nástrojů a zařízení

Co je povrchový měřič a proč je? Dřevoobráběcí multifunkční domácí stroj s povrchovou úpravou

Anonim

V panelu nástrojů každého tesaře nebo mechanik musí být povrchový měřidlo. Jeho funkce umožňuje správné zachycení indikátorů velikosti, přesné promítání a určení správné polohy určitých objektů nebo konstrukcí ve stavebnictví a instalaci. Nicméně otázka toho, co je povrchový měřidlo, zahrnuje dvojznačnou odpověď. Na jedné straně to může být jednoduché dřevěné zařízení se dvěma nebo třemi součástmi a na druhé straně plnohodnotný stroj, ve kterém je funkce povrchového měřidla dodávána jako pomocná.

Jaká je funkce měřidla?

Normálně se pro práci s dřevem zakoupí měřidlo. Jak již bylo uvedeno, klasické zařízení umožňuje zachytit geometrické parametry obrobku, provádět měření, přenášet data z výkresů na skutečné materiály atd. Nicméně, plnohodnotný povrchový měřidlo na stromu ve formě stroje má více příležitostí. Pokud se ruční modely používají pouze pro značení, stolní zařízení také provádí akce obrábění na místě. Ale zde je specificita. Korekce polotovarů ve tvaru a velikosti je provedena typem spojovacích strojů nebo hoblíky. To znamená, že je to přesně korektivní stroj, který má blízko k funkčnosti brusky. Takové jednotky jsou používány pro profesionální účely v nábytkářských závodech av každodenním životě při stavbě malých předmětů nebo konstrukcí za použití dřevěného materiálu.

Konstrukce běžného měřidla

Nejjednodušší model tohoto typu je tvořen třemi součástmi - základním nosným stojanem s měřítkem velikosti, sponou nebo zařízením pro uchopení a malým značkovacím zařízením. Charakteristickým znakem nízkých nákladů domácích povrchových měřidel je materiál výroby - jedná se o modely vyrobené ze stejného dřeva, ale z masivního dřeva. Podle návrhu je hotovým zařízením blok, ve kterém je obdélníkový otvor. Použitím pohybu funkčních prvků ve formě kolejnic může uživatel provádět dynamické značení. Chcete-li porozumět tomu, co měříte v tradiční verzi, měli byste zvážit důležitost kreslení komponent - kolíků. Možná je několik. Například dvojitá konfigurace značkování umožňuje provádět značení tvořenou rovnoběžnými čarami.

Vlastnosti strojů s povrchovými měřidly

Radikálně se liší od konvenčních modelů strojů na plošných rozměrech. Jsou určeny pro obrábění dřevěného materiálu s noži. Spravidla dřevozpracující multifunkční domácí stroj s povrchovým rozchodem sestává z ložnice, pracovní plošiny a zmíněných nožových prvků. Úloha provozovatele v procesu provozu se může lišit. V rozpočtových modelech, kde se nepředpokládají automatické systémy, sám předloží polotovar a převezme ho z druhé strany pracovní plochy. Existují však také automatické modely, které mohou provádět sériové zpracování bez kontroly od provozovatele.

Je důležité vzít v úvahu rozdíly tohoto typu obráběcích strojů od hoblíků. Zde opět stojí za to odkazovat na otázku, jaký je rozchodový typ. Jedná se o stroj, který na úkor nožů provádí broušení nebo hoblování. Na druhou stranu hoblovka může mít stejný design, ale díky většímu počtu nožů (nejméně tři) realizují hluboké odstranění přebytečné hmoty z povrchu obrobku.

Pokyny pro používání zařízení

Hlavní úlohou procesu instalace je zajistit stabilní polohu konstrukce. Stroj může být současně podlahový a stolní. V obou případech zajistí spolehlivé upevnění stroje na povrchu přesný výsledek. Doporučujeme používat speciální upevňovací prvky, které imobilizují měřidlo povrchu. Příručka pro modely stolních počítačů například doporučuje upevnit jednotku pomocí čtyř kompletních šroubů na pracovní stůl nebo na stabilní pracovní plošinu. Práce začínají, jakmile buben vybavený lopatkami zvedne správnou rychlost. Dále můžete nastavit obrobek na hladině stolu. Při hoblování těžkých a dlouhých předmětů by měly mírně zvyšovat extrémní části obrobku po obou stranách řezu. Tím zabráníte drážkování nebo odřezávání přebytečných částí.

Výrobci měřidel

V jedné nebo jiné úpravě jsou měřidla přítomny v sortimentu téměř všech významných výrobců stavebních nástrojů a zařízení. Makita a Dewalt zejména nabízejí stolní povrchové desky pro práci s malými objemy. Jedná se o spolehlivou technologii, která je trvanlivá, provozní flexibilita a vysoká účinnost zpracování.

Zajímavé možnosti nabízené a domácí výrobci. Například model "Enkor Corvette-21" je docela vhodný pro malou dílnu zabývající se zpracováním řeziva. Pokud potřebujete univerzální měřič povrchu pro širokou škálu typických operací, můžete se obrátit na řádek "Kaliber". Pod touto značkou se vyrábějí také cenově dostupné a trvanlivé modely.

Jak zvolit stroj pro tloušťky?

Za prvé zohledněte technické a provozní charakteristiky. Například je možné pochopit hloubku řezu, která vrstva z povrchu může odstranit stroj v jednom průchodu. Tato hodnota se v průměru mění od 1 do 3 mm. Neméně důležitá je šířka řezu, na které závisí v zásadě na schopnosti stroje obsluhovat obrobek určitého formátu. Modely domácnosti obvykle pracují s šířkou v rozsahu 300-330 mm. Často důležité a moc. Určuje, jaký výkon má dřevěný multifunkční domácí přístroj s povrchovým měřičem v konkrétním provedení. Toto číslo může být 1, 5 kW a 2 kW. Modely blízké první hodnotě jsou vhodné pro soukromé potřeby a stroje s kapacitou vyšší než 2 kW patří do průmyslového segmentu.

Závěr

Úspěch provozu těchto strojů závisí na mnoha faktorech. K určení individuálních nuancí používání zařízení je třeba pochopit, co je povrchový měřič strojového typu z pohledu údržby. Jedná se především o složité a vícesložkové zařízení, které vyžaduje pečlivou údržbu po každém ošetření. Uživatel musí pravidelně kontrolovat technický stav jednotky, namazat prvky pracovní skupiny a udržovat řezné vlastnosti nožů. Pouze v podmínkách kompetentní komplexní údržby povrchového měřidla, které můžete očekávat, a vysoké kvality jeho funkce.