existuje mnoho typů smaltu, mezi které patří alkyd, polyuretan, melamin, nitro-email a další typy povlaků. Nejlépe se používají na drsných površích díky nejlepší adhezi mezi konstrukcemi. Vysušte do 24 hodin po aplikaci, má specifický chemický zápach. Po otevření obalu je barva použitelná po dobu jednoho roku. Je nutné ředit smaltové přípravky roztoky speciálně navrženými pro tento účel.

Druhy práškových barviv a jejich aplikace

Existují dva druhy práškových barev: termoset a termoplast. Z termosetových sloučenin se používají epoxidové povlaky. Jsou tvořeny chemickými reakcemi při tepelném zpracování ve zvláštních polymerizačních komorách. Používá se jako dekorativní ochranný nátěr v interiéru i exteriéru. Epoxidové práškové barvy jsou elastické, odolné vůči vnějším přírodním a chemickým vlivům, ale v průběhu času mohou zhoršovat jejich vzhled a během procesu exploze se stávají žlutými.

Termoplastické práškové barvy se získají tepelným ohřevem a tavením v polymerizační komoře bez vlivu chemických reakcí. Používá se jako antikorozní, elektroizolační a antifrikční povlaky.

Existují hybridní typy práškových barviv - epoxidových a polyesterových kompozic, které pohlcují všechny výhody předchůdců a v průběhu provozu si zachovávají své vynikající dekorativní vlastnosti po dlouhou dobu. Použijte jako dokončení vnitřních a vnějších prvků. Rozsah kompozic je široký: od fasád, okenních profilů a střech po topná zařízení a příslušenství.