nástrojů a zařízení

Profesionální indukční sporáky: výhody a nevýhody. Recenze výrobců a recenze

Anonim

Už jste si někdy představovali, že dotykem elektrické trouby byste se vyhnuli spálení? S inteligentními indukčními varnými deskami je to možné. Ale nejen proto se stále častěji dávají přednost právě takovým elektrickým sporákům jak v životních podmínkách, tak v profesionálních činnostech. Proč Zjistíme to.

Princip fungování indukční varné desky

Princip fungování indukčního sporáku je založen na elektromagnetické indukci. Elektrický proud se vyskytuje v uzavřeném prostoru v důsledku změny magnetického toku, který prochází okruhem. Elektromagnetická indukce byla aplikována od roku 1831 díky anglickému fyzikovi M. Faradayovi. Vestavěná indukční varná deska je v zásadě podobná svým transformátorům, které se v současné době používají téměř všude a všude. Povrch desky je vyroben ze sklo-keramiky. Pod ním je indukční cívka, pod kterou proudí proud elektrického proudu s frekvencí 20 až 60 kHz. Protože primární vinutí slouží cívce indukčního typu a jako druhotné nádobí, které nasadí elektrický sporák. Zpočátku se vařič a pánta ohřívají a sklokeramický povrch se z něj zahřívá. Ten slouží jako spojovací článek mezi kuchyňským náčiním a topným tělesem.

Indukční sporák: Pros

Mezi výhody patří:

 • Účinnost vytápění. Toho je dosaženo díky tomu, že spodní část sporáku se zahřívá a nikoliv celý povrch vaření.
 • Účinnost. Projevily se snížení nákladů spojených s platbou elektřiny v důsledku nižší spotřeby energie ve srovnání s tradičními deskami.
 • Bezpečnost Profesionální indukční varné desky jsou naprosto bezpečné - pravděpodobnost požáru nebo popáleniny je omezena na "ne". Zařízení se vypne ihned po odložení nádobí a místo, kde stojí, se okamžitě zahřeje.
 • Plná automatizace. Přítomnost jídel na sporáku je rozpoznána automaticky, striktně řečeno, stejně jako průměr jeho dna.
 • Multifunkčnost. Dosahován díky podporovaným programům vaření.
 • Snadné péče. Něco padlo nebo se rozlévalo na varné desce? Nedělejte si starosti, nebude tam žádný zápach ani spáleniny. Stačí, abyste si vzali rtu a otřete povrch jemným pohybem ruky.

Existují nějaké nevýhody?

Nevýhody jsou následující:

 • Neschopnost používat hliník nebo sklo.
 • Profesionální indukční sporáky jsou drahé, což zužuje rozsah spotřebitelů. Ale navzdory tomu se takové zařízení stále více nachází nejen v restauracích, ale také v běžném domácím kuchaři.

Indukční sporáky: jaké nádoby se používají

Kuchyňské nádobí pro indukční vařiče musí mít feromagnetické vlastnosti. Nebojte se však o tuto podmínku, protože takovéto pokrmy nejsou těžké a pro lidské zdraví to není absolutně škodlivé. Vyvstává zcela logická otázka: "Jaký druh feromagnetického zboží?" Jedná se o stejné smaltované, litinové nebo "nerezové" hrnce a pánve, které přitahují magnet. Je přísně zakázáno používat pro vaření na indukčním sporáku nádobí z hliníku, mědi, keramiky, porcelánu, skla.

Feromagnetické vlastnosti kuchyňského náčiní jsou obvykle označovány výrobcem zvláštními značkami.

Dostatečná plocha styku s hořákem je dosažena použitím nádob, jejichž průměr dna je 12 cm nebo více. Tloušťka dna se může pohybovat v rozmezí 2-6 mm.

Kuchyňské nádobí pro indukční sporáky mohou být shodné s nádobím používaným na tradičních elektrických sporácích. Tato otázka se stává relevantní, pokud jsou preferovány kombinované varné plochy, které mají současně standardní i indukční varné desky.

Vlastnosti výběru hlavního asistentka v kuchyni: recenze výrobců a recenzí

V místech veřejného stravování se používají pouze profesionální modely indukčních varných ploch, protože jsou to vysoce kvalitní sporáky, které poskytují dlouhý a nepřetržitý proces vaření velkého množství jídel najednou.

Získání desky je vážnou záležitostí. Než si vyberete indukční vařič, měli byste nejprve věnovat pozornost výrobci. A pak se rozhodnout o designu kuchyňské jednotky, její funkčnosti, nákladech atd. Mnoho restaurátorů doporučuje při výběru indukčního sporáku, aby vyhledal radu od zkušeného šéfkuchaře.

Ruský trh se nemůže pochlubit širokou škálou indukčních sporáků. Nejpohodlnějším poměrem cena / kvalita jsou profesionální indukční sporáky Bertos (Itálie). Model Bertos E7P2M / IND je elektrický sporák s autonomní variantou o šířce 70 cm, jehož konstrukce se skládá ze dvou hlavních prvků: varné desky s dvěma hořáky a otevřené základny.

Tělo je vyrobeno z vysoce odolné nerezové oceli. Maximální výkon - 7 kW. Poskytuje se možnost stanovení zbytkového ohřevu hořáků, jejichž centrální část může ohřívat až 100 stupňů při vaření a hrany až do 40 stupňů.

Indukční povrchy TM Hendi

Holandský TM Hendi představil svět profesionální indukční vařiče. Tyto plochy mají odlišný tvar a mohou se lišit v počtu ohřívacích zón. Sortiment zahrnuje stolní indukční sporáky, z nichž nejběžnější jsou Profi Line 3500 23971, Profi Line 3100 s pánví 239681, Hendi Kitchen Line 3500 239780.

Samostatně bychom si všimli kuchyňské plochy kuchyňské linky Hendi 3500 239780. Stolní jednotka, na základě konstrukce které je jedním diskem pro indukční sporák - jeden hořák. Určeno pro vaření jednoduchých jídel a všech druhů omáček. Je podporována schopnost automatického odhalení přítomnosti jídel a jejich velikosti. Mimochodem, toto inteligentní zařízení stále ví, jak regulovat dodávaný výkon v závislosti na rozměrech nádobí, aby se snížily náklady na elektřinu. Tělo je vyrobeno z nerezové oceli. Indukční sporák má dotykové ovládání, digitální zobrazení topení a elektronické řízení výkonu. Cena Hendi Kitchen Line 3500 239780 je asi 15 tisíc rublů.

Vestavěný sporák TM Bartscher

Jedním z cenově nejdostupnějších modelů inteligentních varných desek TM Bartscher je vestavěný panel IK 30S-EB 105936S. Návrh je založen na dvou indukčních hořácích, které mají jednotlivé ovládací panely. Maximální možný výkon je 3, 0 kW, takže tyto profesionální indukční sporáky mohou být použity v kavárnách a restauracích s kabelážou "ne čerstvost". Varná deska je vyrobena ze sklo-keramiky Schott Ceran. Blokovací funkce je podporována, což umožňuje používat zařízení pro svůj zamýšlený účel a nemusíte se bát "dětinských žertů". Model je vybaven osmiletým topným systémem a je schopen určit přítomnost nádob a jejich rozměry. Vybaveno vestavěným indukčním sporákem s časovačem. Cena je asi 18 tisíc rublů. Uživatelé berou na vědomí výhody, jako je mobilita, kompaktnost, funkčnost a možnost výběru teplotního režimu.

Elektrické sporáky TM SARO

Profesionální indukční sporáky pro restaurace německé značky SARO jsou v oblasti stravování největší poptávkou. Vestavěný model CB-70A SARO má na základně konstrukce dva hořáky. Podporuje schopnost samočinně nastavit požadovaný stupeň vytápění, který se může lišit od 1 do 9. Dotykový ovládací panel. K dispozici je také funkce blokování ovládacího panelu, funkce automatického vypnutí v případě přehřátí. Způsob připojení je tři fáze.

Co když indukční vařič nefunguje?

Nejčastější poruchou, kterou může uživatel s indukčními varnými deskami čelit, je nefunkčnost elektrického sporáku jako celku nebo dysfunkce jednoho z hořáků za přítomnosti elektrické energie. Opravy indukčního sporáku se v tomto případě provádějí následující kroky krok za krokem:

 1. Zkontrolujte zdroj napájení a ujistěte se, že zásuvka poskytuje potřebné napětí.
 2. Zkontrolujte kabel a zástrčku pro mechanické poškození. Pokud se objeví, je třeba vyměnit celou šňůru a dokončit opravu indukčního sporáku.
 3. Chcete-li demontovat zabudovaný elektrický panel z desky, odpojte všechny vodiče a odšroubujte upevňovací prvky ve formě pásů.
 4. Zkontrolujte tepelnou pojistku a transformátor. K tomu použijte speciální zařízení - multimetr, který měří odpor. Prvek obvodu, který bude mít odpor, který není nominální nebo vůbec nemá, musí být nahrazen.

 5. Ujistěte se, že v kabelových přípojkách nejsou žádné chyby. Kontroluje se také připojení vodičů na řídící jednotce, termostatu, spínače a pohon pro indukční sporák (hořák). Zpočátku se pokuste vizuálně vyřešit problém a pokud ji nenajdete, použijte multimetr a vyzvánějte všechny části obvodu.