konstrukce

Betonová směs

Anonim

Těžký beton se používá při instalaci stěn a stropů obytných prostor i průmyslových objektů. Lehký beton je nejčastěji používán pro tepelnou izolaci (tepelně izolační materiály).

Kvalita betonu závisí na složení betonové směsi.
Betonové komponenty - voda, plnivo, pojivo (obvyklé pojmenování je cement), přísady. Interakce pojidla a vody způsobuje chemickou reakci, která vytváří další, novou směs, která vypadá jako lepivé těsto. Stavitelé nazývají cementové těsto nebo cementové mléko. Plnička je nalita do něj. Cementové těsto s tenkou vrstvou obklopuje částice plniva a váže je dohromady (vytváří se určitý druh kostry, který zabraňuje deformaci a smrštění v budoucnu). Po úplném ztuhnutí se betonová směs stává pevným monolitickým kamenem.

Kamenivo (štěrk, štěrk, písek (nebo jejich směs) tvoří asi 80% objemu, avšak tento údaj se může lišit. Záleží na složení betonové směsi, která závisí na betonu (těžký, tepelně odolný, lehký, železobeton atd.). Není však vždy možné zachovat přesné rozměry, zvláště pokud je stavitel doma dospělý amatér.

Suchá betonová směs, která je již hotová, bude pravděpodobně nejlepším řešením. Jedná se o polotovar s odměřenými částmi cementu a kameniva, zředěný vodou a míchán přímo na staveništi. Suchá betonová směs může být dlouhodobě skladována a konzumována pouze v případě potřeby, bez změn vlastností, jako hotová směs.

Významné jsou i stavební směsi suchých směsí. Jedná se o pomocné materiály se specializovanými vlastnostmi, které se používají hlavně pro konečnou úpravu (práškové barvy, nátěry na textura, "tekuté tapety" atd.). Různé směsi (pro maltové malty, lepidlo na porcelánové dlaždice a dlaždice, tmely, vyrovnávací hmoty, rehabilitační prostředky) kombinují pletací základnu. Jedná se o hotové směsi, které jsou dostatečné k ředění vodou, s velmi výhodnou "specializací" vlastností s modifikovanými přísadami (plastifikace, stabilizace, změna rychlosti vytvrzování a nastavení, nemrznoucí kapalina, těsnění, vodu odpuzující, baktericidní,

A poněkud nedávno byla pro dokončovací práce použita betonová směs (přesněji písková cementová malta), nyní se stále více zastavuje na suchých směsích, které umožňují aplikovat vrstvy o centimetr a více. Cement je minerální pojivo, ideálně komprimované a správně vybraný písek "pomáhá". Takové řešení však vždy nevydržuje zatížení v ohybu a tahu (zvláště pokud se aplikuje tenkou vrstvou). Kapacita zadržování vody je poměrně nízká: voda se rychle vstřebává do základny a relativně rychle se odpařuje, což zasahuje do konečné hydratace cementu a v důsledku toho snižuje pevnost. Při stavbě suché směsi těchto nedostatků nejsou.

Tyto směsi jsou rozděleny na sádru, vápno, sádrové vápno, cement a cementové vápno. Plnicí hmotou může být mletý vápenec, vlákna (minerální, organické), mramorový agregát, stavební písek, kovové vlákno. Druhy pro určení: pro potěry a samonivelační podlahy, dlažba, zdivo, omítky. Speciální směsi se používají v:

- posílení důvodů;
- těsnění spojů;
- práce s mokrými a solnými stěnami;
- hydroizolace;
- fasádní práce (dekorativní);
- opravárenské práce (spárové směsi).

V závislosti na druhu práce a příslušném materiálu. Ze všech směsí zabývajících se konstrukcí betonová směs zabírá asi 30-40% a suché směsi tvoří zbývající 60-70%.